Zdravím čtenářky a čtenáře,
o výzvě testovat kojenecká mléka Hami jsem se dozvěděla v době, kdy mé holčičce Žofince bylo krátce 6 měsíců a zrovna jsem přemýšlela, že začnu postupně zavádět kojenecké mléko. Přišlo to tedy jako na zavolanou. Do 6 měsíců jsem plně kojila, poté jsem začala v poledne se zeleninovými a postupně maso-zeleninovými příkrmy. Už před tím jsem ale měla pocit, že Žofince moje mléko přestává stačit, začala se budit v noci častěji a nic jiného než nakojení nezabralo. Navíc ji od narození průběžně trápilo bříško. Nejdříve jsem s nadějí čekala na konec 3. měsíce, pak na konec 4. měsíce, ale ani na konci 6. měsíce se v tomto ohledu nic moc nezměnilo. Sice se nejednalo o několikahodinové koliky, ale vždycky se zejména v noci budila, kroutila se a plakala bolestí, dokud se nevyprděla. A bylo jedno, co jsem zrovna jedla nebo nejedla. Také z tohoto důvodu jsem chtěla vyzkoušet jiné mléko než to svoje.
První seznámení s kojeneckým mlékem Hami
V pondělí 16. 10. dorazil balíček se třemi baleními kojeneckého mléka Hami. Na první dojem se mi obal líbil. Co se týká vzhledu a grafického zpracování, také pozitivně hodnotím množství mléka v balení – 800 g, což je více, než většinou bývá. Načaté balení vydrží tedy déle a člověk nemusí pořád hlídat, jestli mléko nedochází.

Hned následující den jsem šla mléko poprvé připravovat. Rozhodla jsem se nabídnout lahvičku místo večerního kojení (kolem 19. hodiny), kdy byla jistota, že jsme v klidu doma a že Žofinka není unavená (a s ohledem i na moje prsa zvyklé na pravidelné kojení). :-)
Náš stravovací režim
Denní stravovací režim doposud tedy vypadal následovně: ráno - kojení, dopoledne - ovocná svačina, poledne - maso-zeleninový příkrm, odpoledne - kojení, večer - kojení, před spaním - kojení, v noci - kojení cca 2x.
Výhody mléka jsem ocenila již při prvním použití a jsem z něj nadšená
Teprve nyní jsem mohla plně ocenit praktický obal, který je znovu uzavíratelný, balení se jednoduše otevře bez potřeby nůžek, odměrku lze upevnit zespodu víčka balení a součástí je také roh na zarovnávání odměřené dávky. Manipulace je jednoduchá, velice snadno a rychle se přesně odměří potřebná dávka bez rozsypání, nic se nemusí nikam přesypávat, takže i riziko, že by se do mléka dostalo něco, co tam být nemá, je minimální. Jsem nadšená a je radost s takovým mlékem pracovat (už jsem řadu mlék vyzkoušela se svojí první o 2 roky starší dcerou, takže mohu porovnávat).
![]() | ![]() |
Příprava Hami mléka je jednoduchá
Příprava podle návodu je jednoduchá – na každých 30 ml ohřáté vody připadá jedna odměrka sušeného mléka, mléko se dobře a rychle rozpouští, žádný problém s hrudkami jsem neměla.
Co se týká vůně sušeného mléka, vnímám ji neutrálně - ani příjemná, ani nepříjemná, bez přípachů. Vůně připraveného mléka je příjemně mléčná (nevím, jak to jinak nazvat). :-)
První pokusy (a omyly)
S pocitem obřadnosti (přece jen víc než půlroku nepila nic jiného než mateřské mléko) jsem Žofince nabídla lahvičku a NIC, odmítla ji vzít do pusy i po vcelku vytrvalých pokusech. Nenechala si ji tam ani strčit, a to jsem použila lahvičku, kterou její starší sestřička kdysi ihned přijala a která má být co nejbližší prsu, určená ke kombinování kojení a přikrmování kojeneckým mlékem. Tady je vidět, jak je každé miminko jiné.
Obrnila jsem se trpělivostí a zkoušela jsem to i následující dny. Druhý den to samé, ale už si s lahvičkou aspoň hrála. Bylo vidět, že je problém v lahvičce, protože mléko ani neochutnala a když jí do pusy pár kapek káplo, spolkla to a netvářila se, že by jí to nechutnalo. :-)

První úspěch s mlékem Hami

6. den vypila už 90 ml. Od 7. dne pije z lahvičky i ráno a vypije vždy cca 100 ml. Postupně se zkrátil také čas pití, na cca 5 minut.
Úspěšně s mlékem pokračujeme a využíváme ho i v přípravě kaší
Začíná 3. týden testování a Žofinka pije mléko z lahvičky 2x denně 130-150 ml. Začala jsem z mléka také připravovat kaši k večeři – ovesnou, kukuřičnou apod., takže nový stravovací režim vypadá následovně: snídaně – lahvička, svačina – ovoce, oběd – masozeleninový příkrm, svačina – kojení a po několika dnech nahrazeno lahvičkou, večeře – mléčná kaše, noc – kojení (2-3x). Množství vypitého mléka v jedné dávce na konci 3. týdne je 150 – 200 ml.
Ve 4. týdnu jsem nahradila i jedno noční kojení lahvičkou. Kojím tedy už skoro pouze před spaním, což beru i jako uspávací rituál, proto se tohoto kojení ještě nechci vzdávat.
Bolesti bříška
Co se týká problému s bříškem, vypozorovala jsem, že kolem půlnoci, tj. 3 hodiny po večerním nakojení (skoro bych si podle toho mohla řídit hodinky) se Žofinka vzbudí, chvíli se kroutí, prdí, pak brečí, dokud se nenapije mléka (nejdříve kojení, pak už z lahvičky) a spí dál. Jinak přes den je bez problémů. Kaká 2-3x denně, stejně jako dřív.

Rostou nám zoubky!

Cítím, že mi začíná docházet moje mléko nebo už ho Žofinka nechce a usíná už při kombinaci kojení a dopíjí se lahvičkou. Po pár dnech už usíná bez kojení jen s lahvičkou. Usíná úplně stejně, tj. skoro hned poté, co ji položím po dopití lahvičky do postýlky. Uspávací rituál to tedy naštěstí nijak nenarušilo. :-)
Bolesti s bříškem odezněly
Přestaly problémy s bříškem. Teď ji tedy nebudí bříško, ale zoubky. :-( Trvalo to 6 dní, než se konečně objevily obě jedničky dole. Následující 2 noci spí Žofinka 6-7 hodin v kuse, což považuji za velký úspěch. Končí 5. týden testování a mléko mi došlo – teď mám ale na mysli 3 spotřebovaná balení, která jsem testovala. :-)
S Hami mlíčkem jsem spokojená a budeme ho dále používat

V používání mléka Hami budu i nadále pokračovat a tímto děkuji za možnost ho otestovat.
Ocenila bych delší rukojeť odměry
P.S. Kdybych měla vyloženě hledat, co zlepšit, tak bych uvítala o něco delší rukojeť odměrky, protože když je už mléka v balení méně než cca třetina a sahá se hlouběji dovnitř, je to méně pohodlné, ale to je jen taková drobnost, ale pak by zase nešla odměrka upevnit zespodu víčka. :-)
Iveta se Žofinkou
Předchozí článek:

Hanka testuje kojenecké mléko HAMI
Iveta testuje kojenecké mléko HAMI - diskuze
Poradna
Dobrý den paní doktorko, potřebuji Vaši radu ohledně kojení. Můj syn 4 měsíce, porodní váha byla 3180 g. Ze začátku přibíral normálně, byl vážen porodní asistentkou každý týden. 29.01.2025 jsme byli u jeho paní doktorky, váha tehdy byla 4590 g a výška 55 cm. Dne 10.04.2025 jsme byli na další prohlídce a aktuální váha je 5870 g, výška 65 cm. Paní doktorka říkala, že váží málo, proto mi doporučila ke kojení umělou výživu. Vždy mám první nakojit a poté udělat “Sunar”. Syna Kojím dle jeho potřeby, kojení trvá Cca. 10 minut. V noci kojím rovněž 3 až 4krát. Syn vypadá spokojeně, je veselý, nepozoruji, že by dostával málo mléka. Opravdu existuje, že mateřské mléko by mohlo mít málo tuku, proto přibírá tak málo? Všude se dočítám, že MM se přizpůsobuje potřebám miminka. Jaký je Váš názor? Předem děkuji za odpověď a přeji pohodový den.
Dobrý den,
kojené dítě do 4 měsíců by mělo přibírat 150 - 200 gr týdně, ale nemusí to být pravidlem, kolem 4. měsíce je tzv. růstový spurt, může přibírat míň, častým kojením se produkce mateřského mléka upraví. Pokud by váha přes to zůstávala nižší, doporučuji dokrm, od ukončeného 4. měsíce lze už zeleninový příkrm nebo na noc kaši.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální testování
Aktuální soutěže
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků