banner

Celkem výsledků pro výraz "deloha": 83

Dobrý den, mám dotaz byla jsem ve 12 týdnů těhotenství, ale samovolně jsem potratila. Všechno vylezlo krví ven, na keratáž mě neposlali a při kontrole teď po 14 dnech mně lékař oznámil, že je všechno v pořádku a můžu mít další děti. Chci se zeptat, jestli je normální, že mě neposlali na výškrab, jen mě dal nějaký tabletky, děkuju za odpověď.

Dobrý den,

na daném postupu, jak ho popisujete, neshledávám nic špatného. Pokud je děloha dle ultrazvukového nálezu bez známek reziduí, tak není nutné kyretáž provádět, ať už farmakologicky či instrumentálně.

Štítky: #potrat

Dobrý den,cca před rokem jsem byla na hystereskopii (po samovolném potratu) kde mí bylo řečeno že mám slabou děložní stěnu 4mm.Nyní jsem v 6tt a bojím se aby sem miminko donosila v pořádku.Bojím se aby jsem opět nepotratila nebo aby mi nedej bože praskla děloha.Moc si miminko přejeme

Dobrý den,

tento problém Vám v rámci internetové poradny nevyřeším, důsledně choďte na plánované těhotenské kontroly, které naplánuje Váš gynekolog a poučí Vás o stavech, při kterých vyhledat lékařskou pomoc.

Dotaz k porodu
avatar Tosoli 03. 04. 2025

Vážená paní doktorko, odešel by porodem zapomenutý tampon nebo Fohow bylinná globule o velikosti cca 10 mm? Dokázalo by odejít i více zavedých tamponu/Fohow globulí? V těle by se při porodu ztratit nemohli, že? Děkuji za odpověď. Hezký den

Dobrý den,

doporučuji anatomický atlas - laicky = pochva je v podstatě tunel k děloze, která s pochvou komunikuje děložním hrdlem. Při porodu se hrdlo děložní otevírá a zkracuje, až se tím děloha "otevře" a pochvou se rodí plod. Takže - pochva nemá fyziologicky žádné jiné komunikace ani odbočky, kam byste si tampony nebo globule mohla vkládat a nechávat jen tak odložené.

Dobrý den, paní doktorko, končím 36.tt. Zhruba měsíc užívám magnerot 2x denně, z výsledků krve bylo zřejmé, že ho mám trochu méně. Je nutné užívat magnerot na konci těhotenství? Neuvolňuje magnezium svalstvo dělohy a nemůžu si takto oddálit porod? Neměla by jsem ho postupně vysadit? Děkuji.

Dobrý den, nevím, jaký je Váš důvod k užívání tohoto preparátu - množství magnesia se většinou v těhotenství nesleduje. Magnesium užívají ženy většou jako prevence děložních tonizací. Po 36. týdnu jej většinou vysazuje - naopak je dobré, aby děloha pracovala a porodní cesty se chystaly k porodu. Nicméně pokud je důvod užívání magnesia jiný a je užívání nezbytné, pak jej užívejte dál, porod to jistě neoddálí. Takovou sílu tento přípravek nemá.

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na jednu věc. Od středy mě bolí břicho jako bych měla dostat menstruaci nebo bych měla střevní potíže. Jde mi to jakoby do zad. Dnes jsem byla u své gynekoložky, která mi prohmatávala břicho, to mě nic nebolelo, moč a tlak mám též v pořádku, i srdeční ozvy miminka jsou v pořádku. Nevím, co by to mohlo být. :-/ Magnesium beru od čtvrtka. Do té doby jako bych ani nevěděla, že jsem těhotná, žádné obtíže jsem neměla. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud se jedná jen o občasné pobolívání břicha charakteru menstruace, pak by se nemělo jednat o nic vážného. Přece jen děloha roste a tyto bolesti se objevují se zvyšujícím se stádiem těhotenství čím dál tím častěji. Je to zcela normální. Pokud by ovšem bolesti měly charakter pravidelného tuhnutí dělohy či kontrakcí, pak raději navštivte gynekologa.

 

Dobrý den, paní doktorko, mohu se zeptat, čekám třetí miminko a nyní jsem 17+1, zatím vše probíhalo v pořádku, dnes mi gynekolog oznámil, že mám placentu na zadní straně dělohy a že mi začíná přerůstat přes děložní vchod. Jediné, co mi sdělil, že se mám vyhýbat pohlavnímu styku a že se dál uvidí. Jak jsem z toho byla překvapená, vůbec jsem se nezeptala. Ráda bych proto věděla, zda mohu něco udělat, pro příznivý vývoj (více odpočinku, poloha v leže, ....). A jak se připadně postupuje, když vchod zaroste úplně, zda jsou nějaká rizika pro miminko? Děkuji.

Dobrý den, buďte v klidu. V 17. týdnu je ještě brzo na diagnostiku tzv. vcestné placenty. Spousta žen má v druhém trimestru placentu přes vnitřní branku děložního hrdla, protože placenta zaujímá podstatnou část děložní stěny. Ale jak děloha roste, placenta se naopak postupem času vytahuje nahoru. Takže určitě Vám nyní nemohla začít placenta růst k děložnímu hrdlu. měla jste ji tak nízko určitě od začátku, jen teď si toho pan doktor na ultrazvuku všiml. Každopádně máte ještě spoustu týdnů na to, aby se cíp placenty vytáhl. To, zda placenta přesahuje vnitřní branku či je s ní těsně v kontaktu se řeší až v cca 34. týdnu těhotenství a na základě toho se určuje způsob porodu. Ale na to je ještě spousta času. Každopádně umístění placenty vy sama nijak ovlivnit nemůžete. Pokud nemáte žádné potíže ve smyslu krvácení, ani s klidovým režimem není třeba to přehánět.

Dobrý den, paní doktorko,dne 27.2.2014 jsem měla podstoupit hysteroskopii kvůli sekundární amenorei a hematometre, ale při předoperačním vyšetření mi zjistili, že mám cystu na pravém ovariu a po CS v roce 2014 (hypotonie děložní, B-lynch, nyní ztenčelá jizva) srůsty pánevní pobřišnice a chronický zánět vejcovodů a vajecniků, takže mi k tomu ještě udělali laparoskopii. Zjistili mi také, že mám v místě jizvy po SC klínovitý defekt 5 mm, funkční myometrium 3-4 mm, ovarium vlevo při hraně děložní 23x12 mm s jedním foliklem 7,5 mm. Ovarium vpravo 32x25 mm spotřebováno jednokomorovou hypoechogenní cystou 22x18 mm...Po zákroku mi bylo řečeno, že si mám ještě nechat udělat chromopertubaci.....Moje otázka zní, nikdo mi přesně nevysvětlil, co to vše znamená. Chtěli bychom s manželem druhé dítě. Myslíte, že budu moci otěhotnět (pan doktor říkal něco o rizikovém těhotenství a o IVF). Je ten klínovitý defekt a ztenčelá děloha vážný problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud máte chronický zánět vejcovodů a srůsty, pak by mohl být problém s otěhotněním. Chromopertubací lze zjistit, zda jsou vejcovody průchodné. Nerozumím příliš tomu, proč Vám neudělali chromopertubaci zrovna při operaci. Jedná se totiž o nastříknutí dělohy barvivem a sledování v průbehu laparoskopie, zda barvivo prochází vzestupně přes vejcovody. Musela byste tudíž kvůli tomuto vyšetření opět podstoupit laparoskopii. Co se týče nálezu na děloze, tak vzhledem ke ztenčení v místě jizvy po předchozím císařském řezu a defektu je riziko prasknutí dělohy v průběhu těhotenstí nebo také možného uhnízdění oplozeného vajíčka v jizvě. Navíc pokud jste měla takto komplikovaný předchozí porod s velkou krevní ztrátou při hypotonii a zákrok na děloze, nelze vyloučit opakování problému. Je tedy na zvážení, zda všechna tato rizika podstupovat. Každopádně v případě tehotenství byste měla být sledována v ambulanci rizikového těhotenství v perinatologickém centru.

Dobrý den, jsem ve 28tt a asi měsíc mě již trápí bolesti zad v noci. Přes den když stojím, chodím nebo sedím je to v pořádku, ale celé noci mě příšerně bolí v oblasti kříže tak, že mě to budí a těžce se mi znovu usíná. Vyzkoušela jsem různé polohy i podložení polštáří, nic nezabírá. Také dělám různé cviky k uvlonění zad, ani to nepřineslo žádný výsledek. Jsem vášnivý sportovec, takže jsem štíhlé pevné postavy. Prosím o radu, čím by se tomu dalo předejít. Mockrát děkuji a přeji pěkný den. Milotová

Dobrý večer, spousta žen trpí v těhotenství bolestmi zad a bohužel je skutečnost taková, že se toto nedá příliš řešit a problémy vymizí až po porodu. Je možné využít cvičení (poradí fyzioterapeut), někomu pomáhá plavání. Bolesti jsou většinou způsobeny tím, jak děloha rostě a tlačí na nervy v malé pánvi. V průběhu těhotenství také dochází k řídnutí vaziva a všeobecně změnám v pohybovém apartátu vlivem hormonů. Rozhodně tomu nemůžete sama vědomě nijak předejít.

Dobrý den. Mám občas šílenou až štípavou bolest v děloze. Když třeba jen sedím nebo i při chůzi. Bolest trvá přibližně 10 vteřin a buď poté přestane nebo se stále opakuje někdy i 4x. Je to taková bolest, že mám nutkání lehnout si na zem a křičet. Nevím, čím by to mohlo být, byla jsem na gynekologi před měsícem a a vše bylo v pořádku. Mám celkem strach.

Dobrý den, pokud bylo vyšetření gynekologem včetně ultrazvuku v pořádku, pak je možné, že se vůbec nejedná o gynekologický problém. Bolesti se mohou projikovat do oblasti, kde je umístěna děloha, ale jádro problému může být jinde. Pokud by potíže přetrvávaly, poraďte se s praktickým lékařem, který Vás případně odešle na chirurgické vyšteření a eventuelně ultrazvuk celého břicha.

Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s dotazem. Aktuálně jsem ve 31 tt, před 14 dny jsem byla hospitalizovaná kvůli krvácení, dg. placenta praevia marginalis s krvácením, ve zprávě mám uvedeno "placenta na přední stěně 7 cm pod pliku až k vnitřní brance". Branku mi nepřekrývá. Zakrvácela jsem jednorázově, na jednu vložku. V nemocnici jsem asi 2 dny dostávala 3x denně injekce Dicynone a magnesium. Asi po 4 dnech jsem opět jednorázově zakrvácela, opět Dicynone. Po té jsem zakrvácela jednorázově ještě jednou, a to po vaginálním ultrazvuku. Jinak se krvácení už neobjevilo, děloha mi netonisuje, hrdlo mám uzavřené a čípek v pořádku. Včera jsem byla propuštěna domů s nařízením přísného klidového režimu a užíváním 3x denně 2 tablety magnesia. Dnes na WC ze mě odešla jakoby krevní sraženina, jednalo se o starou tmavou krev. Chci zeptat na Váš názor na propuštění z nemocnice. Je nutná hospitalizace až do porodu, nebo postačí klidový režim doma (chodím pouze na WC) a užívání magnesia?Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud placenta nepřekrývá vnitřní branku, ale pouze k ní dosahuje, není dlouhodobá hospitalizace před porodem nutná. V situaci, kdy placenta překrývá vnitřní branku je obecně doporučována hospizalizace od 33.-34. týdne a porod plánovat po ukončeném 37.týdnu. Pokud se jedná o marginální previi, pak nejsou doporučení tak přísná. Záleží ale také na průběhu těhotenství (zda došlo v pruběhu gravidity ke krvácení či nikoliv) a také záleží na zvyklostech daného pracoviště. Není to tak jednoduché, vše se musí posuzovat individuálně. Také zálež na tom, jak blízko vnitřní branky se cíp placenty nachází...Takže nelze jednoznačně odpovědět.

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je normální, že mě ve 14. týdnu těhotenství trápí tlačení na močový měchýř a močovou trubici. Je to taková zvláštní bolest, která není neustálá, občas se to uklidní, někdy je to zase více intenzivní. Pálení, ani bolení při močení nemám. Doktor mi řekl, že je to z překrvení malé pánve, ale já se chci ujistit u více lidí, protože mě to trápí už přes týden. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den, pokud nemáte pálení a řezání při močení, infekce by to být neměla. Tlaky v malé pánvi jsou vzhledem ke zvětšující se děloze normální. Nebývá to ale celé těhotenství. Jak děloha zase poporoste, tlaky se eventuelně přesunou někam jinam či úplně vymizí. Později se tlaky na močový měchýř vyskytují až ve 3. trimestru. Ale je to individuální, každý tyto změny vnímá jinak.

Ahojte, poraďte. Mám nepravidelný cyklus od první menstruace ve 14 letech. Mívala jsem závratě na omdlení. Ani po 10 letech se nic neupravila a doktor vám jen naordinoval hormonální antikoncepci, užívala to cca 4 roky. Potom bez hormonální antikoncepce cca 2 roky. Byla zas nepravidelná. Nejprve 3x po 110 dnech. Další byla za 40 dní, opět nasazení hormonální antikoncepce, brala tak 2,5 roku. Od minulého září 2016 neberu hormonální antikoncepci, nemám partnera a zároveň chci vyčistit tělo od hormonální antikoncepce. V blízké budoucnosti snad i miminko. Od září 2016 mám opět jen nepravidelnou menstruaci a za tu dobu jsem měla menstruaci jen 5x. Po 30, 36, 54, 32 a 56 dnech a teď už je to více jak 74 dní a stále nic! Těhotná nejsem, včera jsem si dělala test. Negativní. Díky za rady. :)

Dobrý den, nepravidelná menstruace je velice rozsáhlé téma, které není možné podrobně rozebírat v rámci naší poradny. Obecně - je důležité, jak vypadá vaše děloha na ulrazvuku. Pokud máte i po 2 měsících nízkou děložní sliznici, znamená to, že ani není z čeho krvácet a důvodem nízké sliznice je nedostatek estrogenů. Pokud je sliznice vysoká, pak se jedná pouze o nedostatek gestagenů - hormonů, které ovlivňují druhou fázi cyklu. Poté je nutno chybějící hormony doplnit. Je tedy na vašem lékaři, jakou léčbu zvolí. Nejedná se o hormonální menstruaci, ale užívání jen určité dávky a typu hormonů bez antikoncepčního účinku. Obzvlášt pokud máte nedostatek estrogenů, je nutné je doplnit - nedostatek estrogenu může způsobit osteoporózu atd. Pokud hormony užívat nechcete, pravděpodobně bude menstruace nadále nepravidelná, což také samo o sobě nevadí a problém budete řešit, až budete chtít otěhotnět. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem po třetí těhotná, už mám dva syny a nyní čekám třetího. Již asi od 14 tt jsem cítila v sedě drobné pohyby velmi nepravidelně. Teď začínám 19.tt a pohyby takřka necítím. Místo toho, aby se zvětšovaly. Placentu mám na přední stěně. Už jsem byla s tímto 2x na pohotovosti a vždy bylo vše ok. Je možné, že se placenta zvětšila a už to tlumí nebo se zvětšila děloha a je tam víc vody? Už jsem z toho velmi nervózní.Děkuji.

Dobrý den, pokud máte placentu na přední stěně, může pohyby více tlumit - obecně to tak bývá. Nicméně sem tam byste alespoň pohyby cítít měla. V 19. týdnu nebudou samozřejmě příliš intenzivní, někdo ještě v 19. týdnu necítí pohyby vůbec, ale pokud jste již cítila, pak alespoň občas by to mělo být každý den.

těhotenství
avatar tripina 11. 09. 2017

Dobrý den, paní doktorko, menstruaci jsem měla naposledy 9.8.2017, doposud mi zatím nepřišla a to jí mám pravidelnou, poslední dva dny mě bolelo břicho, ale vždy v leže povolilo, ráno jsem měla hnědý výtok na papíře, jinak nešpiním (mám vřídek na děložním čípku), tak jestli to nemůže být tím? Dnes jsem byla u lékaře, ten mi řekl, že zatím nic nevidí, děloha je zvýšená 9-10 mm a víc nic, že buď prý přijdou měsíčky nebo ne? Podle výpočtu bych měla být 4+5tt, je možné, aby nebylo na ultrazvuku nic vidět? Děkuji vám moc za odpověď.

Dobrý den, v 5. týdnu opravdu nemusí být na UZ ještě nic vidět - pouze vysoká sliznice v děloze. Výška 9-10 mm ale pro počínající těhotenství příliš nesvědčí. Po týdnu by jistě měl být v případě těhotenství vidět již základ gestačního váčku.

Dobrý den, čeká mě odstranění dělohy pro velmi silné bolesti při menstruci. Každý měsíc zvracím, mám horečku, zimnici, křeče v břiše, bolí mě v zádech a šíleně celé nohy. V minulosti jsem prodělala operaci endometriózy 4. stupně. Měla jsem cysty na vaječníčkách a endosku v celé pánvi. Váječníky mi zůstaly. Chci se zeptat, jestli se můžou ještě někdy udělat cysty na váječníkách, když budu bez dělohy? Je mi 30 let. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud budou zachovány při operaci vaječníky, pak se nedá vyloučit, že se budou tvořit. Pokud se jedná o cysty endometriální, ty se mohou tvořit i po odstranění dělohy. Děloha jako taková je hormonálně neaktivní, zatím co vaječník bude hormony vylučovat po odstranění dělohy stejně.

Dobrý den, paní doktorko. Jsem hodně vystrašená, četla jsem si včera o děložních myomech a článek mi nahnal dost strach. Psaly tam, že postihují hodně ženy po 40 /v mém věku/ a myom má každá třetí žena. Menstruaci mám pravidelnou po 26 dnech. Někdy mám výkyv + - 2 dny. Jako malé holce mi trvala tak 3-4 dny, teď mi řadu let trvá tak 5 dnů. Je silná pořád stejně. Bez špinění před a potom. Co mě začalo trápit je, že pokaždé mi 1 – 2 dny před menstruací naroste břicho jako těhotné a zůstane tak do druhého dne menstruace. Pak splaskne na svůj původní tvar. Dočetla jsem se, že pokud má žena velký myom, roste jí břicho, ale z článku jsem dost dobře nepochopila kdy, jestli natrvalo nebo pouze během měsíčků, kdy je děloha naplněná krví a nemůže přes velikost myomu odtékat ven. Zrovna teď mám menstruaci, a břicho mi opět narostlo. Mám dotaz, když má žena myom, nafukuje se jí břicho během měsíčků?

Dobrý den, břicho se vám před menstruací zvětšuje zřejmě vzhledem k tomu, že tělo zadržuje více vody, což je před menstruací naprosto normální. Pokud je břicho zvětšeno z důvodu velkého myomu, bylo by zvětšeno nepřetržitě.

Dobrý den, menstruace se mi zpozdila o 10 dní a test je pozitivní. Stále mám tlaky v podbřišku a křeče, jako kdybych měla dostat menstruaci. Bojím se, že to může být nějaký problém, nerada bych potratila. K lékařce jsem objednaná až na 8. 11., takže těhotenství potvrzené nemám, může to být aji něco jiného?

Dobrý den, bolesti v podbřišku imitující těhotenství, jsou na začátku docela běžným jevem. Jsou způsobeny uhnízďováním oplodněného vajíčka do děložní sliznice, děloha je také více prokrvená a začíná se zvětšovat, i když zatím jen minimálně. Pobolívání v podbřišku může být samozřejmě i u potratu v počátku těhotenství, ale dřívější návštěvou lékaře nic neovlivníte. V prvním trimestru se těhotenství buď vyvíjí dobře či nikoliv a ani lékaři bohužel tuto zkutečnost nedokáží ničím ovlivnit. Pokud ale nekrvácíte, pak se zřejmě o potrat nejedná. 

Dobrý den, od 27 týdne beru Utrogestan z důvodu zkráceného čípku-35mm, ve 30týdnu byl také 35mm,p.doktorka říkala,aby byla děloha v klidu (1.porod byl totiž předčasný-zánět placenty 26tt+5),ted jsem 32tt byla jsem na kontrole vše v pořádku, čípek mi neměřila, ale utrogestan mi nechala s tím, že mi ho možná vysadí za 14dní, já čekala, že už ho brát nebudu, beru 1prásek ráno a 1 večer. Myslíte, že je nutné ho ještě brát nebo nestačil by jen 1 večer? Minule jsem měla i brnění nohou,říkala jsem doktorce a říkala, že to z toho není, ale vedlejších učinků má tento lék dost. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, v posledních letech se využívá lokálního účinku gestagenů v léčbě hrozícího předčasného porodu. Nicméně konkrétně ve vašem případě se dle parametrů, které jste uvedla, o nic takového nejedná. Čípek délky 35 mm je naprosto normální. Navíc s přibývajícím časem se nezkracuje. Zkrácený čípek je 25 mm a méně. Takže z tohoto důvodu bych ve vašem případě užívání Utrogestanu považovala za zbytečné.

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem v 19. týdnu těhotenství a velmi často pociťuji píchání v bříšku na různých místech. Je to takové ostré píchnutí. Na ultrazvuku bylo všechno v pořádku. Co to způsobuje? A druhá věc, co mě trápí je, že mám při delším chození pocit, že mi něco tlačí na konečník. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud na UZ bylo vše v pořádku, pak se zřejmě jedná jen o doprovodné příznaky rostoucí dělohy. Jak děloha roste, poměry v malé pánvi se mění, orgány v malé pánvi mění svoje místo, natahují se vazy, na kterých je dělohy upevněna a to vše může způsobit někdy i časté píchání v podbřišku, i tlaky na konečník. Pokud tedy nemáte jiné potíže (teplota, výtok, tuhnutí břicha..), pak není důvod se znepokojovat. 

Dobrý den, vážená paní doktorko,na utz ve 20. tt mi byla zjištěna nízko položená placenta, je na zadní stěně a sahá až k vnitřní brance. Lékař to nijak moc nekomentoval, ovšem já mám strach. Je pravděpodobné, že se placenta vytáhne nahoru? Může se stát, že se ještě více posune přes vnitřní branku?A poslední dotaz, jsou nutná nějaká omezení v pohybu nebo při sexu? Snažím se hodně odpočívat a polehávat, s lékařem se uvidím až v poradně před polovinou ledna a nerada bych něco zanedbala.Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud placenta dosahuje jen k vnitřní brance - nepřesahuje ji, pak je velmi pravděpodobné, že se vytáhne nahoru. Děloha v těhotensví roste, roztahuje se, a tudíž není možné, aby se placenta posunula ještě níže přes vnitřní branku, pokud ji nepřesahuje ani nyní. Pokud nemáte jinak žádné potíže, myslím, že ani polehávání není příliš nutné v tomto případě. 

Endometrioza
avatar kaddy 29. 12. 2017

Dobrý den ja sa chcem spýtat že už 2 roky trpím bolestami endometriozy už mi odstranovali ciastocky laparoskopicky nepomohlo ,rok som brala Vissane nepomohlo, dalsiu hor.liečbu odmietam kedže už mám 2 deti neplanujem dalsie, myslíte že hysterektomia je riešenie zmierni mi to bolesti či vymiznu uplne, lebo sa len stupnuju cítim to už aj pri chodze takže dá sa endom.zbavit uplne je to možne som zufalá mam 37 a komplikuje mi to život dakujem za radu.

Dobrý den, hysterektomie by samozřejmě mohla být řešením, ale je to závažné nevratné rozhodnutí. Děloha má v těle ženy svoje místo a funkci a její odstranění ve 37 letech musí být řádně odůvodněno. Většinou se k hysterektomii přistupuje u žen s endometriozou 4. stupně, když již postihuje i jiné orgány a není jiné řešení. Ještě bych doporučila navštívit specialistu na endometriozu v některém z klinických pracovišt poblíž vašeho bydliště.

Dobrý den, je mi 53 let, už delší dobu vím, díky vyšetření krve, že jsem v přechodu. Žádné větší vedlejší příznaky typu návalů horka, migrén, výkyv nálad atd, jsem za celou dobu neměla, jen ty menstruační výkyvy jsem postupně sledovala. Vždy jsem měla velmi pravidelné cykly 26-28 dnů, krvácení trvalo tak 5 až 7 dní, někdy 8-9. V přechodu se mi nejdříve stalo, že se mi o pár dnů cykly zrychlily, takže to přicházelo o pár dnů dříve, to nějakou dobu trvalo a nijak jsem to neřešila. Pak už se mi naopak cykly výrazně prodloužily a přicházelo to později. Teď dokonce 2 a půl měsíce, skoro 3 měsíce krvácení nepřišlo a já už jsem byla ráda, že menstruace definitivně zmizela. Jenže teď jsem opět menstruaci dostala, což mě trochu vyděsilo. Trvá už 14 dní včetně špinění, už zeslábla, ale byla o něco silnější než normálně. Je to v pořádku? Zřejmě byla silnější a delší kvůli tomu, že přišla po delší době (téměř 3 měsíce). Já se dočetla, že podle nové studie je silné i prodloužené krvácení v přechodu absolutně normální a má to tak většina žen, tak nevím, jestli neplaším zbytečně. Mám očekávat další cykly někdy v brzké době, nebo třeba opět za několik měsíců, nebo ještě za déle, nebo myslíte, že to byla poslední perioda. Rodina si dělá starosti, ale já si říkám, že si počkám, jak to bude vypadat dále, právě na to kdy přijde další perioda, jaká bude, jestli vůbec bude. Asi kdyby to byla nějaká nemoc dělohy třeba nádor děložního čípku či těla, tak by se to zhoršovalo a nenechalo by mě to v klidu, že? Mám si dělat starosti z nějaké choroby, když vím, že jsem v přechodu, doufám, že ve finální fázi přechodu, nebo je to v přechodu normální, jak jsem se dočetla. Děkuji.

Dobrý den, krvácení v přechodu může být velmi nevyzpytatelné. Cykly mají tendenci se spíše prodlužovat, ale někdy potom může přijít silné krvácení, kdy je dlouhodobě děloha pod vlivem estrogenů bez opozice gestageny. Tato situace (která nastává často právě v přechodu či u mladých dívek na začátku reprodukčního věku) může vyvolat poté velmi silné krvácení (např. 20 vložek denně déle než týden), což pak ženu může ohrožovat chodukrevností. Pokud ale vaše krvácení již zesláblo a je již ve formě špinění, pak se nezneklidňujte a počkejte jak bude vypadat další cyklus. Jak bude vypadat, vám říci nedokážu. Pokud chodíte na gynekologii pravidelně alespoň 1x za rok, o žádné vážné onemocnění by se jednat nemělo.

Dobrý den, je mi 41 let a po vysazení antikoncepce v injekcích Depo Provera již téměř 2 roky nemenstruuji. Chtěla bych ještě jednou otěhotnět. Můj gynekolog mi předepsal nejdříve Gynprodyl, poté Norethisteron, obojí na vyvolání menstruace, což se však nepodařilo. Poté mi řekl, že vaječníky mám sice aktivní, ale děloha je po antikoncepci utlumená a nemám žádnou sliznici, takže už nejspíš nikdy menstruovat nebudu a tím to uzavřel. Moc mě to mrzí, mám ještě nějakou šanci otěhotnět? Např. spustit menstruaci po Duphastonu, Clostilbegytu? Nebo to jsou všechno léky se stejným účinkem a už mi opravdu nic nepomůže, jak tvrdí můj lékař? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, to, že máte nízkou sliznici v děloze, je dáno nedostatkem hormonů (estrogenů především), které produkují vaječníky. Probém je tedy určitě ne v děloze, ale ve funkci vaječníků či v orgánech vaječníkům nadřazeným. To, že nemáte ovulaci (proto absence menstruace), může být dáno mnoha důvody (předčasné ovariální selhání, věk, atd atd.) tento problém je nutno ale řešit komplexně (je nad rámec naší poradny) a to nejen kvůli chtěnému těhotenství, ale i kvůli pravděpodobnému nedostatku estrogenů, který může způsobit řídnutí kostí a jiné potíže.

Dobrý den, měla jsem teď velký stres. Jsem 24tt dvojvaječných dvojcata u toho mi začlo tvrdnout bříško. Ve vaně jsem našla po koupeli tvrdší hlenovitou věc viz. Foto. A pár dní mám hustý bílý nepachnouci vytok. Nemůže se jednat o poslíčky či porod nebo potrat či snad něco od kočky? Toxoplazmózu mám negativní. Dekuji na vyšetření jsem byla nedávno a prý vše v pořádku mám radši zajít hned či stačí ráno doktor?V koupeli bylo trochu zeleného jílu proto ta barva kolem. Ještě se mi dělají svědivé bílé pupínky co pak zčervenají a otoky pod koleny a večer mě vše svediva. Plus opar na ústech a bílé jakoby čepy v krku. děkuji mockrat

Těhotenství dvojčat je "rizikové", a popisované potíže rozhodně patří do rukou lékaře, ke kterému chodíte do poradny. Jak se zvětšuje děloha, děti se hýbou, tak je zvýšená dráždivost dělohy a žena cítí "tvrdnutí bříška". 

Lékař vás buďto uklidní, řekne že je vše v pořádku, doporučí klidovější režim. Vezme odběr na kultivaci z pochvy a bude možná přeléčovat váš výtok. Pak bude též důležitý vaginální ultrazvuk a zjištění, zda se vám nezkracuje děložní hrdlo . Pokud ano, zase se od toho bude odvíjet další postup. Možná se bude odebírat krev a bude se pátrat po tom, s čím souvisí svědění kůže. Takže toto jsou všechna MOŽNÁ a pouhé domýšlení si něčeho. Rozhodně co nejdříve navštivte svého gynekologa. 

Dobrý den, paní doktorko, mám takový dotaz. Je mi 29 přítel 43. Já mám z předešlého vztahů dceru a přítel take z předešlého 3 děti 19,21,22 let. Můj dotaz se týká. Já bych chtěla moc miminko, aby, jsme měli ve vztahu něco společného, delší dobu už nad tím přemýšlím, ale přítel odmítá že už nechce, ikdyz dříve tvrdil že ano, prý že nechce z finančního hlediska, ikdyz podniká a máme se dobře... Ale k dotazu, v rodině máme anamnézu rakoviny, maminka ve svých 46 letech umřela na rakovinu vaječníků, její maminka rakovina prsou. Otec v 64 letech rakovina jater Gynekolog mi doporučil vyšetření genetiky, byl zjištěn vadný gen Brca a závěr 85% šance dědičnosti. Bohužel z mého genu nešlo zjistit přesně zda prsa či vaječníky. Ale je tam napadený jeden gen druhý je v pořádku. Nicméně bych se chtěla zeptat v jakém věku by jste doporučila operaci, na vyoperovani vaječníků, nebo prsou-mlecnych žláz. Gynekolog mi radí jen vaječníky. A já tápu i jaký věk je pro mě hraniční. Chtěla jsem dítě co nejdříve abych mohla jít také co nejdříve na operaci. Jenže teď se mi to díky partnerovi tak moc zkomplikovalo že já vlastně nevím co teď. Jak se rozhodnout. A druhý dotaz pokud bych postoupila k vyoperovani vaječníků zda je šance na odebrání vajíček a třeba někdy v budoucnu je použit na IFV, umělé oplodnění. Nevím zda je nutné odebrat při tomto zákroku vejcovody a dělohu. Vůbec netuším jak to probíhá. Mohla by jste mi ve zkratce poradit? S přítelem jsme spolu o tom mluvili několikrát, ale prostě že ne nechce, a třeba raději se mnou kvůli tomu ani nespí. Už jsem zoufalá....

Dobrý den, obecně toto je otázka i na genetika a popř. onkogynekologa, který by měl doporučit, v jakém věku vaječníky a prsa odstranit. Většinou je odpovědí co nejdříve, pokud má žena splněnou reprodukční funkci. Pokud tedy ještě uvažujete o těhotenství, pak by bylo ideální, co nejdříve, protože riziko vzniku malignity je opravdu vysoké a s věkem narůstá. Vajíčka odebrat samozřejmě před operací možné je. Později se jedná o odstranění vaječníku a nejlépe i vejcovodů, děloha vám zůstane. Takže podstoupit IVF v budoucnu by možné bylo. Kontaktujte určitě gynekologa a genetika, se kterým je nejlépe tuto záležitost probrat.

Dobrý den. Je mi 35 let, jelikož se pokoušíme o miminko hlídám si ovulaci již několikátý měsíc za pomocí ovulačních testů a ovulačního mikroskopu (testuji každý den), ještě nikdy mi nevyšlo, že bych měla test pozitivní. V období, kdy mám mít dle kalendáře ovulaci, jsem si zašla ke gynekoložce a ona mi řekla, že děloha vypadá aktivní a na jedné straně mám i folikul, ale přesto mi domácí ovulační test vyšel negativní. Ráda bych se zeptala, zda tedy můžu otěhotnět, nebo z jakého důvodu mi vychází test negativní. Má se cenu přirozeně snažit o miminko, nebo řešit situaci jinak. beru Dostinex a euthyrox, ale hodnoty mám srovnané. Moc děkuji za odpověď. Marie

Dobrý den, ovulační testy nemají samozřejmě takovou spolehlivost jako ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu, pomocí kterého se dá sledovat nejen přítomnost folikulu (což samo o sobě mnoho neřekne), jako spíše jeho růst v jednotlivých dnech. Když jste byla u gynekologa, mohl být přítomen folikul, ale ten nemusel déle růst. Pak samozřejmě důvod nekvalitní ovulace či nepřítomnost ovulace může být různý - věk, syndrom polycystických ovarií, nízký AMF.

Dobrý den minulý týden v úterý jsem měla po pohlavním styku silné krvácení byla jsem hospitalizovana na 3 dny. Jsem v 13 tt těhotenství zjistily mi nizkopolozenou placentu. Mám nákazany klidový režim a žádný pohlavní styk to je jasné to zcela chápu. Miminko je prý v pořádku a pokud lehce spinim doma nemusím se bát jen při opětovném silnějším krvácení se mám dostavit do nemocnice. Placenta by se měla prý vytáhnout jak miminko roste chci se zeptat nebyli mi schopni odpovědět hrozí mi že o miminko přijdu nebo je malé riziko? vše mám v pořádku jinak, a doma trochu spinim jak jdu čůrat nebo při stolici nevadí to? Napsali mi 2 prášky večer utrogestanu k čemu slouží neřekli mi skoro nic. Jen že čípek a malý je v pořádku a hematom nemám děkuji za odpověď

Dobrý den, mluvit o nízko položené placentě ve 13. týdnu je pro vás zbytečný stres. Děloha je zatím v tomto týdnu minimálně zvětšená a vzhledem k tomu, že plocha placenty zaujímá velkou část děložní stěny, ve spoustě případů je nízko položená. Pokud není placenta uložená centrálně přes porodní cesty, pak by neměla miminko ohrožovat.  

Dobrý den,Chtěla bych se zeptat, jakou máme s manželem šanci otěhotnět přirozenou cestou s výsledky testů:Manžel - spermiogramVzhled: Normální, Doba zkapalnění: Normální, Vizkozita: Normální Aglutinace: 0,0000, Koncentrace spermií: 24 mil/ml, Celková motilita: 63 %, Progresivní poh.: 21 % ? 32%, Na místě: 42 %, Bez pohybu: 37 %, Morfologie: 87 % patol. Forem, Příměsy: kulaté buňky: Ne epitelie: Ne, detrirus: Ne gelové částice: NeMoje výsledky:AMH: 1,5 ng/ml UZ vag: AFC 10: obě ovaria s 5–6 antr. folikuly, děloha napřímená, norm. vel, endometrium nízké, CD bez volné tekutiny.TSH:1,307, ft4:11,8Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

šance na otěhotnění nejde bohužel stanovit na základě nějakých jednotlivých vybraných parametrů, když o tom ve skutečnosti rozhoduje mnoho dalších, které bohužel neznáme. Spíše je třeba se řídit  i věkem partnerů a dobou, po kterou otěhotnět nelze, vědět další chronická onemocnění, léky, které berete, škodliviny, které užíváte či přijímáte. Ze zaslaného vyplývá, že máte nižší ovariální rezervu jak z hlediska nižšího AMH, tak i počtu antrálních folikulů. U partnera je snížený podíl pohyblivých spermií a zvýšený podíl morfologicky abnormálních spermií. Můžete i napsat více  o Vašem páru na adresu kvesela@repromeda.cz, pokusím se pro Vás stanovit určitou prognózu či dotázat se na další potřebné parametry.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Těhotenství
avatar Renata94 05. 11. 2019

Dobrý den paní doktorko, obracím se na Vás s prosbou, ve čtvrtek jsem byla hospitalizovana v nemocnici kvůli předčasnému porodu(zkracuje se mne čípek), dostala jsem injekce kortikoidu, aby mělo miminko plíce v pořádku.V neděli mě propustili domů, s tím, že mám dodržovat klidový režim. Můj dotaz je na pojmy v propouštěcí zprávě,paní doktorka píše : děloha ovoidní, normotinicka, fundus 2 prsty pod mečík.UZ: cervicometrie : čípek fční délky 8 mm.Dneska jsem přesně 33+3.Děkuji moc za odpověď.Pěkný den

Dobrý den, nález normální. Popisuje tvar dělohy, stahy (normotonická=bez kontrakcí), děložní čípek je dlouhý 8 mm. Norma délky děložního čípku je do 25 mm, poté již lze považovat za zkrácený, ale tuto informaci již víte, proto jste v nemocnici ležela.

Edometrioza
avatar Jolys 04. 02. 2020

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem po 7 letech vysadila HA po domluvě s přítelem, že necháme volný průběh případnému těhotenství. Dostavila se mi hodně silná menstruace s velikými bolestmi a křečemi. Bolesti po MS probíhaly i další měsíc. Dostavila jsem se ke svému gynekologovi. Odebral mi krev a zjistil mi, že mám nedostatek vitamínu D a CA 125 - 85,2 s tím, že laparoskopie je dle jeho slov o ničem, lepší je otěhotnět. Teď v lednu 2020 jsem šla na roční preventivní prohlídku. Jelikož jsem od října 2019 nedostala MS dal mi injekci Agolutin. MS jsem dostala po injekci za týden. Menstruace je strašně silná a bolestivá, nedá se vydržel, léky na bolest a nahřívání téměř nezabírají. Dle lékařské zprávy v nálezu ultrazvuku: děloha AVF, norm. vel., hladká, dutina děl. symetrická, dorbě cystický obsah vysokého endometria obě ovária zvětšena, mikrocystického vzhledu a píše v doporučení: "nyní agolutin 120 mg, poté vžedy na 6 M DUPHASTON 2x1 17.-26. dmc. Pokud nebudou ovulace a mensturace bude potřeba přijít do anisterilní poradny s partnerem, zkusí užívat Inositol - třeba Natifem.". Lékař mi nic neřekl. Prosím o radu. Jak mám toto doporučení pochopit? Mám to chápat tak, že Duphaston léčí edometriózu jako např. visanne?? Inositol - je lék na hubnutí a snížení cukru jako třeba Metformin, která pomáhá odbourávat cysty?? Mrzí mě ta špatná komunikace lékaře semnou. Předem moc děkuji za pomoc a radu popřípadě, jak se jinak zbavit endometriózy. Nehodlám trpět dalších 30 let. Pěkný den :-)

Dobrý den, lék Duphaston není totožný s Visanne. Visanne svým učinkem blokuje ovulaci a imituje v podstatě stav " menopauzy", kdy je hormonální činnost utlumená a tudíž i endometrióza je v klidové fázi. V takové fázi nemůže žena otěhotnět. Duphaston je lék, který v 2. polovině menstruačního cyklu zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje ovulaci. Stejně tak Inositol je látka, která se využívá k nehormonální podpoře plodnosti.Obecně pokud máte diagnostikovanou endometriózu, nepravidelný menstruační cyklus či se menstruace vůbec bez Agolutinu nedostaví, pak je po roce neúspěšné snahy o těhotenství opravdu na místě alespoň konzultace v centru asistované reprodukce. Endometriózou mohou být obecně poškozeny vaječníky do té míry, že k ovulaci vůbec nedochází nebo mohou být vajíčka nekvalitní a v takovém případě není jiná možnost než IVF.

Dobrý den,včera jsem tady položila dotaz ohledně potvrzení raného těhotenství,ale zapomněla jsem dopsat že na utz jsem byla včera,děloha byla prázdná,hcg od minulého týdne stouplo.bylo to 16.4. Poslední pohlavní styk jsme s přítelem měli 29.3.,poslední MS byla 2.3. Gynekoložka mi dala tři možnosti,že těhotenství ještě není utz viditelné,nebo je biochemické nebo mimoděložní. Myslíte že je možné aby těhotenství bylo na utz čtrnáct dní po vynechání MS nemožné vidět? Děkuji za odpověď

Dobrý den, těhotenství lze na ultrazvuku poprvé vidět 12.-17. dní po oplození, tedy zhruba 26.-31. den od poslední menstruace, což odpovídá 5. gestačnímu týdnu. Závisí to ale hlavně na pravidelnosti či nepravidelnosti menstruačního cyklu a ovulace. Pokud je menstruace i ovulace pravidelná, těhotenství by touto dobou mělo být viditelné na ultrazvuku. Varianty jsou tři, přesně jak Vám říkala Vaše lékařka. Dalším krokem v této diagnostice je vyčkat na výsledky odběrů hCG, které Vaše lékařka odebrala a podle dynamiky růstu či vývoje jeho hladin ve spojení s ultrazvukovým nálezem je pak možné zhodnotit stav Vašeho těhotenství. V tuto chvíli více nelze udělat.

Dobrý den mám takový problém při každém jídle se mi zvětší obvod břicha málo chodím na záchod o velikonocích jsem toho asi snědla moc a břicho mě strašně narostlo ale vážím stejne. Je mi 23 let minulý měsíc jsem i měla opožděně mesicky ale těhotná nejsem.Bricho mě jinak nebolí.. Ke gynekologovi jdu poprvé a jsem objednana na 25 května. Bojím se že to je rakovina vaječníků někde jsem četla že se u toho zvětšuje objem břicha.Merim 168 cm a mám 70 kilo

Dobrý den, popisované příznaky nemusí hned znamenat závažnou diagnózu, je to méně pravděpodobné. Je vhodné doplnit vyšetření. U rakoviny vaječníků se břicho obvykle zvětšuje až v pozdních (závažných) stadiích onemocnění. Častěji se může například jednat o nadměrné hromadění plynu v trávicím traktu, což se obvykle projevuje nafouklým břichem, bolestmi břicha. Tento stav je většinou způsoben požitím nevhodného jídla nebo složky v jídle, kterou Vaše tělo příliš netoleruje. Zkuste nyní dietní šetřící stravu, pomáhá i preparát Espumisan (volně prodejný v lékárně), pokud jsou Vaše potíže vyvolány stravou, uleví se. Při zhoršení potíží či při jakýchkoliv problémech vyhledejte lékaře. V rámci gynekologického vyšetření se mimo jiné provede ultrazvuk, na kterém se prohlíží děloha s vaječníky. Hezký den.

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat , jsem už 3 měsíce po porodu, když jsem navštívila mého gynekologa po šestinedělí udělal mi ultrazvuk a řekl ať eště přijdu po první MS, ta trvala 5 dní a následně jsem šla na další prohlídku a pan doktor mi řekl že tam něco je že s MS neodeslo to co mělo, následně mi dali injekci do boku aby sem začala znovu krvácet vůbec tomu nerozumím mám hrozný strach abych nemusela na nějaký zákrok po injekci jsem už 3 den a stále nic , co to může být eště nejaky zbytek po porodu?? Mohl by mi pomoct i bylinný čaj Kontryhel? Prý je výborný i na do čištění dělohy, jinak nemám bolesti, teploty, není 3 měsíce už dlouhá doba aby mi něco mohlo zůstat v děloze eště? Je to běžné? Opravdu se chci vyhnout nějakým zákrokům, kdyz se do 10 dnů nedostaví krvácení jaký je další postup popřípadě??? Děkuji moc nemám žádné zkušenosti pekny den

Dobrý den, může se se stát, že po porodu zůstanou v děloze ještě nějaké krevní sraženiny, popřípadě zbytky plodových obalů nebo placenty (možno i několik měsíců po porodu). Nelze posoudit, co Váš gynekolog na ultrazvuku přesněji viděl. Jednou z možností, jak děloze pomoci vyprázdnit obsah, který do ni "nepatří", je aplikace injekce do svalu, obsahující látku, která má za úkol dělohu ještě více zavinout, aby tímto vytlačila svůj obsah ven. Někdy se může stát, že přebytečný obsah v děloze se zanítí, jsou teploty, horečky, únava, zánět se může z dělohy šířit dále, v tom případě je vhodnější dělohu vyčistit (v celkové narkóze). Tento zákrok se dále také dělá preventivně, aby právě k těmto komplikacím nedošlo. Rozhodnutí, zda zákrok provést, je vždy velice individuální a vždy záleží na konkrétním případu. Často si také příroda poradí sama a děloha se vyčistí i bez pomoci. Jsou i případy, kdy v děloze zbyl po porodu např. menší kousek placenty a maminka nemá žádné potíže, zákrok se neprovede. Postupem času se tento obsah v děloze vstřebá. Bylinné čaje určitě popíjet můžete. Uvidíte na příští kontrole, je potřeba vždy sečíst více faktorů dohromady, aby bylo možné provést co nejvhodnější řešení. Hezký den.

Dobrý den, jsem přesně týden po kyretáži po zamlklém těhotenství. O odumření plodu jsme se dozvěděli na kontrole v 11 tt. V 8 tt bylo vše v pořádku, plod byl vidět a na další kontrole už byl vidět pouze prázdný váček. Den před kyretáží jsem začala krvácet, přesto ji v nemocnici raději provedli. Po zákroku jsem krvácela jen pár hodin ještě v nemocnici a od té doby nic, ani špinění. Nicméně včera začalo krvácení, přesně v den očekávané menstruace, jak kdyby těhotenství vůbec neproběhlo. Před dvěma týdny, v době ovulace, jsem měla klasický cervikální hlen.Je možné, že jde skutečně o menses, 6 dní po kyretáži? Doktorka nám řekla, že klesne hcg budeme se moci snažit znovu. Nicméně je na dovolené a kontrola má být až po ovulaci a nechci čekat. Setkala jsem se s názory, že další těhotenství hned po první pokyretážní menses není žádný problém. Děkuji za odpověď

Dobrý den, může se jednat o příchod menstruace, avšak většinou se menstruace po těchto výkonech dostaví za cca 4-6 týdnů. Pro další otěhotnění je vhodné počkat ideálně 3 měsíce (3 cykly), aby se děložní sliznice stihla zregenerovat, aby se znovu obnovila, vše se dobře zahojilo a děloha byla "v dobré kondici" s kvalitní sliznicí a připravena k uhnízdění vajíčka. Zvyšuje se tím pravděpodobnost úspěšného uhnízdění a dalšího vývoje zárodku. Hezký den.

tehotenstvo
avatar Zuzanasep 10. 08. 2020

Dobrý den som rok po cisarskom porode ,s manzelom uvažujeme na dalsim babatko mozme ho plánovať? Este som sa chcela spytat niejake dobre rady na splodenie dievcatka cjlapca uz mame ...:DĎakujem

Dobrý den, po porodu císařským řezem se doporučuje dát zahojení tkání určitý čas, aby pro příští těhotenství byla děloha dostatečně připravena a schopna těhotenství. Podle různých zdrojů se udává vyčkat 1-2 roky, jeden rok by měl být dostatečný. Je vhodné už před těhotenstvím si nasadit kyselinu listovou jako prevenci rozštěpových vad a k tomu přidat nějaké multivitamínové preparáty. Co se týká rad na zplození holčičky, to Vám bohužel nepomůžu :) Držím pěsti. Hezký den.

Dobrý den jsem měsíc po porodu 7.7. mám už po šestinedělí to sem ještě v době šestinedělí krvácela.ale po tej šestinedělí mám špinění a trvá to vždy jen pár dní pak mám klid a pak to mám znovu. Co by to mohlo být já si pořád ještě myslím že se mi čistí děloha já mám za sebou druhý porod císařským řezem a doktor mi řekl že rána byla tentokrát hlubší. Kdy bych pravděpodobně mohla očekávat ms. Ke svému gynekologovi jdu příští měsíc na kontrolu.

Dobrý den, u někoho se děložka čistí delší čas, dokonce i po šestinedělí. Doporučuji kontryhelový čaj, kojení, ležení na břiše (nejlépe po nakojení), což pomáhá ke stažení dělohy a jejímu vyčištění. Pokud vše na ultrazvukovém vyšetření bylo v pořádku a pouze špiníte, není důvod k panice. Nicméně pokud by krvácení bylo silnější, cítila jste slabost, bolesti apod., zajděte na kontrolu dříve nežli za měsíc. Menstruaci můžete dostat i přes plné kojení, je to individuální, může být z počátku dosti nepravidelná. Hezký den