banner

Celkem výsledků pro výraz "gynekolog": 100

Polyp
avatar Andrea5M 30. 03. 2017

Dobrý den, paní doktorko, děkuji za odpověď. Chtěla jsem se ještě zeptat, zda se ten polyp vyplaví během menstruace sám, nebo mám kvůli tomu brát ty prášky? Ty tomu mají jako dopomoci, nebo jak, moc tomu nerozumím. Navíc jsem četla, že to jsou samé hormony, takže budu mít celé tělo rozhozené, navíc jsem se léčila se štítnou žlázou a mám všechny hormony zakázené, moc se mi do těch prášků nechce, nevím jestli mi mají jako pomoci. Jinak mi je 36 let, jak píšete a mám po jednom porodu, tak nevím, zda mám na tu hysterografii nebo hysterosterii chodit. Zda je to nutné nebo můžu vyčkat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, polyp se menstruací vyplaví sám, pokud se tak má stát. Norethisteron tomu určitě pomoci nemá. Ten, jak jsem Vám psala, naopak brání menstruaci, dokud se zákrok neprovede. To je ovšem moje domněnka - proč vám váš gynekolog tyto léky napsal. Ovšem já nejsem Váš gynekolog a tudítž bude nejlepší, když se zeptáte jeho, proč Vám dané léky předepsal.

Dobrý den, byla mi zjištěna nějaká bakterie (bakteriální zánět, ne mykóza) při stěru z pochvy. Doktorka mi předepsala vaginální tablety Naxyl. Mám pár otázek – prosím o radu:1) Je nutné, aby se v tomto případě léčil i partner? (U mykózy se léčil také, ale u bakteriální infekce nevím). příp. JAK?2) Musí se po dobrání Naxylu na kontrolu?3) Čeho se mám vyvarovat, aby se bakterie nevrátila/ infekce neopakovala?4) Co jsem četla v příbalovém letáku, tak nežádoucí účinek můžež být mykóza. S kvasinkami jsem bojovala už dvakrát (během asi dvou let). Bojím se tedy, že když budu brát ten Naxyl, aby se mi mykóza nevrátila... Nebo mám po něm brát nějaká probiotika na doléčení? Děkuji za odpovědi, hezký den. :)

Dobrý den, bohužel nevím, o jakou vaginální bakteriální infekci se konkrétně ve Vašem případě jedná, takže Vám nemohu validně poradit. Zda se musí léčit i partner - to záleží na druhu infekce (na konkrétním patogenu) - měl bý vám zodpovědět Váš gynekolog. Stejně tak by Vám gynekolog měl říci, zda se máte dostavit na kontrolu. Opět - záleží na původci infekce, projevech. Aůe obecně - pokud příznaky vymizí, tak kontrola při běžných bakteriálních infekcích nutná není. Pokud jste měla potíže s opakujícími se mykózami, pak bych doporučila preventivně probiotika. Bakteriální infekce jsou celkem běžná gynekologická onemocnění, kterým se nelze příliš vyvarovat. Dochází k nim nejčastěji při narušení poševní mikroflory, která může být narušena velmi lehce - nachlazení, stres, nedostatečná hygiena, změna stravy. Tyto patogeny, které infekci většinou způsobují, jsou běžně v pochvě přítomny a jen při porušení poševní rovnováhy se přemnoží. Občas trápí každého a po přeléčení se většinou narozdíl od kvasinek brzy neobjevuje.   

 

Dobrý den, mám vnější bradavice, avšak ani gynekolog ani dermatolog se na mě nepodíval zevnitř, zda nejsou aji na děložním hrdle. Proč? Léčím se na to už pár měsíců s opakovanou recidívou a jako obyčejný člověk mám myslet na to a ptát se na vyšetření zevtniř? Protože to lékaře samotné nenapadne? Když je náhodou budu mít ani na děloze, tak je tím pádem léčba zvenku úplně zbytečná, když se při každým pohlavním styku zevnitř roznesou aji ven. Co si o tom myslíte? Pokud je mám na děložním hrdel, potom se to řeší už jen chirurgicky? Jaká je doba zotavení po chirurgickém odstranění bradavic z děložního hrdla? Děkuji.

Dobrý den, pokud máte zevní genitální bradavice, určitě by vás měl gynekolog vyšetřit kompletně, zda se nevyskytují i v pochvě nebo na děložním čípku. Pokud ano, tak v těchto lokalitách se dají genitální bradavice řešit pouze chirurgicky, protože látky, které se aplikují zevně se nedají aplikovat na sliznici. Co se týče zotavení - nevím, co tím máte na mysli. Pokud se chirurgicky odstraní elektrickou kličkou, pak několik dní stačí, aby se povrchové ranky zacelily.

Virus ZIKA
avatar Misha7 22. 06. 2017

Dobrý den, chtěla bych se dotázat, zda je nutné a za jak dlouhou dobu od návratu z cesty bych měla podstoupit testy na visrus ZIKA. Vrátila jsem se s manželem z USA, kde jsme byli oba bohužel poštípáni od komára. Doporučení na vyšetření předepíše gynekolog? Jelikož se snažíme o početí dítěte, mám teď obavy z nákazy. Předem děkuji za odpověď. M.

Dobrý den, myslím, že gynekolog toto velmi specializované vyšetření doporučit a napsat žádanku nemůže. Pravděpodobnost, že byste se nakazila virem ZIKA (obzvlášť pokud jste byla v USA a ne v Jižní Americe) je tak mizivá a přenos na plod (pokud byste vůbec otěhotěla v blízké době) také velmi nepravděpodobný, že se vám nikdo v České republice toto vyšetření neudělá. Rozhodně ne na pojišťovnu a z vlastního rozhodnutí. Pokud byste jej chtěla, maximálně se můžete zkusit obrátit na Infekční kliniku v Praze či Brně, kde by na oddělení cestovní medicíny mohli toto vyšetření provádět - pokud byste si jej zaplatitla, ale myslím, že je to zcela zbytečné. 

Odpověď epidemiologa Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., FRCPS:

Dobrý den, pokud jste byli v oblastech s výskytem horečky Zika, zejména v Miami, pravděpodobnost nákazy sice není vysoká, ale absolutně jí vyloučit nelze. Až 80 % případů horečky Zika je totiž bez příznaků a proto o všech oblastech jejího výskytu nevíme. Doporučuji počkat s otěhotněním 8 týdnů a testovat partnera na případnou předchozí infekci virus neutralizačním testem z krve – viz stránky Zdravotního ústavu v Ostravě, kde se tento test realizuje www.zuova.cz. Virus je totiž schopný vydržet ve spermatu až několik měsíců, mnohem déle než v krvi. Pokud pacient nemá příznaky nemoci, je test za samo-úhradu žadatele. Levnější ale delší variantou, která nevyžaduje platbu za test, je počkat s otěhotněním 6 měsíců po návratu. 

Dobrý den, jsem v 8. týdnu těhotenství a byly mi prokázány příušnice. Můj gynekolog má dovolenou, jeho zástup se mě snažil uklidnit, přesto mi sdělil rizika (samovolný potrat, genetické vady i jiné). Za 14 dní jdu na prvotrimestriání screening. Od pana doktora jsem pochopila, že i kdyby byli genetické testy v pořádku, stejně nemusí být miminko úplně zdravé, kdy není možné to zjistit z ultrazvuku. Prosím o bližší informace. Doporučují lékaři při potvrzení příušnic v 1. trimestru interupci? Gynekolog mi radil být v klidu, ale na internetu jsem nenašla nic dobrého.Velmi Vám děkuji za odpověď. Lucie R

Dobrý den, příušnice nejsou kritickým onemocněním v graviditě. V prvním trimestru mohou způsobit samovolný potrat, což bohužel nemůžete ovlivnit, ale vrozené vady u plodu většinou nezpůsobují. Pokud nepotratíte a I. kombinovaný screening bude v pořádku, pak není třeba zvýšené sledování.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na dotaz ohledně menstruace. Je mi 30 let a ve svých 22 letech jsem onemocněla rakovinou-leukémie. Do té doby menstruace byla pravidelná, před léčbou mi byly podány injekce na zastavení krvácení před chemoterapií. Dnes je to již 8 let a menstruaci stále nemám. Můj gynekolog mi řekl, že jsme v přechodu, zjistili mi řídnutí kostí. Chci se zeptat, jestli si hormonální léčbou můžu dopomoci k tomu, aby se menstruace vrátila a časem bych mohla přemýšlet i nad dítětem. Dítě si přeji strašně moc, ale můj gynekolog mi naznačil, že se s tímhle mám rozloučit místo toho, aby se to nějak řešilo. Předem děkuji za rady a názory. S pozdravem V. Malinová

Dobrý den, pokud od doby léčby nemáte menstruaci, bohužel se pravděpodobně jedná o předčasné ovariální selhání. Toto se dá prokázat velmi jednoduše. Ženy s předčasným ovariálním selháním mají vysokou hladinu FSH stejně jako ženy v přechodu. Pokud by se u vás předčasné ovariální selhání prokázalo, bohužel je pravděpodobnost spontánního otěhotnění s vlastními vajíčky velice malá, protože nedochází k ovulaci (vaječníky nepracují). Pokud byste tedy uvažovala o těhotenství, je tedy u vás (stejně jako u vetšiny žen s touto diagnózou) jediná možnost umělé oplodnění s darovanými vajíčky. Určitě by se ale měl váš problém aktivně řešit, pokud chcete miminko. Není na co čekat. Pokud menstruaci již několik let nemáte, sama pravděpodobně nepřijde.

Datum početí
avatar Messien 20. 09. 2017

Dobrý den, měl jsem 17.5 2017 nechráněný sex s dívkou. Dívka otěhotněla a já nevím zda můžu být otec. Menstruaci měla nepravidelnou. Gynekolog stanovil takto: PM pravděpodobně 20.3 2017 DP 25.12 Dle UT 8.4 DP 13.1. 2018 Gynekolog se rozhodl stanovit termín porodu podle ultrazvuku z 19.7 2017 13+4 dny. Chtěl bych zjistit nějaký odhad oplodňující soulože. Děkuji Vám přeji krásný den.

Dobrý den, Váš dotaz ke poněkud zmatený, ale pokusím se odpovědět. Pokud byla poslední menstruace 20.3.2017 a termín porodu i po UZ z 19.7.2017 a vychází na konec roku, pak by oplodnující soulož měla být někdy kolem 3.4.2017. Pokud jste měl nechráněný styk s dívkou 17.5.2017, pak by termín porodu byl kolem 7.2.2018

Cytologie
avatar Spiralka 15. 11. 2017

Dobrý den,před 3 měsíci mi byl odebrán stěr na cytologii, výsledek ale nebyl uspokojivý (dle gynekologa se jedná o pozánětlivé virové změny), poté jsem šla na vyšetření podruhé a stále to není v pořádku. Mám přijít opět za 3 měsíce. Neměl by mě gynekolog poslat na nějaké důkladnější vyšetření, opravdu stačí abych přišla opět až za 3 měsíce? (Asi před 2 lety jsem měla genitální bradavice, ale na vypalování jsem nebyla - nevím jestli to s tím souvisí, mívám i problémy se záněty).. Hormonální antikoncepci neberu téměř rok a mám nehormonální nitroděložní tělísko. Ještě bych se chtěla zeptat, zda by mi mohlo nějakým způsobem pomoci užívání Wobenzymu.Děkuji za odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste neuvedla, jaký typ dysplasie (změn) na čípku máte, pak nelze na vaši otázku přesně odpověědět. Nicméně histopatolog, který cytologii honotí vždy na základě nálezu napíše doporučení, kdy provést další kontrolu a tím se gynekolog řídí. Co se týče souvislosti s nálezem na čípku a předchozími genitálními bradavicemi, pak tyto dva  nálezy souvislost mají - obě onemocnění vyvolává HPV virus. Co se týče užívání Wobenzymu, který podporuje reparační hojící procesy, určitě vám neublíží.

Dobrý den, mám dotaz, mám nepravidelnou menstruaci. Snažíme se o miminko a snažím se být úplně co nejvíc psychicky a fyzicky v pohodě. Je to teprve 4 měsíce vím že by to mělo být nejméně rok. Jenže nepravidelnou menstruaci mám skoro od 18 let. Dnes mi je 27. Byla jsem na vyšetření hormonální kde my gynekolog i endokrinolog řekl že je vše v pořádku. Jsem nešťastná stoho že jsem poslední menstruaci měla 17.10. A dnes 30.11. Je to 44 DC a MS pořád nikde. Tak jsem si zkoušela dělat ovulační testy kde mi vyšel ovulační ten pozitivní viz foto. TT je negativní. Jim zdravě, beru vytaminy. Je možné že bych otěhotněla i když jsem neměla od 17.10. Menstruaci.?? Gynekolog mi řekl že počkáme po novém roce, kde i partner půjde na testy. Ale nevím jakým stylem bude léčit mě.. 44 DC mám teď poprvé. Nic mě nebolí, jen se někdy cítím jako by MS měla přijít a nic.Dekuji za případnou odpověď a radu

Dobrý den, pokud máte dlouhé cykly, je možné, že ovulujete později, spousta žen to tak má. Je třeba spíše než ovulačními testy, které jsou někdy značně nespolehlivé, zjistit prostřednictvím UZ, zda ovulace probíhá (měří se folikuly v ruzných fázích cyklu). Pokud se cykly vyhodnotí jako anovulační, pak je třeba ovulaci vyvolat. Pokud budou ovulační, pak jen cyklus upravit hormonálně. Co se týče vaší otázky, zda se dá otěhotnět bez menstruace,..Pokud se menstruace delší dobu nedostaví, i tak někdy dojde k ovulaci (třeba i po pul roce absence menstruace) a zrovna u té žena náhodně otěhotní, pokud má v tomto období pohlavní styk. Těhotenský test mít můžete, pokud od oplozující soulože uplynulo méně než 14 dní. Pokud tomu tak bylo, test zopakujte s odstupem.

Dobrý den, mám dotaz, mám nepravidelnou menstruaci. Snažíme se o miminko a snažím se být úplně co nejvíc psychicky a fyzicky v pohodě. Je to teprve 4 měsíce vím že by to mělo být nejméně rok. Jenže nepravidelnou menstruaci mám skoro od 18 let. Dnes mi je 27. Byla jsem na vyšetření hormonální kde my gynekolog i endokrinolog řekl že je vše v pořádku. Jsem nešťastná stoho že jsem poslední menstruaci měla 17.10. A dnes 30.11. Je to 44 DC a MS pořád nikde. Tak jsem si zkoušela dělat ovulační testy kde mi vyšel ovulační ten pozitivní viz foto. TT je negativní. Jim zdravě, beru vytaminy. Je možné že bych otěhotněla i když jsem neměla od 17.10. Menstruaci.?? Gynekolog mi řekl že počkáme po novém roce, kde i partner půjde na testy. Ale nevím jakým stylem bude léčit mě.. 44 DC mám teď poprvé. Nic mě nebolí, jen se někdy cítím jako by MS měla přijít a nic.Dekuji za případnou odpověď a radu

Dobrý den, pokud máte dlouhé cykly, je možné, že ovulujete později, spousta žen to tak má. Je třeba spíše než ovulačními testy, které jsou někdy značně nespolehlivé, zjistit prostřednictvím UZ, zda ovulace probíhá (měří se folikuly v různých fázích cyklu). Pokud se cykly vyhodnotí jako anovulační, pak je třeba ovulaci vyvolat. Pokud budou ovulační, pak jen cyklus upravit hormonálně. Co se týče vaší otázky, zda se dá otěhotnět bez menstruace. Pokud se menstruace delší dobu nedostaví, i tak někdy dojde k ovulaci (třeba i po půl roce absence menstruace) a zrovna u té žena náhodně otěhotní, pokud má v tomto období pohlavní styk. Těhotenský test mít můžete, pokud od oplozující soulože uplynulo méně než 14 dní. Pokud tomu tak bylo, test zopakujte s odstupem.

Dobry den, prosim o radu ohladom uzivania progesteronu v tehotenstve po uspesnom umelom oplodneni IVF nativny cyklus. Som v 11 tyzdni t. a uzivam progesteron LadeePharma 200 mg kazdych 8 hodin po uspesnom IVF. V 12 tyzdni by som mala progesteron zacat vysadzovat. Chcem sa opytat, ci je vysadenie v 12tyzdni pre mna bez rizika. Ide o to, ze o tehotenstvo sme sa snazili cez centrum asistovanej reprodukcie cca od marca (Březen), odkedy sme absolvovali viackrat inseminacie pri ktorych bol vzdy nasadeny progesteron (v davke 2x200 mg). Po cykle s inseminaciou a progesteronom sme si dali cyklus pauzu a v tomto cykle (bez asist.reprodukcie a progesteronu) som zacala cca v polovici cyklu spinit (ako keby zacinala menstruacia). Toto sa stalo viackrat za sebou (cyklus s progesteronom, potom cyklus bez progesteronu=spinenie) a jeden gynekolog hovoril ze ide o spinenie v dosledku upadku progesteronu a druhy gynekolog zas hovoril ze ide o luteálnu insuficienciu. Vzdy ked som prisla na urgentne vysetrenie v strede cyklu (v cykle bez asist. reprodukcie) kvoli spineniu/hnedemu krvacaniu mi bol urobeny iba ultrazvuk ale hormon z krvi nebol vysetreny. Pred tym ako sme zacali absolvovat asist.reprodukciu som nikdy nemala takyto problem v strede cyklu. Tak teraz sa strasne bojim, ci mozem v tom 12 tyzdni vysadzovat progesteron, aby som nezacala spinit/krvacat a neprisla o babatko. Babatko sa nam podarilo po 2 rokoch snazenia, tak sa naozaj bojim. Dakujem velmi pekne za radu.

Dobrý den, jakékoliv gestageny se doporučuje užívat jen v rámci prvního trimestru jako podpora gravidity. V té době ještě vytvářející se placenta nemusí 100% fungovat, ale po ukončení prvního trimetsru již produkuje dostatek gestagenů sama. Hormony tedy můžete v klidu vysadit. Jejich užívání nyní již rozhodně neovlivní osud těhotenství.

Dobrý den, paní doktorko, mám takový dotaz. Je mi 29 přítel 43. Já mám z předešlého vztahů dceru a přítel take z předešlého 3 děti 19,21,22 let. Můj dotaz se týká. Já bych chtěla moc miminko, aby, jsme měli ve vztahu něco společného, delší dobu už nad tím přemýšlím, ale přítel odmítá že už nechce, ikdyz dříve tvrdil že ano, prý že nechce z finančního hlediska, ikdyz podniká a máme se dobře... Ale k dotazu, v rodině máme anamnézu rakoviny, maminka ve svých 46 letech umřela na rakovinu vaječníků, její maminka rakovina prsou. Otec v 64 letech rakovina jater Gynekolog mi doporučil vyšetření genetiky, byl zjištěn vadný gen Brca a závěr 85% šance dědičnosti. Bohužel z mého genu nešlo zjistit přesně zda prsa či vaječníky. Ale je tam napadený jeden gen druhý je v pořádku. Nicméně bych se chtěla zeptat v jakém věku by jste doporučila operaci, na vyoperovani vaječníků, nebo prsou-mlecnych žláz. Gynekolog mi radí jen vaječníky. A já tápu i jaký věk je pro mě hraniční. Chtěla jsem dítě co nejdříve abych mohla jít také co nejdříve na operaci. Jenže teď se mi to díky partnerovi tak moc zkomplikovalo že já vlastně nevím co teď. Jak se rozhodnout. A druhý dotaz pokud bych postoupila k vyoperovani vaječníků zda je šance na odebrání vajíček a třeba někdy v budoucnu je použit na IFV, umělé oplodnění. Nevím zda je nutné odebrat při tomto zákroku vejcovody a dělohu. Vůbec netuším jak to probíhá. Mohla by jste mi ve zkratce poradit? S přítelem jsme spolu o tom mluvili několikrát, ale prostě že ne nechce, a třeba raději se mnou kvůli tomu ani nespí. Už jsem zoufalá....

Dobrý den, obecně toto je otázka i na genetika a popř. onkogynekologa, který by měl doporučit, v jakém věku vaječníky a prsa odstranit. Většinou je odpovědí co nejdříve, pokud má žena splněnou reprodukční funkci. Pokud tedy ještě uvažujete o těhotenství, pak by bylo ideální, co nejdříve, protože riziko vzniku malignity je opravdu vysoké a s věkem narůstá. Vajíčka odebrat samozřejmě před operací možné je. Později se jedná o odstranění vaječníku a nejlépe i vejcovodů, děloha vám zůstane. Takže podstoupit IVF v budoucnu by možné bylo. Kontaktujte určitě gynekologa a genetika, se kterým je nejlépe tuto záležitost probrat.

Dobrý den,dohledala jsem informaci, že v 7. týdnu po porodu již může peněžitou pomoc v mateřství čerpat manžel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jelikož PPM trvá 28 týdnů, do čehož se započítává 6 týdnu před porodem, na které mám nárok pouze já jako těhotná a 6 týdnu po porodu, které musím také čerpat já a až následně na zbývajících 16 týdnů z 28 může PPM čerpat manžel? Je to tak?Nárok na čerpání (potvrzení o termínu porodu) mi vystaví gynekolog a následně když budeme chtít čerpání převést na manžela, tak vystaví, kdo?A ještě prosím jeden dotaz, po šestinedělí, kdy by se PPM přepsala na manžela, mohu být dále zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele a po vyčerpání PPM manželem, zažádám o rodičovský příspěvek a nastoupím na rodičovskou dovolenou?Snad je můj dotaz pochopitelný :) Moc děkuji za Váš čas a raduS pozdravemMichaela

Dobrý den,

otec dítěte má nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při splnění podmínek pro PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, pokud uzavře se ženou úředně ověřenou písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tu je možné uzavřít přímo na OSSZ a je potřeba ji doložit k žádosti. Pokud žena nepobírala PPM vůbec, pak otec může čerpat PPM po dobu 22 týdnů. Pokud žena pobírala PPM, pak se od 22 týdnů odečte doba, po kterou pobírala PPM žena, kromě doby šestinedělí. Vám vydá žádost o PPM gynekolog a předáte ji zaměstnavateli. Pokud následně půjde na PPM otec dítěte, potřebuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, kterou dostane na pobočce OSSZ, případně u zaměstnavatele, nebo si ji může stáhnout na webu ČSSZ. Ještě doplním, že při pobírání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Jiná práce omezená není.

Po převedení PPM na manžela, je možné abyste se vrátila do zaměstnání nebo můžete dále zůstat na mateřské dovolené i bez peněžité pomoci v mateřství a následně přejít na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, případně před nástupem na rodičovskou dovolenou ještě vyčerpat řádnou dovolenou. Do zaměstnání ale není možné vrátit se dříve než po uplynutí 14 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň dříve než po skončení šestinedělí, pokud už na mateřskou dovolenou nastoupíte. 

Dobrý den, pokud jsem měla smlouvu na HPP od 1.9. 2017 a 23.8.2018 jsem nastoupila na nemocenskou, která doposud trvá vzhledem k velkým nevolnostem v těhotenství, mám nárok na mateřskou dovolenou? Pokud ano a chtěla bych nastoupit cca v 6.týdnu, stačí aby do formuláře termín nástupu uvedl gynekolog, abych mohla ihned ukončit nemocenskou? Nebo musí nástup schválit zaměstnavatel a až poté se ukončuje nemocenská.Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

jestliže Vaše zaměstnání stále trvá, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (i mateřskou dovolenou). Nástup může být v době od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. O datu nástupu rozhodujete sama a tuto část formuláře vyplňujete Vy. Gynekolog vyplní pouze předpokládaný termín porodu. Sdělte tedy gynekologovi k jakému datu chcete na PPM nastoupit, aby Vám podle toho ukončil pracovní neschopnost. Zaměstnavatel o datu nástupu nerozhoduje.

Dobrý den,můj gynekolog mi včera sdělil několik informací, uklidnil mne, že nejsou k řešení a mám je nechat plavat. Avšak neustále je mám v hlavě, tak jsem se chtěla zeptat na další názor od jiného odborníka. Prvně mi při ultrazvuku sdělil, že v jednom vaječníku mám více vajíček, že by to mohlo znamenat některé neovulační cykly. Což mě vyděsilo vzhledem k plánovanému otěhotnění. Pak doktor říkal, že je to v pohodě a nic to neznamená. Máte s takovou situací zkušenost? Mám to více řešit nebo se nad tím nepozastavovat? Druhou informaci mi sdělil ke druhému vaječníku: prý je v něm připravené vajíčko těsně před ovulací. Ovšem menstruaci bych měla dostat již za týden. Sám říkal, že se tam již pravděpodobně připravuje vajíčko na další cyklus. Je to v pořádku? Je to běžná praxe? Děkuji předem za Váš názor.

Dobrý den. Na základě vašeho popisu soudím, že nemáte na mysli (vy nebo váš gynekolog) vajíčka, ale folikuly, v kterých se vajíčka nacházejí. Vajíček je totiž v každém vaječníku tisíce (doporučuji přečíst si např. na internetu informace o počtu vajíček u ženy a jejich postupné uzrávání v průběhu života), ale na UZ nejsou vzhledem k velikosti vidět. To, že ve vaječníku je vidět na UZ více folikulů, je naprosot normální, ale v případě ovulačního cyklu se pouze 1 z nich stane dominantním, roste a v době ovulace praskne a uvolní se vajíčko. To, zda v průběhu vašeho měsíčního cyklu dochází k ovulaci a zda stav přední nebo po ní, lze usoudit na základě velikosti jednotlivých folikulu v určitých fázích cyklu.

Termín početí
avatar Cheap 21. 03. 2019

Dobrý den, Termín porodu mám dle utz ve 14.týdnu na 14.8. Chci se zeptat, zda je možné, že k početí došlo 9.11.? Poslední ms nedokážu přesně určit, můj gynekolog mi vypočítal datum porodu na 17.8.,takže dle utz se liší jen o 3 dny. Jen mě zajímá přibližné datum početí, dle těh. Kalkulačky mi vychází den početí kolem 19. 20.11. Tak bych chtěla vědět, jestli k početí mohlo dojít toho 9.11? Děkuji

Dobry den,

termin porodu se určuje nejlépe podle zcela prvního ultrazvuku, který Vám Váš gynekolog udělal. Doporučuji se poradit s ním. Nemám dostatek informací k tomu, abych to určila.

Přeji mnoho zdaru při porodu.

 

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den,dnes jsem ve 21tt a na ultrazvuku mi byla zjištěna polycysticka ledvina u plodu.Práva ledvina je v pořádku, mocovy měchýř plni správně svou funkci, ale i přesto me muj gynekolog straší možným přerušením těhotenstvím. Je nutne těhotenství ukončovat i přes plně funkční ledvinu u plodu?Jaka jsou vazna rizika?Děkuji za odpovedS.

Dobrý den, pokud je druhá ledvina funční a vypadá normálně, pak není důvod k přerušení gravidity. Gynekolog by vás měl poslat na genetickou konzultaci (některé typy polycystickcýh ledvin mají genetický podklad), niméně pokud se druhá ledvina jeví normální, pak opravdu není důvod k přerušení.

Dobrý den, je mi 14, za nedlouho 15 a pořád nemám první menstruaci, moje mamka ji sice dostal taky ve 14 ale já už ji nemám fakt dlouho. Gynekolog mi řekl že je to normální vzhledem k moji postavě (177cm) a že to do 16ti nemám řešit. Jenže dnes jsem byla u doktorky a ta mi řekla že budu mít tak 185cm protože jsem menstruaci ještě nedostala a růst se zastavuje 2 roky po první ms. Představa to je děsivá a proto chci jít na vyvolání menstruace a tím zastavit růst co nejvíc to půjde. Zajímal by mě váš názor na celou tuto situaci a taky jestli si myslíte že mi to gynekolog nechá píchnout. Myslím že mě pochopí protože chci s moji výškou dělat něco dokud to jde a navíc je to moje věc co do sebe dávám nebo ne ale chci něco slyšet i od vás.

Dobrý den, pokud vám ještě není 15 let, opravdu není indikace k umělému vyvolání menstruace. Navíc celá věc není tak jednoduchá. Nejde jen o aplikaci vyvolávací menstruace, protože pokud máte nízkou sliznici v děloze (čemuž tak pravděpodobně bude vzhledem k tomu, že vaše hormonální osa ještě nezačala fungovat), pak vyvolávací injekce nebude mít žádný efekt. Musely by vám být aplikovány estrogeny a následně gestageny perorálně. Vše je ale konec konců na domluvě a rozhodnutí gynekologa a popř. endokrinologa, který k takovému kroku musí mít pádný důvod. Určitě to není o tom, že na základě vašeho požadavku začně lékař aplikovat do těla bezdůvodně hormony. Vaše obavy  z nadměrné výšky chápu, nicméně musí se zvážit veškerá pro a proti.

Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára

Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.

Ještě jednou dobrý den,děkuji za Vaši odpověď a doplňuji můj dotaz podruhé - je mi 50 let, menstruuji a mám silnou menstruaci a noční pocení, které souvisí s mých věkem, antikoncepce mé problémy řeší, doposud jsem měla Mirelle, která mi nyní skrz úbytek mých hormonů (estrogenu) vzhledem k mému věku, již nestačí. Má gynekoložka mi předepsala Minervu, ale ta není vhodná pro můj věk. Prosím o radu na antikoncepci (konkrétní název), která je pro mne vhodná. Je mi trapné říct mé gynekoložce, že mi předepsala nevhodné tablety. Doufám, že je i nějaká antikoncepce vhodná pro můj věk.Děkuji mocAlena

Dobrý den, moje odpověď zůstává stejná, bohužel nejsem Váš gynekolog a nepřísluší mi řídit Vaši léčbu. Váš gynekolog by měl vědět o Vaší nespokojenosti s konkrétní léčbou a pomoci nastavit takovou, která Vám bude vyhovovat. Hezký den.

Cytologia
avatar Feckyy 26. 05. 2020

Dobrý deň, môžem sa Vás prosím opýtať čo je to nezrala metaplazia? Vyšlo mi to z výsledku cytologie a na kontrolný ster mam ísť znova o pol roka. Je kontrola za pol roka postačujúca? Ďakujem pekne

Dobrý den, cytologické stěry se při gynekologické prevenci provádějí z děložního hrdla (čípku). Středem děložního čípku probíhá děložní kanálek, který dále vede dovnitř do dělohy. Tento kanálek je vystlán jednou vrstvou hrozníčkových buněk = cylindrický epitel. Povrch děložního čípku je kryt epitelem z dlaždicových buněk, které jsou uloženy v mnoha vrstvách na sobě. Směrem k povrchu se buňky oplošťují a vytváří tak povrch, který je vysoce odolný vůči mechanickému poškození a vůči infekci (např. HPV infekce). Hranice mezi dlaždicovým a cylindrickým epitelem je za normálních okolností při ústí děložního kanálku - na povrchu čípku. Vlivem zvýšené hladiny ženských pohlavních hormonů (estrogenů), především v dospívání a těhotenství, dochází ke vzniku ektopie - což jsou cylindrické buňky, které vycestovaly z děložního kanálku na povrch čípku. Vlivem nízkého pH v pochvě se zahajuje proces metaplazie těchto vycestovaných buněk = zpětná přeměna cylindrického epitelu ektopie na dlaždicový epitel (který je tam původně). Nejprve vzniká nezralý dlaždicový epitel (= nezralá metaplázie), který je složen jen z jedné vrstvy základních buněk. Jak cylindrické buňky, tak i nezralé dlaždicové buňky jsou velmi citlivé k infekci lidskými papilomaviry (tzv. HPV infekce). Nezralý metaplastický epitel se později přeměňuje na zralý (zralá metaplázie), který má více buněčných vrstech a je vůči infekci HPV odolný. 

Záleží, jak hodnotil Váš gynekolog celkovou preventivní prohlídku (jak vypadal čípek v mikroskopu - tzv. kolposkopie), také záleží na Vašem věku atd., lze ale předpokládat, že s přihlédnutím ke všem informacím, které o Vás má Váš gynekolog, je kontrola za půl roku určitě postačující. Hezký den.

Dobrý den, již nějakou dobu mě pálí okolí pochvy a především močová trubice. Měla jsem na přeléčení Furolin a Macmiror, dále také nějaké vaginální globule a mastičky, vše bez efektu. Nejvíce mě pálí močová trubice, při močení mě nepálí, ale pálí mě jakoby celý den v klidu. Kultivace z pochvy vyšla dobře, moč na kultivaci také, nyní mi gynekolog dělal ještě stěr z močové trubice na kultivaci. Je možné, že je moč v pořádku, ale že by se ze stěru z trubice mohlo konečně něco najít? Jaké věci lze z takového stěru zjistit? Napadlo mě ještě, že by se mohlo jednat o ureaplasmu, příznaky na mě poměrně sedí, nicméně jsem ještě neměla pohlavní styk. Je možné získat tuto nemoc i bez styku, např. koupáním v bazénu, rybníku...? Mockrát děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, ureaplasma by se prokázala v kultivacích. Nicméně by bylo vhodné zvážit vyšetření u urologa, zda se nejedná například o zúžení močové trubice (může vzniknout po zánětech) anebo o jiné urologické záležitosti. Pokud však je pocit pálení i někde v okolí vchodu do pochvy, je možné vzít i vzorek (biopsii) z toho místa a nechat jej histologicky vyšetřit, zda se nejedná například o onemocnění lichen sclerosus (chronické zánětlivé onemocnění kůže) - provádí gynekolog. 

Dobrý den, mockrát děkuji za zodpovězení mého předchozího dotazu týkajícího se pálení močové trubice. Nyní čekám na výsledky kultivace výtěru z uretry, nicméně mám ještě nějaké doplňující informace. Psala jsts, že se dá ureaplasma poznat z kultivace - dá se to opravdu poznat z klasické kultivace nebo je potřeba speciální stěr? Gynekolog mi dělal pouze jeden stěr černou výtěrovkou. Je možné, abych měla ureaplasmu, i když jsem ještě neměla pohlavní styk, nebo je tento způsob získání nemožný? A jako poslední by mě zajímalo, pokud by mi gynekolog nic nenašel, určitě zvažuji návštěvu urologické ambulance - je potřeba žádanka na vyšetření nebo se můžu objednat sama? Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, kultivace ureaplasmat z močové trubice se provádí speciálním odběrovým systémem (ne klasická černá půda).  Ureaplazmata jsou běžnou součástí genitální flory žen i mužů, nacházejí se u 80 % sexuálně aktivních lidí a mohou někdy způsobit infekci. Přenášejí se zejména nechráněným pohlavním stykem, ale k nákaze může dojít i v bazénu či na veřejných toaletách. Pokud byste chtěla navštívit urologa, může se stát, že budou chtít žádanku od praktického lékaře či gynekologa, ale vždy záleží na konkrétním pracovišti. Pokud si vybere nějaké pracoviště urologie, je lepší se u nich nejdříve telefonicky informovat, zda zde konkrétně požadují žádanku a poté se podle toho zařídit. 

 

Dobrý den,po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den