Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ovariální cysta, zánět vejcovodů

Dobrý den, v září mi při gynekologické prohlídce, které předcházely silné bolesti v podbřišku, zjistili cystu na levém vaječníku o velikosti 46x69 mm (endometriom?) a podezření na zánět pravého vejcovodu (pyosalpinx?). V listopadu jsem podstoupila laparoskopickou operaci ve FNOL, při které byl prokázán oboustranný zánět vejcovodů (provedena salpingotomie, původce zánětu chlamydia trachomatis), oba vaječníky byly nezvětšené, bez cysty. Nyní dva týdny po LSK jsem byla na kontrolním ultrazvukovém vyšetření a cysta na levém vaječníku se objevila znovu (tentokrát o rozměrech 48x67 mm). Před plánovanou operací jsem podstoupila mnoho vyšetření a odběrů (za zmínku stojí vysoké hodnoty CA 125 - 718, AFP v normě). Při operaci mi byly aplikovány dvě dávky hyalobarierr gelu, nyní užívám klacid, entizol a wobenzym, bolesti minimální nebo žádné. V následujících dvou měsících mě čeká třítýdenní pobyt v lázních a následný test na průchodnost vejcovodů. Chtěla bych se zeptat, zda se může jednat o tutéž cystu a při operaci byla "pouze", přehlédnuta, zda se může jednat ještě o něco horšího jako je cysta a zda bych si měla zažádat o PET/CT vyšetření!? Je mi 26 let a jsem bezdětná, tudíž jistě chápete mé obavy. Předem děkuji za odpověď. Alžběta.

Odpověď MUDr. Pavel Turčan, gynekologie:

Určitě se nejedná o tutéž cystu, ale o cystu nově vzniklou. Není totiž možné, aby ji při operaci neviděli. Cysty někdy vznikají velice rychle a jednoduše, vajíčko totiž dozrává ve folikulu, který sám o sobě je takovou cystou, která v době ovulace běžně dosahuje průměru 23-25 mm, akorát někdy se stane (a u některých žen se to stává opakovaně) že folikul v době ovulace nepraskne, roste dále a stane se z něj cysta. Ve většině případů se tato cysta časem vstřebá nebo sama praskne či zmizí při menstruaci, ale ne vždy. V naprosté většině případů se jedná o benigní, tedy nezhoubnou záležitost, není proto potřeba mít obavu z rakoviny či trvalé neplodnosti. Existují ale ještě i podrobnější markery na vyšetření podezření na malignitu ovarií, například HE-4, který vyšetřujeme i na našem pracovišti Centrum MEDIOL v Olomouci. Navíc se sledováním růstu folikulu ultrazvukem a případnou aplikací injekce choriového gonadotropinu či jiných látek dá docílit toho, aby folikul skutečně prasknul tehdy, kdy prasknout má.

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×