Ze správných odpovědí byli vylosování a výhru získávají:
- 1. místo: editakr
- 2. - 3. místo: Keteina, Anka83
- 4. - 6. místo: bagita, xnikca, nitka-a
Přikládáme správnou odpověď na soutěžní otázku:
1. a) Proč je Kulíšek vhodnou léčbou dehydratace? urychlí normalizaci hospodaření s vodou
2. a) Od kdy je možné Kulíšek dítěti podávat? od ukončeného 1. týdne
3. c) Jaké má Kulíšek uplatnění mimo léčby dehydratace např. při průjmu? Může se použít: k doplnění tekutin a minerálů po sportovním výkonu
Více informací na www.kulisek-ors.cz a www.dehydratacia.sk
Jaká výhra na Vás čeká?
1. místo: 2x rehydratační nápoj Kulíšek forte + 1x rehydratační nápoj Kulíšek
2. - 3. místo: 1x rehydratační nápoj Kulíšek forte + 1x rehydratační nápoj Kulíšek
4. - 6. místo: 1x rehydratační nápoj Kulíšek
Dehydratace
Co je dobré pro děti mohou využít i dospělí a senioři
Výskyt průjmových onemocnění je zřejmě starý jako lidstvo samo. Masové střevní epidemie vyvolávaly potřebu najít lék na gastroenteritidu, potažmo projevy dehydratace. Paradoxně mezi tyto léčebné postupy patřilo „pouštění žilou“. Spíše metodou pokus-omyl se podařilo nakonec najít ty nejjednodušší prostředky - vodu a sůl – k udržení pacientů při životě.
Nejprve se podávaly perorálně a později moderní medicína přešla k podání intravenoznímu. Rizika a cena s ním spojená jsou sníženy na minimum právě při perorálním podání.
Většina průjmových onemocnění v našem pásmu má původ virový, a léčba proběhne obvykle samospádem, v počátku onemocnění se uplatňují regulační mechanismy, které pomáhají organismu se vyrovnat s nedostatkem vody a iontů. Ty se však brzy vyčerpají a je nutná pomoc – rehydratace.
Průjmové epizody, mnohokrát jenom dietetického půvdu) ale způsobují komplikave např. v domovech důchodců, LDN i u osamělých seniorů, kde udržet i pitný režim je někdy problematické. To neúměrně zatěžuje opečující personál a zvyšuje náklady na péči a prodlužuje diskomfort.
Kulíšek Forte, isotonický roztok, obohacený o zázvorový extrakt ke zklidnění žaludku, je vhodný od věku 4 měsíců života. Odpovídá doporučení ESPGHAN (Evropská společnost pro gastroenterologii hepatologii a výživu). Je formulován tak, aby nebyl přílišnou zátěží pro ledviny a zároveň doplňoval i energetickou potřebu.
Náhrada ztráty vody a iontů hypotonickými roztoky – voda, čaj – je nedostačující! Kolové nápoje jsou hypermosmolární, mají málo sodíku a draslíku a nízké pH jsou proto krajně nevhodné - ani jako pokus o rehydratační léčbu.
Podávání probiotik (lze libovolně kombinovat) s rehydratačním roztokem, což příznivě ovlivňuje průběh a délku trvání jednotlivé epizody.
Lidský organismus, který je integrální součástí života na zemi, vyžaduje dodržování obdobných zásad pohybu tekutin jako koloběh vody v přírodě. Voda tvoří až 70 % lidského těla. Extracelulární tekutiny (krev, lymfa) a intracelulární tekutina se od sebe liší obsahem minerálů. V intracelulárních tekutinách převažují ionty sodíku a v extracelulárních pak převládá draslík. Voda působí jako transportní médium mnoha fyziologicky aktivních látek, ale má i významnou funkci při odstraňování zplodin metabolických procesů. Ke stavu tzv. dehydratace dochází v organizmu v případě ztrát tekutin a tím i disbalance extracelulárních a intracelulárních obsahů iontů. Spolu s potem ztrácí tělo sodík, močí se vylučuje převážně draslík a při průjmu nebo zvracení dochází ke ztrátě obou významných iontů. Abychom zajistili nastolení ztracené fyziologické rovnováhy v bilanci vody a iontů je nezbytné přistoupit k včasné a účinné rehydrataci celého organismu. Chybou rehydratačního postupu může být pouze náhrada vody bez optimálního zastoupení iontů, čím se sníží hladina i těch minerálií, které v organizmu zůstaly a v rámci osmotického gradientu (proudění iontů z více koncentrovaného roztoku do méně koncentrovaného média) dochází k tomu, že obě tekutiny (intracelulární i extracelulární) se stávají hypoosmolární, tzn. obsahují vysoký objem vody bez adekvátní koncentrace iontů - stav hypotonické dehydratace). Tento způsob rehydratace je tedy nežádoucí.
Pro správný způsob rehydratace je významným faktorem nejen podávání dostatečného množství vody s iontově aktivními látkami, ale i dobrá vstřebatelnost podávaných iontů.
Co je Kulíšek?
Kulíšek forte (směs pro přípravu rehydratačního roztoku) je potravina pro zvláštní lékařské účely, jejíž užití doporučuje lékař nebo osoba kvalifikovaná v oblasti farmacie nebo výživy. Lze jeho pomocí řešit též dehydrataci při horečce, nadměrném slunění a sportovních výkonech. Kulíšek forte je k dostání v každé lékárně v balení po 10 sáčcích, kde jeden sáček přijde na cca 7 Kč.
Předchozí soutěž:

Soutěž o balíček oblíbených produktů značky Bella
Následující soutěž:

SOUTĚŽTE o sadu přípravků na vši od Suavinex!
Diskuze k soutěži
rehydratační nápoj Kulíšek
gratulujiSouvisející články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
19 %
13 hlasů
0 %
0 hlasů
7 %
5 hlasů
56 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 68 unikátních návštěvníků