Zodpovězené dotazy
Dobry den, pane docente. Jiz jste mi jednou poradil ohledne meho dotazu na let s novorozencem z Kanady (viz dotaz nize) a i to ovlivnilo nase rozhodnuti zustat v Kanade dele, do doby, nez nas syn (nyni 2 mesice) bude naockovany. Mel bych na Vas dalsi dva dotazy. Po porovnani ockovaciho systemu zde v Kanade a doma v Cesku jsem prisel na to, ze v obou zemich je princip velmi podobny, co se tyce casove osy i nemoci, proti kterym se ockuje. Se synem by jsme meli stihnout prvni tri kola ockovani zde v Kanade. Hlavni rozdil spociva v tom, ze v porovnani s hexavakcinou, v Ontariu neockuji proti Hepatitide B. Me dotazy tedy jsou: vite, zda jsou kanadske (ontarijske) a ceske vakciny kompatibilni a syn tak muze dostat posledni ctvrtou davku doma? A za druhe, jelikoz zloutenka typu B neni zahrnuta v zakladnim balicku v Kanade, myslite si, ze je lepsi pokusit se pozadat o toto ockovani zde v Kanade, ci je rozumnejsi zacit s nim az po navratu domu (6. mesic po narozeni).Velice dekuji za odpoved, Dr. Rycek.
Vážený pane doktore,
pokud by byla v Kanadě k dispozici jako nadstandard hexavakcína, bylo by možné řešení začít rovnou s ní, u nás by totiž byl problém pentavakcínu pro čtvrtou dávku sehnat. Pokud by náhodou hexa v Kanadě nebyla, bylo by to možné udělat i tak, že v Kanadě absolvujete první dávky pentavakcínou a booster potom naší hexou. Následně by bylo možné doočkovat ještě samostatně dvé dávky vakcíny proti VHB za 1 a za 6 měsíců, aby byla ochrana proti virové hepatitidě B kompletní. Klidně však zatím ochranu proti VHB můžeme nechat být a vakcínu proti virové hepatitidě B očkovat až o pár let později. Ta jedna dávka proti VHB navíc v rámci boosteru naší hexavakcínou nebude vadit a osobně bych volil spíše toto řešení s menším počtem vpichů.
S pozdravem
Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se zeptat na názor. Syn dostal koncem května očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, další tedy může dostat za 6-10 měsíců. V září nastupuje do školky. Dočetla jsem se, že nejdůležitější je ta první dávka a druhá není přeočkování, ale booster. A podle NIKo je dítě řádně naočkováno i jen jednou dávkou před nástupem do školky. Je to tak? Nemůže být problém s nástupem do školky? Prý se i zvažuje podání druhé dávky vakcíny až v 6-7 letech. Tak jak je to?Děkuji.
Dobrý den, vše co uvádíte je pravda. Imunitu navozuje již první dávka, která je podmínkou pro vstup do kolektivního zařízení. Aplikaci druhé dávky vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám v 6-7 letech považuji osobně za rozumný postup. Dvě dávky s kratším odstupem 6-10 měsíců sice poskytnou vyšší míru ochrany, ta však trvá kratší dobu než když se imunita posílí druhou dávkou později. Např. na Slovensku se očkuje druhá dávka až po 10. roce života.
Pro akci je nutné přihlášení
Mé 2 děti holčičky, 2 roky a 7 let nemají očkování. Co mohu dělat? Nemá náhodou paní doktorka tzv. nahlašovací povinnost? Dvouletá není očkovaná vůbec, sedmiletá má jenom první dávku hexavakcíny. Moje exbiopřítelkyně tvrdí, že očkovat nebude v žádném případě. Z výsledku šetření České lékařské komory můj klient Igor Klepač zjistil, že děti Dominika Abigail a Berenika Mia nejsou naočkovány podle očkovacího plánu. Bylo zjištěno, že s dětmi docházíte k dětské lékařce MUDr. Jaromíře Doležalové a tato se vyjádřila, že důrazně přesvědčuje všechny rodiče dětí o nutnosti očkování a o jeho pozitivních přínosech pro zdravý vývoj dětí, této lékařce jste musela podepsat tzv. informovaný nesouhlas a z důvodu Vašeho nesouhlasu očkování nebylo provedeno.
Dobrý den, tyto situace se mají dle standardního postupu hlásit na Krajskou hygienickou stanici, a mnoho pediatrů tak i činí. Krajská hygienická stanice však sankce neuděluje a tyto situace nijak zásadně obvykle neřeší, i když je to popsáno v legislativě, údajně tak ne/činí na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví.
Možným řešením je obrátit se v té věci na soud, který stanoví za rodiče pro danou záležitost opatrovníka s právem rozhodnout o očkování dětí. Tím se z toho ale stává víc právní záležitost a proto vám v rámci konkrétních postupů poradí spíše právník.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,má dcera se narodila s nízkou porodní váhou 1300 g. Proto jí na neonatologickém oddělení automaticky doporucili Infanrix HIB. Dceři je 14 měsíců. Bohužel její čtvrtá a poslední dávka není k dispozici. Doktorka říkala, že jí nahradí dvěma jinými očkováními, které dohromady dají ty čtyři nemoci, které jsou v HIBu. Plus by měly být dceři doočkovány ty dvě nemoci, které nejsou v HIBU (obrna a žloutenka). Toto chce moje doktroka nyní očkovat. A teď můj problém: dohromady je to osm injekcí. Já trpím silným astmatem a manžel má odmalička revma, momentálně má biologickou léčbu. Bojím se, že těchto osm injekcí může dceři rozjet autoimunitní onemocnění, ke kterému má predispozice. Co byste mi doporučil, co můžu dělat? Popř. co může dělat moje doktorka? Napadlo mě radši kompletně naočkovat Hexavakcínou (3 injekce). Předpokládáme, že deti pujdou do školky ve třech letech, tj. první dávku MMR musíme dát za 22 měsíců a do té doby tohle vyřešit. Předem moc děkuji za odpověď.
„Dobrý den, danou situaci bych momentálně řešil tím způsobem, že bych doočkoval poslední dávku Infanrixu a samotatně i vakcínu proti Hib. Tedy tak, jak to navrhovala Vaše paní doktorka. Jiná možnost dokončit schéma při absenci čtyřvakcíny Infanrix-Hib není. Očkování proti virové hepatitidě B bych zatím odložil na pozdější věk, klidně kolem 10-12 let věku, pokud nebudete mít plánovaný nějaký rizikový výkon v nemocnici. Očkování proti přenosné dětské obrně zatím neřešte. Nákaza v Evropě nehrozí a je poměrně pravděpodobné, že pokud se udrží vysoká proočkovanost dalších pár let, podaří se ji na naší planetě úplně eradikovat, což by vedlo i ke zastavení vakcinace. Teď budete vzhledem k okolnostem využívat kolektivní imunity díky očkování ostatních dětí. Pokud by se epidemiologická situace náhodou vyvíjela opačným směrem, což je ale nepravděpodobné, je možné ji doočkovat i v pozdějším věku.“
Hezký večer.
Pro akci je nutné přihlášení
Rychlá navigace
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
19 %
13 hlasů
0 %
0 hlasů
7 %
5 hlasů
56 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 68 unikátních návštěvníků