Péče o dítě

Položit dotaz

V noci nečůrá

| LuckaBr | 13.09.2017, 20:06

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je normální, že moje dcera (deset měsíců) v noci nemočí? Naposledy má UM 240 ml v 17:30, pak koupeme a v půl 7. chodi spát. Před spaním dostane ještě čaj. Vstává ráno v pět na mlíčko, jinak spí celou noc. Přes den močí normálně, moč světlá bez zápachu. U tak malého dítěte mám strach, abych něco nezanedbala a měla ledviny v pořádku. Za týden jdeme na desetiměsíční prohlídku, doktorce se určitě zmíním. Jen nevím, zda to neřešit už teď.
Děkuji za odpověď

Nemusíte se obávat, pokud má během dne pomočených 4 - 6 plen, neměl by být problém. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.09.2017, 09:27

Dobrý den,
mám víc jak 2,5 letou holčičku,narozená v lednu. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Moje dcera krásně chodí zhruba od 2 let na nočník a také na záchod, co se týče čůrání je hrozně moc šikovná. Ale nevím si rady s kakáním. Od malička nechce kakat do nočníku, do záchodu. Zkusili jsme snad už všechno, přemlouvání a odměny, povzbuzování..čtení pohádek na záchodě, nic nezabírá, nechce tam sedět..klidně to během dne zadržuje. Chtěla bych jí už v noci odplenkovat, jenže ona si vždycky počká na večer na plínku a přijde mi, že i ve spánku se potom až vykaká. Co jsem tak vypozorovala, tak jde ve spánku na všechny čtyři a začne tlačit. Před 3 měsíci trošku trpěla na zácpu, ale vše jsme vyřešili. Čokoládu nedáváme vůbec a ani nic, co by to zhoršovalo, kupuji probiotika a vlákninu, která nám moc pomohla. Kakání má zcela bezbolestné, když se podívám do plínky, nemá ani moc tuhý bobečky. Vždycky večer přijde a ze spaní mi přijde říct o novou plínku. Nevím, jestli jí tu plínku mohu sebrat a prostě večer vystihnout okamžik, kdy bude kakat a zkusit jí dát na ten nočník dát..Jenže se bojím, že jí způsobím trauma a pak následnou zácpu a nebo že se opravdu nevykaká vůbec. Myslela jsem, že kdyby se třeba vykakala do pyžamka a zjistila by to, že by jí to třeba vadilo..a příští noc už by to bylo lepší a šla by třeba dobrovolně na nočník. Chodí kakat každou noc, pravidelně. Na žádnou bolest zadečku, bříška si nestěžuje. Vůbec nevím, jak na to..za chvíli půjde do školky a já jí nechci nějak způsobit trauma...ale zase to nechci zanedbat a nic nedělat. Budu moc vděčná za každou radu. Moc děkuji. Katka

Dobrý den, problém s používáním nočníku je docela běžný u malých dětí. Jde většinou o psychický problém a jeho vyřešení vyžaduje hodně trpělivosti a důslednosti, a to od všech členů rodiny. Používání vlákniny a probiotik je naprosto v pořádku, píšete také, že zácpu nemá, zbývá tedy jediné – radikálně vynechat pleny i s rizikem, že se vyprázdní do pyžama. Prostě jí pleny nedávejte a když se holčička bude pleny dožadovat, tak jí musíte říct, že už žádná není. Opakovaně vysvětlujte, že na kakání je nočník a ona nakonec podlehne, ale nesmíte ustoupit. Snažte se navodit vyprazdňovací reflex ráno po snídani, případně po obědě, samozřejmě s pochvalou. Podobný režim je totiž i v kolektivním zařízení, navíc letní měsíce jsou optimální k odvykání plen, nehrozí prochlazení. 

Zlomená ruka a převaz sádry

| NattyKL | 24.07.2017, 12:25

Mám frakturu ruky v části pod zápěstí a mám sádru už 2 týdny. Den, co mi dali sádru, jsem jela k moři a tam jsem si sádru namočila od zápěstí ke dlani to ke měkké jako normální obvaz. Měla bych si zajít na převaz sádry? Děkuji.

Určitě nechejte sádru zkontrolovat lékařem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 26.07.2017, 14:22

Učení na nočník

| embee | 04.07.2017, 14:52

Dobrý den,
mám velké problémy s učením dcery na nočník. Začali jsme učit před 2. rokem a je jí již 2,5 roku a stále to nezvládá. Přitom si uvědomuje, že potřebuje. Poznám to, že začne brečet. Na dotaz, zda potřebuje, odpovídá vždy záporně. Když se jí snažím posadit, vzpírá se, kope a křičí. Lidé mi nevěří, že ji na nočníku nedokáži udržet déle než pár vteřin, ale nedokážeme to ani ve dvou. Můžu vysvětlovat, slibovat... je to marné. Snažím se ji posazovat, ale bez výsledku. Zadržuje to a nakonec, někde mimo, vyčůrá obrovskou kaluž, když už to neudrží. Před časem jsme měli malé úspěchy, kdy se nám občas podařilo, aby se do nočníku vyčůrala, i když stále za velkého křiku. Bohužel jsme odjeli na dovolenou, kdy byla většinu času v autě a pak v apartmánu, samozřejmě s plenou, aby nezničila zařízení - doma už máme promočený gauč na odpis, a od té doby nočník opět zcela odmítá. Na dětské záchodové prkénko ji nedostanu už vůbec. To samé s velkou potřebou, kdy se mi ji podařilo asi 2x posadit, když začala tlačit, jinak to zadržuje do doby, kdy má plenu - přes noc. Už to trvá dlouho, jsem z toho zoufalá. Snažím se dodržovat všechny rady a doporučení, ale není to nic platné. Mohla byste, prosím, poradit jak na ni? Předem děkuji.

Zkuste nějakou dobu 2 - 3 měsíce cvičení na nočník vynechat, nechejte jí jen pleny, ale netrestejte ji, vždy trpělivě vysvětlete, že už by to mohla sama vykonat na nočník, aby si to pomalu začala uvědomovat. Nucení násilím je kontraproduktivní.

Přidejte Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B6, podporuje vyzrávání mozkových fukncí.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 04.07.2017, 15:14

Dítě nekaká

| Lee296 | 15.06.2017, 08:18

Dobrý den, už začínám být trošku nervózní, zítra to bude 14 dní, co náš maličký kakal. Plně kojím, je mu 11 týdnů. Je nějaká rada, jak mu pomoci? Třeba co bych měla jíst nebo pít, aby se pěkně vykakal? Cvičíme, masírujeme bříško, větry odcházejí, papá pěkně. Spinká celou noc, pláče jen když má hlad nebo potřebuje pochovat. Děkuji moc

Zkuste podat Espumisan kapky 3x15 kapek, nebo přidejte Fenyklový čal po lžičkách. Můžete zkusit do konečníku rektální rourku. Pokud ale dítě pravidelně močí a odcházejí větry, tak není problém.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.06.2017, 06:45

Spánek u dítěte

| Monule1985 | 22.02.2017, 10:28

Dobrý den, mám desitiměsíčního chlapečka a máme problém s nočním spánkem. Večer mi usne kolem osmé, ne-li deváté hodině u prsa. Poté ho dám do postýlky a za 2 hodiny, někdy za 3, je opět vzhůru. Vezmu ho, přiložím k prsu a během 5 min zase usne, ale moc nepije, jenom ho tak dudlá. Cumel nechce a z flašky také nepije. Když měl 3-4 měsíce, tak měl růstový spurt a spinkal s námi v posteli. Od šestého měsíce ho učím spát v postýlce a nic. Dál bez prsa neusne. Jídelníček: na snídani má ovesnou krupičku, na svačinu mateřské mléko, na oběd maso, masozeleninové jídlo, na svačinu jogurt, svačinka hamánek s tvarohem a ovocem a večer před spaním krupici. Prosím, prosím Vás o radu, jak ho naučit spát v postýlce celou noc.

Bohužel u desetiměsíčního dítěte usínání a spánek v noci u prsu je zlozvykem, v tomto věku po večerní kaši by měl dostat tekutinu - čaj, vodu, ovocnou šťávu ředěnou 1:1 vodou, v noci 1 - 2x mléko - t.j. kojení, ale jinak prso ne. Sama píšete, že jen dudlá. Odnaučování jde velmi pomalu a chce velkou trpělivost. Nabídněte tekutinu - lžičkou, injekční stříkačkou, pítkem, ale ne prso. Bude to chvíli trvat, zlozvyky se odnaučují těžko a pomalu.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.02.2017, 13:05

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu ohledně spánku mé tříměsíční dcery. Přes den spí jen zhruba 4x30 minut, skoro přesně po 30 minutách se vždy probudí. Usíná mi v náručí a těch 30 min spaní ji nemohu položit, jinak je vzhůru hned. Jedině v kočárku dokáže spát i 3-4 hodiny, ale nesmí se zastavit, to se hned probudí. V noci spí celkem dobře, usíná mezi 20-21 hod. a vstává cca v 7 ráno. Během noci se budí asi čtyřikrát a hned po jídle zase usne. Dá se s tím denním spánkem něco udělat? Moc Vám děkuji.

Neklidný a krátký spánek u kojenců je častý. Doporučuji Pyridoxin - vitamin skupiny B6 - 1 x denně 1/2 tablety, nebo je i v kapkové formě. Pomáhá ke zklidnění a k vyzrávání mozkových funkcí.

Velmi doporučuji po usnutí pokládat do postýlky, nebo zkusit uspávat v postýlce. Chování je dítěti velmi příjemné, jakmile si zvykne, nechce spát a usínat jinak.

 
MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 20.01.2017, 11:00

Odnaučení uspávání u prsa

| Theolas | 20.12.2016, 13:12

Dobrý den, dceři je teď 6,5 měsíce a chci ji odnaučit uspávání u prsa. Od narození jsme zkoušeli všechny možné metody uspávání, ale vždy to trvalo spoustu hodin a bylo to se strašným pláčem. U prsa mi vždy usnula bez řevu a nejrychleji. Když jeden čas spala hodně málo, tak to pro mě bylo vysvobození. Postupně si na to ale navykla a dnes už uspávám jednom tímto způsobem. V noci se mi ale stále budí každé 2-3 hodiny a dudlík odmítá. Pomůže jedině, když si jí přendám k sobě do postele. Někdy usne po přendání sama, jindy vyžaduje prso na napití a ududlání. Někde jsem četla, že to právě souvisí s tím, že ji uspávám večer u prsa a ona se pak v noci neumí sama uspat. Rozhodně nejsem zastánce Estivillovi metody nechat vyplakat. Docela se mi líbí model nakojit vsedě, položit bdící do postýlky a vracet se jakmile začne plakat. Jenže dcera po chvíli začne tak hystericky plakat, že nepomáhá ani jí utěšit v náručí. A když se to nakonec podaří, tak jakmile ji vracím do postýlky, tak už zas spouští. Není možné ani, abych odešla z místnosti. Dneska jsem to zkoušela u dopoledního spaní a vydržela plakat 2 hodiny (skoro se i dusila). To jsem to pak nevydržela já a nakonec ji uspala v manduce, kde se vzlykem nakonec usnula. Jenže z manducy ji nemůžu přendat, to se vždy vzbudí. Nechci jí ubližovat a cejtim se hrozně, když jí takovýmto řevem působím stres. Je úplně jedno, že vedle ní ležim a zpívám jí písničku. Nechce ani držet za ruku. Chci zeptat na radu, zda s tím mám ještě počkat a odnaučovat ji později? Nebo se to upraví samo? Někde jsem četla, že čím později to člověk odnaučuje, tím je to horší. Nechci, aby to pro ni bylo v budoucnu ještě horší. Děkuji za odpověď.

Navyklé uspávání u prsu se odnaučí velmi těžko. Je třeba postupovat pomalu, nenechat dítě plakat až do vzlyků - jak píšete, že plakala 2 hodiny. Nabízejte dudlík - může se to časem naučit. Zkuste si o problému popovídat s V Vašim pediatrem, nebo psychologem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 02.01.2017, 06:34

Zavinování dítěte

| Fenchel | 20.12.2016, 08:59

Dobrý den, můj syn má 8,5 měsíce a téměř od narození mu pevně zavinuji ruce. Diky tomu spí dobře. Aktuálně většinou od 20 do 6 hodin. Už jsem několikrát zkusila ho uložit bez zavinování, ale vždy spal velmi neklidně, budil se každou půl až hodinu, dokud jsem to uprostřed noci nevzdala a nezavinula ho. Pak spal až do rána. Problém není ani tak usnutí, spíše klidný spánek v noci. Budí ho, i když uvolním pouze jednu ručku. Při zavinováná neprotestuje, usmívá se. Do kdy může dítě zavinování? Je nutné ho to teď odnaučit? Jak? Mockrát děkuji, F.

Nemám zkušenosti se zavinováním dítěte, ale pokud to dítěti vyhovuje a spí klidněji, ponechala bych zavinování do doby, kdy si bude vytahovat ručičky sám. Myslím si, že potřeba volných rukou přijde časem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 20.12.2016, 12:30

Dobrý den, mám dotaz ohledně změny nočního spánku u mého pětiměsíčního syna. Syn je od narození plně kojen, před třemi týdny se mi začal budit již jen na jedno kojení a jeho spaní bylo do té doby velmi klidné. V posledních dvou týdnech se však budí několikrát za noc - stačí mu ale dát dudlík nebo jej přikrýt a ihned usne. Všechno dodržuji pořád stejně (chodí spát v 19 h., usíná s dudlíkem, v pokoji má cca 20 st., tmu, dveře do pokoje nechávám otevřené), tak nevím, kde by mohla být příčina - zda už třeba nepotřebuje úplné ticho ke spánku nebo to může být reakce na druhou dávku očkování (Synflorix, 2.dávka píchnuta 29.11.) nebo příp.úplně něco jiného. Přes den mi spí pořád stejně dobře (celkem přes den naspí cca 2,5 - 4h.), ale noci začínají být hrozné, když se mi co chvíli budí, a hladem, usuzuji, to není, když po chvíli usne. Tak bych Vás chtěla poprosit o radu, jak synovi i sobě udělat zase klidné noci. Děkuji za odpověď.

Změna spánku v noci - časté buzení může souviset s prořezáváním zubů, v té době jsou děti v noci velmi neklidné, stačí jen podat dudlík, nebo pochovat a dítě usne. Nemusí to souviset s očkováním. Zkontrolujte stav dítěte u obvodního lékaře. Pokud bude vše v pořádku, doporučila bych nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, velmi dobře děti zklidňuje a podporuje vyzrávání mozkových funkcí. Je to vitamín skupiny B6. Časté noční buzení neznamená nic vážného a časem se zklidní.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 20.12.2016, 07:42

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se dá udělat režim 6ti měsíčnímu miminku, které je velmi živé? Chlapeček spí přes den tak maximálně půl hodiny, večer po koupání nemůže a nechce spát, budí se i v noci a vstává definitivně v 5 hodin ráno. Jde o syna mojí kamarádky, která je na pokraji zhroucení, je opravdu hodně vyčerpaná a strašně ráda bych jí nějak pomohla. Chlapeček má různé alergie (kravské mléko, maso, vejce, je od narození nekojený a je na speciálním UM). Nemá moc režim ani co se týče jídla. Někdy mi přijde, že jí až příliš často(třeba po 1,5 h - 2 h). Na noc vypije 280 ml mléka a stejně nedokáže v klidu spát. Celkově je hodně aktivní, pořád se hýbe, není chvilku v klidu a to ani při jídle. Pořád kolem sebe máchá rukama, kope nohama, je opravdu extrémně neklidný. Je to všechno opravdu normální? Strašně ráda bych jí pomohla, je mi jí fakt líto. Vím, že dítě není panenka a něco člověk musí vydržet, ale tohle mi přijde opravdu na jednoho člověka moc. Ještě jsem zapomněla dodat, že celý den hodně mrčí. Je celkově takový nespokojený, podrážděný. Bylo by asi nejlepší udělat mu nějaký režim, ale jak? Může být tak podrážděný a neklidný třeba kvůli těm alergiím (že je mu třeba nějak špatně)? Nebo třeba není to tím, že ho překrmuje a on je potom moc aktivní a bolí ho bříško? Já prostě nevím. Předem moc děkuji za radu.

Často se setkávám s tak živými a akčními dětmi, často to bývá povahou dětí. Mám dobrou zkušenost s Pyridoxinem 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B6, zklidňuje děti a podporuje vyzrávání mozkových funkcí.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.12.2016, 13:18
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce