Inzerce
Inzerce
Inzerce

Porodnice Kroměříž, Kroměřížská nemocnice

1. Adresa, kontakty porodnice

Název zařízení: Kroměřížská nemocnice, a.s.
Název oddělení/kliniky: Gynekologicko - porodnické oddělení
Adresa, ulice, číslo: Havlíčkova 660/69
Www stránky: www.nem-km.cz
E-mail: post@nem-km.cz
Přednosta: MUDr. Lukáš Vacula
Předporodní příprava: Vrchní sestra gyn.- por. oddělení: Bc. Klára Čečatková
Telefon: 573 322 258
E-mail: klara.cecatkova@nem-km.cz

2. Podrobná informace z porodnice

Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?

Kurzy předporodní přípravy pořádá porodní a novorozenecké oddělení, jsou vedeny erudovanými porodními asistentkami a novorozeneckými sestrami. Kurzy jsou vhodné pro těhotné ženy od 32. týdne gravidity a jsou členěny do 4 lekcí.

Ve vzájemné spolupráci s rehabilitačním oddělením KMN a.s. nabízíme cvičení a plavání pro budoucí maminky. Plavání je vhodné po ukončeném I. trimestru gravidity (od 12. týdne těhotenství). Kurz se skládá z 5ti lekcí (30 min. plavání a 30 min. cvičení, součástí 5. lekce je přednáška na téma Psychomotorický vývoj dítěte v novorozeneckém, kojeneckém a batolecím věku.

Od 36. týdne těhotenství je umožněno těhotným docházet do ambulance porodního sálu k pravidelnám prohlídkám.
Kardiotokografické  záznamy se natáčí na porodním sále , tím je umožněno seznámit se s personálem porodního sálu.

Každou středu ve 14,30 probíhá  prohlídka porodních sálů, v jejímž průběhu dostanou nastávající maminky i základní poučení o výbavě do porodnice a informace o nástupu a průběhu porodu.

Je možné také uskutečnit jednorázové informativní setkání o průběhu porodu na základě předešlé domluvy. Tyto informativní schůzky jsou vhodné hlavně pro ženy s určitým handicepem (hluchoněmé, slepci, fyzické postižení). Samozřejmostí je také poskytnutí služeb i těmto ženám. Porodnice má k dispozici bezbariérové pokoje a sociální zařízení. Pokud si žena s postižením přeje rodit přirozeně, bez lékařských intervencí, je personálem podporována, pokud to ovšem dovoluje její zdravotní stav a stav dítěte. Zároveň umožňujeme takovýmto klientkám hospitalizaci spolu s doprovodem. 

Registrace k porodu není nutná.

Jak se u nás rodí?

 • Příjmová část (administrativní komplex), jehož součástí je i ambulantní KTG monitorování plodu od 36 týdnu gravidity.
 • 2 civilně zařízené pokoje pro vedení I. doby porodní s možností využití TV, rádia - muzikoterapie, využití aromaterapie, polohovacích a masážních pomůcek.
 • Jeden samostatný porodní box pro vedení II. – IV. doby porodní.
 • Dva komplexně vybavené boxy pro sdružené vedení I. – IV. doby porodní, přičemž jeden z nich tzv. domácí porodní pokoj svým vybavením a estetickým laděním připomíná co nejvíce domácí prostředí, maximálně umocňuje jedinečný zážitek z porodu za současného zachování všech bezpečnostních podmínek moderního porodnictví. Na tomto pokoji rodička tráví I. až IV. dobu porodní společně s osobou, která jí během porodu doprovází a je jí zároveň také psychickou oporou.
 • Při každém porodu, který je veden v jakýchkoliv prostorách porodních sálů  je kladen důraz na individuální přístup k rodičce a jejímu doprovodu a maximálně respektováno  jejich soukromí.
 • Kvalifikovaný tým porodního a novorozeneckého oddělení vede fyziologické a rizikové porody, u nichž není předpoklad následné intenzivní novorozenecké péče. 
 • Umožňuje jak fyziologické tak i operativní vedení porodu. 
 • Naprostou samozřejmostí je KTG monitor v každé části porodního sálu. 
 • Rodičky mají k dispozici rehabilitační míče, overbaly, masážní a polohovací pomůcky, žíněnky, ribstol, relaxační vanu, sprchový kout, porodní vaky a porodní stoličku umožňující alternativu vedení porodu. 
 • Možnost využití homeopatie (své vlastní) a aromaterapie – v celém průběhu porodu. 
 • Naprostou samozřejmostí je  podpora raného kontaktu mezi matkou a dítětem, porodní proces tvorby hlubokých emočních vazeb tzv. BONDING (kontakt kůže na kůži, vůně a teplo důvěrně známého těla, tlukot svých srdcí, svými smysly vnímají maminka a dítě vše, co jim připomíná a dává pocit známého prostředí a bezpečí). 
 • Personál porodního oddělení preferuje přání rodičky vztahující se k jejímu porodu, respektuje individuální porodní plány, pokud nepředstavují zvýšené riziko pro matku a plod. 
 • Porodnice nabízí účinné inhalační analgetikum  s charakteristickým anxiolytickým účinkem, tedy zbavující klientku psychického napětí, strachu a úzkosti. Bolest a strach jsou pro klientku při styku se zdravotnickým personálem vysoce zatěžující aspekty, proto se je snažíme tímto způsobem minimalizovat. Medicinální plyn se podává přes inhalační masku nebo náústek s filtrem a rodička si sama vdechuje směs plynů dávkovanou nádechovým ventilem. Mezi jeho přednosti patří rychlý nástup, snadné podání a řízení, je neinvazivní a prokazatelně bezpečný pro ženu i novorozence. 
 • Režim porodního sálu umožňuje a vítá přítomnost partnera rodičky, či jiné blízké osoby, pobyt je možný v průběhu celého porodu a následně 2 hodiny po porodu, přítomnost blízké osoby u porodu není hrazenou službou.
 • Respektujeme AMBULANTNÍ POROD což znamená, že žena odchází s dítětem minimálně dvě hodiny po porodu, který se odehrává ve zdravotnickém zařízení, domů. Je alternativou domácího porodu. Vychází vstříc přání rodičů, kteří nechtějí zůstávat v porodnici a minimalizuje rizika pro matku a novorozence. Tento systém vyžaduje odbornou organizaci domácí péče o ženu i novorozence. Ambulantní porod zahrnuje brzké propuštění po porodu a další vyšetření a péči o matku a dítě až do pátého poporodního dne. 
 • Personál porodních sálů je zvyklý také  pracovat i s ženami, které se rozhodly pro tzv. UTAJENÝ POROD, kdy rodička z nějakého důvodu odmítá ve zdravotnickém zařízení, kde přišla porodit, sdělit  údaje o své osobě. Ze zákona vyplývá, že utajovaným údajem je pouze jméno, příjmení, datum narození matky a datum porodu, a že ochrana dat se nevztahuje na registrační číslo pojištěnce a číslo (resp. název) příslušné zdravotní pojišťovny. Právní odpovědnost matky za dítě zůstává v případě utajeného porodu zachována, a to do doby případného osvojení dítěte. Dítě z utajeného porodu nemá status „nalezence“. Pokud žena využije možnost utajeného porodu, není uvedena v rodném listu dítěte.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 3. den domů (den porodu se nezapočítává). Po operativním porodu – císařském řezu odchází 4. den.

Fyziologický porod vede většinou porodní asistentka a lékař dohlíží na jeho průběh.  U fyziologicky probíhajícího porodu podporujeme přirozený a spontánní průběh.

Jak probíhá poporodní péče a péče o dítě?

V časném poporodním období (třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou po dobu pobytu na porodním sále.  K prsu se dítě přikládá ihned po porodu, nejpozději do půl hodiny.

Porodnice dodržuje všech deset bodů k úspěšnému kojení.

Rooming-in i částečný rooming-in je možný na všech pokojích. Pobyt dítěte s matkou na pokoji je zajištěn přístrojem monitorujícím dechové pohyby dítěte - tzv. Baby Sense.

Na oddělení šestinedělí je jeden jednolůžkový nadstandardní pokoj, pět dvoulůžkových a dva trojlůžkové pokoje. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte, sprcha a WC. Nadstandardní pokoj je navíc vybaven telefonem, TV, ledničkou, kávovarem a varnou konvicí. Pokud budete chtít být na pokoji spolu s partnerem, můžete.

Porodnice má k dispozici jeden pokoj pro nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera. Návštěvy jsou dovoleny na všech pokojích, doporučeny jsou odpolední hodiny. Kromě nočních hodin je však rodička může přijímat neomezeně.

V porodnici mají novorozenci zdarma k dispozici základní oblečení (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.) a  maminky kojící polštáře, odsávačky na mléko, ručníky a fény.

Porodnice nabízí pomoc při kojení laktačními poradkyněmi i po propuštění

Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?

 • Doprovod rodičky k porodu: ZDARMA
 • Nadstandardní pokoj: 360,- Kč / den
 • Pobyt otce 24hod denně: 300,- Kč / den bez stravy, 450,- / den se stravou

Laktační poradna

Ve vzájemné spolupráci porodního a novorozeneckého oddělení byla nově zřízena LAKTAČNÍ PORADNA, která se nachází v prvním patře budovy A v západním křídle (za příjmovou ambulancí dětského oddělení). 

Nabízíme zdarma:

 • konzultace před porodem jako např. příprava těhotné na kojení, kontrola prsou (vpáčené bradavky, formovače) 
 • poradenskou pohotovost v případě nedostatku mateřského mléka, bolestivého kojení
 • zkonzultujeme a názorně ukážeme správné přisátí a polohy při kojení
 • pomůžeme při spurtech a bojkotech kojení, při poranění bradavky, při technikách odstříkávání
 • poradíme při jakýchkoliv pochybnostech 
 • v případě potřeby konzultace v souvislosti s kojením se neváhejte obrátit na naše certifikované laktační  poradkyně novorozeneckého oddělení na tel. čísle: 573 322 250.

Dále je možná osobní konzultace v pracovní dny od 8.00 – 13.00 hod., doporučujeme se nejprve telefonicky domluvit na vhodném času schůzky; 573 322 207

- telefonické a emailové konzultace: 573 322 546, 327, lenka.makovcova@nem-km.cz

Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště:

Kroměřížská porodnice má titul „Baby-friendly hospital“
Počet dětí, které byly při propuštění z porodnice výlučně kojeny se pohybuje nad 99%.
Pokud preferujete klidné a rodinné prostředí, přijďte.

4. Fotoreportáž

Přinášíme Vám fotoreportáž z porodnice Kroměřížské nemocnice, a.s. a rozhovor s přednostou Gynekologicko - porodnického oddělení panem MUDr. Jaroslavem Přibíkem.

Ke zvětšení fotografií dojde po kliknutí v novém okně. Fotoreportáž z porodnice s rozhovorem byla pořízena v roce 2009 a aktualizována v roce 2016.
 

Zobrazit fotoreportáž »

5. Hodnocení porodnice rodičkami

Celkové hodnocení péče v porodnici:
(4.45)
Porod:
(4.31)
Poporodní gynekologická péče:
(4.69)
Poporodní péče o miminko:
(4.50)
Chci hodnotitZobrazit podrobné hodnocení »

Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.

6. Zkušenosti pacientek z porodnice Kroměříž - diskuze
Přidat textové hodnocení
 • Spokojenost
  V porodnici v Kroměříži jsem byla maximálně spokojená. Během první doby porodní nás zbytečně neobtezovali svoji přítomnosti a chodili jen na občasné kontroly. Snažili se pomáhat jak jen mohli a přístup měli úžasný. To samé i poporodní péče byla na jedničku. Další dítě klidně porodim znova v Kroměříži.
  Terluk   | 12.08.2018 16:28:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • 100% spokojenost
  Moje zkušenost nejen s porodnicí, ale s celým gynekologicko-porodnickým oddělením v Kroměříži je skvělá. Po prvním porodu v únoru 2016 jsem ani na moment nepřemýšlela o jiné variantě než opět rodit zde. Druhé dítko se má narodit v březnu 2018 a díky tomu, že mám stále v živé paměti celý průběh rizikového těhotenství, hospitalizace i porodu v Kroměříži, jsem naprosto klidná a hlavně šťastná, že nemusím rodit ve velkých 'továrnách na děti' :-). Tam bych marně hledala tak příjemný, ochotný, taktní, trpělivý, pečlivý až téměř rodinný přístup veškerého personálu, který ovšem nepostrádal tu nejvyšší profesionalitu a odbornost. To je devizou těchto menších zařízení. Je sice pravda a škoda, že na vybavení asi nedostává menší nemocnice tolik finančních prostředků jako ty ve větších městech, nicméně pro mě osobně je důležitější jak je nemocnice schopna se o mne a dítě postarat na odborné a lidské úrovni než jak moc moderními a luxusními prostorami disponuje jako např. ty zprofanované větší porodnice. Ale veškeré potřebné zdravotnické vybavení bylo k dispozici, přitom i to nadstandardní, pokoje i porodní sály velmi útulné, vybavené pro alternativní vedení porodu, všude čisto a příjemně, tudíž velká spokojenost. Porodní plán byl respektován, mému přání co nejvíce přirozeného porodu bylo bez okolků vyhověno, když nastaly komplikace, vše se mnou předem konzultovali než něco provedli a spoustu novinek a postupů mi doporučili, ať co se samotného porodu týče či následné poporodní péče, kojení atd. Vždy, když bylo třeba, ochotný personál byl v momentě u mne a díky němu mám na celé to období pozitivní vzpomínky, i když jsem byla kvůli rizikovému těhu hospitalizována, porod trval pěkně dlouho a kvůli komplikacím jsme byli propuštěni až šestý den. Moc děkuji celému oddělení.

  Myslím, že druhým miminkem v rozrůstání rodiny končíme :-D, ale kdybychom měli mít další děti, volba porodnice je pro nás jasná :-) I manžel se zde totiž cítil dobře a mohl mi být tím pádem sebejistou oporou po celou dobu ;-)
  Mrs.Cookies   | 27.02.2018 00:39:08
  Reagovat | URL příspěvku
Přidat textové hodnocení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×