banner

Celkem výsledků pro tag/y "zaměstnání": 30

Dobrý den,jak je to s pobíráním rodičovského příspěvku, když jsem se vrátila do práce předčasně? Rodičovský příspěvek mám pobírat až do července 2017, ale do práce jsem nastoupila už teď v březnu. Nastoupila jsem ke stejnému zaměstnavateli na zkrácený pracovní úvazek, dcerka chodí do školky. Musím nástup do práce hlásit na Úřad práce (sociálku) a na zdravotní pojišťovnu? Jak je to s čerpáním dovolené a paragrafu, je v tom nějaké omezení?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, při RP se příjmy nezkoumají, takže pracovat můžete bez omezení a současně dočerpat RP - tedy za předpokladu, že je dcera starší 2 let (kvůli omezením návštěvy školky).

Dobrý den,k 3.4. 2017 jsem ukončila pracovní poměr na dobu určitou - dohodou z důvodu stěhování do Prahy. Pracovní poměr trval od 16.5.2016. Pak jsem ale zjistila, že jsem těhotná a tudíž i nezaměstnaná. Doktorka mi těhotenství potvrdila a 11.5. si mám vyzvednout těhotenskou průkazku. Na úřad práce jsem se zatím nedostavila, neboť jsem měla jít z práce do práce a nejsem si jistá, jestli není lepší řešení. Takže mám jít na úřad práce, tam se zaregistrovat a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? A nebo mám jít za posledním zaměstnavatelem? Četla jsem, že s neschopenkou by mě měl platit až do mateřské dovolené. Jenže na to spoléhat nechci, neboť nevím, jestli mi doktorka napíše rizikové těhotenství. Nebo je ještě jiné řešení? Jsem z toho celkem v koncích. A představa, že budu mít měsíčně 5 tisíc na podpoře mi moc nepřidá. Jsem poprvé těhotná a na vše sama. Děkuji moc za každou radu.

Dobrý den, bohužel úplně nevím, co Vám v této situaci poradit. Existuje sice ochranná lhůta pro těhotné 180 dní, ale vzhledem k datu ukončení pracovního poměru a rané fázi vašeho těhotenství je otázka, zda by tato prodloužená ochranná lhůta šla uplatnit. Na úřad práce jste ale rozhodně měla jít hned, protože Vám vznikne mezera v placení povinného pojištění. Pokud by to šlo, bylo by pro Vás jednoznačně nejlepší ještě někam do zaměstnání nastoupit - pak byste měla nárok na případnou nemocenskou i mateřskou (PPM).

Dobrý den, mám podobný, ale ne zcela totožný dotaz jako ten uživatelky monkey8. Podala jsem výpověď v práci, ve které jsem odpracovala 9 měsíců (více než 270 dní). Výpovědní lhůta mi skončí 31. 5. 2017 (zítra). Od 1. 6. budu vedena na Úřadu práce a 5 měsíců pobírat podporu v nezaměstnanosti. Již nyní ale vím, že jsem těhotná, ještě však nejsem u gynekologa vedena. Ochrannou lhůtu pravděpodobně nestihnu, bylo by ale možné, aby mne nějaký příbuzný zaměstnal poslední měsíc před nástupem na mateřskou dovolenou? Získala bych tak na ni nárok? Stačilo by být v zaměstnání pouze onen jeden měsíc? Kolik by za mne příbuzný - zaměstnavatel musel zaplatit? Děkuji předem za odpovědi. Veronika

Dobrý den, teoreticky by to stačilo, ale jak už jsem upozorňovala předchozí čtenáře, správa sociálního zabezpečení si toto dost hlídá. Výše odvodů zaměstnavatele za vás se odvíjí od výše platu - odvádí celkem 34%.

Dobrý den, paní Tautová, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v tomto případě: Vracím se do zaměstnání, jedná se o kancelářskou práci, před odchodem na mateřskou jsem pracovala na 8,5 hodiny, nyní se na tomto oddělení pracuje jen na 12ti hodinové směny. Ve smlouvě mám prac. dobu uvedenou 8,5 hod (40h/týden). Na mateřské jsem ale 5,5 let a budu se vracet v listopadu. Pracovat na 12tky je pro mě nemyslitelné, děti bych viděla jen po cestě do školky...Mám naději prosadit svou prac. dobu?Pro mě by bylo ideální pracovat na zkrácený úvazek, případně rozdělit prac. dobu na částečný home office, ale s tím asi nemám šanci uspět, pokud to zaměstnavatel nechce, že?

Dobrý den, bohužel toto jsou dotazy spíš na právníka než na mě. Na 12 hodinové směny každopádně přistoupit nemusíte a pak je na přístupu zaměstnavatele, jak situaci vyřešíte.

Dobrý den,momentálně jsem na RD a mám smlouvu na dobu neurčitou. Ráda bych při RD začala pracovat v jiné firmě na poloviční úvazek. Pokud by mi byla ukončena smlouva v původním zaměstnání, budu mít i s polovičním úvazkem případně nárok na PPM na druhé dítě? Nebo musím mít smlouvu na HPP a pracovat pro nového zaměstnavatele nějakou dobu? Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, zásadní pro nárok na PPM je to, jestli za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění a v jaké výši. Pokud ho tedy odvádět bude, nárok na PPM budete mít i z částečného úvazku. Je ale třeba si toto ohlídat a domluvit se, protože oběcně je RD brána jako "hlavní prac. poměr" práce jako vedlejší - tudíž za matku platí pojištění stát a ne zaměstnavatel. Limit příjmu pro VPP je cca 60.000,- za rok.

Dobrý den,ještě mám na Vás jeden dotaz, když ukončím rodičovskou dovolenou k 30.4.2018, nastoupit do práce bych tedy měla 1.5.2018, tam mám smlouvu na dobu neurčitou, já se ale z osobních důvodů do minulého zaměstnání vracet nechci, takže bych se s nimi domluvila na rozvázání pracovního poměru, když od toho 1.5.2018 nastoupím do jiného zaměstnání, je tam nějaká doba, kterou budu muset odpracovat, abych měla nárok na PPM? Co kdybych pracovala po RD v jiném zaměstnání jen dva měsíce a opět nastoupila na mateřskou? Mám nárok na PPM, z čeho se bude počítat? Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den, v případě změny zaměstnání tady narazíte na problém s ochrannou lhůtou, kdybyste třeba musela na delší nemocenskou. Pokud nastoupíte do nové práce a z ní rovnou na mateřskou, je vše bez problémů. V případě nemocenské by se ale mohlo stát, že vám ukončí smlouvu ve zkušební době a pokud by vám nevyšel nástup na mateřskou v ochranné lhůtě, která je maximálně tak dlouhá jako trvání prac. poměru, pak vám nárok na PPM nevznikne.

Dobrý den,ráda bych se informovala, jak postupovat při vyřizování peněžité pomoci v mateřství, když jsem v průběhu posledních 2 let pracovala u 3 zaměstnavatelů.Můj dotaz je, zda je tomu tak, že:1) musím vyplnit formulář "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", který mi vydá můj ošetřující lékař,2) tento formulář předám svému stávajícímu zaměstnavateli,který jej ale nepředá ČSSZ, ale mně s potvrzením o zdanitelných příjmech zpět, s tím, že já3) si vyžádám potvrzení o zdanitelných příjmech od všech předchozích zaměstnavatelů, a to za období od listopadu 2015 včetně, přiložím je k žádosti a4) předám formulář ČSSZ.Dále prosím o potvrzení, že pokud mám trvalý pobyt mimo Brno, mohu přesto formulář předat v Brně.Děkuju za pomoc.

Dobrý den, formulář k žádosti o PPM vyplněný odevzdáte stávajícímu zaměstnavateli, který ho předá ČSSZ, protože nárok na PPM vám vzniká pouze z aktuálního trvajícího zaměstnání. Předchozí zaměstnání se zkoumají pouze proto, jestli splňujete podmínku platby na nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech. Předáním formuláře se tedy nemusíte dál zabývat, zařídí to zaměstnavatel.

Dobrý den, děkuju za odpověď a prosím ještě o upřesnění. Měnila jsem zaměstnání v posledním roce - už těhotná (na zkrácený úvazek na dobu určitou, na méně náročnou pozici u jiného zaměstnavatele).Pokud se mně podařilo dobře dohledat, počítá se mateřská z průměru za celý rok, což by pro mě bylo i výhodnější.Jak se v takovém případě postupuje?

Dobrý den, obávám se, že se mateřská počítá z posledních příjmů, které jsou v daném zaměstnání k dispozici. Průměrný plat za rok se bere v potaz u dlouhotrvajících pracovních poměrů.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na přivýdělek při pobírání rodičovského příspěvku: chtěla bych i na rodičovské dovolené nadále spolupracovat se současným zaměstnavatelem (např. na DPČ atp.) + zařídit si ŽL a další činnost vykonávat "bokem." Je toto nějak omezené? Jak je to následně s daněmi? Mockrát děkuji.

Dobrý den, při RP není výdělek nijak omezený. Jde pouze o placení povinného zdrav. a sociálního pojištění, které za vás při RP platí stát, ale pouze tehdy, pokud váš výdělek nepřekročí 71950,- za rok (hranice pro VPP).

Dobrý den, pracuji na Základní umělecké škole na třetinový úvazek (pracovní smlouva na dobu neurčitou, mám odpracováno více než 270 kalendářních dnů), další 2 dny soukromě hudbu vyučuji (živnostenský list) a současně studuji v doktorském programu na VŠ, kde pobírám stipendium. Mohu se zeptat, jestli mi náleží mateřská? A podle jakého vzorce se v tomto případě vypočítává? Bere se v úvahu můj celkový příjem nebo jenom ze Základní umělecké školy? V případě, že se do této částky nezapočítává výdělek na živnostenský list, existují nějaké podmínky, za kterých by se mi do mateřské započítal i tento příjem? Děkuji

Dobrý den, aby se vám příjem ze živnosti započítal do základu pro výpočet PPM, musela byste si platit nepovinné nemocenské pojištění. Jinak za současné situace máte nárok na PPM pouze z výdělku na umělecké škole.

Dobrý den,mám nastoupit do zaměstnání od října (do té doby jsem podnikatel) na plný úvazek. Musím zaměstnavateli o těhotenství říct? Jsem cca 2týdny těhotná. Jak se popřípadě bude počítat mateřská? Jak dlouho musím být zaměstnaná, aby se mi počítala ze zaměstnání? JInak jsem podnikatel od roku 2009, jen minulý rok, v roce 2017 (leden-březen) jsem byla na částečný úvazek zaměstnaná a podnikala jsem i při tom. Děkuji

Dobrý den, povinnost hlásit těhotenství nemáte. Co se týče PPM, je zásadní, zda jste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění (nebo ho za vás platili z toho částečného úvazku). Abyste měla nárok na PPM, musíte mít hrazené nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou. 

Pěkný den. Mám dotaz týkající se PPM. Jsem momentálně dva roky na rodičovské dovolené. Dcera začala chodit do školky. Mám možnost v blízké době nastoupit do zaměstnání a můj dotaz zní, jak dlouho je hodně pracovat, abych měla možnost získat opět mateřskou. S předchozím zaměstnavatelem jsem bohužel ukončila prac. smlouvu dohodou. Souběžně jsem měla sice ještě druhé zaměstnání, kde jsem však zjistila, že před dvěma měsíci zaměstnavatel ukončil svou činnost. Vím, že existuje nějaká “účast na nemocenském pojištění 270dní/180dní”.... ale co to pro mě znamená, když jsem teď na RD, netuším. Jinak chápu správně, že pokud teď nastoupím do zaměstnání, mohu k platu pobírat ještě rodičovskou dávku? RD mám do konce roku 2019. Děkuji předem za Vaši odpověď. Hezký den.

Dobrý den, abyste měla nárok na PPM, musíte odpracovat alespoň 270 dní (nebo mít odpracováno 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou – možná by se dalo započítat něco z toho druhého zaměstnání). Při zaměstnání můžete dočerpat RP, pokud je dítě starší 2 let, už se ani nezkoumá návštěva školky.

Dobrý den, prosím o informaci, zda se mohu na RD přihlásit na ÚP jako "Zájemce o zprostředkování zaměstnání" (ne uchazeč) a jak to probíhá dál? Mohou mi např. zprostředkovat i rekvalifikaci a jaké jsou podmínky? Synovi budou 3 roky v dubnu 2019. Děkuji za informace. Pekařová

Dobrý den, o postupech ÚP v tomto ohledu nemám žádné informace. Informujte se přímo na dotyčném úřadu.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jelikož mi u nás na OSSZ neposkytli jasnou odpověď...Nyní mám dvě zaměstnání u dvou různých zaměstnavatelů (plný a zkrácený úvazek - 0,375), u obou jsem účastníkem nemocenského pojištění. Podmínku pro čerpání mateřské z plného úvazku vím, že splňuji (pracuji téměř 4roky). Zajímám se o to, jestli mi bude mateřská navýšena díky druhému zaměstnání - částečný úvazek (pracovní smlouva od 4.4.2018 do 15.2.2019. Na MD nastupuji 18.2.2019 (termín porodu 15. 4.2019.)Předem Vám velmi děkuji za doplnění informací a přeji hezký den. M. Malá

Dobrý den, při souběhu zaměstnání (pojištění) se posuzuje splnění podmínek pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každém zvlášť. V obou zaměstnáních splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění, z prvního zaměstnání nastoupíte na PPM za trvání zaměstnání a z druhého za trvání ochranné lhůty. Splňujete tedy podmínky pro nárok na PPM v obou zaměstnáních. Požádejte gynekologa o 2 formuláře žádosti o PPM.

Dobrý den, prosím jak je to s výplatou PPM v případě, že nastoupim do nového zaměstnání po RD a odpracuji třeba jen 6 měsíců. V předchozím zaměstnání nárok na PPM byl.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pro nárok na PPM potřebujete splnit podmínku alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud daných 270 dnů nemocenského pojištění nesplníte v novém zaměstnání, připočítají se i předchozí doby pojištění, tedy předchozí zaměstnání, pokud spadá do období daných 2 let, bez ohledu na to, jestli jste v té době skutečně vykonávala práci nebo jste v zaměstnání čerpala rodičovskou dovolenou. Výše PPM se ale počítá pouze z nového zaměstnání.

Dobrý den,před nástupem na rodič. dovolenou jsem byla registrována na úřadu práce. Od porodu čerpám rodičovský příspěvek, synovi byly v lednu 2 roky. Pokud bych v průběhu letošního roku nastoupila do zaměstnání, ztratím tím možnost dočerpat zbývající část rodičovského příspěvku? Nebo je možné chodit do zaměstnání a zároveň čerpat rodič. příspěvek? Pokud bych do zaměstnání nastoupila a "byla odejita" ve zkušební době, mohu znovu začít čerpat rodič. příspěvek?Syn by bohužel musel na celý den do mateřské školy, protože jinou možnost celodenního hlídání nemáme.Děkuji za odpověď

Dobrý den, při čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení a syn může docházet do mateřské školy na celý den. Docházka do MŠ při pobírání příspěvku je omezená pouze u dětí mladších 2 let.

Dobrý den,pokud mi končí pracovní smlouva v zaměstnání na konci června, nástup do zaměstnání bude zase až od září a mezitím půjdu na 2 měsíce na úřad práce a poté na podzim bych otěhotněla. Mám nárok na mateřskou, pokud splňuji podmínku 270 v posledních dvou letech? (Jsem nepřetržitě zaměstnaná 5 let)?Děkuji, Jana.

Dobrý den,

270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky je jen jednou z podmínek nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Do těchto 270 dní se započítávají všechna zaměstnání (doby pojištění) v období daných 2 let před nástupem na PPM a nemusí daná zaměstnání na sebe navazovat (nevadí tedy, že je mezi nimi např. evidence na ÚP). Další podmínkou je, že musíte nastoupit na PPM ze zaměstnání (v době trvání nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Pokud by se například stalo, že otěhotníte krátce po nástupu do nového zaměstnání a zaměstnavatel s Vámi zruší pracovní poměr ve zkušební době, do ochranné lhůty byste se nevešla.

Dobrý den, mám téměř čtyřleté dítě narozené na konci července, od září jsem nastoupila do nového zaměstnání, nyní jsem opět těhotná, nastoupit na MD bych měla k 1.7, nikde bohužel nemůžu dohledat jak se počítá mateřská dovolená, když mám nové zaměstnání? neměla jsem mezi prací pauzu, v jednom jsem skončila a hned nastoupila do druhého. V tomto případě asi neplatí, že i když stihnu MD do čtyř let věku prvního dítěte, že mi bude vyplacena ta vyšší částka, že? díky a hezký den Lucie P.

Dobrý den,

ve Vašem případě se nebude porovnávat vyměřovací základ s tím, který jste měla u předchozí peněžité pomoci v mateřství (PPM). To se týká pouze těch žen, kterým trvá stále stejné zaměstnání. U Vás se vyměřovací základ pro výpočet výše PPM stanoví pouze z nového zaměstnání, z období od nástupu do konce června 2019.

Dobrý den, prosím mohu pobírat RP i při návratu na stejnou pozici, ke stejnému zaměstnavateli, u kterého mi vznikl nárok na PPM? Nyní pobírám RP a v září mám nastoupit na HPP ke svému zaměstnavateli, synovi je 2,5 roku, ale rada bych pobirala rodičovský příspěvek až do jeho 4 let a současne pracovala na plný úvazek na stejné pozici u stejného zamestnavatele. Komu prosím musím toto nahlásit a co konkrétně sdelit - zaměstnavateli, státu? Děkuji moc za vaši odpověď. Hezký den, V. S.

Dobrý den,

při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, tedy i na stejné pozici pro stejného zaměstnavatele. Čerpání příspěvku oznamte zaměstnavateli, jinam nic hlásit nemusíte. 

Dobrý den,mám roční dceru a jsem s ní na rodičovské. Zaměstnavatel mě z organizačních důvodů přemluvil, abych se vrátila na plný úvazek. Bohužel jsme zjistili, že tato situace není únosná a tak se chci vrátit zpět na rodičovskou. Vedoucímu už jsem to již řekla, samozřejmě, že "nadšený" z toho nebyl. Chci se zeptat jestli mi v tom může nějak bránit.Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám bránit nemůže, nárok na rodičovskou dovolenou máte do 3 let věku dítěte a můžete tedy na ni znovu nastoupit.

Dobrý den,obracím se s dotazem ohledně nároku na PPM. V únoru 2020 jsem úspěšně dokončila VŠ studium a k 1.3. jsem nastoupila na HPP do zaměstnání s 3měs zkušební dobou(tedy do konce května). Nyní jsem těhotná a nejspíše budu muset těhotenství přiznat ještě ve zkušební době. Obávám se výpovědi, kdy bych se musela jít např. od května zapsat na ÚP. Měla bych v tomto případě nárok na PPM vzhledem k ochranné lhůtě? (Nástup na mateřskou dovolenou cca na konci září, termín porodu cca 20/11). Popřípadě prosím o radu, jak situaci nejlépe vyřešit. V případě, že bych neměla nárok na PPM, měla bych automaticky RD na 4 roky? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověd.

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud 270 dní nesplňujete ze zaměstnání, je možné započítat dobu úspěšně ukončeného vysokoškolského studia, pokud se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání. Druhou podmínkou nároku je nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Pokud by Vám tedy skončil pracovní poměr ve zkušební době například po 2 měsících, ochranná lhůta by byla také pouze 2 měsíce. V případě, že byste si v ochranné lhůtě našla jiné zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, běh ochranné lhůty by se přerušil a v případě konce tohoto druhého zaměstnání by běžela nevyčerpaná ochranná lhůta plus ochranná lhůta z nového zaměstnání, maximálně 180 dní. Pokud byste se do ochranné lhůty nevešla, můžete od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek ve výši 10 tis. Kč měsíčně (při této částce to vychází na 30 měsíců) nebo vyšší částku, pokud byste doložila vyšší denní vyměřovací základ otce dítěte.

Dobrý den, mám hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele a dohodu o provedení činnosti u druhého. I u dohody za mě platí zaměstnavatel povinné odvody včetně sociálního pojištění. Chtěla jsem se zeptat, jestli se mi do výše vyměřovacího základu pro výpočet mateřské budou počítat obě zaměstnání? U jednoho zaměstnavatele mi brzy končí doba určitá, pokud by mě smlouvu neprodloužili, bude mít případný nástup na úřad práce vliv na výši mateřské? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte souběh zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, posuzuje se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) každé zaměstnání samostatně. Při splnění podmínek v obou zaměstnáních může vzniknout nárok z obou zaměstnání. Konkrétně nemůžu Váš nárok posoudit, protože z dotazu není jasné, jestli pracujete na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, není zřejmé, které zaměstnání by mělo skončit uplynutím doby určité, ani jak dlouho v jednotlivých zaměstnáních pracujete. Pro nárok na PPM je vždy potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pro nárok ze dvou zaměstnání je potřeba tuto podmínku splnit alespoň u jednoho zaměstnání bez započítání jiných dob pojištění a zároveň je potřeba splnit souběh dvou zaměstnání (pojištění) po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Z DPČ, pokud je zaměstnáním malého rozsahu, a z DPP neplyne ochranná lhůta. Pokud nebudou splněny podmínky pro nárok z obou prací, vypočítá se výše PPM z posledního zaměstnání (pojištění) před nástupem na PPM. Registrace na ÚP nárok ani výši PPM neovlivňuje.

Dobrý den,moc vás prosím o radu ohledně PPM. Jsem OSVČ, moje činnosti jsou poskytování tělovýchovných služeb a také poradenská činnost. Platím se dobrovolně nemocenské pojištění, tedy podmínky na vznik PPM jako OSVČ bych splňovala. Nyní vykonávám obě dvě činnosti souběžně pro různé subjekty. Protože jsem ale již těhotná a také kvůli koronaviru, chtěla bych svou činnost v tělovýchovných službách přerušit. Ve firmě, kde poskytuji poradenskou činnost je možná příležitost nechat se od 1.1.2021 zaměstnat na zkrácený úvazek. Také jednám s jinou firmou o možnosti zaměstnání od ledna. Pracovala bych tedy od ledna do dubna/května, kdy odhaduji nástup na mateřskou. Nebude to ze strany OSSZ posuzováno jako účelové zaměstnání? Předesílám, že pracovat mám skutečně v plánu, nejedná se jen o "papírové zaměstnání".Nedokážu ale nikde dohledat, jaká je přesná definice účelového zaměstnání. Může se těhotná žena nechat zaměstnat na takto krátkou dobu, aby nepřišla o PPM počítanou z OSVČ, která je samozřejmě nižší?Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,
zákon o nemocenském pojištění nestanovuje minimální délku zaměstnání před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Zákon ani nedefinuje účelové zaměstnání. Žádný zákon také nezakazuje firmě zaměstnat těhotnou ženu a nezakazuje ani těhotné ženě nechat se zaměstnat (v tomto duchu se již v minulosti vyjadřovat Nejvyšší soud). Jestliže se tedy ve Vašem případě nejedná o fiktivní zaměstnání, ale máte v úmyslu práci skutečně vykonávat, navíc plánujete pracovat nejméně 4 měsíce, nevidím v tom vůbec žádný problém. V případě pochybností se však můžete obrátit s dotazem přímo na ČSSZ (call centrum 800 050 248). Jestliže pozastavíte samostatně výdělečnou činnost a nastoupíte do zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, bude se výše PPM počítat ze zaměstnání. Pokud budete mít souběžně dvě zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, bude se PPM počítat z toho, ve kterém budete mít vyšší denní vyměřovací základ.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, byla jsem zaměstnaná v práci 2018 a pak jsem zjistila že jsem těhotná, šla jsem na rizikové těhotenství a v 2019 mi poslali dopis, že mi ukončili pracovní poměr. Pobírala jsem mateřskou, pak jsem přešla na rodičák a teďka jsme přemýšleli, že bychom se pokusili o druhé miminko, ale při synovi od srpna 2020 jsem měla možnost dělat brigádu v jiné práci a pak mně nabídli zkrácený úvazek, tak jsem to vzala. Chtěla bych se zeptat,, je možnost mít pak nárok na mateřskou a nebo musím odpracovat zase rok?Děkuji moc.Hana Janečková.

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky a zároveň nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Do potřebných 270 dní se Vám může započítat i brigáda, pokud z ní bylo odváděno nemocenské pojištění.