Celkem výsledků pro tag/y "zaměstnání": 30
Dobrý den, prosím mohu pobírat RP i při návratu na stejnou pozici, ke stejnému zaměstnavateli, u kterého mi vznikl nárok na PPM? Nyní pobírám RP a v září mám nastoupit na HPP ke svému zaměstnavateli, synovi je 2,5 roku, ale rada bych pobirala rodičovský příspěvek až do jeho 4 let a současne pracovala na plný úvazek na stejné pozici u stejného zamestnavatele. Komu prosím musím toto nahlásit a co konkrétně sdelit - zaměstnavateli, státu? Děkuji moc za vaši odpověď. Hezký den, V. S.
Dobrý den,
při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, tedy i na stejné pozici pro stejného zaměstnavatele. Čerpání příspěvku oznamte zaměstnavateli, jinam nic hlásit nemusíte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám roční dceru a jsem s ní na rodičovské. Zaměstnavatel mě z organizačních důvodů přemluvil, abych se vrátila na plný úvazek. Bohužel jsme zjistili, že tato situace není únosná a tak se chci vrátit zpět na rodičovskou. Vedoucímu už jsem to již řekla, samozřejmě, že "nadšený" z toho nebyl. Chci se zeptat jestli mi v tom může nějak bránit.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám bránit nemůže, nárok na rodičovskou dovolenou máte do 3 let věku dítěte a můžete tedy na ni znovu nastoupit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,obracím se s dotazem ohledně nároku na PPM. V únoru 2020 jsem úspěšně dokončila VŠ studium a k 1.3. jsem nastoupila na HPP do zaměstnání s 3měs zkušební dobou(tedy do konce května). Nyní jsem těhotná a nejspíše budu muset těhotenství přiznat ještě ve zkušební době. Obávám se výpovědi, kdy bych se musela jít např. od května zapsat na ÚP. Měla bych v tomto případě nárok na PPM vzhledem k ochranné lhůtě? (Nástup na mateřskou dovolenou cca na konci září, termín porodu cca 20/11). Popřípadě prosím o radu, jak situaci nejlépe vyřešit. V případě, že bych neměla nárok na PPM, měla bych automaticky RD na 4 roky? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověd.
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud 270 dní nesplňujete ze zaměstnání, je možné započítat dobu úspěšně ukončeného vysokoškolského studia, pokud se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání. Druhou podmínkou nároku je nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Pokud by Vám tedy skončil pracovní poměr ve zkušební době například po 2 měsících, ochranná lhůta by byla také pouze 2 měsíce. V případě, že byste si v ochranné lhůtě našla jiné zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, běh ochranné lhůty by se přerušil a v případě konce tohoto druhého zaměstnání by běžela nevyčerpaná ochranná lhůta plus ochranná lhůta z nového zaměstnání, maximálně 180 dní. Pokud byste se do ochranné lhůty nevešla, můžete od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek ve výši 10 tis. Kč měsíčně (při této částce to vychází na 30 měsíců) nebo vyšší částku, pokud byste doložila vyšší denní vyměřovací základ otce dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele a dohodu o provedení činnosti u druhého. I u dohody za mě platí zaměstnavatel povinné odvody včetně sociálního pojištění. Chtěla jsem se zeptat, jestli se mi do výše vyměřovacího základu pro výpočet mateřské budou počítat obě zaměstnání? U jednoho zaměstnavatele mi brzy končí doba určitá, pokud by mě smlouvu neprodloužili, bude mít případný nástup na úřad práce vliv na výši mateřské? Děkuji
Dobrý den,
pokud máte souběh zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, posuzuje se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) každé zaměstnání samostatně. Při splnění podmínek v obou zaměstnáních může vzniknout nárok z obou zaměstnání. Konkrétně nemůžu Váš nárok posoudit, protože z dotazu není jasné, jestli pracujete na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, není zřejmé, které zaměstnání by mělo skončit uplynutím doby určité, ani jak dlouho v jednotlivých zaměstnáních pracujete. Pro nárok na PPM je vždy potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pro nárok ze dvou zaměstnání je potřeba tuto podmínku splnit alespoň u jednoho zaměstnání bez započítání jiných dob pojištění a zároveň je potřeba splnit souběh dvou zaměstnání (pojištění) po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Z DPČ, pokud je zaměstnáním malého rozsahu, a z DPP neplyne ochranná lhůta. Pokud nebudou splněny podmínky pro nárok z obou prací, vypočítá se výše PPM z posledního zaměstnání (pojištění) před nástupem na PPM. Registrace na ÚP nárok ani výši PPM neovlivňuje.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,moc vás prosím o radu ohledně PPM. Jsem OSVČ, moje činnosti jsou poskytování tělovýchovných služeb a také poradenská činnost. Platím se dobrovolně nemocenské pojištění, tedy podmínky na vznik PPM jako OSVČ bych splňovala. Nyní vykonávám obě dvě činnosti souběžně pro různé subjekty. Protože jsem ale již těhotná a také kvůli koronaviru, chtěla bych svou činnost v tělovýchovných službách přerušit. Ve firmě, kde poskytuji poradenskou činnost je možná příležitost nechat se od 1.1.2021 zaměstnat na zkrácený úvazek. Také jednám s jinou firmou o možnosti zaměstnání od ledna. Pracovala bych tedy od ledna do dubna/května, kdy odhaduji nástup na mateřskou. Nebude to ze strany OSSZ posuzováno jako účelové zaměstnání? Předesílám, že pracovat mám skutečně v plánu, nejedná se jen o "papírové zaměstnání".Nedokážu ale nikde dohledat, jaká je přesná definice účelového zaměstnání. Může se těhotná žena nechat zaměstnat na takto krátkou dobu, aby nepřišla o PPM počítanou z OSVČ, která je samozřejmě nižší?Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
zákon o nemocenském pojištění nestanovuje minimální délku zaměstnání před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Zákon ani nedefinuje účelové zaměstnání. Žádný zákon také nezakazuje firmě zaměstnat těhotnou ženu a nezakazuje ani těhotné ženě nechat se zaměstnat (v tomto duchu se již v minulosti vyjadřovat Nejvyšší soud). Jestliže se tedy ve Vašem případě nejedná o fiktivní zaměstnání, ale máte v úmyslu práci skutečně vykonávat, navíc plánujete pracovat nejméně 4 měsíce, nevidím v tom vůbec žádný problém. V případě pochybností se však můžete obrátit s dotazem přímo na ČSSZ (call centrum 800 050 248). Jestliže pozastavíte samostatně výdělečnou činnost a nastoupíte do zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, bude se výše PPM počítat ze zaměstnání. Pokud budete mít souběžně dvě zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, bude se PPM počítat z toho, ve kterém budete mít vyšší denní vyměřovací základ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, byla jsem zaměstnaná v práci 2018 a pak jsem zjistila že jsem těhotná, šla jsem na rizikové těhotenství a v 2019 mi poslali dopis, že mi ukončili pracovní poměr. Pobírala jsem mateřskou, pak jsem přešla na rodičák a teďka jsme přemýšleli, že bychom se pokusili o druhé miminko, ale při synovi od srpna 2020 jsem měla možnost dělat brigádu v jiné práci a pak mně nabídli zkrácený úvazek, tak jsem to vzala. Chtěla bych se zeptat,, je možnost mít pak nárok na mateřskou a nebo musím odpracovat zase rok?Děkuji moc.Hana Janečková.
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky a zároveň nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Do potřebných 270 dní se Vám může započítat i brigáda, pokud z ní bylo odváděno nemocenské pojištění.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat pro ujištění, že budu mít nárok na mateřskou.Mám smlouvu na rok na dobu určitou do srpna 2021 a na konci července budu nastupovat na mateřskou. Odpracováno u firmy sice nebudu mít rok, ale od dubna 2020 jsem pracovala na DPP, kde jsem měla podepsané růžové prohlášení a výdělek nad 10 000,-, a tedy za mě zaměstnavatel odváděl zdravotní a sociální ve výplatní pásce, což by mělo splňovat požadavek odvádění 270 kalendářních dní po dobu 2 let. Budu mít tedy nárok na mateřskou, ačkoliv skončí můj zaměstnanecký poměr? Doufám, že jsem situaci popsala co nejrozumněji. Jen se doptám ještě, zánikem pracovního poměru v době mateřské už nebudu mít pak s firmou nic spojujícího? Mohu u ní mít třeba brigádu? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Dobrý den,
v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) budete splňovat podmínky nároku a skončení pracovního poměru během čerpáním PPM nebude mít na její čerpání žádný vliv, výplata PPM bude dál pokračovat. Během čerpání PPM není možné vykonávat pro svého zaměstnavatele stejný druh práce, ze které čerpáte PPM. Jiný druh práce vykonávat můžete.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (z důvodu evidence na úřadu práce) a rádi bychom, aby tento příspěvek mohl pobírat manžel. Manžel je do 30.6.2021 OSVČ a od 1.7.2021 bude zaměstnanec (a OSVČ pozastaví). Porod očekáváme na přelomu ledna a února. Jaké podmínky musí manžel splnit, aby mohl pobírat mateřskou? Nemůžeme dohledat, jak to je v případě kombinace OSVČ a zaměstnání. Moc děkujeme, Renata
Dobrý den,
Váš manžel může čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu. K datu nástupu na PPM musí splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky (tady je možné započítat nejen nové zaměstnání, ale i pojištění OSVČ, pokud se k dobrovolné účasti přihlásil). V době nástupu na PPM musí zároveň být zaměstnaný (pojištěný) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je u muže maximálně 7 dní. Pokud by žádal jako OSVČ, musel by navíc splnit podmínku 180 dní dobrovolného nemocenského pojištění jako OSVČ za poslední rok před nástupem na PPM. Dále je potřeba, aby s Vámi manžel uzavřel písemnou dohodu, ve které bude uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat a datum porodu. Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen - lze i přímo na OSSZ. Během čerpání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok uplatňuje.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, končí mi rodičovská doovlená a dosud jsem mela platnou smlouvu na dobu určitou. Ráda bych nyní změnila zaměstnavatele, a tak dostala novou smlouvu. Pokud bych znovu otěhotněla, měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství až po uplynutí oněch 270 dní, nebo se smlouvy u různých zaměstnavatelů "sčítají" a nárok na PPM vzniká ihned? Za předpokladu, že jsem neustále měla platnou smlouvu. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
do potřebné doby 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítává i doba z předchozího zaměstnání (i když jste byla na rodičovské dovolené), pokud spadá do období 2 let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na PPM byste měla tedy hned, ale je potřeba také splňovat druhou podmínku - nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Pozor tedy na případný konec nového zaměstnání ve zkušební době, kdy by Vám ochranná lhůta nemusela vyjít.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se poradila, z čeho by se mi případně vypočítala výše mateřské dovolené. V současné době jsem 3. rokem zaměstnaná na poloviční úvazek a k tomu mám souběh se zaměstnáním (vedlejší), nemocenské pojištění mi tedy hradí zaměstnavatel. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud si nehradíte dobrovolné nemocenské pojištění jako OSVČ, bude se Vám počítat výše peněžité pomoci v mateřství pouze ze zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, momentalne jsem po druhe na rodicovske dovolene ( jiz od roku 2019 nepretrzite), zamestnana jsem na HPP na dobu neurcitou, nynejsi rodicovska dovolena mi trva do zari 2023, v rijnu 2023 mam termin tretiho porodu. Dotaz c. 1 mam narok na dalsi PPM od zamestnavatele?Od 1.unora 2023 jsem na polovicni uvazek zamestnana jeste u jineho zamestnavatele,na dobu urcitou jeden rok do unora 2024. Termin porodu je 17.10. 2023.Dotaz c.2 Budu mit zde narok na penezitou pomoc v materstvi?
Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z pracovního poměru na dobu neurčitou mít budete, po celou dobu Vám trvá účast na nemocenském pojištění, tedy podmínky splňujete. PPM bude vyplácet příslušná OSSZ, žádost podáte prostřednictvím svého zaměstnavatele. Jestliže nastupujete na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte a za trvání stejného zaměstnání, bude výše PPM vypočítána ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte, pokud je předchozí vyměřovací základ vyšší než ten, který bude zjištěn aktuálně při nástupu.
Z polovičního úvazku nárok na PPM mít nebudete, jelikož v něm nesplníte podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění (musí být splněno nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu). Při souběhu více zaměstnání (činností) se posuzuje splnění podmínek u každého samostatně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Mám dotaz ohledně nároku na PPM.Mám syna narozeného 3.1.2022 na něho jsem nárok na PPM měla, momentálně jsem na rodičovské dovolené. K 31.4.2023. mi skončila smlouva na určito.Znova jsem otěhotněla, budu mít i tentokrát nárok na PPM?
Dobrý den,
pokud jste otěhotněla až po skončení zaměstnání, nebudete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Tuto podmínku splňujete, započítává se i doba na rodičovské dovolené při trvání pracovního poměru. Zároveň je ale potřeba být v době nástupu zaměstnaná (nemocensky pojištěná) nebo být v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Pokud jste otěhotněla ještě v době trvání pracovního poměru, běží Vám ochranná lhůta 180 dnů od skončení zaměstnání a záleží na tom, jestli se s nástupem na PPM vejdete do této lhůta. Nastoupit na PPM můžete v rozmezí 6-8 týdnů před stanoveným termínem porodu.
Pro akci je nutné přihlášení