Celkem výsledků pro výraz "cviceni": 51
Dobrý den, zde na webu jsem našla typy na cvičení na diastazu během prvního a druhého trimestru a řada bych se zeptala, zda je možné toto cvičit i ve třetím trimestru, pokud je těhotenství bez komplikací. Dekuji
Dobrý den, ve třetím trimestru je vhodné fyzické zátěže ubírat a tomuto druhu cvičení se věnovat lépe až po porodu. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko,syn 6 měsíců byl v pátek na očkování třetí hexavakcínou + 1. dávkou Prevenaru. Po očkování vždy čekáme chvíli v čekárně, zda nebude reakce. Přišli tam ale neohlášeně rodiče s nemocným chlapcem cca 12 let, který pokašlával atd. Nehrozí, že by se můj syn něčím nakazil? Obzvlášť když je přímo po očkování imunita trochu narušená? Jsem jako na trní. Děkuji za odpověď. Myslíte si, že může malý po 4 dnech od očkování na cvičení s dětmi mezi dalších cca 8 miminek? Děkuji.
Riziko nákazy je kdykoliv, nejen v čekárně lékaře. Pokud ale dítě snášelo předchozí očkování dobře, není třeba se obávat.
Pokud nemá dítě reakci bezprostředně v noci a další den po očkování, můžete s ním do cvičení.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem ve 36tt a chtěla bych začít používat Aniball, abych se připravila na porod. Mám ale nízkonasedající placentu na zadní stěně vzdálenou 2 cm od branky, což prý přirozenému porodu nebrání, je to ale problém pro cvičení s Aniballem? Jinak jsem kvůli nízké placentě za celé těhotenství žádné problémy ani krvácení neměla. Předem děkuji za odpověď.
Dobý den, jako lékaři nemáme s Aniballem příliš zkušeností - používá se na trhu v ČR ještě velmi krátkou dobu, abychom mohly mít vypovídající data. Jen dle zkušeností od našcih pacientek - cvičení s Aniballem může způsobit krvácení u pacientek s poruchou placentace a příliš bych jej nedoporučovala.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem ve 32tt, asi před 3 týdny mě začala bolet kostrč, ale tak šíleně se to stupňuje, že si nevím rady.Zatím jsem to nikde neříkala, protože čekám, že uslyším jen reakci, že v těhotenství se to prostě stává.Jenže ono to začíná být opravdu neúnosné, nemůžu sedět, nemůžu ležet, jediné co je trochu ucházející je chůze. Je to opravdu extrémní, kolikrát mi od bolesti tečou slzy. Je tedy možné, že je to až tak silné vlivem těhotenství? A je na to nějaká alespoň trochu účinná rada, cvičení, cokoliv? Četla jsem, že může pomáhat hořčík, ten jím ale dlouhodobě a nedělá to vůbec nic, horká sprcha taky neuvolní. Žádný úraz kostrče jsem neměla, jen jsem těsně před otěhotněním byla na mobilizaci kostrče - mojžíšova metoda, ale toto je vážně síla. Prosím poraďte co můžu dělat.Děkuji
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste v minulosti žádné potíže s kostrčí neměla, ani jste neutrpěla žádný uraz, pak jsou její bolesti opravdu způsobeny zřejmě jen těhotenstvím, kdy se rozvolňuje vazivo v pohybovém aparátu. Pokud jsou bolesti nesnesitelné, informujte o tom svého gynekologa či praktického lékaře, aby vás event. odeslal k fyzioterapeutovi, který by vám doporučil nějaká úlevová cvičení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, se synem chodím od jeho 4 měsíců na placené cvičení pro kojence a mimo to docházíme na rehabilitace kvůli upřednostňování jedné strany (to už je v pořádku ). K memu dotazu : na tom placeném cvičení mi byla doporučena změna lékařky ke které chodíme na rehabilitace s tim, že by měla více rešit, že je syn pozadu. Synovi bylo 10.4. šest měsíců a otočí se na bříško oběma směry a na bříšku se dostane do druhého vzprimeni, ale prý už by měl válet sudy a točit se kolem vlastni osy. Já si myslím, že je v pořádku, jen je linejsi, ale nerada bych něco zanedbala a ráda bych znala další názor. Myslíte si, že by bylo.vhodnější změnit lékařku a nebo má syn ještě čas? Předem moc děkuji za odpověď.
Vydržte do 7. měsíce, pokud se nezačne válet a pivotovat, poproste o nové rehabilitační vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala.V létě 2020 jsem vysadila antikoncepci a menstruace se mi rozdělila na cykly, které měly 60 dnů. Podotýkám, že jsem začala cvičit více, než na co bylo moje tělo zvyklé. V únoru jsem měla chráněný přerušovaný pohlavní styk a do pár dnů mi měla přijít menstruace. Momentálně mám zpoždění skoro 2 měsíce. Po prvním měsíci jsem si dělala těhotenský test, který vyšel negativně. O týden později jsem si dělala druhý na lačno a byl také negativní. Teď jsem na pár dnů vynechala cvičení a včera jsem měla chvíli červený výtok. K lékaři jdu 28.5., ale skoro mi to nedá spát, tak se musím zeptat i tu. Je možné, že jsem těhotná, nebo se mi jen prodloužil cyklus? Nebo v tom bude něco jiného?Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den, bez prohlídky je opravdu těžké Vám říci, protože takzvaně všechny varianty jsou ve hře :-) Jak sama píšete, nyní máte rozhozený cyklus, do toho cvičení, změna životního stylu či stres - a to vše může přispět k této situaci. Nicméně u těchto dlouhých cyklů je i obtížné určit, kdy jsou tzv. plodné dny. Je dobře, že jste objednána na kontrolu. I vzhledem k tomu, že je důležité zkontrolovat, zda za tím prodloužením cyklu nestojí i jiný problém jako např. cysty na vaječníku. Během prohlídky Vám gynekolog může odebrat hladinu hCG z krve, která je přesnější oproti běžným těhotenským testům a samozřejmě ultrazvuk.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, prosim o radu ohledne prokrvení a prohřátí těla před těhotenstvím a v 1.trimestru. Jsem teprve ve stadiu kdy se s manzelem o miminko snazime. Nicmene jsem si vedoma, ze je potreba uz ted mou kazdodenni rutinu upravit. Muj prvni dotaz je ohledne pohybu. Jsem zvykla na rychle a celkem dlouhe chuze, pilates, yogu a podobne. Bylo mi receno, ze se vsim mohu pokracovat i v rannem tehotenstvi. Nicmene jsem si vedoma, ze prokrveni ci prohrati stredu tela neni v zacatcich doporuceno. A proto nevim zda mam cviceni upravit ci prerusit? Mohu stale zapojovat brisni svaly pri cviceni tak jak jsem zvykla az do 2.trimestru? Druhy dotaz ohledne prokrveni a prohrati tela se vztahuje na okolni teplotu. Zijeme s manzelem v Australii a leto se blizi (v lete jsou zde casto vysoke teploty). Kdyz mam sem tam cca hodinu pres den cas, rada si zajdu ven, lehnout na travu nebo na plaz nachytat trochu slunicka. Psychicky me to velmi pomaha, ale nejsem si jista, zda je to dobry napad co se tyka ranneho tehotenstvi, pripadne i obdobi kdy se o miminko snazime..? Veskere rady, ktere jsem na toto tema obdrzela byly ohledne kuze a kremu, pokryvky hlavy a hydratace. Odpoved na otazku prokrveni/prohrati jsem nedostala. Posledni dotaz se take vztahuje k prokrveni a prohrati, ale tentokrat zevnitr. Nasle jsem na vasem webu skvely clanek ohledne bylinnych caju - moc diky:). Co se tyka zminenych bylin a koreni, mohu je pouzit v mensim mnozstvi pri vareni a nebo jsou tabu v jakemkoli mnozstvi? Namysli mam predevsim kmin, bazalku, oregano, kurkumu, zazvor a podobne. Mockrat Vam predem dekuji za Vas cas
Dobrý den, v pohybu můžete pokračovat dále, pokud Vás nic nebolí, nekrvácíte a cítíte se dobře, tak není důvod nic měnit. Opalování rizikové není, znovu jak už bylo řečeno - pokud se cítíte dobře, proč ne. Koření absolutně tabu není, vše zmíněné můžete normálně používat. Hezký den

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Mám syna, je mu 10 měsíců a stále nechce lézt a ani se plazit. Už jsem z toho nešťastná. Naše dětská MUDr. nás chce poslat na cvičení Vojtovy metody. Existuje ještě jiný způsob, jak dítě navést ke správnému lezení či plazení? Děkuji za odpověď.
Doporučila bych vyšetření dětským rehabilitačním lékařem, ten vám řekne, zda Vojtu ano či ne.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, začíná mě trápit psychomotorický vývoj mé dcery. Je narozena 4.12. A zatím se ani sama nepřetočí, natož aby se posadila nebo podobně. Dle pediatra je ještě čas (byly jsme tam před měsícem) a jinak je vše v pořádku. Je možné, že si jen dává na čas? Nebo je něco špatně? Mohu s ní nějak třeba cvičit nebo něco dělat pro to, aby se to zlepšilo? Toto je moje 3. dítě a s žádným jsem něco podobného neřešila. Moc děkuji.
Doporučila bych rehabilitační vyšetření a následně rehabilitační cvičení.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem 6 týdnů po 2. vaginálním porodu a mám dost nízký čípek cca půl prstu od vchodu + pokles přední poševní stěny. Je tento stav již trvalý nebo se to časem stáhne nahoru? Můj doktor říkal, že mám cvičit a stáhne se to, platí to i pro ten čípek? Do jaké doby při poctivém cvičení by se to eventuálně upravilo? Děkuji.
Dobrý den, je velká pravděpodobnost, že se vše upraví jen se cvičením samo. Pokles pánevního dna není po porodu ničím vzácným a pokud se svaly pánevního dna zpevní, vytáhne se nahoru i čípek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, prosim o radu ohledne me dcery (15 mesicu). Je to me prvni dite, nemam s detmi moc zkusenosti. Dcera zacala pred nedavnem projevovat prvni velke projevy nesouhlasu, kdyz se ji deje neco, co nechce. Napriklad oblekani, prebalovani atp. Zda se mi od mala dost vyraznou osobnosti, trvalo ji nez se sama rozhodla, ze se zacne pohybovat. Pomerne pozde se zacala plazit, teprve po roce lezt po ctyrech. Rehabilitacni sestra pri cviceni s ni vystihla jeji pohled jako 'ty me na kolena nedostanes' a i pediatr a jini doktori ji komentovali jako jakehosi pohodlneho palicacka s vybornou naladou, kdyz sama chce a naopak ostentativnim nesouhlasem, pokud se ji proste nechce. Stavet na nozicky se zacala take az pred par dny, lrozatim u nasi postele na kterou leze. Na jine veci se mi zda naopak moc sikovna (nocnik, pamatuje si spoustu veci, ktere zna z naseho kazdodenniho cteni, poznava obrazky v knizkach a vi ze patri k te a te rikance, brzy umela paci paci, varila mysicka a mnoho dalsiho, rika mama, baba, mimi...). Co me ale trapi jsou jeji vztekle vyjevy. Spoustec muze byt treba to, ze ji oblekam ponozku a ji se to nelibi. Nastve se, zacne kricet a pokud jeji vztek vygraduje, kousne me. Pripadne kousne do predmetu pobliz nebo do sebe. Strasne ji vadi, kdyz se jeji tatinek ke me priblizi, hladi me nebo mi da pusu. V teto situaci, kdy ma patrne pocit, ze blizkeho kontaktu rodicu bylo uz moc, zacne opet knourat, vztekat se, plakat, pripadne me zase kousne nebo prasti. Zarli na mou osobu, ale zaroven umi byt se mnou urcite nejvic protivna a agresivni. Denne si cteme, zpivame, mazlim se s ni, myslim si, ze ji davam najevo lasku dostatecne, mozna az moc. Chodily jsme na plavani dokud to slo. Doma se s tatinkem nepereme, nekricime na sebe. Snazim se najit nejaky stresovy faktor, ktery by ji mohl ovlivnovat a jedine, co me napadlo bylo, ze zijeme se spoustou zvirat (kone, prasata, oslove, kozy, slepice, smecka psu) a ta vyzaduje jednak spoustu prace, zajmu a citu a muze tedy mit pocit, ze se o me deli, ackoliv to zrovna u zvirat tolik nepozoruji. Ale take je pri tomto mnozstvi zvirat mnohdy nutne vychovne zakrocit a nekoho treba potrestat. O tom vim, ze to dcera nenese dobre a fyzicke tresty napriklad u psu ji stresuji a place, pokud se stalo, ze u nich byla pritomna.Dalsi vec, ktera trva asi dva nebo tri mesice je jeji plac v noci. Budi me temer kazdou noc placem treba i patnactkrat. Nemam ale pocit, ze ona je take vzbuzena, spis place ze spani. Pohladim ji, dam ji dudlicek, zapnu bily sum a zase spinka. Prisuzovala jsem to prorezavani zoubku a zanetu stredniho ucha, ktery prodelala. Ale.i po vyleceni to pokracovalo. Prosim o Vas nazor na tyto nocni desy ci jak to nazvat a na vztekle vylevy. Jak to zvladat? Co delat, kdyz me kousne? Co zarlenim dava najevo? Je normalni, ze na maminku, se kterou travi nejvic casu si muze take nejvic dovolit a tak si zkousi i fyzicky dovolovat? Moc a.moc dekuji za Vas nazor a radu.
Dobrý den,
popisujete, že u dcerky pozorujete vzteklé výlevy, zdá se vám, že žárlí, dále pak máte starosti s jejím neklidným spaním.
Podle všeho je holčička velmi bystrá, rychle se učí a zřejmě už od útlého věku dokáže dát jasně najevo svůj názor.
Nejprve začnu u toho vztekání. Vím, že se teď budu opakovat, ale určitě nemůžu opomenout tvrzení, že "je to období" (a dobrá zpráva je, že každé období jednou skončí a v tomto případě i vztekání se bude omezovat). Další zpráva je, že aspoň do určité míry můžeme vztek u dítěte ovlivnit, a to tak, že budeme více sledovat, co se nám dítě snaží sdělit, než ho odsoudíme jako "zuřivce, který se vzteká a přitom nemá důvod". Nakonec pak musíme přihlédnout k tomu, že každé dítě má jiný temperament, různé situace zvládá různě, takže i frekvence bouřlivějších reakcí je u každého opět různá.
Zkuste prosím nejprve v poradně pohledat mou odpověď na podobné téma, docela podrobně se tam o vztekání u dětí rozepisuji - najdete ji pod názvem Malý zuřivec.
Co se týká kousání batolat, je to relativně častý jev a taky i přechodný. Kousání (podobně jako jiné projevy vzteku) vzniká často z bezradnosti dítěte, které neví, jak řešit pro něj nepříjemnou nebo nějak frustrující situaci jiným, konstruktivnějším způsobem.
Pokud pomineme, že tuto situaci dítě někde okoukalo (podobně s ním nebo i mezi sebou laškují rodiče apod.), je to způsob, kterým řeší nastalou nepohodu, frustraci, někdy i strach.
Některé děti zkusí kousnout jen jednou a při jasné reakci rodičů už v činnosti nepokračují. Pokud už má dítě kousání zafixováno, je jednak dobré pokusit se situacím, které k němu vedou, předcházet, případně nabízet dítěti alternativu (kousnout do něčeho jiného) a popřemýšlet, jak dítěti pomoci - uvádíte např., že se dcerce nelíbilo nasazování ponožek - jak v takovém případě reagujete? Co zkusit okomentovat její nelibost: "Vidím, že se ti oblékání ponožek nelíbí, třeba bys to už chtěla umět sama - na, dám ti tady ponožku, zkusíš si ji obléct sama (v tomto věku oblečení ponožek dítě nezvládne, ale může ho potěšit, že to může zkusit, případně si s ponožkou jen pohrát)? Když si oblečeme tyhle ponožky, můžeme pak jít... (doplňte činnost, co má dcerka ráda). V případě, že se ji podaří vás kousnout, je nutné dát najevo, že kousání není dobrá volba, důraznějším tónem, s příslušnou mimikou, aby si nemyslela, že to je legrace, ale zas nijak nekřičet a netrestat, protože by to vedlo k větší frustraci.
Píšete, že se dceři hodně věnujete, nezmiňujete, nakolik si je i blízká s tatínkem, zda se s ní mazlívá, jak s dcerkou tráví čas.
Pokud to jde, zkoušejte více zapojit do péče o dcerku tatínka, není špatné mu občas přenechat třeba uspávání, pohrání si s ním...
Co se týká kousání dcerky v situaci, kdy se k vám přiblíží dcerčin tatínek, zkuste, dcerku napřed pohladit, obejmout ji, říct jí, že jí máte rádi a s tatínkem se máte taky rádi, takže se taky pohladíte, obejmete... můžete dcerku vzít i mezi sebe...
Kousáním si nejspíš říká o více pozornosti, zkuste ji dcerce tedy poskytnout a pozorujte, oč si říká, kdy je spokojená, jaké další situace v ní vyvolávají stres a jak jim může předcházet, případně jak jí ho pomoci zvládat. Někdy se opravdu jen stačí dívat a dítě vnímat.
Snažte se mít s ní oba dostatek fyzického kontaktu a pozornosti, neznamená to však, že se nesmíte věnovat nikomu jinému. Obecně si tedy nemyslím, že by přítomnost zvířat měla být pro dítě zásadní zátěží, je dobré vědět, že není na světě samo - naopak se domnívám, že hlavně do budoucna je to pro dítě obohacující zkušenost. Pokud jste pro dítě emocionálně dostupní, reagujete na jeho potřeby, zkuste více zpomalit (rozumím, že na statku je spousta práce, takže co nejvíc toho dělat kolem zvířat s dcerou, dát jí nějakou důležitou funkci - pomáhat s krmením, pohladit zvířátka apod.) a věnovat dceři času ještě trochu více. Vhodné by asi bylo omezit i fyzické tresty zvířat, obzvlášť před dcerou, tady bych měla i obavy, aby tyto metody nechtěla realizovat i u lidí. Postupně by mělo kousání vymizet.
K dotazu noční spánek - tady bych vás odkázala do psychologické poradny BOL, kde jsem se tématu "divokého spaní" věnovala především v druhé polovině dotazu Časté buzení, noční spánek dítěte 11 měsíců - zkuste si ho prosím také pročíst.
Musíme brát v potaz, že dítě se v tomto období velmi bouřlivě vyvíjí, učí se spoustě novým dovednostem, mozek dostává velké množství podnětů a zároveň neustále dozrává. Je tedy časté, že se u dětí v tomto období spánek na přechodnou dobu zhoršuje, dítě spí neklidně, někdy pláče, kope. Obvykle nepotřebuje nic víc, než co děláte vy - pohladit, zklidnit a pokračuje ve spánku dál. Kromě toho, že je dobré zajistit především před spaním klidnou atmosféru s příjemným rituálem, celkové ztišení, třeba i včetně ztlumení světla i hlasu, se dá už jen čekat, až se tato méně klidná spací etapa zase změní v tu pohodovější.
Přeji hodně radosti s dcerou

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň chcem sa vás opýtať po pôrode je deformácia pravej nožičky co môžeme poskytnúť na nápravu nožičky cviky nepomáhajú puka mu pri cvičení ale iba sem tam ma ju vykrutenu do von nemá ju do vnútra a chcem sa spýtať ci sa to vôbec napraví je týždeň po pôrode

Dobrý den,
pravidelně cvičte. Při kontrole kyčlí požádejte ortopeda, aby nožičky zkontroloval. Trvá to u každého dítěte jinak.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, je mi 21 let. Beru pravidelně antikoncepci Belanette. Vždy jsem měla pravidelný cyklus. Tento měsíc jsem začala mírně krvácet týden před očekávaným příchodem menstruace. Probíhá mírná bolest, stejná jako předmenstruační bolesti. Začala jsem poslední měsíc často cvičit, mohlo by to mít spojitost? Je nutné navštívit lékaře? Moc děkuji.
Dobrý den, pokud se krvácení samo zastavilo, lékaře nutně nemusíte vyhledávat. Někdy se toto stát může. Důvodem muže být oslabená imunita, stres, ale i nadměrné cvičení. Mělo by se to spontánně upravit. Takže vytrvejte a uvidíte, zda se bude situace opakovat příští měsíc. Pokud ano, lékaře navštivte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli musí být dítě hyperaktivní od narození nebo se může stát hyperaktivní až v určitém věku? Dcera (téměř tři roky) byla od malička velmi hodné dítě, nebyla "mouchy sežerte si mě", byla zvídavé a bystré dítě, ale byla klidná, pěkně spinkala, nebyla vůbec ubrečená. Naprosto pohodové dítě. V létě, asi měsíc před narozením našeho syna (to jí bylo dva a půl roku), se to změnilo. Začala být velmi živá, chvilku neposedí, běhá z místa na místo, pořád někam leze, brebentí nebo nahlas zpívá a než usne, dlouho si v pokojíčku hraje. Říkali jsme si, že se snaží asi na sebe upozornit, protože žárlí na brášku. Malej na začátku špatně pil a já většinu času trávila kojením, odstříkáváním a dokrmováním. Ale teď už pěkně papá a hodně spí, tak mám na dceru času dost, snažím se jí hodně věnovat. Říkám jí neustále, jak ji mám ráda a zapojuji ji do péče o syna, ale vůbec se to nelepší. Už to trvá asi 5 měsíců. Myslíte, že může být hyperaktivní nebo jen je to tím narozením sourozence? Jak s ní tedy pracovat? Děkuji. Veronika
Dobrý den, i když se hyperaktivita jako taková nedá ještě u novorozence, nebo velmi malého dítěte diagnostikovat, tak její znaky většinou bývají patrné v chování a projevech dítěte většinou již v tomto útlém věku. Hyperaktivní miminka bývají často dráždivější, plačtivější, mají problém se zklidněním, se spánkem, také vývoj dítěte často neprobíhá zcela plynule, objevuje se například přeskočení některých přirozených vývojových fází, v chování a vývoji dítěte jsou patrné výkyvy. Pokud byla vaše dcera hodné a pohodové miminko a batole, které dobře jedlo a spalo, pak není příliš pravděpodobné, že by se u ní náhle "objevila" či vznikla hyperaktivita. Změna v jejím chování pravděpodobně souvisí s jejím vývojovým obdobím, s příchodem období vzdoru, kdy se dítě snaží prosadit svoji rodící se osobnost a upozorňuje na sebe. Takové chování je v tomto období naprosto přirozené a normální, jedná se o důležitý vývojový krok kupředu (i když pro rodiče je toto období často náročné). Příchod sourozence zastihl Vaši dcerku právě v tomto období a protože narození dalšího dítěte přináší významnou změnu v zaběhnutém rytmu celé rodiny i staršího dítěte, je reakce na příchod sourozence také zcela přirozená a projevy období vzdoru se příchodem sourozence mohly ještě prohloubit, může se projevovat i žárlivost. Přistupujte tedy k dceři klidně, laskavě, pokračujte v jejím zapojování do péče o sourozence, vysvětlujte jí, proč se s miminkem některé činnosti dělají, povídejte si s ní. Všechny společné činnosti by se však neměly točit kolem péče o mladšího sourozence, věnujte se dcerce také samostatně, vhodné je trávit čas společnou hrou, zaměstnejte ji, aby vybila přebytečnou energii, malé děti rády pomáhají při běžných denních činnostech v domácnosti, mají rády pohybové a rozvíjející aktivity, zvážit můžete i nějaký vhodný kroužek a také mateřskou školku, pokud tam dcera ještě nechodí. Dbejte také na to, že si vyhradíte čas pouze na dceru a někam s ní třeba půjdete (návštěva dětského představení, zoo, společné chození například do cvičení pro matky s dětmi apod.). Do hlídání mladšího sourozence v těchto chvílích zapojte tatínka, nebo někoho dalšího z rodiny. Společně strávené chvíle, kdy Vás má dcera výhradně pro sebe a nemusí se o Vaši péči a pozornost dělit se sourozencem jsou pro ni velmi důležité, obdobně se alespoň někdy samostatně věnujte také mladšímu dítěti. Vývojové období vzdoru odezní samo, tak jak přišlo, důležité je, jak je přečkáte a zvládnete, ve výchově je potřeba hodně trpělivosti, lásky i důslednosti. S pozdravem

Pro akci je nutné přihlášení
Vážená paní doktorko/pane doktore, mám problém, který mě již nějakou dobu poměrně dost trápí, proto jsem se rozhodla napsat do Vaší online poradny.Mám dcerku, které budou v červnu dva roky. Už od začátku hodně tíhla k tatínkovi. Nebrala jsem to jako nic neobvyklého, naopak jsem si to užívala. Ale já mám pocit, že dcera je na tátovi závislá čím dál více. Manžel má časově náročnou práci. Když jsme spolu samy jen my dvě, je to v pořádku. Hrajeme si, mazlíme se, vše je fajn, dcera vyžaduje mou pozornost, bere mě za ruku, abych si s ní šla hrát, chce pochovat, atd.Ale toto se rázem změní, když je doma i manžel. Najednou jsem vzduch, malá chce jen tátu. I když je manžel zaneprázdněn a já zrovna nic nedělám, chce, aby si s ní šel hrát on, a mě spíš odhání. Dělá, jako bych doma vůbec nebyla. Když jí řeknu, že se jde např. přebalit nebo obléci, utíká k němu a schová se za něj, nebo se na něj začne sápat a lehne si mu na rameno. Když je dcerka u babičky a my si pro ni jedeme třeba druhý den, vůbec mě nevítá. Jen tatínka. Je mi to už trapné a chodím raději až druhá v pořadí, když si pro ni jedeme, protože když jdu první, kouká hned za mě, jestli je tam tatínek. Přitom si myslím, že si s ní hraji lépe a zábavněji než manžel. Hodně se se mnou nasměje, když jsme doma spolu samy. Dokonce i když spadne, nebo má strach, hledá automaticky jeho. Když jsme na procházce a ona chce chvíli nést, tak samozřejmě opět od manžela. Situace se obrátila na dovolené minulý rok v létě, kdy jsme byli všichni tři spolu celé dny. To začala chtít oba stejně, možná mě i trochu více. To přetrvávalo ještě chvíli po návratu z dovolené a pak to spadlo opět do starých kolejí. Já pociťuji žárlivost, jsem pak i na manžela trochu protivná, když taková situace nastane, i když vím, že je to špatně. A samozřejmě mě to mrzí. Na mateřství jsem se těšila, ale teď jsem vlastně zklamaná. Čekala jsem něco jiného. Za tu všechnu péči a lásku, co malé dávám, musím neustále přecházet její ignoraci ke mně. Dbám na její výživu, její vývoj, vše dělám nejlíp, jak umím. Když se podívám na maminky kolem sebe, tak to nikde takto nevidím. Manžel se v naší dcerce vidí, dělá mu dobře, že ho takto upřednostňuje a užívá si to. Ale mě to trápí. Zeptám se, stává se něco takového často nebo je to ojedinělý případ? Dělám něco špatně? Může to souviset s tím, že jsem přísnější než manžel? Ode mě dostane občas výchovné plácnutí např. přes ruku, protože někdy hodně zlobí. Manžel ji nepotrestá nikdy. Zajímalo by mě, jestli se její přístup někdy změní a bude mít ráda i mě. Mockrát děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, ve vašem dotazu si vlastně sama tak trošku sama odpovídáte. Jste zřejmě velice citlivou a dobrou pozorovatelkou a dobře jste si všimla, že v průběhu pobytu na dovolené se upřednostňování tatínka dcerou vlastně téměř ztratilo. Tato situace bývá opravdu častá, že dítě ja-koby více tíhne k otci, který je pro něj vzácnější než maminka, se kterou je vlastně pořád a jejíž pří-tomnost považuje za samozřejmou. Celý problém tak zřejmě souvisí s časovou zaneprázdněností otce a atraktivními činnostmi, které holčičce nabízí a navíc netrestá že. Nenechte se ale mýlit, to nezna-mená, že vás má dcerka ráda méně, nebo že vás ignoruje, vy jste pro ni hlavním zdrojem bezpečí a jistoty a že také to, že je schopna tak dobře navazovat vztahy jak k manželovi, tak k prarodičům, to je jen vaše zásluha jako její maminky. Vždyť kdyby se holčička cítila nejistá a byla úzkostná, tak by vám visela, jak se říká „za sukni“, a nechtěla by se od vás hnout. Pokud vše probíhá tak, jak má ve výchově i vývoji dítěte, tak děti přirozeně milují oba své rodiče. Nelze chtít po malém dítěti, aby si mezi rodiči mělo nějakým způsobem „vybírat“ či „volit“, to je situace pro dítě neřešitelná. Ve vzta-zích opravdu nejde o žádnou soutěž a poměřování či předhánění se, koho vlastně má dítě více rádo. Vy jako dospělá se musíte naučit se situací vyrovnat a zvládnout ji, i když to asi pro vás není jedno-duché. Užívejte si, že dcerka má otce ráda, vždyť kolik maminek by za to dalo nevím co. Můžete si ale s manželem o vašich pocitech promluvit, vysvětlit mu, proč jste pak někdy na něj protivná a spo-lečně se můžete pokusit o nějakou změnu. Manžel by se mohl v rámci svých časových možností více zkusit zapojit nejen do herních aktivit s dítětem, ale také do běžných činností jako je právě oblékání, přebalování, zejména pokud tyto činnosti od něj dcerka vyžaduje, tak proč ne. Také by vás však měl podpořit, když dcerce dáte nějaký příkaz nebo pokyn. Děti jsou na nejednotnost rodičů velmi citlivé a rychle se ji naučí velmi dobře využívat ve svůj prospěch. Pokud tedy dcerce řeknete, aby se šla obléct, a ona se schová za manžela, tak by ji měl pobídnout, ať se jde za vámi obléct a stejně tak u dalších činností. Na daném příkazu byste oba měli trvat, dokud jej holčička nesplní. Rozhodně ji nenechte formou uchýlení se k manželovi splnění pokynu se vyhnout. Jste zřejmě velice dobrou ma-minkou, na výchovu a správný vývoj dcery dbáte a vynakládáte hodně sil a energie, proto chápu, že se můžete cítit jaksi nedoceněná, dítě ale za to nemůže, problém bude opravdu ve vás a vašem pří-stupu, který však lze změnit. Zkuste se pro dcerku udělat také trošku vzácnější, vyjít si sama někam ven, věnovat se nějakým vlastním aktivitám, třeba cvičení, káva s kamarádkami a dcerku nechejte v péči tatínka nebo třeba babičky. Pokud jdete holčičku k prarodičům vyzvedávat a je vám nepříjemná situace, že běží za tátou a vás nevítá, můžete zkusit této situaci předejít, budete tak chránit i samu sebe. Běžte buď dcerku vyzvednout sama, nebo naopak pošlete jen manžela a počkejte třeba v autě, nebo venku. Dcerka bude asi překvapená, kdepak maminka je. Věnujte se také společným aktivitám s dcerkou i s manželem a užívejte si společné chvíle, kdy jste s holčičkou samy, a kdy píšete, že vše je v pořádku. Víte, když se na věc podíváte očima manžela, tak on vzhledem ke své časově náročné práci s holčičkou tráví zřejmě mnohem méně času než vy, což by přeci také mohl považovat za křiv-du, žárlit nebo se cítit ve výchově nedoceněný, jde jen o úhel pohledu. Pokud byste i nadále trpěla pocity žárlivosti a bylo to pro vás neúnosné, bylo by dobré poradit se s odborníkem například v Manželské a rodinné poradně, kam byste mohli zajít i společně s manželem. Služby poraden zřizova-ných státem jsou zdarma, v soukromých či církevních zařízeních budou služby zřejmě zpoplatněny.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři. Doufám, že tu najdu nějakou pomoc. Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 28tt a asi měsíc mě již trápí bolesti zad v noci. Přes den když stojím, chodím nebo sedím je to v pořádku, ale celé noci mě příšerně bolí v oblasti kříže tak, že mě to budí a těžce se mi znovu usíná. Vyzkoušela jsem různé polohy i podložení polštáří, nic nezabírá. Také dělám různé cviky k uvlonění zad, ani to nepřineslo žádný výsledek. Jsem vášnivý sportovec, takže jsem štíhlé pevné postavy. Prosím o radu, čím by se tomu dalo předejít. Mockrát děkuji a přeji pěkný den. Milotová
Dobrý večer, spousta žen trpí v těhotenství bolestmi zad a bohužel je skutečnost taková, že se toto nedá příliš řešit a problémy vymizí až po porodu. Je možné využít cvičení (poradí fyzioterapeut), někomu pomáhá plavání. Bolesti jsou většinou způsobeny tím, jak děloha rostě a tlačí na nervy v malé pánvi. V průběhu těhotenství také dochází k řídnutí vaziva a všeobecně změnám v pohybovém apartátu vlivem hormonů. Rozhodně tomu nemůžete sama vědomě nijak předejít.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem požádat o Váš názor/radu: Můj 12ti měsíční syn se od 7 měsíců plazí - velmi svižně - a tak od 9 měsíců se staví, chodí kolem nábytku, začal před sebou tlačit vozíček, kočárek, křesílko a vydá se s tím "do prostoru". Ale neleze po čtyřech (jen občas pár "kroků") nebo si na kolínka klekne a popoleze, když se chce u něčeho postavit. Nijak jsem ho v plazení ani nyní v chození moc nepodporovala, ale jak si na to přišel sám, nedá se moc zastavit. Všude čtu, jak je lezení po čtyřech důležité, ale jak přinutit dítě, aby místo plazení se zvedlo bříško a lezlo po kolenou? Měla bych třeba i schovat kočárek/vozíček - aby neměl u čeho ťapat? Dnes na roční prohlídce to naše paní doktorka moc nijak nekomentovala, jen do průkazu napsala "PMV vývoj hraniční", "nepodporovat". Při jejím dotazování jsem měla tedy ještě "negativní odpověď" na to, zda malý říká máma, táta. On si žvatlá "tatata", "áďa", "dede", "mamama",ukazuje "ťo" brnčí jako auto nebo hafá jako pejsek, ale cíleně slova na označení mě či otce nepoužívá. Dcera už slova v jeho věku používala. Mohu pro uvedené odchylky v PMV něco víc já udělat? Mám vyžadovat rehabilitaci nebo ještě vyčkat? (Na rehabilitaci jsme již chodili mezi 3.-5. měsícem - nechtěl moc zvedat hlavičku na bříšku, pak zvedal, ale špatně - tahal to za krkem a ne správně celými zády už od zadečku - cvičili jsme Vojtovku a bylo OK). Děkuji za Vaše rady. Hezký den, H.L.
Dobrý den, doporučila bych vyšetření neurologem, nebo rehabilitačním lékařem, aby posoudili, zda je nutné nějaké další cvičení, nebo ne.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám velké problémy s učením dcery na nočník. Začali jsme učit před 2. rokem a je jí již 2,5 roku a stále to nezvládá. Přitom si uvědomuje, že potřebuje. Poznám to, že začne brečet. Na dotaz, zda potřebuje, odpovídá vždy záporně. Když se jí snažím posadit, vzpírá se, kope a křičí. Lidé mi nevěří, že ji na nočníku nedokáži udržet déle než pár vteřin, ale nedokážeme to ani ve dvou. Můžu vysvětlovat, slibovat... je to marné. Snažím se ji posazovat, ale bez výsledku. Zadržuje to a nakonec, někde mimo, vyčůrá obrovskou kaluž, když už to neudrží. Před časem jsme měli malé úspěchy, kdy se nám občas podařilo, aby se do nočníku vyčůrala, i když stále za velkého křiku. Bohužel jsme odjeli na dovolenou, kdy byla většinu času v autě a pak v apartmánu, samozřejmě s plenou, aby nezničila zařízení - doma už máme promočený gauč na odpis, a od té doby nočník opět zcela odmítá. Na dětské záchodové prkénko ji nedostanu už vůbec. To samé s velkou potřebou, kdy se mi ji podařilo asi 2x posadit, když začala tlačit, jinak to zadržuje do doby, kdy má plenu - přes noc. Už to trvá dlouho, jsem z toho zoufalá. Snažím se dodržovat všechny rady a doporučení, ale není to nic platné. Mohla byste, prosím, poradit jak na ni? Předem děkuji.
Zkuste nějakou dobu 2 - 3 měsíce cvičení na nočník vynechat, nechejte jí jen pleny, ale netrestejte ji, vždy trpělivě vysvětlete, že už by to mohla sama vykonat na nočník, aby si to pomalu začala uvědomovat. Nucení násilím je kontraproduktivní.
Přidejte Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B6, podporuje vyzrávání mozkových fukncí.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, je mi 18 let a v září 2016 jsem začala brát svou první nízko hormonální antikoncepci Sunya. Bohužel od listopadu až prosince jsem sledovala přibírání na váze a zvětšení mého těla. Přišla jsem si hodně nafouklá. Při menstruaci ještě více nafouklá než obvykle. Také jsem začala od října do cca května pravidelně cvičit, omezovala jsem sladké a jedla hodně ovoce a zeleninu, ale bohužel bez výsledku. Jsem spíše sportovní typ. Také jsem na svém těle zaregistrovala to, že při cvičení se potím více než před antikoncepcí. Prostě to ze mě teče, jak z vodopádu, což se předtím nedělo. Pitní režim dodržuji okolo 1,5 - 2 litry denně. Musím ještě podotknout, že jsem zaregistrovala zvětšení prsou (hlavně toho levého). Vždycky tak jakoby nateče. Celé tohle období s antikoncepcí se cítím velmi nateklá, nafouklá a zvýšila se min i pomerančová kůže hlavně v oblasti hýždí a stehen. Jelikož jsem přes půl roku cvičila a bez výsledku, tak se ptám. Můžu být zavodněná po antikoncepci? Jde se nějak odvodnit? Nepřipadám si tlustá, spíše taková nateklá. Pomůže antikoncepci změnit za jinou? Existuje antikoncepce, co vodu nezadržuje? Nebo by bylo lepší antikoncepci vysadit? Je ještě možnost, že vodu z těla dostanu pryč?Ještě musím dodat, že s touhle antikoncepcí mám častější výkyvy nálad. Pleť se mi ale zase díky ní zlepšila. Předem děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.Monika
Dobrý den, potíže, které jste popsala, bohužel zřejmě s užíváním antikoncepce souvisí. Obzvlášť pokud je pozorujete po začátku užívání. Existuje antikoncepce, která obsahuje drospiredon, který brání zavodnění, např. přípravek YAZ. Změna antikoncepce by tedy mohla vaše potíže vyřešit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám na Vás dotaz nebo spíše radu. Mám týdenní miminko a chtěla bych se poradit, když se miminko probudí, mám prvně přebalit a pak nakojit nebo naopak? Co doporučujete? Trpíme na koliky a je to dost náročné. V noci, když se chudáček svíjí v bolestech, tak nevím, co mu lépe pomůže, jak mu mám ulevit? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, týdenní miminko potřebuje jednu noční dávku mléka, takže když se probudí, nejprve ho přebalte a pak nakojte. Jestliže ho trápí koliky a situace se nelepší po masírování bříška, jemném cvičení a polohování, zkuste použít kapky Espumisan, případně se poraďte s ošetřujícím pediatrem o použití probiotik.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Jsem 4 měsíce po druhém porodu a viditelně mám širší pánev. Jsem štíhlá a už teď vážím o 2 kg méně než před těhotenstvím nicméně ty boky vzhledem k celkové postavě jsou velmi široké. V těhotenství jsem neměla velké břicho a miminko mělo 3,5kg. Prosím existuje něco, co by se dalo s tím dělat, nějaké speciální cvičení, kontaktovat fyzioterapeuta apod. Děkuji.
Dobrý den, tělo (i kostra) se po porodu mění vlivem změny charakteru vaziva a pojiva v těhotenství, což může zapříčinit mírné anatomické změny. Maximálně bych doporučila navštívit fyzioterapeuta - možným cvičením a zpevněním okolních tkání by se mohly dát tyto partie do pořádku.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, omlouvám se za dotaz, který sem asi nepatří.. Doufám, že mi poradíte. Je mi 14 let a už asi tři měsíce mi při otevírání úst přeskakuje pravý čelistní kloub.. Pravděpodobně znám příčinu a to je křivá stolička, takže mám právě pravý kloub zavřený víc než levý > křivě zavírám spodní čelist.. A docela se bojím jít k lékaři, i když se mu stejně nevyhnu, protože na všech internetových diskuzích je zmínka o výplachu kloubu a tomu nevím, jestli se vyhnu, protože to má sice být až poslední případ, pokud nezabere cvičení nebo dlaha ale člověk nikdy neví, na jakého lékaře narazí.. Takže můj dotaz, kam mám jít s čelistí - na koho se obrátit - jestli na zubaře či chirurgii. A je možnost, že mi odpovíte, jestli se vyhnu výplachu? Vím, že tato stránka je pro maminky a tak, ale jste jediná poradna, co znám, za kterou se nemusí platit. Doufám, že mi budete moc poradit..
Lupání a přeskakování v kloubu ještě nemusí znamenat nic vážného. Z vašeho popisu se opravdu zdá, že za příčinou stojí dotyčná vystouplá stolička. Stolička je zatěžována při kousání jako první a tím trpí i čelistní kloub. Řešení takového problému pak není nic obtížného, stačí stoličku zaleštit a snížit. Nejde o žádný bolestivý zákrok, zubnímu lékaři to zabere maximálně 10 min (pokud navštěvujete dentální hygienistku, i ona by vám mohla pomoci). Takže první doporučení je opravdu jít k běžnému vašemu ošetřujícímu zubnímu lékaři, sdělit problém s kloubem a hlavně také otevřený skus (píšete, že nemůžete oboustranně stejnoměrně zavřít ústa). Lékař stoličku zaleští, napraví se tím i problém s dokusováním a kloub se sám navrátí ke svému zdraví. Za druhé, pokud problémy s čelistním kloubem budou pokračovat, doporučuji navštívit znovu vašeho zubního lékaře, on vás odešle na stomatochirurgii, kde vás jen vyšetří (určitě nebudou dělat žádné výplachy) a odešlou na fyzioterapii. Věřím ale, že problém se vyřeší samotným malým zákrokem u zubního lékaře.
V opačném případě, když nebudete nynější malý problém řešit, mohou v budoucnu nastat komplikace s "vystouplou" stoličkou a protilehlými zuby.
Seberte odvahu a jděte ráno ke svému zubnímu lékaři ;-)

Pro akci je nutné přihlášení
Hezký den, mám takový neobvyklý dotaz. Na začátku ledna po silvestru jsem měla silnou chřipku, která mi slezla na průdušky a měla jsem bronchitidu a užívala atb Penbene 150000. Beru antikoncepci Daylette po dobu 1,5 roku. Menses jsem v lednu dostala normálně, jeden den zpoždění přikládám za vinu nemoci, dříve když jsem nebrala antikoncepci, tak se mi na cyklu podílela i obyčejná rýma. S přítelem jsme měli po dobu užívání atb jednou nechráněný sex, ale přítel dovnitř mě nevyvrcholil. Po 14 dnech, kdy už jsem atb nebrala, jsme spolu spali znovu a ja začala slabě špinit s trochou krve. Trvalo to 2 dny. Od té doby bylo vše v pořádku až do teď, kdy jsem se rozhodla zhubnout. Jsem vegetariánka 10 let a kvůli změně stravy a cíli zhubnout jsem do svého jídelnáčku zařadila cca 2x více bílkovin než jsem do té doby jedla. Dietu držím týden. Mám problém s tím, že se mi občas při jídle udělá nevolno/až na zvracení a začala jsem dnes špinit. Dělala jsem si 2x těhotenský test a oba dva byly negativní. Chci se zeptat, jestli můžu mé aktuální obtíže se špiněním přikládat tomu, že jsem včera cvičila břicho, které do té doby nebylo snad půl roku na cvičení a nevolnost z jídla nebo celkovou z toho, že mám najednou těch bílkovin moc? Nebo celkově z té změny režimu (pravidelná strava, menší porce) a zařazení více bilkovin? Nebo bych snad mohla být těhotná? Menstruaci mám dostat za 12 dní. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nedokážu na takový dotaz odpovědět, vztah mezi špiněním a změnou jídelníčku po 1 týdnu považuji jako nepravděpodobnou. Ani nelze posoudit, co to je 2x vice bílkovin - to je velmi široká oblast, pokud není uvedeno konkrétně. Dotaz spíše směřujte na gynekologa.

Pro akci je nutné přihlášení