Porodnice Praha 8 - Na Bulovce
I. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce
Adresa a kontakty
-
Název oddělení/kliniky: Gynekologicko – porodnická klinika I. LF UK a FN Na Bulovce
-
Adresa: Budínova 2, Praha 8, 180 81
-
Webové stránky: bulovka.cz
-
Primář: MUDr. Peter Koliba, MHA
-
Přednosta: Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D.
-
Kontaktní e-mail: posta@fnb.cz
-
Předporodní příprava: Hana Šimánková
-
Předporodní příprava – telefon: 774 976 062
Podrobné informace
Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?
Informace o Kurzu přípravy k porodu a Cvičení pro těhotné ženy a registrace:
- Kontakt: porodní asistentka Hana Šimánková, tel.: +420 774 976 062
Kurz je organizován a odborně garantován porodní asistentkou Hanou Šimánkovou. Na jeho vedení se také podílí lékaři naší porodnice. Obsah kurzu je rozdělen do 6 bloků, z nichž každý se skládá z přednášky (přibližně 90 minut) a diskuze (asi 30 minut). Přednášky jsou doplněny o videoukázky a nácvik praktických dovedností.
- Kdy jet do porodnice; co si vzít k porodu s sebou; porod včasný, předčasný, opožděný
- Průběh fyziologického porodu; jak si rodička může pomoci v průběhu porodu; role doprovázejícího otce u porodu
- Operační porod, exkurze na porodnici
- Šestinedělí, nástup kojení, správná technika kojení
- Opožděný porod, indukce porodu; medikace při porodu, epidurální analgézie – tato část je vedena porodníkem
- Péče o novorozence na porodním sále a na oddělení šestinedělí; průběh pobytu na novorozeneckém oddělení – tato část je vedena novorozeneckým lékařem
Obvykle se lekce konají každé úterý 14.00–16.00 a 18.00–20.00 a ve čtvrtek 10.30–12.30 a 13.00 – 15.00.
Cena kurzu: 2 600,- Kč (s doprovodem 3 600,- Kč).
Kurzy lze kombinovat s Cvičením pro těhotné – přihlášky telefonicky (Tel.: 774 976 062).
Podmínkou účasti na cvičení je písemný souhlas ošetřujícího lékaře. Začít cvičit můžete nejdříve mezi 16. a 17. týdnem těhotenství. Cvičení probíhá v úterý 16.30–17.30 hod a ve čtvrtek 9.00–10.00 hod.
Cena: 1 hodina 200,- Kč
Kurz přípravy k porodu i cvičení pro těhotné se konají v příjemném prostředí tělocvičny naší kliniky v těsném sousedství porodního sálu ve 2. patře (pavilon 15, Fakultní nemocnice Bulovka).
Jak se u nás rodí?
Registrace k porodu není v naší porodnici podmínkou. Doprovod blízké osoby při porodu vítáme a neúčtujeme za něj žádný poplatek.
Na porodním sále se nachází 4 oddělené porodní pokoje s vlastním sociálním zařízením a 2 nadstandardní porodní apartmány s veškerým zařízením, které zaručují soukromí rodících žen. Dále se na porodním sále nachází 4 lůžka na tzv. čekatelských pokojích a operační sál pro císařské řezy a k řešení poporodních komplikací.
V 1. době porodní v souladu s doporučeními WHO a podle zásad „mother friendly“ porodnice: doprovod a přítomnost 2 vybraných osob, naprostá volnost pohybu, libovolná úlevová poloha, využití sprchy, masáže, relaxace na balónu, příjem tekutin, farmakologická i alternativní analgezie (audio, aroma, teplá sprcha, akupresura aj. podle přání a možností pacientky).
2. doba porodní na porodním boxu ve standardní poloze, doprovod a přítomnost 2 vybraných osob.
Epidurální analgezie je jedna z nejoblíbenějších metod tišení bolesti při porodu. Je dobře účinná a málo riziková pro rodičku i pro plod. Máme s ní dobré zkušenosti. V naší porodnici je její podání dostupné a je zdarma.
Bonding podporujeme u všech donošených, dobře se adaptujících novorozenců. Dítě je po vybavení položeno na břicho matky (tzv. kontakt kůže na kůži). Po přerušení pupečníku a krátkém vyšetření pediatrem pokračuje bonding na hrudníku matky, kde dítě zůstává první 2 hodiny života. Vyšetření na těle matky je možné.
Preferujeme pozdní podvaz pupečníku.
Jak probíhá poporodní péče a péče o dítě?
Standardně 2 hodiny po porodu na por. sále probíhají kontroly krvácení, zavinování dělohy, tlaku, pulsu, při normálním průběhu po 2 hodinách převoz na oddělení šestinedělí (rooming in systém, polovina pokojů nově zrekonstruovaných – viz foto).
Oddělení šestinedělí se specializuje na péči o klientky po spontánních a operačních porodech. O naše klientky pečuje spolu s lékaři tým porodních asistentek a dětských sester z Neonatologického oddělení. Naše pracoviště sleduje moderní trendy v porodnictví. Porodní asistentky z našeho oddělení poskytují v maximální možné míře osobní a respektující přístup k ženě v poporodním období.
Délka pobytu závisí na zdravotním stavu rodičky a dítěte. Po spontánních porodech je průměrná doba hospitalizace 3 dny, po operačních porodech většinou 4 dny.
Pro naše klientky nabízíme každé ráno snídaně ve formě bufetu, kde si může hospitalizovaná žena vybrat jídlo dle vlastní preference. Dbáme, aby složení nabízených potravin bylo pestré a obsahovalo vysoké množství bílkovin, které jsou velice významné pro kojící ženy.
Systém rooming in.
Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?
- Ultrazvuková fotografie plodu: 160,- Kč
- Jednolůžkový nadstandard – 1700 Kč/noc
- Přistýlka – 600 Kč/noc
- Nadstandartní porodnický apartmán: 4 700,- Kč
- Porodnická analgesie během porodu: 750,- Kč
- Prohlídky porodních sálů pro registrované pacientky: 250,- Kč
- Bylinková péče: 200,-
Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště:
Nejkratší doba hospitalizace po porodu mezi fakultními porodnicemi, jedna z nejkratších v rámci celé ČR.
V roce 2019 vzniklo v rámci naší porodnice Centrum porodní asistence, v němž jsou fyziologické porody vedené pouze porodními asistentkami.
Spolupráce s dulami je pro naše klientky i náš personál velkým přínosem. Duly přinesly na Bulovku kromě své péče i svou vzácnou energii. Poskytují nám zpětné vazby, inspirují nás svými vědomostmi a péčí kterou poskytují.
Dula je žena, která podporuje, doprovází a pečuje o ženy, děti a otce.
Fotogalerie

Příjem - Porodnice na Bulovce působí příjemně a upraveně již od samotného vstupu na 3. patro pavilonu, kde sídlí. Maminky, které sem dochází na ambulanci, mají k dispozici čekárnu. Na ambulanci jsou maminky i přijímány k porodu – na fotografii vidíte paní doktorku zpracovávající údaje o pacientce.

Vyšetřovna - Další fází příjmu je vyšetření.

Vyšetření ultrazvukem

I. doba porodní - Pro I. dobu porodní slouží hned několik pokojů, jedno- i vícelůžkových, vybavených ribstolem, žíněnkou, balony.

Pokoj pro I. dobu porodní

Pokoj pro I. dobu porodní

Pokoj pro I. dobu porodní

Porodní sál - Vlastní porod probíhá na porodním sále – v oddělených místnostech, kde má maminka zaručené své soukromí – na polohovatelném porodnickém lůžku.

Porodní sál

Porodní sál – zázemí pro první ošetření novorozence

Stále připravený operační sál pro porod císařským řezem

Nadstandardní pokoj - Dvě hodiny po porodu se maminka i s miminkem uloží na některý z pokojů Oddělení šestinedělí.

Nadstandardní pokoj - Nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové, s vlastní sprchou a WC, vybavené zázemím pro ošetření a koupání novorozence, TV atd.

Nadstandardní pokoj

Nadstandardní pokoj

Nadstandardní pokoj

Standardní pokoj - Standardní pokoje jsou jedno-, dvou- až třílůžkové, taktéž se zázemím pro ošetření a koupání novorozence.

WC a sprcha společné pro dva pokoje

Společná jídelna na oddělení šestinedělí, kde se maminky několikrát denně potkávají

Jídelna na oddělení šestinedělí

Neonatologické oddělení – čekárna

Neonatologické oddělení - V místnosti pro fyziologické novorozence se nachází běžné postýlky, kde miminka spokojeně odpočívají, dále observační boxy s možností fototerapie a zázemí pro koupání, vážení a ošetření miminek.

Miminko z neonatologického oddělení

Observační box s inkubátorem

Neonatologické oddělení

Čekárna ambulance neonatologie - Maminky s dětmi mohou docházet i na místní ambulanci.

Ambulance neonatologie

Neonatologické oddělení – jednotka intenzivní péče

Neonatologické oddělení – jednotka intenzivní péče

Neonatologické oddělení – infekční - Neonatologické oddělení disponuje izolačním boxem pro případ, že se miminko narodí se závažným infekčním onemocněním.

Neonatologické oddělení – infekční

Neonatologické oddělení – kuchyňka - Kuchyňka slouží zejména pro přípravu a zpracování mléka.

Neonatologické oddělení – pokoj pro matky s dětmi - Pokoje pro maminky dětí, které jsou hospitalizované na Jednotce intenzivní péče. Před propuštěním mohou na těchto pokojích ošetřovat miminka systémem rooming-in.

Neonatologické oddělení – pokoj pro matky s dětmi

Nástěnka fotografií a poděkování zde narozených miminek
Hodnocení
(2020 - 2025)
3.75
1 |
Porod:
4
2 |
Poporodní gynekologická péče:
3.5
3 |
Poporodní péče o miminko:
3.5
Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.
Předchozí:
Porodnice Brno Bohunice
Následující:
Porodnice Benešov
I. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce - diskuze
V roce 2020 dobrá zkušenost a přirozený porod s volbou polohy
18.4.2020 jsem v porodnici Na Bulovce v Centru porodní asistence prožila přirozený porod bez jakýchkoliv zásahů, medikací a bez poranění. Porodní asistentka Veronika Šimanová, která můj porod v rámci CPA vedla bez lékaře, byla velmi milá, podporující, pečující a zároveň profesionální, proaktivně se zajímala o moje porodní přání a díky ní pro mě byl porod krásným zážitkem.Velmi pozitivně hodnotím také vedení kliniky v čele s profesorem Zikánem: podporují přirozený přístup k porodům, během koronaviru zavedli telefonickou poradnu i online školení, v době zákazu otců u porodu umožnili přístup otce k dítěti po porodu (v souladu s nařízením vlády) jako jedna z mála porodnic v ČR. Skvěle reagovali i na moji zpětnou vazbu po porodu.
I na oddělení šestinedělí jsme měli štěstí na velmi milý personál. Byla jsem velmi ráda, že zde nenutí žádný dril "kojit přesně po 3 hodinách, vážit před i po kojení". Některé věci na šestinedělí by stály za zlepšení: navýšení kapacity oddělení (aby někdy nedocházelo k separaci matky od dítěte třeba na celý den), zrušit bezdůvodnou separaci při převozu z porodního sálu na šestinedělí, dávat jídlo vhodné pro kojící matky (nikoliv 2 rohlíky k snídani a 3 rohlíky k večeři).
Celkově máme z porodu i pobytu Na Bulovce pozitivní zážitek a rodila bych zde znovu.
Už bych nerodila jinde!!!
Můj první porod byl ve Vinohradské nemocnici a po tomto zážitku jsem věděla, že můj druhý porod bude probíhat jednoznačně jinde.Dostala jsem doporučení od mého kolegy na porodnici na Bulovce. Nic jsem o této nemocnici nevěděla, ale doporučení jsem plně důvěřovala.
Již od první návštěvy v porodnické ambulanci, kde je úžasná sestřička paní Bulová jsem byla nadšená. Velmi příjemná a vždy pozitivně naladěná. V ambulanci se střídaly doktorky paní Kraf, paní doktorka Kotoulová, paní doktorka Pujarová a paní doktorka Sudková. Všechny byly naprosto vstřícné, milé, přátelské a člověk opouštěl ordinaci vždy se skvělou a dobrou náladou.
Jelikož jsem přenášela, a byla jsem 41+3, paní doktorka naplánovala vyvolání porodu.
Během mého porodu nastaly komplikace a miminko muselo jít na svět císařským řezem. Do osmi minut po zjištění komplikací byla malá venku císařským řezem. Obrovské díky patří paní doktorce Kotoulové a paní doktorce Neumannové, které měly v ten den službu a celému úžasnému operačnímu týmu!!!
Poté, co byl proveden císař a po příjezdu mého partnera do porodnice mu paní doktorky vše vysvětlily, co se dělo a partner byl tímto milým přístupem neobyčejně a příjemně zaskočen.
Já jsem se probudila až na JIP a tam také vše probíhalo na jedničku. Opět příjemné sestřičky, doktoři i doktorky. Po probuzení mi řekli co se stalo, že je malá v pořádku, kolik váží a měří apod.
Druhý den jsem byla již převezena na šestinedělí, kde se budu opět opakovat, ale všechny sestřičky, doktoři a doktorky naprosto úžasné. Sestřičky na dětském oddělení mi s malou velmi pomáhaly, protože jsem první dva dny nebyla schopna skoro ničeho. Takže zase obrovské díky celému týmu.
Tuto porodnici mohu všem maminkám vřela doporučit a rozhodně bych nerodila už nikde jinde. Díky všem lékařům, lékařkám a sestřičkám máme doma krásnou a zdravou holčičku Kateřinu Annu :-)).
Všem maminkám přeji úžasné chvíle s jejich ratolestmi.
Doporučuji Bulovku
chtěla bych se sváma podělit o můj zažitek je mi teprve 20 let a jsem prvorodička na to že jsem stím neměla vůbec zkušenost ani představu o tom že bych něco takového si vytrpěla od 30 tydne těhotenství.ale konec bývá vždycky dobrý. Já jako prvorodička jsem chtěla mít vše tak jak má být poradnu,pravidelnou stravu,dokonce jsem přestala kouřit. Vše bylo naprostým v pořádku až v polovině těhotenství mi zjistily PREEKLAMSII HELLP.Obrovský šok to byl pro nemocnici na Vynohradech, ty se tam ke mě chovali takovým způsobem že jsem se tam psychicky zhroutila. Paní doktorka mi Oznámila muj stav takto. NETĚŠTE SE VAŠE DÍTĚ STEJNAK NEPŘEŽIJE MUSÍTE SE STÍM SMÍŘIT. Moc milá zpráva,já nebýt v tom šoku ta tý doktorce takovou šoupnu že by zapoměla že vystudovala vysokou školu.Na konec jsem tam podepsala reverz a šla jsem domů na podruhý mě tam znova odvezli ale to m pýchli kortikoidy aby dcera mohla dýchat sama. protože dcera měla špatné ozvy. Tak mě převezli ve 32 týdnu do PODOLÍ další hrozba pro mojí psychiku. Tam mi řekli že dcera se dusí protože mám vysoky tlak ale že mi to musejí udržet o 40 týdne. To jsem vubec nepochopila. tam jsem přes všechno zdrcení taky podepsala reverz. Nakonec jsem přišla na bulovku ve středu a domluvily jsme si že žadný revez podepisovat nebudu a že rodit budu v pondělí. Na to jsem přstoupila i přes to že jsem registraci měla na vynohradský si mě nechali na bulovce a jsem za to vděčná a vděčná vždy budu. Do pondělka jsem to nevydržela porodila jsem v sobotu 6.6.2015 protože dcera mi nerostla a nejedla takže byla velká na 29 týden a já byla 34. Měla jsem ten nejlepší tým který tam mohl být šla jsem sekcí byla jsem při vědomí a vůbec mi to nevadilo anesteziolog byl tak hodný a doktoři a sestřičky tak milé že se to neda ani popsat. dcera se narodila s nízkou porodní váhou byl to takový drobek a zachranily mi ho narodila se 1620g a 42cm Marria Jessica. Byla pár dní v inkubátoru a pak má šikulka všechno zvládala perfektně. VDĚČÍM ZA TO NEONATOLOGII A DOKTORŮM NA MÉM PORODNÍM SÁLE. vděk se nedá koupit nebo popsat cítím k vám silnou uctu děkuji
doporučuji
Porodila jsem na Bulovce 24.10.2015 zdravého chlapečka. Personál na porodním sále, na šestinedělí i novorozeném oddělení, byl úžasný. Doporučuji.Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků