Inzerce
Inzerce
Inzerce

Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám (morbilli, parotitis, rubeola)

Čím a jak se očkuje?

Očkuje se vakcínou PRIORIX. Jde o živou oslabenou vakcínu, podává se injekčně pod kůži na zevní stranu předloktí (lépe do končetiny, kterou dítě méně používá - pravá / levá).

  • Nově se může očkovat od první dne 13. měsíce věku a horní hranice je stanovena na 18 měsíců věku.
  • Druhá dávka se posouvá mezi 5. a 6. rok věku, dále se nepřeočkovává.

K dispozici jsou 2 očkovací látky, které jsou dětmi dobře snášeny:  PRIORIX a PRIORIX – TETRA (obsahuje kromě vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám ještě očkovací látku proti neštovicím).

  • Obě zmíněné vakcíny se podávají ve stejném schematu, očkování Priorixem hradí pojišťovny. Dvoudávkové schéma proti neštovicím je dnes doporučováno i pro samostatné očkování.

Reakce po očkování

Protože tato očkovací látka se liší od jiných očkovacích látek tím, že je tzv. živá, t.zn. obsahuje oslabené původce těchto onemocnění, může být i jiná reakce po očkování, ale také se může stát, že se nemusí objevit žádná reakce. U tohoto očkování je však třeba s reakcí počítat.
Zpravidla se objeví různě vysoká teplota až horečka v průběhu 10-14 dnů po očkování, která trvá 2-3 dny a pak odezní, dále zarudnutí, bolestivost a otok v místě vpichu (někdy kůže svědí a děti se snaží škrábat). Ale může se objevit i reakce, připomínající onemocnění spalničkami či zarděnkami, a to kdykoli v průběhu oněch 10-14 dnů, někdy již 3. den po očkování. Teploty trvají 3-4 dny, postupně se přidá kašel, rýma, dítě může zvracet a s poklesem teplot se objeví různě intenzivní vyrážka, připomínající zmíněná onemocnění. Pokud se stav dítěte nezkomplikuje nějakou přidruženou infekcí, vyrážka a ostatní příznaky v průběhu dalšího týdne odezní.

Zdůrazňuji, tato popsaná reakce je zcela vyjímečná, ale nikdy nelze zaručit, že se vyhne právě vašemu dítěti. Při druhé dávce této očkovací látky většinou reakce nejsou.

Inzerce

Režim po očkování

Tak jako u jiných očkování, je třeba i po očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím dodržovat určitý režim, protože je nutné vždy mít na paměti, že očkování je zásah do imunitního systému a dítě po očkování (a zvláště u očkování živou vakcinou) je náchylnější k jakémukoli virovému infektu.

Zásady, které je třeba dodržet:

  • nevystavujte dítě zbytečně infektům (nemoc v rodině, návštěvy supermarketů, divadelních představení, dětských besídek, plavání a pod.)
  • neplánujte si rodinnou dovolenou ve 14 dnech po očkování (hory, pobyt u moře)
  • počítejte s tím, že reakce po očkování se může objevit i 10. či 14 den! (Některé maminky se uklidní, když dítě očkování snáší dobře, a když se objeví teplota až v druhém týdnu, překvapí je to.)

Co dělat, dostaví-li se horečnatá reakce?

  • dítě uložte do postele
  • při teplotách použijte některý z přípravků na srážení teploty (Paralen, Panadol, Ibalgin, Nurofen) - ve formě čípku či sirupu, podle snášenlivosti
  • bolestivé místo vpichu zklidníte přikládáním chladných obkladů
  • při kašli a rýmě použijte příslušné přípravky, dbejte na dostatečný příjem tekutin, do jídla dítě nenuťte
  • objeví-li se vyrážka, ničím nenatírejte, odezní sama, nekoupejte
  • nejste-li si jisti zdravotním stavem svého dítěte, obraťte se na svého ošetřujícího dětského lékaře
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám - diskuze

  • chladivé náplasti
    Doporučuji na místo vpichu ihned u Dr dávat chladivé náplasti   dávám při každém očkování a je to super tip
    Safirkaaa   | 20.05.2024 08:15:18
    Reagovat | URL příspěvku
  • Přeočkování proti spalničkám, atd
    Dobrý den,
    syn je očkovaný 1. dávkou proti spalničkám atd v 15 měsících v roce 2017 v dubnu, přeočkován měl být za půl roku na podzim. Jelikož byl a je v tomto období často nemocný, přeočkování se odkládá, může být díky změně přeočkován až v 5 letech? Děkuji
    Monička1   | 11.01.2018 13:52:28
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, mám 13 měsíční dceru. Nyní máme letět k moři, dcera má pouze jednu hexavakcinu a 1x rotaviry, bývá často nemocná další očkování se nestihla, teď imunolog dal dokonce kontraindikaci a nedoporučuje očkování. Mohu s ní letět letadlem? Je tam nějaké velké riziko, když není plně očkovaná? Prý by ji ale moře na časté záněty průdušek pomohlo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pobyt u moře by určitě na recidivy nemoci dýchacích cest prospěl. Vzhledem ke značné vnímavosti dítěte způsobené neočkováním resp. nedoočkováním bych se vyhnul delšímu těsnému kontaktu s cizími osobami, tedy i hromadné dopravě, např. letadlu. Ideální by to bylo formou vlastní dopravy do apartmánu, kde se člověk pohybuje v okruhu nejbližších osob a není to přelidněný hotel.

Neuvádíte, co bylo příčinou trvalé kontraindikace očkování, zmíněné časté bronchitidy to nejsou. Naopak, náchylný organizmus by se měl chránit, jak to jen jde, alespoň neživými vakcínami.

S pozdravem,

Rastislav Maďar

 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.07.2024, 07:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi