Inzerce
Inzerce
Inzerce

Potírat nebo nepotírat po císařském řezu kůži miminka vaginálním sekretem matky?

U dětí narozených císařským řezem bylo zjištěno vyšší riziko obezity, cukrovky, astmatu, které bylo dáno do souvislosti se změnami mikrobiomu novorozenců u císařského řezu.

Proto se některé ženy rozhodují o „imitaci porodu pochvou“.

Inzerce

Jak probíhá proces v praxi, nám popsala paní staniční porodní asistentka Romana Daňhelová:

  • „Moc často se proces nedělá, spíše výjimečně a pouze na přání rodičů. Aktivně jej nenabízíme.
  • V praxi to vypadá tak, že ženě před porodem zavedeme tampon (není to moc příjemné), po vyjmutí umístíme do sterilního sáčku a po porodu císařským řezem si rodiče sami dítě potřou. Personál to nedělá.
  • Je důležité rodiče upozornit, že při pozitivitě na Streptococcus agalactiae a jiných známkách infekce tento výkon důrazně nedoporučujeme, aby nedošlo k přenosu infekce na dítě.
  • Výkon provádíme pouze při plánovaném císařském řezu.
  • Jelikož jsme v literatuře nezaznamenali výrazný vliv na posílení imunity, prevenci alergií, doporučujeme spíše přirozené osídlení od rodičů – bonding kůže na kůži, mazlení, kojení.“

Inzerce

Inzerce

I když výsledky studie na 4 dětech mluví skutečně o přiblížení mikrobiomu dětem narozeným přirozeně porodními cestami – pochvou, žádná přesvědčivá data o vlivu na prospívání a prevenci nemocí jsme nedohledali.

Mnohé zdroje varují, že s „přátelským“ mikrobiomem mohou být na miminko přeneseny i patogeny matky, tedy bakterie, které jsou schopny způsobit onemocnění miminka.

Závěrem ještě zopakujme, že se skutečně nejedná o rutinně používanou, příp. doporučovanou metodu, je prováděna pouze z iniciativy a přání rodičů.

Zdroj: https://www.tribune.cz/archiv/obnova-mikrobiomu-novorozencu-po-porodu-cisarskym-rezem/

Autorka článku je Bc. Romana Daňhelová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Potírat nebo nepotírat po císařském řezu kůži miminka vaginálním sekretem matky? - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×