banner

Mateřská a rodičovská dovolená - poradna

Upozornění:
Denní limit dotazů byl vyčerpán. Možnost jejich opětovného vkládání bude v 00:01 hodin následujícího dne.

Zodpovězené dotazy

Dobrý den, bez přerušení se soustavně připravují na zaměstnání formou studia na VŠ nyní v doktorském stupni, což znamená, že nejsem zaměstnaná, ale dostávám stipendium, které se ale nezapočítává tudíž nemám nárok na mateřskou. Ke studiu si privydelavam formou dohod o provedeni práce, výdělek většinou není vyšší než 10 tisíc. Od 26 let jsem si platila zdravotní, ale sociální ne, nyní zdravotní platí opět stát. Chci se tedy optat, jaké mám možnosti finanční podpory v těhotenství a mateřství, rodit budu v srpnu, studium musím přerušit, tudiz nebudu mít žádné finanční prostředky. Kdy mam zažádat o rodicovsky příspěvek a v jaké vyšší na něj budu mít nárok? Děkuji.

Dobrý den, máte nárok na dávky ze sociálního pojištění (že ho za vás platí stát nevadí). O RP si můžete požádat k datu narození dítěte a bude ve výši max. 7600,- měsíčně. Také si můžete požádat o Porodné a Přídavek na dítě, nicméně nárok na tyto dávky se posuzuje podle příjmů osob žijících s vámi ve společné domácnosti, a vznikne jen pokud budou nižší než 2,7násobek životního minima.

Dobrý den, dnes nastupuji na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se ale optat zda mám nárok na ppm, v aktuálním zaměstnaní mám odpracováno 3 měsíce, poté jsem nastoupila na rizikové těhotenství a celou dobu jsem na nemocenské, předtím jsem pracovala 4 roky nové zaměstnání mi navazovalo...Mám odevzdávat formulář od mudr. jen aktuálnímu zaměstnavateli nebo i z předešlého? Děkuji moc za odpověď .

Dobrý den, pokud vám poslední pracovní poměr stále trvá, pak na PPM nárok máte a formulář odevzdejte současnému zaměstnavateli. Výše PPM se vám bude počítat ze stejného základu jako nemocenská.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně nástupu na mateřskou dovolenou, jestli je všechno v pořádku ohledně pracovní smlouvy. Jsem nyní zaměstnaná na dobu určitou, kdy pracovní poměr mi končí 26.6.2018. Na mateřskou můžu nastoupit od 29.6. do 14.7.2018. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na dodatku k pracovní smlouvě, kdy mi prodlužují pracovní poměr na dobu určitou, a to do 13.7.2018 (pátek) a od 14.7. bych měla nastoupit na mateřskou (sobota). Všechno mi tedy navazuje. Chtěla jsem se jenom ujistit, jestli je všechno v pořádku. Děkuji za odpověď. Pěkný den!

Dobrý den, určitě to takto v pořádku je. Takto vstřícný zaměstnavatel je dnes bohužel výjimkou.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu žádat o porodné na své druhé dítě, když otec dítěte je zapsán v rodném listě, ale nežije s námi v jedné domácnosti. Děkuji za odpověď

Dobrý den, určitě můžete. Příjmy osob ve společné domácnosti se posuzují na základě vašeho čestného prohlášení.

Rychlá navigace

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

23 %
26 hlasů

2 %
2 hlasy

13 %
15 hlasů

46 %
53 hlasů

16 %
18 hlasů

Celkem hlasovalo 114 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 759 Kč
Set 5 dětských knížek 0–8 let