Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mentální bulimie

  1. Co znamená pojem bulimie?
  2. O co se jedná, koho nejčastěji bulimie postihuje?
  3. Příčina a průběh onemocnění bulimií.
  4. Bulimie a její následky
  5. V čem spočívá léčení bulimie?

1. Co znamená pojem bulimie?

Bulimie je opakované záchvatovité přejídání, tj. konzumace nadměrného množství jídla během krátkého časového úseku, po němž následuje vyprovokované zvracení ve snaze potlačit výkrmný účinek jídla, často ještě s použitím projímadel. Stavy přejídání se střídají s obdobím hladovění.

Mentální bulimie se často vyskytuje současně s mentální anorexií.

2. O co se jedná, koho nejčastěji bulimie postihuje?

Nepřiměřené chování, charakterizované opakovanou konzumací velkého množství jídla v krátkém časovém úseku. Bulimie se vyskytuje většinou u 1 - 3% dívek a mladých dospělých žen, většinou psychicky labilních, s nízkým sebevědomím, někdy tomuto stavu předchází mentální anorexie, někdy se s touto poruchou kombinuje. Zřídka se objevuje u mužů.

3. Příčina a průběh onemocnění bulimií

Často jsou příčinou vzniku bulimie neurovnané vztahy v rodině, ve škole, na pracovišti.
Dívky trpí úzkostnými stavy, které zahání právě konzumací velkého množství jídla a teprve pocit plnosti přináší úlevu. Následuje však pocit zahanbení a viny, mají strach ze zvýšení tělesné hmotnosti. Dívky se hodně soustředí na svou postavu, váhu a jídlo, nedokáží se pak soustředit na nic jiného, uzavírají se do sebe, začnou ztrácet své přátele, což dál nabourává jejich sebevědomí, úzkostné stavy jsou stále častější.
Ve strachu ze zvýšení tělesné hmotnosti po jídle vyprovokují zvracení, někdy i 4x denně.
Často používají projímadla, přípravky na odvodnění, pak zase hladoví, hodně cvičí a opakovaně se zase přejídají a tak se dostávají do bludného kruhu.

4. Bulimie a její následky

U bulímie se objevují zdravotní komplikace. Narušenou rovnováhou tekutin v těle se objevují poruchy srdečního rytmu, dále se opakují bolesti břicha, bolesti krku (provokované zvracení), zduření slinných žláz.

5. V čem spočívá léčení bulimie?

Léčba bulimie je především v opakovaných psychoterapeutických sezeních, jejichž cílem je změnit způsob myšlení pacientky, odhalit příčinu úzkostných stavů na základě vzájemné důvěry. Je třeba vysvětlit smysl léčby, vytvořit správné stravovací návyky, pomoci odpoutat se od každodenního sledování své váhy a postavy. Součástí léčení je i rodinná psychoterapie a léčba depresivních stavů, většinou je nutná hospitalizace a následně ambulantní sledování.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mentální bulimie - diskuze

Poradna

Skvrna na hrudníku

| Bozidara | 27.08.2024, 17:38

Dobrý den, před cca 16 dny se dceři udělala skvrna na hrudníku. Je pořád stejná, nemizí, možná trochu zesvětlala. Dcera měla 13.července na zádech 3 klíšťata, napadla mě borelióza,ale typická skvrna to není. Nevíte prosím, o co se může jednat? Na kožní jdeme až 9.9. děkuji za odpověď.

Dobrý den,

omlouvám se, podle fotografie nelze spolehlivě posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.08.2024, 09:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×