Hračky 1. až 12. měsíc: Jaké, kdy a proč?

 1. měsíc - hračky
 2. měsíc
 3. měsíc
 4. měsíc
 5. měsíc
 6. měsíc
 7. měsíc
 8. měsíc
 9. měsíc
 10. měsíc
 11. měsíc
 12. měsíc

1. měsíc

Již třetí den novorozenec dokáže rozlišit hlas matky a vidí asi na 25 cm, proto bude nejlepší hračkou obličej maminky.

Stimulovat své miminko můžete také hlasem, rytmickými básničkami a zpěvem. Pořiďte do postýlky látkový barevný ochranný mantinel.

2. měsíc

V tomto měsíci  děťátko sleduje  pohybující se předměty, stále dokáže jen ležet na zádech, ale již se snaží zvedat nožičky.

Radost mu uděláte závěsným (může být i hrací) kolotočem nad postýlku, tak, aby na něj dosáhlo. Tento pohyb je zatím nevědomý, ale můžete svému dítěti pomáhat vkládáním hraček do dlaní. Do postýlky lze také připevnit hračku z jemného plyše, která se natáhne a potom hraje uspávací melodii.

3. měsíc

Vaše miminko je stále živější a veselejší, leží na zádíčkách a právě objevilo svůj hlas. Pokusy a zkoušky s touto dovedností mu zaberou chvilku času a dokáže se již zabavit samo.

Hlas maminky je stále velmi důležitý - používejte laskavá slova, chvalte, recitujte a zpívejte. Při tom výrazně zapojte své mimické svaly, uvidíte, jak fascinovaně Vás bude miminko pozorovat. Nezřídka Vás odmění úsměvem. Zavděčíte se také hrací dekou a hrazdičkou se zavěšenými hračkami. Otáčejte miminko na bříško a hračky předložte na dohled před něj. Na procházky si vezměte hračky do kočárku a také je zkuste zavěsit na stříšku korby. Vhodné jsou atestované hračky z jemného plyše a chrastítka.

4. měsíc

Nyní se děťátko zdokonaluje v objevech každým dnem, na řadě jsou ruce! Rádo si s nimi hraje, strká si je blízko před oči a do pusinky, stejně tak všechny Vámi nabízené hračky - ty už dokáže pevně uchopit, ale pustit zatím ne. Je také mnohem lepší a vytrvalejší ve vydávání vlastních zvuků. Nejlépe se děti učí napodobováním, proto stále zpívejte, vyprávějte o všem, co právě děláte. Začíná se otáčet za zvuky. Pokud používáte dudlík, dokáže si jej podle své vůle vyndat a znovu zandat do pusinky. Může být již natolik silné, že se přes nožičky otočí na bok, znovu můžete na  hrací deku na jednu stranu položit hračky a miminko se za nimi přetočí a naopak.

Vhodným dárkem mohou být zvukové, šustící hračky, i ty nejjednodušší splní svůj účel perfektně. Dbejte na výrobky atestované a vhodné pro nejmenší, pohodlné dítěti do ruky a takové, které se dají vyprat.

5. měsíc


Kolem pátého měsíce je miminko natolik zvědavé, že pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni celým tělem. Tak také vyjadřuje svou radost, začne se celé radostně třást, pokud přijdete ráno k postýlce a pozná Vás. Může se již také přetáčet ze zad na bříško a někdy i zpět. Preferuje jednu stranu. V lehu na bříšku se začíná opírat o předloktí a dlaně.

Nejlepší hračkou je stále máma, její zpěv a tanec. Nabízejte jednoduché hračky - chrastítka různých tvarů, barev a rozmanitých zvuků. Zakoupit můžete také kousátka, která uleví prořezávajícím se zoubkům. Zkusit můžete také jednoduché říkanky typu Vařila myšička kašičku, nebo Berany, berany, duc.

6. měsíc


Novým objevem jsou nožičky. I když pozice nožiček v puse vypadá poněkud krkolomně, dejte miminku dostatek prostoru pro zkoumání. Zlepšuje i techniku přetáčení a brzy začne válet sudy. Dokáže si vyhrát s hračkou v ruce a také si jí přendat. Je rádo když má rozhled. V autosedačce či lehátku je jistě na čas spokojené, ale je dobré miminko v jeho zájmu předčasně neposazovat a neobkládat mu zádíčka aby samo sedělo. Všechno má svůj čas.

Nyní už můžete použít náročnější stupeň hry - podejte dítěti hračku (nejlépe omyvatelnou a pískací) a požádejte o její vrácení. Pořiďte dětské zrcadlo, nainstalovat jej můžete do mantinelu v postýlce, na stěnu, nebo kupte látkovou knížku se zrcadlovou folií. Knížky jako takové dítěti ukazujte a napodobujte zvuky zvířat, aut a podobně, ale na hraní jsou ještě vhodné ty, které se dají omýt. Nakupte leporela, hudební a světelné  hračky, kterým dítě neodolá, ale nebuďte smutní, pokud je za pár minut odloží. Přijde na ně řada zase další den :-)

7.  měsíc


Své končetiny má miminko prozkoumány a přichází na řadu trup. Bude se snažit o pohyb celým tělem. Často je to směrem vpřed, při tom vydá mnoho energie a bude mít i větší spotřebu jídla. Všechno do sebe zapadá, s příkrmy a tedy novou zkušeností pro tělo je plazení tou nejlepší pomocí pro práci střev. Bude se snažit přitahovat, například v lehu na zádech za tyčky v postýlce a potom také posazovat.

Podpořte své miminko v pohybu, lákejte ho hračkami a chvalte. Prohlížejte si knížky a povídejte o tom, co vidíte. Pokud je sed již pevný, pořiďte pro své miminko sportovní nástavbu na kočárek a jídelní židličku.

8. měsíc


Dalším triumfem Vašeho miláčka je pohyb na kolínkách, nejprve si osvojí pohupování a pár dní na to se již "rozeběhne". Má toho tolik na práci, že neudrží pozornost příliš dlouho. Stále je fascinováno zvuky, odposlouchává slabiky a snaží se o první slova. Chápe, když na něj voláte jménem. Začíná používat palec k úchopu věcí.

Nabídněte svému miminku hračky, které vydávají zvuk, například po zmáčknutí tlačítka, nebo ještě lepší - takové u kterých musí zapojit hlavičku i ruce, aby zvuk nebo pohyb vznikl, např. kývací hračka, figurky na dráze, které se musí poslat z kopečka, výborné jsou v tomto dřevěné hračky. Kromě obrázků v knížce zkuste také popisovat věci kolem sebe. Sedněte si před zrcadlo a popište miminku jeho obličej. Brzy Vám samo ukáže kde má oči, nos... Stále používejte kousátka i jiné formy pro zklidnění dásní. Jděte se společně zhoupnout, nebo pořiďte houpačku pro nejmenší.

9. měsíc


Váš drobeček již sedí sám bez opory a záda má rovná. Je si jistý i na čtyřech a doleze si k hračce i na větší vzdálenost (cca 10m). V těchto dnech se dokáže brzy přitáhnout a postavit u nábytku. Zvládne s Vámi jednoduché říkanky: Paci, paci, pacičky atd.

Pořiďte kostky a stavte komín, největší zábavou bude zatím bourání Vaší stavby. Miminku dá dost práce správně kostku uchopit do palce a ostatních prstů. Stále čtěte a napodobujte. Velkou hrou je také vyhazování hraček z kočárku nebo z postýlky. Bude nadšeno, pokud se pro ni pokaždé sehnete a dáte mu jí zpět. Miminko vše napodobuje, zkoušejte ukazovat na sebe i ostatní členy rodiny (máma, táta, bába). Kupte hudební nástroje pro nejmenší, např.  rumbakoule, chrastící vajíčka, opět vynikají atestované dřevěné výrobky.

10. měsíc


Miminko již skvěle ovládá posazení a postavení. Samo s oporou obchází kolem nábytku. S Vaší pomocí se pokouší o první krůčky - vodíte-li ho za obě ruce. Nabídněte mu také hrneček na pití. Bude schopno se z něj samo napít. Pojmenovává předměty svým slovníkem, pozorně poslouchejte, je pravděpodobné, že vydá vždy stejný zvuk, pokud uvidí např. kočičku. Začíná ukazovat prstem.

Trénujte podávání menších předmětů do prstů, jako jsou kostky, válečky atd. Hrajte na schovávanou třeba s oblíbeným medvídkem. Přikryjte ho peřinou a zeptejte se kde je. Uvidíte, s jakým nadšením se Vaše miminko zapojí. Mějte trpělivost, pro něj je to pokaždé jako poprvé. Občas vyměňte hračky, některé schovejte a za 14 dní je vyndejte. Již nyní bude Vaše miminko preferovat jedinou hračku na usínání, bude to ta nejoblíbenější, kterou si ponese dlouho v paměti a jeho postýlku opustí možná až kolem puberty :-)

11. měsíc


Pohyb na vlastních nožičkách bude doménou na příští dny. Denně tvrdě dře a těžce nese nezdar. Podpořte ho a chvalte. Zabezpečte byt proti úrazům, nyní bude pádů více než dost.

Na řadu přichází hračky podporující pohyb. Známým chodítkům je lépe se vyhnout - brání přirozenému pohybu. Sami se snažte s miminkem spolupracovat a motivovat ho k chůzi. Sedněte si naproti němu a vyzvěte jej kupředu. Pořiďte hračky do vany. Poslouchejte společně písničky a tancujte.

12. měsíc


Většina miminek je s hranicí batolecího věku schopna samostatně stát a udělat první krůčky. Vaše děťátko pozorně poslouchá slova a mnohdy je i samo použije. Často to bývá slovo táta, vrací-li se manžel domů. Pamatuje si známá místa... Bába, jedete-li k babičce na návštěvu. Dokáže poznat i známé tváře.

Rozvíjejte jemnou motoriku a pořiďte hračky různých tvarů takzvané „Vkládačky“. Vděčným dárkem bude odstrkovalo. Vybírejte však pozorně. Některá jsou pouze hezká, ale svůj účel nesplní. Dbejte na bezpečnost a pohodl. Vhodné jsou hračky tahací. Hudební hračky jistě potěší, ale opravdový požitek z nich bude mít dítě o něco později. Zkuste před dítětem malovat a povídat o obrázcích.

Autorka: Veronika Břicháčová

Komentář dr. Ludvíkovské: Velice kladně hodnotím, že autorka upozorňuje na používání hraček s atestem a snadnou omyvatelností.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Hračky pro 1. až 12. měsíc - diskuze

 • za málo peněz hodně muziky..
  Dobrý den, mám malou holčičku 4.měsíční a na kočárek jsem jí koupila tohle https://www.kasparek-baby.cz/playgro-zebra-s-krouzky-nova-17294/..za málo peněz hodně muziky jak se říká:-) Malá si s tímto řetízkem vyhraje, řetízky spojím v řetěz a zavěsím přes kočárek a malinká je spokojená, kroužky má na očích a ručičkama a prstíčkama trénuje motoriku, výborně se zabaví. 
  Ivka3   | 23.11.2016 15:53:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • hračky NUK a pod.
  U nás frčely od začátku hrací deky a interaktivní hračky. Oblíbená byla hodně hrací sovička NUK, tady ta: http://pro-nejmensi.heureka.cz/nuk-forest-fun-hrajici-sovicka/ :)
  silta   | 30.09.2016 08:42:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • U nás frčelo dřevěné chrastítko s kuličkama
  Dobrý den, hledám tip na dárek pro dcerku od kamarádky, bude mít narozeniny a narazila jsem na tnhle pěkný článek, kdy jsem si spíš zavzpomínala na to jaké to bylo, když byl prďola ještě uplné mimi! Když už začal mít rozum tak si nejraději hrál s dřevěnou hekavkou s kuličkama na provaázku!!! Sice se tím párkrát řízl do hlavičky ale i tak ho to bavilo nejvic. Na 4kids se mi líbí jedno lego duplo, malá možská víla! Myslíte že se jí to může líbit?Jo bude mít 2 roky...
  GabraN   | 08.06.2015 12:55:31
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,


  naše malá dostala ke svátku taky od Bam Bamu Veselou kouli a to je radosti:) měla by sloužit jako pomocník, který naučí dítě se plazit.
  magdastranska   | 10.11.2014 13:16:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,

  čarovnou chobotnici jsem viděla u znamé a malý ji už chce taky :)
  krajta286   | 29.08.2014 07:49:50
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ahoj, malý dostal od kamarádky na narozeniny čarovnou chobotnici taky od Bam Bamu. A to je radosti, zapojí do hraní všechny, vzájemně na sebe ťukáme a chobotnice vydává melodie. 
  renataskalova   | 12.08.2014 10:35:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • My máme od bam bamu aktivní hrazdu na kočárek a hrající míč a hračky jsou fakt krásně barevné, taky už mám vyhlídnuté ty hrající hračky, ale nato máme ještě chvíli čas :)
  86petulinka86   | 14.07.2014 06:37:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dobrý den,  souhlasím, taky se nám nejvíc osvědčili blikací, svítící a hrající hračky. Hrající hračky máme taky většinou od bam bamu. Nedávno jsme zrovna kupovali hrajícího pejska a když byl pejsem museli jsme koupit i kočičku :)
  Pavlaval   | 07.07.2014 11:26:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • Náš malý zase dostává od babiček a tet hračky od Bam Bamu jsou fakt pestrobarevné a malý si s nimi rád hraje. Máme už od nich spoustu hraček a zatím spokojenost :)
  krajta286   | 07.07.2014 07:59:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hračky
  U nás se v každém věku osvědčili svítící, blikací, hrající, hýbací hračky. Samozřejmě čím menší dítě, tím ta hračka musí být větší a bez malých dílků - a také méně rozbitná :)). Synovec měl spoustu plyšáčků co hráli atd. Hodně hraček jsme mu kupovali v Popronu http://www.popron.cz tam mají jak pro malý prcky tak pro větší děti.
  zora.vselichova   | 30.11.2012 21:41:31
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace