Inzerce
Inzerce
Inzerce

Bolesti břicha u dětí

Ve zkratce pro tatínky

 1. Příčiny bolesti břicha
 2. Co dělat při bolestech břicha?
 3. Čeho je nutné se při bolestech břicha vyvarovat?

1. Příčiny bolesti břicha

Bolesti břicha mají celou řadu příčin:

Velmi často jsou projevem dětské neurózy, stejně jako bolesti hlavy (děti mají „duši uloženou v břiše“). Kdykoliv je něco trápí, nedokážou si nějaké prožitky vysvětlit, nerady chodí do školky nebo školy, jsou nuceny dělat něco co nechtějí, nebo jen prostě potřebují více pozornosti a nedokáží to říct, mají z něčeho strach, pak si stěžují na bolesti břicha, mohou také zvracet a mít průjem. Stačí většinou rozebrat situaci, opatrně vyzvědět, co vaše dítě trápí, vše vysvětlit a dítě uklidnit. Dítě vyrůstající v láskyplné rodině, kde má pocit důvěry a bezpečí, své „trampoty“ s pomocí rodičů zvládne. Někdy, zejména u přehnaně úzkostlivých rodičů je vhodné vyšetření psychologem. Naopak horší bývá situace, kdy rodiče dítěti nejen nepomohou, ale sami jsou příčinou jeho potíží, protože dítě zanedbávají.

 • Bolesti břicha mohou u dětí provázet prakticky každé onemocnění, ale příčinou jsou také anatomické odchylky nejen trávicího traktu, ale všech orgánů uložených v dutině břišní včetně jejich zánětů.
 • Stejně tak mohou působit nesmírné potíže paraziti (roupi, škrkavky apod.), velmi záludné jsou úrazy břišní stěny - ačkoliv mnohdy vypadají nevinně.

Velmi časté jsou bolesti břicha spíše funkčního charakteru:

Inzerce

Nadměrná plynatost a bolest břicha

 • Kolikovité bolesti břicha způsobené nadměrnou plynatostí, mající svůj původ jednak ve spolykaném vzduchu, jednak kvasnými pochody ve střevech. Rozpínající se střevní kličky tlakem na břišní stěnu vyvolávají kruté bolesti zejména u malých kojenců (tzv. „tříměsíční kolika“). Dítěti lze ulevit polohováním, jemným masírováním bříška ve směru hodinových ručiček (tak probíhá v břišní dutině tlusté střevo), podáním speciálních kapek (Sab simplex, Espumisan apod.), či podáním pár lžiček dětského čaje s heřmánkem a fenyklem. Rektální rourku lze použít pouze výjimečně, aby nedošlo k narušení přirozeného vyprazdňovacího reflexu. Lépe je ale těmto stavům předcházet tím, že dítě necháte dostatečně odříhnout, krmíte-li z lahve, je nutno zkontrolovat otvory v dudlíku, zda nejsou příliš velké. Pokud však bolesti nepolevují, dostaví se horečka, zvracení a dítě neztišitelně křičí, kope nožkami - vyhledejte dětského lékaře. Koliky kojenců se většinou po 3. měsíci upravují.

Bolesti břicha po jídle

 • Bolesti břicha z nestrávené a nerozkousané potravy u dětí, které ještě nedokáží stravu dobře rozkousat, proto je potřeba jídlo podávat v malých kouscích a maso nasekat nebo pomlít, ale i starší děti, když spěchají, jídlo doslova zhltají a pak se dostaví potíže. Proto je důležité od malička vést děti ke správnému stolování.
 • Změna stravovacího režimu, kdy je dítěti předložena strava, na kterou není zvyklé - často je tato situace provázena zvracením, průjmy, jindy zácpou.
Inzerce

Zácpa u dětí

 • Zácpa u dětí - velmi častá příčina bolestí břicha, vznikající poruchou stravovacích životních návyků, kdy se střevní obsah zahušťuje a činnost střev se zpomaluje. Může jít o dočasnou poruchu, obvykle stačí zvýšit příjem neslazených tekutin, zařadit do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Vhodné jsou z ovoce hrušky, švestky, broskve, fíky, meruňky, ze zeleniny brambory, brokolice, celer, syrová mrkev, z mléčných přípravků podmáslí, kyška, bílé jogurty. Je potřeba vyřadit sladkosti včetně čokolády a kakaa, slazené nápoje a zvýšit pohybovou aktivitu. U dítěte staršího 3 let můžete jednorázově zavést glycerinový čípek, nedostaví-li se stolice do 3 dnů, konzultujte lékaře. Je-li však zácpa provázena neobvyklým neklidem, teplotou nebo zvracením, zejména u malého dítěte, je nutno vyhledat lékaře ihned. Více informací o zácpě naleznete zde: www.babyonline.cz/nemoci-deti/zacpa.
 • Poznámka: plně kojené děti mohou mít stoličku během dne několikrát, ale mohou se vyprázdnit až po 10 dnech a nejedná se o zácpu. Mateřské mléko je totiž dokonalá strava pro kojence a téměř vše se zužitkuje, takže „odpad“ je minimální a také stolička i po 10 dnech je kašovitá. U malých dětí nepoužívejte projímadla, dokud se neporadíte s lékařem! O problematice zácpy je pojednáno podrobněji v samostatné kapitole.
 • Bolesti břicha často provází kolapsové stavy - jsou děti, které po dlouhém stání či jiné nucené poloze zblednou, začne je bolet břicho a zkolabují.

2. Co dělat při bolestech břicha?

Jinak budete postupovat u malého dítěte, které samozřejmě nedokáže své potíže popsat a jinak u staršího dítěte. Snažte se vždy nejprve pátrat po příčině potíží.

Kojenec, batole:

 • Jemně promasírujte bříško, pomalu měňte polohu dítěte, podejte 2-3 lžičky fenyklového čaje. Odejdou-li větry, dítě se zklidní.
 • Nejste-li úspěšní, přidejte Sab simplex, případně použijte rektální rourku – odejdou větry, většinou i trochu stolice a dítě se uklidní.
 • Jestliže se dítě po předchozích úkonech nezklidní, větry ani stolice neodchází, návštěvu lékaře neodkládejte.
 • Lékaře navštivte bezodkladně také tehdy, jestliže se dítě sice zklidní, ale potíže se opakují stále cca po půl hodině, přidá-li se zvracení, objeví-li se tmavě červená stolice nebo stolice připomínající rybízové želé, přidá-li se teplota.

Starší dítě, školák:

Dítě nechte v klidu ležet ve zvýšené poloze s pokrčenými dolními končetinami, podejte několik lžiček chladné vody nebo tmavého čaje (může být přislazen hroznovým cukrem - Glukopurem).

Inzerce
 • Klidně s dítětem promlouvejte a snažte se pátrat po příčině potíží (nejistota, strach, konzumace nevhodného jídla nebo nadměrná konzumace cukrovinek či ovoce, zjistěte kdy se dítě naposledy vyprázdnilo).
 • Pohovorem s dítětem a současným jemným prohmatáváním břicha se snažte upřesnit bolestivé místo.
 • U vystrašeného či jinak neurotizovaného dítěte potíže vymizí po odstranění příčiny. Pokud se však situace opakuje, konzultujte svého dětského lékaře (mnohdy je potřeba psychologické vyšetření).
 • Zjistíte-li, že dítě nemělo 2-3 dny stolici, podávejte pouze neslazené tekutiny, podejte glycerinový čípek. Vyprázdní-li se, tak zhruba 2 dny podávejte jen lehkou stravu se zvýšeným obsahem vlákniny (ovoce - švestky, broskve, meruňky, fíky - sušené, čerstvé nebo kompotované, zeleninu, ovesné vločky apod.).
 • Pokud se vám nepodaří vysledovat příčinu potíží, bolesti nepolevují a trvají více než hodinu, větry ani stolice neodchází ani po glycerinovém čípku, dítě je bledé, objeví se zvýšená teplota, zvracení nebo krev ve stolici, ihned navštivte nebo volejte lékaře.
 • Objevíte-li ve stolici parazity (nejčastěji jsou to roupi – drobní bílí cca 3-4mm dlouzí červíci), je potřeba dítě přeléčit přípravkem, který doporučí váš dětský lékař.

3. Čeho je nutné se při bolestech břicha vyvarovat?

 • Nikdy bolesti břicha nepodceňujte.
 • Nikdy nepodávejte léky tlumící bolest, ani léky snižující teplotu (také tlumí bolest).
 • Má-li vaše dítě tříselnou kýlu, může se stát, že se uskřine – nikdy se nesnažte kýlu zatlačit, ale okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.
 • Předcházel-li bolesti břicha pád z prolézačky, na kole nebo při jiné aktivitě, vyhledejte lékaře ihned.
 • Mějte na paměti, že bolest břicha často provází jiné onemocnění, ale břišní komplikace se mohou s jiným onemocněním kombinovat.
 • Teplý obklad na břicho (termofor) použijte jen tehdy, máte li jistotu, že příčinou potíží je nadměrná konzumace nějaké potraviny (ovoce, ořechy apod.) nebo jiný dietní prohřešek, nedostatečné vyprázdnění a z toho plynoucí zvýšená plynatost střev.
 • Studený obklad cca na 15 minut můžete do návštěvy lékaře přiložit bez obav.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7

Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována náročnými malými dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitního „materiálu“ na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství a po 40

Knížka pro budoucí maminky Zdravé těhotenství a zdravotně-společenská inspirace pro zralé ženy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Ke všem našim publikacím můžete shlédnout videa, co knížky obsahují, jak s nimi mohou děti tvořit a hravě se vzdělávat. Videa najdete na prokliku jednotlivých publikací.

Inzerce

Knihy Pro chytré hlavičky

Říkačky pro chytré hlavičky Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky
Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky Jak děti přicházejí na svět
Zdravé těhotenstv Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

www.prochytrehlavicky.cz

Inzerce

 

Ve zkratce pro tatínky

Bolest břicha může provázet jakékoliv onemocnění, anatomické odchylky, onemocnění parazity, úrazy břišní stěny, mohou být funkčního charakteru při nadměrné plynatosti, běžně po jídle, při zácpě až po projev dětské neurózy. U kolik kojenců pomůže polohování, masírování bříška, kapky rozpouštějící nahromaděné bubliny. Pokud se bolest přesto nezmírní, nebo opakuje, je žádoucí vyhledat lékaře. U školáka je nutné zjistit příčinu a tu se pokusit odstranit. Možnosti jsou od banální až po život ohrožující stav. Proto bolesti břicha rozhodně u dětí nepodceňujeme, raději co nejdříve vyhledáme odbornou pomoc. Rozhodně u nich nepodáváme žádné bolest tišící či teplotu snižující léky. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Bolest břicha - diskuze

 • Zácpa, reflux silné bolesti bříška
  Dobrý den, již přes týden se potykam u dvery 1 měsíc je na UM, se silnou bolesti bříška, zácpou a silným refluxem. U doktorky jsme byly, dcerce bylo uděláno UZ vyšetření, kde bylo řečeno jen, že má silnější reflux, na to konto jsme pořídily AR mlíčko.a tím to začalo, malá přestala mít stolici, neustále ae svijela v bolestech, křičela a jen prdela, byly jsme znova u lékařky, odcházely jsme s tím že má podezření na ABKM, takže nám napsala Nutrilon. Po prvním dávce Nutrilonu ro vypadalo jakoby mávnutím kouzelného proutku všechny problémy zmizely, ale omyl, po dalších dávkách krmení nastala situace ještě horší, malá má stále zácpu, bezprostředně po krmení šíleně brečí a je ve velkých bolestech a samozřejmě zvrací. Paní doktorka už neví co s námi a my jsme doma zoufalí, protože malá pořád brečí, bolí ji bříško a je vidět že není v pohodě. Mám i fotografii stolice po mikroklystyru abych jí aspoň trochu ulevila a nelíbí se mi to úplně. Doktorka nám řekla už jen počkat a vydržet, v případě velkého zhoršení pohotovost. Můžete prosím poradit jak jí pomoct????????????? Děkuji
  Lucien1993   | 20.10.2023 14:33:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Probiotika
  Ahoj,
  tak já nedám dopustit na probiotické kapičky a olejíček na masáž bříška.
  Koliky nás začaly zlobit ve třech týdnech. Nasadili jsme probiotika a za tři dny jsem nevěděla, co to je bolest bříška u malé.
  Ale kapičky nám v sedmi týdnech došly a mně přišlo, že je dcerka v pohodě a tudíž je dál nepotřebuje..
  No, po týdnu jsme je zase v bolestech vraceli, ale opět tři dny a pohodička, bříško, jako v pokojíčku.
  Myslím, že je nějakou dobu nevysadím.
  spinisek   | 01.07.2013 16:59:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • problémy u kojence
  ahoj, tak já tedy nevím jak u vás, ale nám moc sab simplex nezabral...asi je to u každého individuální, ale nám pomohly kapičky espumisan - mají dobrou příchuť a stačí jen pár kapek - my dáváme asi tak 7 - protože mám vždy pocit, že z té lžičky to to prtě ještě všechno nedostane. a asi jako každé tyhle přípravky je fakt nutné dávat pravidelně..takže asi nejlíp před každým kojením - krmením...nám to už zachránilo pár noci
  helounek   | 10.04.2013 08:27:06 | Reakcí: 1, poslední: 16.05.2014 12:05:25
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: problémy u kojence
   Jj, stejná zkušenost, zabral Espumisan a cvičení na bříško, dávala jsem ho preventivně až do 6 měsíců.
   Madeni   | 16.05.2014 12:05:25
   Reagovat | URL příspěvku
 • Kapičky pro miminka
  Tak já vyzkoušela u malého snad všechny kapičky, co jsou na trhu a Espumisan mi přijde nejúčinnější. Zabral rychle a stačilo pět kapiček před kojením.  
  Misch81   | 24.10.2011 11:34:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zácpa
  Náš syn měl taky problémy s kakáním a bolestí bříška. Neustále plakal, bylo to k zešílení. Pomohly mu po všech možných experimentach až Probiotické kapky Biogaia. Jsou skvělé! od té doby je klid, ufff. 
  Lida4321   | 03.10.2011 11:27:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • Espumisan
  Přidávám se k dobré zkušenosti s kapičkami Espumisan, také je mohu jen doporučit. Zabraly rychle a i co se týče peněz, vychází nejlevněji ze všech přípravků z lékarny.  
  Jarmisa   | 30.08.2011 15:59:48 | Reakcí: 1, poslední: 19.05.2014 15:47:16
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Espumisan
   Teď je soutěž s Espumisanem, našla jsem to na webových stránkách a jsou prima ceny pro prťata... tak kdo je užíváte, nezapomeňte na to, je to ještě do půlky června.  
   Madeni   | 19.05.2014 15:47:16
   Reagovat | URL příspěvku
 • Na bolest bříška
  Naší malé bylo taky hodně ouvej a mě ve finále taky. Furt se v postýlce kroutila. Až mám pocit, že nám teď zabraly kapičky od Espumisanu, jsou teď i pro miminka a na mě zapůsobily velice dobře. A jsou takové banánově slaďoučké a malé chutnají. A myslím, že zabírají dobře, alespoň nám :-)
  Domča29   | 09.08.2011 09:32:49
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Tiky hlavou u roční dcery

| AgirED | 16.04.2024, 13:41

Dobrý den, dcera oslavila roční narozeniny a zhruba ve stejný den jsme zjistili, že dělá zvláštní tiky hlavou, vždy to trvá jen chvilinku, ale je to jakoby ji byla zima, prostě malinko vykulí očička a lehce pohybuje hlavičkou a hned zase nic a vše je v pořádku. Známí říkají, že by to nemělo být nic vážného, ale raději se ptám.. jinak je šikovná a vše v pořádku. Děkuji za každou radu, s pozdravem Vagner

Dobrý den,

toto nedovedu posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.04.2024, 14:27
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×