banner

Kojení a výživa dětí - poradna

Celkem 309 zodpovězených dotazů

Pro tuto akci se musíte přihlásit

Zodpovězené dotazy

Kojeni
avatar 412paja 30. 05. 2018

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Mám holčičku, za pár dní ji budou 2 roky a stále ji kojim, ale pouze na uspání. Neumi usnout sama ať jsem dělala co jsem dělala, nedokázala jsem ji to naučit. Ráda bych přestala kojit úplně. Už jsem z toho strašně utahaná, v noci mě má jak dudlika, budí se po hodině. Dudlika bohužel odmítá už od narození a UM také nechce, už nevím jak to udělat...Někdo mi říká, že ji mám nechat brečet až se sama z toho unaví a usne, ale mně to přijde krutý. I když jsem to zkoušela, nezvládla jsem to. Zkoušela jsem jí i chovat, držet za ruku a mluvit na ni, vysvětlovat ji to, ale vůbec neposlouchala, jen plakala a plakala. Tatínek od nás odešel, takže varianta, že bych já odjela na pár dní někam a je nechala spolu, taky nejde a babičky to nezvládnou. Moc vás prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.S přáním hezkého dne Pavlína Grollmusová

Asi ještě není úplně zralá na odstavení, ona vás ta vaše holčička prostě ještě potřebuje. Potřebuje pomoci s usnutím. Nevím, třeba ji máte u sebe v posteli, nemusíte vstávat k postýlce a lépe se tak (relativně) vyspíte. Zkoušela jste už vše, nic nezabírá, ona chce pouze vás. Nechcete to udělat násilím, zdá se vám to kruté. Takže zkuste si dát ještě nějaký limit, jak dlouho ještě chcete kojit. Vidíte, že kojením jen holčičku uspáváte. Dlouho to trvat nebude. A pokud bude někdy u babičky, tak holt babička o této situaci ví, a bude to muset nějak zvládnout - babička i holčička, zcela jistě bude křik, ale nakonec usne. Ach, vím, že je to těžké, ale všechno má svůj čas, a vaše holčička avizuje, že ještě její čas na odstavení ještě nepřišel.

Zánět prsu
avatar Drnkla 09. 05. 2018

Dobrý den,mám syna, kterému je 13m, kojím večer před spaním a v noci. První zánět prsu jsem měla v synových 10m a musela jej vyléčit antibiotiky. Nyní cítím, že se mi zánět dělá znova. Včera jsem hodně pila a prsa měla nalitá (vždy se mi zvýší laktace v závislosti na příjmu tekutin) a již v noci mě začalo prso bolet a tvořit se bulky. Nevím, zda se jedná o ucpaný mlékovod nebo zánět. Bulky se snažím rozmasírovat ve sprše a následně chladit tvarohem, ale bohužel to nemá zlepšení. Vím, že je vhodné z postiženého prsu kojit co nejvíce, ale to nechci - syn už je velký a přes den mléko nemá. Mám pocit, že přesto, že už kojím málo, mám nadprodukci mléka a pak se tvoří zánět. Jak mohu laktaci snížit? Pomocí bylinek nebo třeba homeopatik? Jak si nyní mám poradit s počínajícím zánětem? Co dělat, aby se to neopakovalo? Kojit chci nadále.Mockrát děkuji za Vaši odpověď a čas.Klára

Podle vašeho popisu se nejedná o zánět prsu, ale jde o retenci mléka v mlékovodu. To co děláte (teplá voda, jemná masáž při kojení) je správné. Bulka se ale neztratí hned, pár dní to trvá. A ideální bude, aby chlapeček z tohoto prsu pil. Je mi moc sympatické, že chcete kojit a synkovi je teprve 13 měsíců a nevím, proč by přes den nemohl dostat prs a napít se mléka, zvláště když potřebujete mlékovod uvolnit. Podle doporučení se má plně kojit 6 měsíců a příkrmy podávat od začátku sedmého měsíce a kojit 2 roky a dále. Píšu to proto, že PŘÍkrmy se podávájí při stávající kojení, tj PŘÍkrmy PŘI kojení. 

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu, zda mohu užívat nosní sprej awamys a xyzal či zyrtec při kojení. Dceři už je 13 měsíců, kojím už pouze 3x denně. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nemusíte se obávat a uvedené léky na alergii můžete při kojení užívat.

Někdy se může přechodně snížit tvorba mléka, ale vaše miminko ale už kojíte 3x denně. Lze pak v případě mírného snížení tvorby mléka navýšit trošičku podávané příkrmy. 

Dobrý den. Mám skoro 8 měsíčního kluka. Stále ho kojím, ale už dáváme i příkrmy. Chci se zeptat, zda takhle je to dle Vás v pořádku? 7:00 - 7:30 hod. kojení, v 10 hod. 100 g přesnídávky bez cukru, 11:30 hod. 100 g příkrm od hippu, 13:00 hod. kojení, 15:30 - 16:00 hod. 100 g ovoce s rýží či ovocné příkrmy bez cukru od hippu nebo rýž. nemléčná kaše, 17:30 hod. kojení, 20:15 hod. kojení, 2:00 - 2:30 hod. kojení. Kojení 8- 10 min. + během dne jsem mu teď začla dávat kukuřičné křupky - ne moc . Pak se chci ještě zeptat: 1) od kdy vynechat kojení kolem oběda a dávat jen jídlo? 2) Od kdy by měl spát celou noc bez kojení? ( Někdy syna musím v noci budit na kojení) . 3) Už mu teď trochu dávám čaj po lžičkách, je to v pořádku? Kolik cca ml čaje doporučujete? A je vhodné zkusit pítko nejdřív silikonové a pak přejít na tvrdé? Nebude mi odmítat pak kojení? Vím, že je to moc dotazů.. Předem moc děkuji za odpovědi.

V prvních měsících zavádění příkrmů děti nesní velké množství jídla. Učí se to a drtivá část jejich celkového příjmu tvoří mateřské mléko. Nadále se kojí.  PŘÍKkrmy se dítěti PŘIdávají, nemají za úkol snižovat počet kojení nebo zájem o kojení. Mnoho dětí se často kojí i v noci.

  • po skončení výlučného kojení bude mateřské mléko ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte.
  • při zavádění příkrmů je důležité neustále zabezpečovat dobré kojení
  • děti se často kojí i v noci - na kojení bych je nebudila v pravidelných intervalech jak píšete, ale kojení na druhé straně neodmítejte. Nějakou dobu to bude ještě trvat, než dítě prospí celou noc bez kojení. Kojení není jen o jídle, pomáhá dítěti jen například znovu usnout. (kolem 9 měsíce je to časté, souvisí to se skokovým  rozvojem mozku)

V otázkách zavádění příkrmů je chaos, doporučení bývají rozmanitá (např. krmení po 3 hodinách,...). Jedním z nesprávných předpokladů je, že účelem příkrmů je odstranit kojení (existuje nesprávná představa, že příkrmy kojení nahrazují). Naopak - příkrmy se ke kojení, které zůstává zachované ve stejném rozsahu, přidávají.  Normální je, že  se dítě kojí  klidně před příkrmem nebo po příkrmu.

Při příkrmech je důležité, aby to dítěti chutnalo, mělo z jídla radost (než přesné množství a druh snědeného jídla). Děti projevují zájem o skutečné jídlo, které jedí rodiče. Může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o která projeví zájem. papat se bude učit v průběhu následujících měsíců. Vůbec není kam spěchat a znepokojovat se množstvím a načasováním jídla.  Ani pořadí zaváděných jídel není důležité (pokud pro to nemáte nějaký specifický důvod), mateřské mléko je sladké, proto mezi prvním jídly může být ovoce.

Rychlá navigace

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

19 %
13 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

56 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 68 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky