banner

Porodnice Ústí nad Labem

Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, p.o.

Hodnocení: 4.12

(2020 - 2025)

Adresa a kontakty

Podrobné informace

Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?

Na předporodní kurz je zapotřebí se předem objednat - po 35. týdnu těhotenství na tel.: +420 477 112 080. (PO-PÁ 9:00 – 13:00)

Účast na předporodním kurzu NENÍ PODMÍNKOU přítomnosti doprovodu u porodu.

Předporodní kurz má 3 lekce, každá z nich trvá přibližně 2 hodiny a probíhá ve skupině (max. 4 páry).

Absolvování jednotlivých lekcí je dobrovolné.

Náplň kurzu:

  1. Lekce - Průvodce porodem + prohlídka porodního sálu, vede porodní asistentka z porodního sálu
  2. Lekce - Péče po porodu v šestinedělí + ukázka pokojů na standardním a nadstandardním oddělení šestinedělí, vede porodní asistentka z oddělení šestinedělí
  3. Lekce - Péče o novorozence, vede dětská sestra.

Jak se u nás rodí?

Po příjmu rodičku uložíme na porodní box (i s doprovodem), kde i rodí a tráví 2 hodiny po porodu. Lůžko je adaptabilní, umožňuje i různé porodní polohy. Klysma, holení nejsou nutné, žena si o jejich aplikaci může rozhodnout sama.

Fyziologický porod vede lékař nebo porodní asistentka. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací - personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci. Zdravotníci znají porodní plány a jsou zvyklí s nimi zacházet. Epidurální analgezie je poskytována, a to bezplatně.

Novorozence též ošetřujeme přímo na porodním boxu ve výhřevném lůžku, event. v případě potřeby v inkubátoru - vše pod dohledem rodičů.

Vybavení sálu, úlevové prostředky

  • Toaleta
  • Sprcha
  • Vana
  • Porodní stolička
  • Tlumená světla
  • Gymball
  • Žíněnka
  • Bylinná napářka
  • Hudba
  • Aromaterapie
  • Masáže u porodu
  • Rebozo šátek

1) Během porodu umožňujeme bezplatně přítomnost tzv. „osoby blízké"

2) Snažíme se každé rodičce zajistit maximální možné soukromí a klid během celého porodu.

3) Pokud porod plynule bez komplikací postupuje, tak do jeho průběhu medikamentózně nezasahujeme.

4) Rodička má možnost volného pohybu, lze využít sprchu, polohovací polštář, napařovací stoličku, žíněnku, balón, a v průběhu I. doby porodní, také vanu, avšak samotný porod do vody neumožňujeme.

5) Během porodu je možné přijímat tekutiny, rodička může popíjet po malých doušcích čistou neperlivou vodu, lehce oslazený slabší černý nebo zelený čaj nebo cucat hroznový cukr.

6) Intrauterinní (nitroděložní) stav plodu monitorujeme pomocí kardiotokografu (CTG) jen po dobu nezbytně nutnou. Monitorovat plod lze v různých, pro rodičku co nejvíce komfortních polohách.

7) O rodičku pečuje - jedna konkrétní porodní asistentka, která se rodičce představí, kontroluje průběh porodu. Vysvětluje, jak bude porod probíhat. Je rodičce po celou dobu psychickou oporou. Pohyb ostatního zdravotnického personálu je omezen na nejnižší možný počet. Přítomnost studentů může rodička samozřejmě odmítnout.

8) O všech případných zásazích do průběhu porodu včetně medikace rodičku vždy srozumitelně informujeme a poučíme. S každým zásahem do průběhu porodu či medikací vyjadřuje rodička souhlas.  

9) Pokud projeví přání zmírnit porodní bolesti, nabízíme poměrně širokou škálu farmakologických metod (inhalaci rajského plynu „Entonox", epidurální analgezii...) i nefarmakologických metod (hydroterapii, aromaterapii, šátek rebozo, bylinné napářky, je možná i relaxační muzikoterapie – relaxační hudbu je nutné vzít si s sebou do porodnice)

10) Holení, klysma – je volbou rodičky, neprovádíme rutinně.

11) Nástřih hráze (episiotomie) provádíme pouze v případech, pokud hrozí nekontrolovatelné poranění hráze či jiné komplikace. Rodičku o tom předem informujeme. Zásadně se neprovádí rutinně.

12) Dirupci vaku blan provádíme pouze v případě, kdy porod „vázne" a děložní kontrakce jsou neefektivní (primárně slabé) a VŽDY po předchozím vyslovení souhlasu či nesouhlasu rodičky.

13) Polohu u porodu si volí rodička sama po domluvě s porodní asistentkou. Poznámka: extrakční vaginální operaci vedoucí k urychlenému ukončení porodu z důvodu akutního ohrožení zdraví plodu je možné provádět pouze v poloze rodičky na zádech.

14) Miminko, dáváme po porodu mamince na břicho a necháváme dotepat pupečník. Umožňujeme na požádání přestřižení pupečníku otcem či jinou osobou.

15) První ošetření miminka provádíme přímo na porodním boxe, u ošetření miminka umožňujeme přítomnost otce či jiné doprovázející osoby.

16) První přiložení k prsu umožňujeme v co nejkratší době po porodu.

17) Po porodu zůstává rodička  dvě hodiny na porodním sále spolu s miminkem, příp. i doprovázející osobou.

  • využíváme vaginální bylinnou napářku pro indukce porodů + porod
  • využíváme aromaterapii za použití éterických bylinných extraktů
  • využíváme šátek Rebozo
  • poskytujeme psychologickou péči těhotným, maminkám u předčasných porodů, ukončení těhotenství apod.
  • nastávající maminky nás můžou sledovat na sociálních sítích FB a IG

Jak probíhá poporodní péče?

Maminku i s miminkem převezeme na standardní 2lůžkový nebo nadstandardní 1lůžkový pokoj, rooming-in.

Prvních 24 hodin po porodu se o miminko stará dětská sestra.

Po operačním porodu nosíme prvních 12-24 hodin miminko ke kojení, poté dítě přeložíme s matkou rovněž na rooming-in.

S fyziologicky narozeným miminkem a fyziologickým průběhem poporodního období maminku propuštíme do domácí péče obvykle po 72 hodinách po porodu.

Maminky nedonošených dětí rovněž umísťujeme na standardním oddělení šestinedělí.

Na přání matky, rodičů, provozujeme tzv. bonding - vytvoření vazby mezi matkou a dítětem.

Jak probíhá péče o dítě?

Prvních 24 hodin po porodu o dítě pečuje dětská sestra.

Výsadou ubytování na  nadstandardních pokojích je, že péči o maminku i dítě zajišťuje pouze jedna sestra, která je zároveň laktační poradkyní.

Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?

  • Nadstandardní pokoj: 1300,- Kč /den (možné také ubytování doprovodu)
  • Přítomnost osoby blízké u porodu NENÍ zpoplatněna.

Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště:

Porodnice je jedním z 12 Perinatologických center intenzivní péče - Perinatologie zahrnuje péči o těhotnou ženu, plod a novorozence od 24. týdne těhotenství, přes období porodu a šestinedělí. Umožňuje příznivý vývoj porozených dětí a snižování závažných pozdních postižení neuropsychického a motorického vývoje dětí s perinatálním - období vztahující se k období před porodem dítěte a krátce po něm - ohrožením.    

Porodnice patří mezi 12 republikových center vysoce specializované péče, tzv.perinatologických center. Zajišťuje péči o pacientky s rizikovým a patologickým průběhem gravidity.

Zajišťuje péči - o těhotné s rizikovým těhotenstvím a o předčasně narozené novorozence s nízkou a extrémně nízkou porodní hmotností.

Nemocnice má certifikaci podle SAK.

Oddělení má od roku 2002 titul Baby Friendly Hospital. Umožňuje odběr pupečníkové krve.

V porodnici jsou k dispozici služby psychologa, nutriční terapeutky a laktační poradkyně. 

Registrace k porodu:

Probíhá elektronicky přes webové stránky kliniky https://www.kzcr.eu/cz/ul/pro-pacienty/zdravotnicka-pracoviste/gynekologie-a-porodnictvi/porodnice/elektronicke-sepsani-registrace-k-porodu/.

Fotogalerie

Hodnocení (2020 - 2025) 4.12

1 | Porod: 4.02

2 | Poporodní gynekologická péče: 4.19

3 | Poporodní péče o miminko: 4.25

Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.

Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, p.o. - diskuze

porod březen 2018

V ústecké porodnici jsem rodila v březnu 2018 a musím říct, že jsem byla celkově velmi spokojená. Porod mi museli vyvolat předčasně a i když jsem z toho byla hodně vyplašená lékaři mi všechno ochotně vysvětlili. Bohužel nevím jméno mladé paní doktorky ani porodních asistentek, které mě rodily, ale patří jim můj veliký dík. Umožnily mi strávit první dobu porodní s mým partnerem tak jak jsem chtěla, zároveň ale radily co dělat, jak dýchat... Jediné co bych mohla vytknout a co mě mrzí, že nám s našim malým nebyl umožněn dlouhý bonding a samopřisátí k prsu které jsem si moc přála. Měla jsem ale potíže s porodem placenty, takže se to dá pochopit. Sestřičky a porodní asistentky na rizikovém, v porodnici i na šestinedělí byly až na jednu vyjímku milé a ochotné. S miminkem vše ukázaly a kdykoliv jsem se mohla na cokoliv doptat. Ústeckou porodnici bych všem doporučila.

Porod listopad 2017

Porodnici můžu jen doporučit. Nenarazila jsem na nikoho nepříjemného od uklizeček po doktory, čehož jsem se dle diskuzí bála. Jelikož byla malá KP, bylo u porodu víc personálu než normálně a opravdu všichni úžasní. Stejný dojem pak na mě zanechali pobyt na nadstandardu na šestinedělí.

Rychlý porod

Na porod s odstupem 2 let a 5ti měsíců vpzomínám s úsměvem. Měla jsem to tak rychlé, že jsem šla rovnou na porodní sál, pro mě opravdu zubař horší.
I přesto mám k porodnici výhrady. Za prvé mě mrzí, že do zprávy, kterou obdržíte po porodu nebylo zapsáno jméno porodníka ani porodní asistenkty, tak že dodnes na otázku, kdo tě rodil, říkám, pan doktor. Poloha mi absolutně nevyhovovala, ale nějak už se to holt na konci porodu neřešilo, ale teď vím, že tlačit něco vleže na zádech skoro do kopce opravdu nejde.......a dneska vím, že kdybych nebyla v téhle poloze, opravdu nebylo třeba mě nastřihávat. Baby frendly porodnice nevím za co všechno, každopádně mi dítě po porodu nepřiložili a k prsu mi malou dali tak po hodině....sestřičky jsou na nadstandardu úžasné, ale mají toho tolik, že jediným nadstandardem je ubytování se sociálním zařízením. Za 6 tisíc na pět nocí dost předražené, vzhledem k tomu, že vás tam krmí flaxami a salám měl asi tak deset éček, jediná spása byla snídaně. Nemocnice by se měla za stravu stydět. To by ani pes nežral. Příště bych si zajistila donášku z domova a tuhle stravu přenechala bezdomovcům. Co se týče kojení, tak to bylo také rup šup, začala se mi sestřička věnovat až 4tý den, když se mi pořád nedělalo mlíko...no po 6ti týden skončila malá na umělé stravě. Nikoho konkrétně nebudu obviňovat, ale jak říkám, mrzí mě ty chyby, které bych od profesionálního týmu nečekala. Já rodila poprvé, oni by měli vědět opravdu co dělají a dělat mají. Sestřičky za tu práci na nadstandardu každopádně obdivuji, protože se tam nenudí. Nemohu říct, že bych v Ústí nerodila, ale vím na co si dát pozor napodruhé. Určitě jedte do porodnice na poslední chvíli, pokud to jde, nedostala jsem ani klystýr a bylo to v pohodě.

Skvělé služby

Ústeckou porodnici mohu doporučit. Rodila jsem císařským řezem pro nepoměr mezi velikostí pánve a miminka. Sekce proběhla pod spinální anestezií, která se podařila a nepostihla mne postpunkční cefalea ani jiné vážnější komplikace. Pouze mne po operaci několik hodin svědělo tělo a motala se mi hlava. Syna mi ukázali bez přiložení a ihned po pozdravení s tatínkem, který nemohl být na sále, odvezli na novorozenecké oddělení. Na sále vše probíhalo bez problémů. Následujících 24h jsem strávila na JIP, kde o mne pečovali opravdu skvěle. Můj pokoj byl u sesterny, kde bylo celou dobu opravdu rušno. Měla jsem však s sebou špunty do uší, což doporučuji. Jinak se moc člověk nevyspí. Následně jsem byla přesunuta na nadstandard, který byl skvělý. Všichni zaměstnanci byli velmi nápomocní, jak z hlediska péče o miminko, tak techniky kojení, péče o vlastní poporodní poranění atd. V pokoji byl klid jak přes den, tak v noci. Jediné, co lze nemocnici vytknout, je kvalita stravy. Nutné jsou vlastní zásoby. Také doporučuji v případě císařského řezu, rozmyslete si, zdali budete chtít již prvn noc na nadstandardu u sebe vaše miminko. Mně bohužel nikdo nenabídl možnost, že by se o něj na noc ještě postarali, i když to prý bývá běžné. Nemohla jsem pořádně ani vstát z postele, malý celou noc plakal, protože mu mlezivo nestačilo a navíc ještě zvracel plodovou vodu. Byla jsem poté tak unavená a nešťastná z jeho pláče, že bych tu jednu noc ještě určitě uvítala..
Jinak jsem za celý svůj pobyt v nemocnici nepotkala jediného pracovníka, který by nebyl milý nebo příjemný. Co se týče kvality péče, nemohu posoudit, protože nejsem lékař. Avšak co se týče poporodních komplikací, sestry i lékařka se snažili preventivně řešit nalití prsou - započetí laktace, aby nedošlo k mastitidě. Bohužel se mi několik dní po návratu z porodnice udělal absces, který ale potom, co mi dr. znovu otevřela jizvu, vymačkala hnis a zavedla drén, do několika dní zmizel. Z těchto zkušeností mohu říci, že péče i po návratu z porodnice byla dobrá. Dále bych chtěla říci, že jsem několikrát byla na pohotovosti už před porodem, nebo i po něm a nikdy jsem neslyšela, že bych tam byla zbytečně (i když mne následně třeba poslali domů). Všichni i tam byli vstřícní a milí. Přemýšlela jsem, koho bych doporučila k porodu Vám, ale všechny lékaře, se kterými jsem se setkala, lze doporučit. Dr. Alt, Dr. Müllerová, Dr. Gerych.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství