Inzerce
Inzerce
Inzerce

Hračky 1. až 12. měsíc: Jaké, kdy a proč?

 1. měsíc - hračky
 2. měsíc
 3. měsíc
 4. měsíc
 5. měsíc
 6. měsíc
 7. měsíc
 8. měsíc
 9. měsíc
 10. měsíc
 11. měsíc
 12. měsíc

1. měsíc

Již třetí den novorozenec dokáže rozlišit hlas matky a vidí asi na 25 cm, proto bude nejlepší hračkou obličej maminky.

Stimulovat své miminko můžete také hlasem, rytmickými básničkami a zpěvem. Pořiďte do postýlky látkový barevný ochranný mantinel.

2. měsíc

V tomto měsíci  děťátko sleduje  pohybující se předměty, stále dokáže jen ležet na zádech, ale již se snaží zvedat nožičky.

Radost mu uděláte závěsným (může být i hrací) kolotočem nad postýlku, tak, aby na něj dosáhlo. Tento pohyb je zatím nevědomý, ale můžete svému dítěti pomáhat vkládáním hraček do dlaní. Do postýlky lze také připevnit hračku z jemného plyše, která se natáhne a potom hraje uspávací melodii.

Inzerce

3. měsíc

Vaše miminko je stále živější a veselejší, leží na zádíčkách a právě objevilo svůj hlas. Pokusy a zkoušky s touto dovedností mu zaberou chvilku času a dokáže se již zabavit samo.

Hlas maminky je stále velmi důležitý - používejte laskavá slova, chvalte, recitujte a zpívejte. Při tom výrazně zapojte své mimické svaly, uvidíte, jak fascinovaně Vás bude miminko pozorovat. Nezřídka Vás odmění úsměvem. Zavděčíte se také hrací dekou a hrazdičkou se zavěšenými hračkami. Otáčejte miminko na bříško a hračky předložte na dohled před něj. Na procházky si vezměte hračky do kočárku a také je zkuste zavěsit na stříšku korby. Vhodné jsou atestované hračky z jemného plyše a chrastítka.

Inzerce

4. měsíc

Nyní se děťátko zdokonaluje v objevech každým dnem, na řadě jsou ruce! Rádo si s nimi hraje, strká si je blízko před oči a do pusinky, stejně tak všechny Vámi nabízené hračky - ty už dokáže pevně uchopit, ale pustit zatím ne. Je také mnohem lepší a vytrvalejší ve vydávání vlastních zvuků. Nejlépe se děti učí napodobováním, proto stále zpívejte, vyprávějte o všem, co právě děláte. Začíná se otáčet za zvuky. Pokud používáte dudlík, dokáže si jej podle své vůle vyndat a znovu zandat do pusinky. Může být již natolik silné, že se přes nožičky otočí na bok, znovu můžete na  hrací deku na jednu stranu položit hračky a miminko se za nimi přetočí a naopak.

Vhodným dárkem mohou být zvukové, šustící hračky, i ty nejjednodušší splní svůj účel perfektně. Dbejte na výrobky atestované a vhodné pro nejmenší, pohodlné dítěti do ruky a takové, které se dají vyprat.

5. měsíc

Kolem pátého měsíce je miminko natolik zvědavé, že pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni celým tělem. Tak také vyjadřuje svou radost, začne se celé radostně třást, pokud přijdete ráno k postýlce a pozná Vás. Může se již také přetáčet ze zad na bříško a někdy i zpět. Preferuje jednu stranu. V lehu na bříšku se začíná opírat o předloktí a dlaně.

Nejlepší hračkou je stále máma, její zpěv a tanec. Nabízejte jednoduché hračky - chrastítka různých tvarů, barev a rozmanitých zvuků. Zakoupit můžete také kousátka, která uleví prořezávajícím se zoubkům. Zkusit můžete také jednoduché říkanky typu Vařila myšička kašičku, nebo Berany, berany, duc.

Inzerce

6. měsíc

Novým objevem jsou nožičky. I když pozice nožiček v puse vypadá poněkud krkolomně, dejte miminku dostatek prostoru pro zkoumání. Zlepšuje i techniku přetáčení a brzy začne válet sudy. Dokáže si vyhrát s hračkou v ruce a také si jí přendat. Je rádo když má rozhled. V autosedačce či lehátku je jistě na čas spokojené, ale je dobré miminko v jeho zájmu předčasně neposazovat a neobkládat mu zádíčka aby samo sedělo. Všechno má svůj čas.

Nyní už můžete použít náročnější stupeň hry - podejte dítěti hračku (nejlépe omyvatelnou a pískací) a požádejte o její vrácení. Pořiďte dětské zrcadlo, nainstalovat jej můžete do mantinelu v postýlce, na stěnu, nebo kupte látkovou knížku se zrcadlovou folií. Knížky jako takové dítěti ukazujte a napodobujte zvuky zvířat, aut a podobně, ale na hraní jsou ještě vhodné ty, které se dají omýt. Nakupte leporela, hudební a světelné  hračky, kterým dítě neodolá, ale nebuďte smutní, pokud je za pár minut odloží. Přijde na ně řada zase další den :-)

Inzerce

7.  měsíc

Své končetiny má miminko prozkoumány a přichází na řadu trup. Bude se snažit o pohyb celým tělem. Často je to směrem vpřed, při tom vydá mnoho energie a bude mít i větší spotřebu jídla. Všechno do sebe zapadá, s příkrmy a tedy novou zkušeností pro tělo je plazení tou nejlepší pomocí pro práci střev. Bude se snažit přitahovat, například v lehu na zádech za tyčky v postýlce a potom také posazovat.

Podpořte své miminko v pohybu, lákejte ho hračkami a chvalte. Prohlížejte si knížky a povídejte o tom, co vidíte. Pokud je sed již pevný, pořiďte pro své miminko sportovní nástavbu na kočárek a jídelní židličku.

8. měsíc

Dalším triumfem Vašeho miláčka je pohyb na kolínkách, nejprve si osvojí pohupování a pár dní na to se již "rozeběhne". Má toho tolik na práci, že neudrží pozornost příliš dlouho. Stále je fascinováno zvuky, odposlouchává slabiky a snaží se o první slova. Chápe, když na něj voláte jménem. Začíná používat palec k úchopu věcí.

Nabídněte svému miminku hračky, které vydávají zvuk, například po zmáčknutí tlačítka, nebo ještě lepší - takové u kterých musí zapojit hlavičku i ruce, aby zvuk nebo pohyb vznikl, např. kývací hračka, figurky na dráze, které se musí poslat z kopečka, výborné jsou v tomto dřevěné hračky. Kromě obrázků v knížce zkuste také popisovat věci kolem sebe. Sedněte si před zrcadlo a popište miminku jeho obličej. Brzy Vám samo ukáže kde má oči, nos... Stále používejte kousátka i jiné formy pro zklidnění dásní. Jděte se společně zhoupnout, nebo pořiďte houpačku pro nejmenší.

9. měsíc

Váš drobeček již sedí sám bez opory a záda má rovná. Je si jistý i na čtyřech a doleze si k hračce i na větší vzdálenost (cca 10m). V těchto dnech se dokáže brzy přitáhnout a postavit u nábytku. Zvládne s Vámi jednoduché říkanky: Paci, paci, pacičky atd.

Pořiďte kostky a stavte komín, největší zábavou bude zatím bourání Vaší stavby. Miminku dá dost práce správně kostku uchopit do palce a ostatních prstů. Stále čtěte a napodobujte. Velkou hrou je také vyhazování hraček z kočárku nebo z postýlky. Bude nadšeno, pokud se pro ni pokaždé sehnete a dáte mu jí zpět. Miminko vše napodobuje, zkoušejte ukazovat na sebe i ostatní členy rodiny (máma, táta, bába). Kupte hudební nástroje pro nejmenší, např.  rumbakoule, chrastící vajíčka, opět vynikají atestované dřevěné výrobky.

10. měsíc

Miminko již skvěle ovládá posazení a postavení. Samo s oporou obchází kolem nábytku. S Vaší pomocí se pokouší o první krůčky - vodíte-li ho za obě ruce. Nabídněte mu také hrneček na pití. Bude schopno se z něj samo napít. Pojmenovává předměty svým slovníkem, pozorně poslouchejte, je pravděpodobné, že vydá vždy stejný zvuk, pokud uvidí např. kočičku. Začíná ukazovat prstem.

Trénujte podávání menších předmětů do prstů, jako jsou kostky, válečky atd. Hrajte na schovávanou třeba s oblíbeným medvídkem. Přikryjte ho peřinou a zeptejte se kde je. Uvidíte, s jakým nadšením se Vaše miminko zapojí. Mějte trpělivost, pro něj je to pokaždé jako poprvé. Občas vyměňte hračky, některé schovejte a za 14 dní je vyndejte. Již nyní bude Vaše miminko preferovat jedinou hračku na usínání, bude to ta nejoblíbenější, kterou si ponese dlouho v paměti a jeho postýlku opustí možná až kolem puberty :-)

11. měsíc

Pohyb na vlastních nožičkách bude doménou na příští dny. Denně tvrdě dře a těžce nese nezdar. Podpořte ho a chvalte. Zabezpečte byt proti úrazům, nyní bude pádů více než dost.

Na řadu přichází hračky podporující pohyb. Známým chodítkům je lépe se vyhnout - brání přirozenému pohybu. Sami se snažte s miminkem spolupracovat a motivovat ho k chůzi. Sedněte si naproti němu a vyzvěte jej kupředu. Pořiďte hračky do vany. Poslouchejte společně písničky a tancujte.

12. měsíc

Většina miminek je s hranicí batolecího věku schopna samostatně stát a udělat první krůčky. Vaše děťátko pozorně poslouchá slova a mnohdy je i samo použije. Často to bývá slovo táta, vrací-li se manžel domů. Pamatuje si známá místa... Bába, jedete-li k babičce na návštěvu. Dokáže poznat i známé tváře.

Rozvíjejte jemnou motoriku a pořiďte hračky různých tvarů takzvané „Vkládačky“. Vděčným dárkem bude odstrkovalo. Vybírejte však pozorně. Některá jsou pouze hezká, ale svůj účel nesplní. Dbejte na bezpečnost a pohodl. Vhodné jsou hračky tahací. Hudební hračky jistě potěší, ale opravdový požitek z nich bude mít dítě o něco později. Zkuste před dítětem malovat a povídat o obrázcích.

Autorka: Veronika Břicháčová

Komentář dr. Ludvíkovské: Velice kladně hodnotím, že autorka upozorňuje na používání hraček s atestem a snadnou omyvatelností.

Zdroj ilustračních fotografií: www.feedo.cz

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hračky pro 1. až 12. měsíc - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • hračky
  Hele já jsem koupila našemu malýmu tohle plyšový kousátko a nemůžeme si vynachválit, cena 350 korun a byla to jedna z nejoblíbenějších hraček u nás doma :)
  pavlinka14   | 31.07.2023 15:22:22 | Reakcí: 2, poslední: 12.07.2018 21:24:12
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: hračky
   To je super kousátko :) To naši prckové už jsou na něj velcí, takže se teď poohlížíme po kostkách a podobných hračkách. Už jsme pár vánočních dárků nakoupili v Tescu, kde teď mají zajímavé akce. Dokonce udělali speciální leták s názvem kniha hraček - https://www.letakomat.cz/tesco/kniha-hracek-hypermarket-od-utery-31-10-2017/ - tak když tak mrkněte :) Skvělá inspirace na Vánoce :)
   IvaMraz   | 02.11.2017 19:03:34
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: hračky
   Náš malej od nás dostal pěnové puzzle a celý den po nich leze.Je moc spokojený.
   Sia77   | 12.07.2018 21:24:12
   Reagovat | URL příspěvku
 • Hračky
  Ahoj, náš malý Tomášek si hrozně rád hraje na astronauta. Má všemožné puzzle s astronauty, rakety až jsme se rozhodli mu koupit i oblek astronauta :D Je to naprostá pecka a hodí se i na různé dětské párty s oblečky. Nakupujeme jedině tady ***** kde si vybere opravdu každý. ***** odkaz smazán adminem
  lucka321   | 31.07.2023 15:21:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • dřevěné hračky
  U nás jsou hodně oblíbené dřevěné hračky, sama mám ráda dřevo, takže preferuji i dřevěné hračky, které nakupuji na eshopu *****. Mají velký výběr pro všechny věkové kategorie :-). ***** smazána reklama, admin
  Leja1989   | 31.07.2023 15:20:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Montessori
  Takové děti, alespoň u nás doma to tak bylo, že je nejvíce bavili montessori hračky, jsou motorické. Super bylo třeba tvarovací chrastítko.
  michaelanavrc   | 08.12.2021 16:31:45 | Reakcí: 4, poslední: ..
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Montessori
   Kde tady ty montessori pomůcky kupujete ?
   JarkaHory   | 16.01.2022 13:01:13
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Montessori
    Taktéž se připojím. Ráda bych dětem koupila něco takového na hraní, co má smysl a děti to bude nějakým způsobem rozvíjet.
    Darija06   | 24.01.2022 14:20:59
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Montessori
     Mě se moc líbí Montessori houpačka a uvažují, že ji pořídím dceři :)
     mamamisa   | 24.01.2022 20:31:51
     Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Montessori
     Tak tady o tom obchodě čtu prvně. Syn miluje vláčky a autíčka, tak mu nejspíš vyberu něco takového, protože jsem se dívala, že toho mají dost :)
     JarkaHory   | 03.03.2022 14:20:03
     Reagovat | URL příspěvku
 • Hračky
  Ahojky, náš malý bude mít v lednu první narozeniny, tak uvažujeme o nějakém odrážedle.. máte tip na nějaký konkrétní model nebo na e-shop, kde mají kvalitní, ne však předražené zboží? Ideální by bylo, kdybychom tam mohli využít cashback přes Tipli.. Děkuju!
  IvaMraz   | 21.12.2017 00:20:32
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, dceři je 5,5 měsíce a stále spinká ve vaku Swaddle me, kde má ručičky na hrudníku. Vadí vázání v tomto věku? Druhý dotaz se týká uspávání, usíná mi v náručí. Kdy je vhodné “učit” usínání v postýlce? Určitě nejsem zastánce vyplakávání.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je dítě ve vaku klidné, můžete ponechat, postupně bych doporučila uspávání v postýlce.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.01.2022, 16:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×