banner
Ven.da 31. 05. 2019

Dobrý den paní doktorko, mám na vás pár dotazů ohledně Vámi zodpovězených otázek týkajících se stravy dětí,které mi nejsou jasné.1) uvádíte,že druhy potravin jako je kukuřice,porek,těstoviny a jiné luštěniny jsou vhodné nabízet až od 1 roku. Můj syn, kterému je nyní 9 měsíců už má zavedené tyto potraviny asi od 6.měsíců, nedostává je často a ani ve velkém množství,tak jen doufám, že mu to nijak nemůže uškodit.To samé s červeným masem-hovězí malému moc chutná,od 6.měsíců zavádím,ale ne příliš často.2) uvádíte,že příjem tekutin má být i kolem 1 roku 150ml/kg/den. Jelikož můj syn váží přes 9kg, znamenalo by to, že musí denně vypít cca 1400ml,což mi nevypije, jenom mléčné dávky má za den cca kolem 600ml.Opravdu mají být dávky na kg/den v jeho věku tak vysoké?3) uvádíte,že se lahvičky na pití nemají vymývat jarem,ale pouze horkou vodou-já používám jar určený pro děti a ještě před použitím propláchnu trochou horké vody, je to tak v pořádku? Zkoušela jsem také jen propláchnout horkou vodou bez jaru,ale lahvičky se mi zdály být mastné.4) Ještě by mě zajímalo, jestli mohu do zeleninového příkrmu použít na zahuštění místo krupice trochu hladké mouky jako jíšku-dělám to tak když vařím pro sebe,nebo případně odkdy ji děti mohou mít v pokrmech.5) mám už synovi zkusit zavést např. Lučinu s chlebem a případně odkdy (za chvíli už bude mít 10měsíců).Předem Vám děkuji za Váš čas na zodpovězení mých dotazů! Vendula

Odpověď odborníka:

pediatr

Dobrý den. 

1. pokud tyto potraviny Vaše dítě snáší, lze ponechat v jídelníčku, doporučení nepodávat platí pro děti se zažívacími problémy, totéž platí pro hovězí maso. Červené maso je hůře stravitelné, proto se raději doporučuje telecí, ale pokud dítě nemá problémy, může jej dostávat.

2. dávka tekutiny 150 ml/kg a den se týká celkové dávky tekutiny za den - mléko, čaj, polévka ...,

3. na lahvičky můžete používat saponát určený dětem

4. zahušťovat můžete i moukou, nedoporučuje se dělat smažené jíšky - kvůli přepalovaným tukům, jídlo zahustěte moukou rozmíchanou ve vodě

5. Lučinu, žervé můžete nabídnout, ne často obsahuje sůl - zátěž na ledviny.

Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

20 %
14 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

55 %
38 hlasů

17 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 69 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

E-book 20x péče o dítě ZDARMA

E-book 20x péče o dítě ZDARMA

Stáhněte si NOVĚ 20x péče o dítě jako e-book ZDARMANovinka pro novopečené rodiče – rozsáhlá, ale jednoduše vypadající e-kniha s odkazy na všechny důležité informace, které se týkají péče o vaše miminko.Poskytuje praktické rady a odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se rodiče setkávají. Obsahuje 20 nejčastějších dotazů, na které v or...

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 498 zodpovězených dotazů

Dobrý den.Naší Karolínce je čerstvě půl roku, už od 4,5 měsíce papá ze lžíčky. Celý měsíc se učila pěkně papat, domácí jí moc nechutná, ale kupované spapala všechno. Po 3 týdnech jsme přidali kaši a po dalších dvou ovoce s rozmáčeným piškotem.Poslední dva týdny je ale krmení peklo. Dopoledne sní bez problémů celou ovocnou svačinku (dávám jí cca 70g), po pár lžičkách při obědě se začíná kroutit, kníká, strká si prsty do pusy, matlá si obličej, ale když si počkám, pusu otevře a sní, co jí tam strčím. Večeře vypadá bohužel podobně. Sní pár lžiček kaše a pak si mne oči, kroutí se a naříká, jako bychom jí ubližovali.Zkoušela jsem jí změnit jídelníček, ubrat na dávce, nenutit jí jídlo a dát jí další dávku dříve, nechat jí krapet vyhladovět... Když má dobrý den, jí pěkně alespoň do půlky. Když jí nutím to sníst všechno, mám skoro slzy na krajíčku, pak si jdeme umýt ruce a ona se tváří, že se jako nic nedělo, že se báječně najedla a s čím si teď budeme hrát.Můžete mi prosím poradit?

Bohužel na to není žádná rada, jen trpělivě nabízet a podávat lžičku, je to takový přechodný nešvar - snad, že ovoce je dobře sladké a zelenina ne, tak zavírá pusinku, ale ne že by zelenonivý příkrm a večeři nechtěla. Vydržte.

Dobrý den, neřekla bych, že je to vyloženě problém, ale mám dcerku, má 6 týdnů a kojíme co hodinu. Paní doktorka říká, že je to v pohodě, ale ne že by mi to vyloženě vadilo, ale taky nic neudělám, když je ke mě malá permanentně přicucnutá. Večer vstává tak dvakrát, ale přes den fakt hezky poctivě co hoďku. Nevíte jak bychom to mohli změnit?

Po ukončení šestinedělí by kojení mohlo být po 2 - 4 hodinách, pokud ale mléko nemá výživovou hodnotu, tak se dítě kojí často. Zhodnoťte svoji stravu - jíte pravidelně, jíte maso, méčné výrobky, nejste vegetarián? To je nejčastěji důvod častého kojení. Jinak postupně do 3 měsíců by měly být intervaly po 3 - 4 hodinách.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky