Příčiny bolesti břicha
Bolesti břicha mají celou řadu příčin:
Velmi často jsou projevem dětské neurózy, stejně jako bolesti hlavy (děti mají „duši uloženou v břiše“). Kdykoliv je něco trápí, nedokážou si nějaké prožitky vysvětlit, nerady chodí do školky nebo školy, jsou nuceny dělat něco co nechtějí, nebo jen prostě potřebují více pozornosti a nedokáží to říct, mají z něčeho strach, pak si stěžují na bolesti břicha, mohou také zvracet a mít průjem. Stačí většinou rozebrat situaci, opatrně vyzvědět, co vaše dítě trápí, vše vysvětlit a dítě uklidnit. Dítě vyrůstající v láskyplné rodině, kde má pocit důvěry a bezpečí, své „trampoty“ s pomocí rodičů zvládne. Někdy, zejména u přehnaně úzkostlivých rodičů je vhodné vyšetření psychologem. Naopak horší bývá situace, kdy rodiče dítěti nejen nepomohou, ale sami jsou příčinou jeho potíží, protože dítě zanedbávají.
- Bolesti břicha mohou u dětí provázet prakticky každé onemocnění, ale příčinou jsou také anatomické odchylky nejen trávicího traktu, ale všech orgánů uložených v dutině břišní včetně jejich zánětů.
- Stejně tak mohou působit nesmírné potíže paraziti (roupi, škrkavky apod.), velmi záludné jsou úrazy břišní stěny - ačkoliv mnohdy vypadají nevinně.
Velmi časté jsou bolesti břicha spíše funkčního charakteru:
Nadměrná plynatost a bolest břicha
- Kolikovité bolesti břicha způsobené nadměrnou plynatostí, mající svůj původ jednak ve spolykaném vzduchu, jednak kvasnými pochody ve střevech. Rozpínající se střevní kličky tlakem na břišní stěnu vyvolávají kruté bolesti zejména u malých kojenců (tzv. „tříměsíční kolika“). Dítěti lze ulevit polohováním, jemným masírováním bříška ve směru hodinových ručiček (tak probíhá v břišní dutině tlusté střevo), podáním speciálních kapek (Sab simplex, Espumisan apod.), či podáním pár lžiček dětského čaje s heřmánkem a fenyklem. Rektální rourku lze použít pouze výjimečně, aby nedošlo k narušení přirozeného vyprazdňovacího reflexu. Lépe je ale těmto stavům předcházet tím, že dítě necháte dostatečně odříhnout, krmíte-li z lahve, je nutno zkontrolovat otvory v dudlíku, zda nejsou příliš velké. Pokud však bolesti nepolevují, dostaví se horečka, zvracení a dítě neztišitelně křičí, kope nožkami - vyhledejte dětského lékaře. Koliky kojenců se většinou po 3. měsíci upravují.
Bolesti břicha po jídle
- Bolesti břicha z nestrávené a nerozkousané potravy u dětí, které ještě nedokáží stravu dobře rozkousat, proto je potřeba jídlo podávat v malých kouscích a maso nasekat nebo pomlít, ale i starší děti, když spěchají, jídlo doslova zhltají a pak se dostaví potíže. Proto je důležité od malička vést děti ke správnému stolování.
- Změna stravovacího režimu, kdy je dítěti předložena strava, na kterou není zvyklé - často je tato situace provázena zvracením, průjmy, jindy zácpou.
Anti-koliková láhev Zero Zero – zdravé trávení již od narození
Zácpa u dětí
- Zácpa u dětí - velmi častá příčina bolestí břicha, vznikající poruchou stravovacích životních návyků, kdy se střevní obsah zahušťuje a činnost střev se zpomaluje. Může jít o dočasnou poruchu, obvykle stačí zvýšit příjem neslazených tekutin, zařadit do jídelníčku potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Vhodné jsou z ovoce hrušky, švestky, broskve, fíky, meruňky, ze zeleniny brambory, brokolice, celer, syrová mrkev, z mléčných přípravků podmáslí, kyška, bílé jogurty. Je potřeba vyřadit sladkosti včetně čokolády a kakaa, slazené nápoje a zvýšit pohybovou aktivitu. U dítěte staršího 3 let můžete jednorázově zavést glycerinový čípek, nedostaví-li se stolice do 3 dnů, konzultujte lékaře. Je-li však zácpa provázena neobvyklým neklidem, teplotou nebo zvracením, zejména u malého dítěte, je nutno vyhledat lékaře ihned. Více informací o zácpě naleznete zde: www.babyonline.cz/nemoci-deti/zacpa.
- Poznámka: plně kojené děti mohou mít stoličku během dne několikrát, ale mohou se vyprázdnit až po 10 dnech a nejedná se o zácpu. Mateřské mléko je totiž dokonalá strava pro kojence a téměř vše se zužitkuje, takže „odpad“ je minimální a také stolička i po 10 dnech je kašovitá. U malých dětí nepoužívejte projímadla, dokud se neporadíte s lékařem! O problematice zácpy je pojednáno podrobněji v samostatné kapitole.
- Bolesti břicha často provází kolapsové stavy - jsou děti, které po dlouhém stání či jiné nucené poloze zblednou, začne je bolet břicho a zkolabují.
Co dělat při bolestech břicha?
Jinak budete postupovat u malého dítěte, které samozřejmě nedokáže své potíže popsat a jinak u staršího dítěte. Snažte se vždy nejprve pátrat po příčině potíží.
Kojenec, batole:
- Jemně promasírujte bříško, pomalu měňte polohu dítěte, podejte 2-3 lžičky fenyklového čaje. Odejdou-li větry, dítě se zklidní.
- Nejste-li úspěšní, přidejte Sab simplex, případně použijte rektální rourku – odejdou větry, většinou i trochu stolice a dítě se uklidní.
- Jestliže se dítě po předchozích úkonech nezklidní, větry ani stolice neodchází, návštěvu lékaře neodkládejte.
- Lékaře navštivte bezodkladně také tehdy, jestliže se dítě sice zklidní, ale potíže se opakují stále cca po půl hodině, přidá-li se zvracení, objeví-li se tmavě červená stolice nebo stolice připomínající rybízové želé, přidá-li se teplota.
Starší dítě, školák:
Dítě nechte v klidu ležet ve zvýšené poloze s pokrčenými dolními končetinami, podejte několik lžiček chladné vody nebo tmavého čaje (může být přislazen hroznovým cukrem - Glukopurem).
- Klidně s dítětem promlouvejte a snažte se pátrat po příčině potíží (nejistota, strach, konzumace nevhodného jídla nebo nadměrná konzumace cukrovinek či ovoce, zjistěte kdy se dítě naposledy vyprázdnilo).
- Pohovorem s dítětem a současným jemným prohmatáváním břicha se snažte upřesnit bolestivé místo.
- U vystrašeného či jinak neurotizovaného dítěte potíže vymizí po odstranění příčiny. Pokud se však situace opakuje, konzultujte svého dětského lékaře (mnohdy je potřeba psychologické vyšetření).
- Zjistíte-li, že dítě nemělo 2-3 dny stolici, podávejte pouze neslazené tekutiny, podejte glycerinový čípek. Vyprázdní-li se, tak zhruba 2 dny podávejte jen lehkou stravu se zvýšeným obsahem vlákniny (ovoce - švestky, broskve, meruňky, fíky - sušené, čerstvé nebo kompotované, zeleninu, ovesné vločky apod.).
- Pokud se vám nepodaří vysledovat příčinu potíží, bolesti nepolevují a trvají více než hodinu, větry ani stolice neodchází ani po glycerinovém čípku, dítě je bledé, objeví se zvýšená teplota, zvracení nebo krev ve stolici, ihned navštivte nebo volejte lékaře.
- Objevíte-li ve stolici parazity (nejčastěji jsou to roupi – drobní bílí cca 3-4mm dlouzí červíci), je potřeba dítě přeléčit přípravkem, který doporučí váš dětský lékař.
Čeho je nutné se při bolestech břicha vyvarovat?
- Nikdy bolesti břicha nepodceňujte.
- Nikdy nepodávejte léky tlumící bolest, ani léky snižující teplotu (také tlumí bolest).
- Má-li vaše dítě tříselnou kýlu, může se stát, že se uskřine – nikdy se nesnažte kýlu zatlačit, ale okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.
- Předcházel-li bolesti břicha pád z prolézačky, na kole nebo při jiné aktivitě, vyhledejte lékaře ihned.
- Mějte na paměti, že bolest břicha často provází jiné onemocnění, ale břišní komplikace se mohou s jiným onemocněním kombinovat.
- Teplý obklad na břicho (termofor) použijte jen tehdy, máte li jistotu, že příčinou potíží je nadměrná konzumace nějaké potraviny (ovoce, ořechy apod.) nebo jiný dietní prohřešek, nedostatečné vyprázdnění a z toho plynoucí zvýšená plynatost střev.
- Studený obklad cca na 15 minut můžete do návštěvy lékaře přiložit bez obav.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
KNIHY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY
ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7
Začalo to v roce 2008, kdy jsme napsali a ke konci roku vydali naši prvotinu Říkačky pro chytré hlavičky. Byla inspirována náročnými malými dětmi, které již neposeděly u říkanek z minulých století. Chtěly něco z reálného života, zajímaly se živě o sebe, své tělo, svět kolem nás. A právě takové říkanky v knížce najdete. Každá říkačka předá dítěti nějakou znalost či dovednost. Nedostatek kvalitního „materiálu“ na knižním trhu nás vedl k pokračování vzdělávacího cyklu, a to ucelenou předškolní přípravou Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Následně vyšly Písmenkové kartičky pro chytré hlavičky a Jak děti přicházejí na svět.
Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství a po 40
Knížka pro budoucí maminky Zdravé těhotenství a zdravotně-společenská inspirace pro zralé ženy Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Ke všem našim publikacím můžete shlédnout videa, co knížky obsahují, jak s nimi mohou děti tvořit a hravě se vzdělávat. Videa najdete na prokliku jednotlivých publikací.
Ve zkratce pro tatínky
Bolest břicha může provázet jakékoliv onemocnění, anatomické odchylky, onemocnění parazity, úrazy břišní stěny, mohou být funkčního charakteru při nadměrné plynatosti, běžně po jídle, při zácpě až po projev dětské neurózy. U kolik kojenců pomůže polohování, masírování bříška, kapky rozpouštějící nahromaděné bubliny. Pokud se bolest přesto nezmírní, nebo opakuje, je žádoucí vyhledat lékaře. U školáka je nutné zjistit příčinu a tu se pokusit odstranit. Možnosti jsou od banální až po život ohrožující stav. Proto bolesti břicha rozhodně u dětí nepodceňujeme, raději co nejdříve vyhledáme odbornou pomoc. Rozhodně u nich nepodáváme žádné bolest tišící či teplotu snižující léky. JM