banner

Celkem výsledků pro výraz "cviceni": 51

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Zda můžu začít cvičit? Mám měsíčního chlapečka, který je plně kojený. Děkuji za Vaší odpověď.

Zcela jistě můžete začít cvičit. Jsou doporučené cviky v období šestinedělí, kdy se postupně posiluje pánevní dno. 

A při cvičení, kdy budete postupně zvyšovat zátěž, můžete dále úspěšně kojit. A rozhodně se nemusíte v žádném případě obávat, že byste mohla přijít "o mléko" nebo že by se vám vlivem cvičení "mléko nějak změnilo". Tyto informace patří mezi mýty, které stále přetrvávají. Jedná se o nesprávné informace. Takže kojte a cvičte, a budete šťastnější a v pohodě, vy i miminko.

Dobrý den,po několika normálních porodech jsem před týdnem absolvovala akutní císařský řez. Když pominu bolestivost, která se lepší, byla jsem zděšena při pohledu do zrcadla, jak vypadá břicho po této operaci. Mám nad jizvou zcela necitlivý převis - byla jsem dost štíhlá i po předchozích porodech, cvičila jsem. Ale teď jsem na rozpacích, zda se vše alespoň přijatelně upraví. Cvičení ,jako po klasickém porodu prý je možné až po šestinedělí, cvičím tedy pouze protahovací, dechová a cvičení na pánevní dno. Na břiše se moc ležet nedá. A popravdě, na plastickou operaci jít nechci.Můžete mi prosím poradit, jak postupovat ,abych nic nezanedbala? Nevím, jestli převis je otok, nebo co to vlastně je, rána samozřejmě ještě dost bolí a břišní svaly pochopitelně necvičím. Děkuji

Dobrý den,

takto brzo po sekci je normální, že můžou být tkáně ještě trochu oteklé. 2.-3. týden po sekci začněte pomalu s tlakovou masáží jizvy, návody najdete na internetu. Pomáhá to hojení a předchází vzniku hypertrofických jizev. A naučte se jizvu vnímat pozitivně, jako vzpomínku na další miminko, mnohdy ženy vnímají své tělo hůře, než jak ve skutečnosti vypadá.

Hezký den.

Dobrý den, chci se zeptat, jak cvičit, pokud mohu být těhotná. Již 11 měsíců neberu antikoncepci, otěhotnění necháváme volný průběh, zatím se ale nedařilo. V poslední době (cca 2 měsíce) dost cvičím (především posilování a kardio, ale i dlouhé a svižné procházky, ...) jsou nějaké cviky, které by mohli v prvních dnech/týdnech těhotenství ublížit, ještě než zjistím, že těhotná vůbec jsem?

Dobrý den, vzhledem k tomu, že těhotenství zjistí žena většinou velmi brzy, není v podstatě žádná fyzická aktivita, která by mohla do té doby těhotenství ublížit či ho nějak ovlivnit. Pokud jste na sport a fyzickou zátěž zvyklá, myslím, že není žádný problém.

Dobrý den,syn 20M nevyhledává kontakt se stejně starými dětmi, dá se říci, že se jich bojí. Pokud je dítěti více jak 8 let, rád si s nimi hraje.Příklad: narozeninová oslava, kde jsou 4 děti, včetně mého syna, který chce okamžitě pryč, jakmile si děti začnou hrát. Pláče a ukazuje na dveře domů. Ostatní děti si hrají, honí se po bytě, syn se drží u mě nebo pláče, že chce domu a tak tedy jdeme domu, neboť ho nechci déle "traumatizovat". Příklad 2: chodíme na dětské cvičení, kde si děti hrají na prolezackach, překážkách, zpívají písničky. Syn 90% tohoto času proleží nehnutě na zemi. Chodím s ním do této skupiny, neboť ho chci na děti zvykat před školkou a socializovat. Naopak se nyní ovšem bojím, abych mu tím nepůsobila psychické trauma.Když po této lekci jdeme s ostatními dětmi do hernicky, většinou je syn spokojený, hraje si, klouže se na klouzačce aj. Syn je zdravý, bystrý. Máte prosím zkušenosti s podobným chováním u dětí? Přejde to? Nebo ho nemám do těchto skupin brát? Předem mockrát děkuji za odpověď. Klára

Dobrý den,

jak říkal nestor dětské vývojové psychologie pan profesor Matějček, tak jesle jsou zařízení pro rodiče, školka je pro děti. Chtěl tím vyjádřit jednu moudrost z vývoje dětské psychiky, kdy dítě prakticky do tří let věku není připravené kooperovat (spolupracovat) s vrstevníky, jednoduše na kooperativní způsob hry není zralý jeho mozek. Do té doby, tj. do věku tří let je normální, že dítě preferuje hru o samotě, případně paralelně s vrstevníky, to znamená souběžně s ostatními dětmi. Samozřejmě závisí také na osobnostním nastavení dítěte, jeho společenskosti, introverzi, extraverzi, průbojnosti, dosažené vývojové úrovni, výchovném vedení a na dalších faktorech, avšak vývojově tato pravda platí. Chování vašeho syna ve společnosti vrstevníků je naprosto normální a odpovídá jeho věku. Ve dvaceti měsících ještě není připraven na nějakou spolupráci s ostatními dětmi, navíc zřejmě bude introvertnějšího či bázlivějšího ladění, takže mu kontakt s nimi není příjemný, může mu také vadit hluk, který děti vydávají, jejich hra na něj může být příliš divoká. Starší děti kolem 8–10 let už mají vyvinuté pečovatelské instinkty (chcete-li, rodičovské pudy) a většinou mají zájem a chuť se o malé děti starat. Menší děti k těmto starším dětem vzhlížejí a považují je již za téměř dospělé a důvěřují jim. Proto synkovi nevadí, když si s ním hrají starší děti, cítí se s nimi v bezpečí. Ohledně kontaktů s dětmi na synka netlačte, nechejte jeho psychiku postupně vyzrávat, uvidíte, že až přijde čas, tak o kontakt s vrstevníky sám projeví zájem. To samozřejmě neznamená, že byste synka snad měla izolovat doma a nebrat jej mezi děti. Naopak mu umožněte, aby se s dětmi setkával, na hřišti, v herně, v parku.... Do bližších kontaktů ho ale nenuťte, respektujte jeho pocity a potřeby. Jestliže na dětské oslavě pláče a chce domů, pak ho nenuťte na ní setrvávat pro něj neúnosnou dobu. Nemusíte případně hned odcházet, můžete zkusit, zda syn nebude klidnější na vašem klíně, nebo si případně jít hrát s hračkami společně s ním. Pokud ani to nepomůže, pak je opravdu lepší odejít. Co se týká cvičení, pak váš chlapeček zřejmě ještě není zralý nejen na dětskou skupinku, ale ani na řízené aktivity, vedené cizím dospělým, což je vývojově také zcela v pořádku. Nevím, na jaké úrovni je jeho řeč, ale můžete se s ním zkusit domluvit, či posoudit podle jeho chování, zda se do skupinky na cvičení těší a chodí tam rád, nebo zda pláče, jak se jen ke cvičení blížíte. Pokud chodí rád a nijak neprotestuje, je možné, že mu cvičení nevadí, jen ještě nedokáže spolupracovat a chce jen ostatní pozorovat. Můžete to probrat s paní trenérkou, která cvičení vede. Nevím, jak je kroužek náročný finančně, ale také vy si zvažte, zda se vyplatí investovat do aktivity, do které se syn ještě nedokáže zapojit. Píšete, že hraní v herně se mu líbí, takže to bude aktivita přesně pro něj. Nedělejte si proto starosti o vývoj i socializaci svého syna, buďte trpělivá a poskytněte mu potřebný čas.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #strach #vývoj
Lezení
avatar haloka 25. 10. 2016

Dobrý den, mám dvojčátka narozená o 7 týdnů dříve, dnes je jim 10 měsíců a stále se nám nechce lozit... Od čtyř měsíců cvičíme Vojtu. Teď už je ale cvičení nad mé síly, kluci se brání, z daných pozic mi "utíkají". Má takové cvičení vůbec smysl? Kluci se od 6 měsíců přetáčí, plazit se začali mezi 8.-9. měsícem a tohle jim zatím zůstává. Žádná další dovednost se jim nechce. Je ještě nějaká možnost, jak podpořit k lezení? Děkuji za váš čas!

Doporučuji pokračovat ve cvičení - jak Vám to čas a děti dovolí, cvičení podporuje rozvoj a zapojování správných svalových skupin k danému pohybu - tedy i k lezení. U předčasně narozených dětí jde rozvoj pohybu pomaleji, vytrvejte. Doporučuji kontrolu na rehabilitaci.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosíkem o Váš názor na naši malou Ellinku. Je jí 7,5 měsíce, je to celkem slušnej nerváček, ale v posledním týdnu se to vyhrotilo nějak víc, pořád se vzteká, ať ji položím, vezmu na ruce, hraju si s ní, přebaluju, převlíkám, tak buď brečí, řve nebo jakoby bručí. Jako malej zombík. To dělá i jen tak, když je v klidu. A když si odběhnu někam, kde mě nevidí, tak je zle, to začne okamžitě hulákat.Četla jsem, že to může být separační úzkost, ale ji neuklidní, ani když si ji vezmu na ruku, chvilku, asi půl minuty je v klidu a pak zase začíná. Co se s ní může dít? Hlad nemá (příkrmy+kojení), břísko má volné, zima jí není, horko ji není, přebalená je. Pak mě napadá, může to být i zubama? Má vylezlé dva spodní už od 6. měsíce. Dívala jsem se a nevidím žádnou změnu na dásních. Tak jsem už tak zoufalá. Pořád jen prostě řve. Ale podle mě ji nic nebolí, protože když jdu s ní třeba ven, tak je klidnější. V noci spí paradoxně líp jako před těmito stavy. Tak moc prosím o Váš názor, co se to děje a co můžu dělat, aby to bylo lepší a míň uřvanější.Pak bych se chtěla ještě zeptat na jednu věc, jsme trošku pozadu s lezením atd. Pase koníčky stylem, že je na břiše, ale neopírá se o ruce tak, jak má. Pořád není úplně vzpřímená, je stále na místě, snaží se dávat kolínka pod sebe, ale lehne si u toho na tvář. Je nějaká metoda, jak ji v tom pomoct? Máme měsíc na to udělat pokrok, pokud se nezlepší, musíme na fyzioterapii. A mě se tam s ní, když pořád jen řve a řve moc nechce dělat teatr. Tak mockrát prosím o rady a názory. :) Moc děkuju a přeji krásný den. Jarka :)Přikládám fotečku jak cca vypadá, když pase. Nalevo Ellinka, napravo o dva měsíce mladší chlapeček, který vše zvládá mnohem lépe.

Příčiny neklidu Vašeho dítěte mohou být různé, včetně začínajícího prořezávání zoubků, ale pokud je to spojeno i s opožděným pohybovým vývojem – jak píšete – zkuste si prostudovat kapitolu „Vývoj a cvičení v 1. roce dítěte" a následně „Cvičení a stimulace v 1.roce", kde je velmi srozumitelně i graficky popsáno, jak s malým kojencem cvičit. V každém případě ale konzultujte situaci a s ošetřujícím lékařem.

Dobrý den paní doktorko,předem se omlouvám za můj dotaz, který se týká poporodní diastázy,ale bohužel zde není jiná příslušná poradna.Nyní jsem 1,5 roku po porodu a začala jsem cvičit až více jak rok od porodu.Byla jsem u fyzioterapeutky,která mi ukázala cviky a také mi řekla, že ji přijde,že mám začínající kýlu (nejspíš měla na mysli pupeční), což mě trochu vyděsilo.Mám vystouplejší pupík než před porodem,ale v těhotenství jsem kýlu neměla,ani žádné jiné problémy,rodila jsem přirozeně,také bez komplikací.Nyní pravidelně cvičím už více jak 3 měsíce a vidím výrazné zlepšení, zmenšil se rozestup,trápí mě jen ten vystouplý pupík.Doporučila byste mi raději zajít si s tím k lékaři, aby posoudil zda kýlu mám nebo ne?Nebo to mám nechat být a doufat že se to spraví spolu s diastázou když budu dále cvičit a posilovat šikmé svaly?Předem vám děkuji za odpověď!

Dobrý den, vůbec není za co se omlouvat. Diastáza - rozestup břišních svalů, vzniká již během těhotenství, jako přirozená reakce stěny břišní na zvětšující se těhotnou dělohu. Smyslem tohoto rozestupu je vytvořit prostor v břišní dutině pro rostoucí miminko. Míra rozestupu je ovlivněna opakovanými porody, mnohočetným těhotenstvím a dalšími faktory. Po porodu se může stav vrátit částečně nebo téměř do normálu anebo může přetrvávat. V případě diastázy i po porodu je ideální co nejdříve navštívit fyzioterapeuta, který zahájí cvičení. Čím dříve cvičení začne, tím lepší jsou výsledky. Je dobře, že jste fyzioterapeuta navštívila a že pravidelně cvičíte. Ve cvičení pokračujte dle instrukcí fyzioterapeuta, pravidelné cvičení je nejvíce efektivní.  Vystouplý pupík" (pupeční kýla) může vzniknout důsledkem roztahování břišní stěny rostoucí dělohou v průběhu těhotenství. Pupeční kýla není ve svalu, ale ve vazivovém pruhu a cvičením se tedy nedá spravit. V tomto případě je vhodné lékaře vyhledat, protože ke správnému posouzení Vašeho stavu a eventuálního řešení je potřeba lékařské vyšetření. U kýly je riziko možného uskřinutí obsahu dutiny břišní v kýle (záleží na velikosti kýly, kterou posoudí lékař). Hezký den.

Jumping
avatar bradovav 30. 12. 2019

Dobrý den, 5.11. jsem rodila přirozeně. Tento týden bych se ráda vrátila ke cviceni. Tancují a chodím na jumping (trampolíny). Vím, že posilují střed těla a pánevní dno, chtěla sem se raději ale ujistit, že takové cvičení je už nyní možné. Moc děkuji za reakci

Dobrý den, pokud jste již ukončila šestinedělí a nemáte žádné potíže, včetně problémů s inkontinencí, si myslím, že návrat k tomuto cvičení je bezpečný.

Dobrý den, nenašla jsem správné téma. Chci upozornit, že nejsem těhotná. Lékařka mi diagnostikovala dle UT cystu na vaječníku cca 5 cm (mám zavedenou mirenu - prý je to jedna z nežádoucích komplikací). Lékařka mě objednala za 3 měsíce na kontrolu a pak se rozhodne co dál. Pravidelně cvičím na power plate (cvičení pomocí vibrace). Nejsem si jistá, zda je toto cvičení těď vhodné, nevím jestli by mi přílišné prokrvení nemohlo spíš ublížit (nař. prasknutí cysty). Děkuji.

Dobrý den, pokud je to běžná cysta, měla by za 3 měsíce vymizet, a to většinou tím, že praskne. To se může samozřejmě stát i u cvičení, ale stejně tak při běžném režimu. Takže pokud nemáte bolesti břicha, asi bych se nijak neomezovala.

Dobrý den, zde na webu jsem našla typy na cvičení na diastazu během prvního a druhého trimestru a řada bych se zeptala, zda je možné toto cvičit i ve třetím trimestru, pokud je těhotenství bez komplikací. Dekuji

Dobrý den, ve třetím trimestru je vhodné fyzické zátěže ubírat a tomuto druhu cvičení se věnovat lépe až po porodu. Hezký den

Dobrý den, paní doktorko,syn 6 měsíců byl v pátek na očkování třetí hexavakcínou + 1. dávkou Prevenaru. Po očkování vždy čekáme chvíli v čekárně, zda nebude reakce. Přišli tam ale neohlášeně rodiče s nemocným chlapcem cca 12 let, který pokašlával atd. Nehrozí, že by se můj syn něčím nakazil? Obzvlášť když je přímo po očkování imunita trochu narušená? Jsem jako na trní. Děkuji za odpověď. Myslíte si, že může malý po 4 dnech od očkování na cvičení s dětmi mezi dalších cca 8 miminek? Děkuji.

Riziko nákazy je kdykoliv, nejen v čekárně lékaře. Pokud ale dítě snášelo předchozí očkování dobře, není třeba se obávat.

Pokud nemá dítě reakci bezprostředně v noci a další den po očkování, můžete s ním do cvičení.

 

Dobrý den,jsem ve 36tt a chtěla bych začít používat Aniball, abych se připravila na porod. Mám ale nízkonasedající placentu na zadní stěně vzdálenou 2 cm od branky, což prý přirozenému porodu nebrání, je to ale problém pro cvičení s Aniballem? Jinak jsem kvůli nízké placentě za celé těhotenství žádné problémy ani krvácení neměla. Předem děkuji za odpověď.

Dobý den, jako lékaři nemáme s Aniballem příliš zkušeností - používá se na trhu v ČR ještě velmi krátkou dobu, abychom mohly mít vypovídající data. Jen dle zkušeností od našcih pacientek - cvičení s Aniballem může způsobit krvácení u pacientek s poruchou placentace a příliš bych jej nedoporučovala.