Co vyřídit po porodu
Po porodu vás kromě příjemných chvil s miminkem čekají ještě následující záležitosti:
Návštěva dětského lékaře dítěte u vás doma
Telefonicky ihned po návratu z porodnice informujte o narození dítěte dětského lékaře miminka (kterého jste si vybrali a kontaktovali již před porodem), který vás osobně doma navštíví a provede prohlídku dítěte.
Úřední záležitosti
- vystavení rodného listu dítěte: v prvních dnech po narození dítěte matrikářka přímo v porodnici přidělí dítěti rodné číslo, příp. vystaví rodný list - nebývá běžné, většinou se pro rodný list rodiče po návratu z porodnice zastaví na matrice městské části, do které spadá porodnice, kde se vaše dítě narodilo; nezapomeňte si do porodnice vzít oddací list, nejlépe kopii, kterou ponecháte matrikářce + občanský průkaz
- registrace dítěte u zdravotní pojišťovny: dítě je dnem narození automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte, do 8 dnů je však nutno na pracovišti okresní pobočky této pojišťovny provést registraci dítěte, k tomu je nutno přinést i rodný list dítěte
- žádost o porodné: o porodné je nutno požádat u Odboru státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště
- platba odpadu: nového občánka je nutno rovněž nahlásit k platbě za odvoz komunálního odpadu
Výše porodného a jeho výplata
O porodné žádáte na stejném místě jako o rodičovský příspěvek, tedy na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.
Nárok na Porodné vzniká na první a druhé narozené dítě, ale pouze v případě, že čisté příjmy členů společné domácnosti (v posledním čtvrtletí před narozením dítěte) nepřesahují 2,7násobek životního minima.
Výše Porodného na první narozené dítě činí 13.000 Kč, na druhé narozené dítě 10.000 Kč (v případě současného narození dvou a více dětí 13.000 Kč na první a 10.000 Kč na druhé).
Porodné se vyplácí v jedné splátce, kterou obdržíte nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne rozhodnutí o přiznání dávky.
Nesezdaní rodiče
Pokud nejste sezdaní, do porodnice si kromě občanského průkazu maminka musí vzít i svůj rodný list a prohlášení o určení otcovství a jména dítěte, který s otcem dítěte vyřídí na matrice v místě trvalého bydliště. Nebude-li prohlášení v porodnici mít, nebude otec dítěte v RL uveden a příjmení dítěte bude automaticky po matce.
Následující článek:

Laktační psychóza
Co vyřídit po porodu - diskuze
Co my cizinci?
S manželem tady žijeme již léta, ale oba jsme cizinci, já Slovenka a on Makedonec, oba s trvalým pobytem. Porod se blíží a pokud mám správné informace, mimi bude mít český rodní list, ale občanství slovenské po matce. Máte někdo zkušenosti?porodné ano, či ne
Chtěla bych se zeptat jestli novela od 1.1.2015 je skutečnost,pokud s nikýn nežiju ve společné domácnosti, pouze s nedávno narozenou dcerou a dítě má uznaného otce mám nárok na porodné?Protože pokud budou společně posuzovat i plat otce,tak samozdřejmě násobek 2,7 přesahujem.DěkujiPopelnice?
Platíme družstvu v nájmu 113kč měsíčně za odpad, tak snad malého nemusím ještě někam hlásit? Nebo jak to je??Poradna
Vážená paní doktorko, odešel by porodem zapomenutý tampon nebo Fohow bylinná globule o velikosti cca 10 mm? Dokázalo by odejít i více zavedých tamponu/Fohow globulí? V těle by se při porodu ztratit nemohli, že? Děkuji za odpověď. Hezký den
Dobrý den,
doporučuji anatomický atlas - laicky = pochva je v podstatě tunel k děloze, která s pochvou komunikuje děložním hrdlem. Při porodu se hrdlo děložní otevírá a zkracuje, až se tím děloha "otevře" a pochvou se rodí plod. Takže - pochva nemá fyziologicky žádné jiné komunikace ani odbočky, kam byste si tampony nebo globule mohla vkládat a nechávat jen tak odložené.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!