banner

Celkem výsledků pro tag/y "výpočet": 43

Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka

Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.

Dobrý deň,rada by som sa opýtala akým spôsobom mi bude počítaná materská dovolenka, na ktorú by som mala nastúpiť v rozmedzí od 13.4. do 27.4.2019.Viem, že sa počíta z posledných dvoch rokov, akurát mám trošku špecifickejšiu situáciu a rada by som sa poradila.Od roku 2012 pracujem na polovičný úvazok v Českej republike u zamestnávateľa A, kde odvádzam aj veškeré odvody. Mám vystavenú A1. Popritom som v období 12.11.2016 až 15.1.2018 pracovala na 20 % úvazok pre slovenskú firmu (registrovaná v ČR, všetky odvody platené v ČR) - zamestnávateľ B. Od 1.2.2018 do 31.8.2018 som nastúpila na polovičný úvazok do inej firmy v ČR (v tomto období stále trval druhý polovičný úvazok u zamestnávateľa A).Momentálne pracujem iba na polovičný úvazok u zamestnávateľa A. Mám možnosť opäť pracovať na čiastočný úvazok u zamestnávateľa A alebo B.Rada by som sa opýtala, čo je pre mňa najvhodnejšie z hľadiska výpočtu materskej dovolenky. Nie som si istá, či sa 270 dní za posledné dva roky pred nástupom na materskú počítajú celkovo alebo za každého zamestnávateľa zvlášť. Ako by sa mi počítala materská, ak by som teraz začala opäť pracovať pre zamestnávateľa B alebo C. Ako by sa počítala, keby som prípadne pokračovala iba v polovičnom úvazku u zamestnávateľa A.Veľmi pekne ďakujem za rady.Prajem pekný deň.

Dobrý den,

nejprve si zrekapituluji, zda jsem Vás dobře pochopila:

- zaměstnání A: od roku 2012 nepřetržitě dosud

- zaměstnání B: 12.11.2016 až 15.1.2018

- zaměstnání C: Od 1.2.2018 do 31.8.2018

 

Při souběhu pojištění se posuzuje splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v každé z pojištěných činností zvlášť. To znamená, že abyste měla nárok z více než jednoho zaměstnání, musela byste v každém splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činnosti (zaměstnání) nebo v ochranná lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištěná činnost), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Důležité je také říct, že pokud pracovní poměr netrval souvisle (byla tam nějaké prodleva kdy jste v daném zaměstnání nepracovala), bere se to jako samostatné doby pojištění, ne jako jedna doba pojištění. Předpokládám tedy, že se u všech zaměstnání jedná o pracovní poměry a ne dohody, u těch by to bylo složitější.

 

Při posuzování splnění té podmínky 270 dní se nejdříve sleduje, jestli to dané pojištění trvalo alespoň 270 dní. Pokud ne, přičítají se další doby pojištění spadající do období těch 2 let. Při souběhu pojištění je to ale složitější. Ve Vašem případě, jestliže zaměstnání A stále nepřetržitě trvá, budete v něm mít v každém případě nárok na PPM, a to tak, že těch potřebných 270 dní splníte jednou dobou pojištění (není nutné přičítat další doby pojištění). V zaměstnání B ani C nesplníte 270 dnů nemocenského pojištění započítání jedné doby pojištění. Tím, že ale toto splníte souvislým pojištěním v zaměstnání A, tak je možnost za určitých podmínek získat PPM i ze zaměstnání B nebo C. Je to možné v případě, že ještě do zaměstnání B nebo C nastoupíte a že vám dohromady doby pojištění, kdy byl souběh pojištění (tedy souběh A a B, nebo A a C), dají alespoň 270 dní za poslední 2 roky. A zároveň v zaměstnání B nebo C budete pracovat do nástupu na PPM nebo tak, aby Vám vyšla ochranná lhůta.

 

Co se týče výše PPM, tak by se při nároku ze dvou zaměstnání, počítala z obou zaměstnání dohromady. Je pak potřeba vyžádat si dvě žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by nárok byl jen ze zaměstnání A, tak by se počítala jen z tohoto zaměstnání. 

 

Dobrý den,Potřebovali bychom poradit, nebo spíše vysvětlit jak postupovat a jak to ve skutečnosti je s výpočtem základu pro PPM.Máme první dítě, kterému budou 3 roky na konci května 2019. V tuto chvíli je manželka těhotná a termín je půlka května 2019.V tuto chvíli již 15 měsíců dělá na částečný úvazek po dohodě změně pracovní smlouvy pouze ve znění na čtvrt úvazek.Nikdo nám bohužel není schopen říct z jakého základu se bude částka PPM vypočítávat.Dočetli jsme se o nějakém řetězení porodu, kde jsme pochopili, že by se měl vypočítávat ze stejného základu jako u prvního dítěte a ne z toho zkráceného úvazku.Děkuji za odpověd J.V.

Dobrý den, pokud ženě trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM (i když nyní se zkráceným úvazkem) a nastoupí na další PPM do 4 let předchozího dítěte, porovná se denní vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním denním vyměřovacím základem a použije se ten vyšší základ.

Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR

Dobrý den,

pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.

Výpočet MD
avatar jana4588 30. 01. 2019

Dobrý deň, prosím vás o radu. 3 roky pracujem v zamestnaní v ČR na úväzok 1,0 na dobu neurčitú, posledný rok súčasne i na DPČ. Ovplyvní výpočet výšky MD i práca na dohodu o pracovnej činnnosti? Vopred ďakujem za radu.

Dobrý den,

v případě, že máte souběh dvou zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, pak se nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) posuzuje z každého zaměstnání zvlášť. To znamená, že v každém zaměstnání zvlášť musíte splnit 270 dní nemocenského pojištění a zároveň nastoupit na PPM z těchto zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud je z DPČ odváděno nemocenské pojištění, tak už nyní splňujete 270 dní a záleží tedy, jestli DPČ bude dále trvat. S ochrannou lhůtou je to totiž u DPČ složitější, protože často bývá sjednána jako tzv. zaměstnání malého rozsahu a z toho ochranná lhůta neplyne. Pokud by tedy DPČ skončila, pak záleží, jak byla sjednaná. Pokud budou obě zaměstnání (s odvodem nemocenského pojištění) trvat až do nástupu na PPM, budete mít nárok na PPM vypočítanou z obou zaměstnání a v takovém případě budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa. Dávka bude následně vyplácena dohromady jako jedna částka.

Dobrý den, ráda bych se optala, z čeho mi bude vypočítaná mateřská a rodičovská, když mám dva příjmy. vysvětlení: před lety jsem měla pracovní úraz, zaměstnavatel mi měl najít prac. místo, které by vyhovovalo mému zdrav. stavu a bylo stejně placené jako mé původní místo. Zaměstnavatel mi toto místo nenabídl a proto mi již od r. 2003 vyplácí pojišťovna mého bývalého zaměstnavatele náhradu mzdy při ztrátě na výdělku. V praxi to znamená, že si u svého současného zaměstnavatele vydělám cca 13 000kč hrubého a pojišťovna mi doplácí cca 12 500kč hrubého. Od pojišťovny mám potvrzení, že mi tata náhrada bude vyplácena až do dovršení důchodu.( Kdybych neměla úraz, stále bych pracovala na mém původním místě.) Momentálně jsem na pracovní neschopnosti, kdy výše PN e cca 8500kč čistého a náhrada mi chodí stále stejná 12500kč hrubého. Termín porodu mám 8/2019, takže nástup na MD plánuji od července.Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Monika P.

Dobrý den,

peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění a vypočítává se z činnosti, ze které jste účastna nemocenského pojištění, tedy z Vašeho zaměstnání. Denní vyměřovací základ (DVZ) pro výpočet PPM se zjišťuje obdobně jako u nemocenského, které nyní pobíráte. Podrobnosti o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek v celkové výši 220 tis. Kč čerpá rodič podle zvolené měsíční částky. Každý rodič může volit do částky 7 600 Kč měsíčně. Vyšší částku mohou volit rodiče s dostatečným DVZ, stropem je pak 70 % 30násobku DVZ vypočteného pro PPM nebo obdobně zjištěného DVZ u druhého rodiče.

Dobrý den, mám téměř čtyřleté dítě narozené na konci července, od září jsem nastoupila do nového zaměstnání, nyní jsem opět těhotná, nastoupit na MD bych měla k 1.7, nikde bohužel nemůžu dohledat jak se počítá mateřská dovolená, když mám nové zaměstnání? neměla jsem mezi prací pauzu, v jednom jsem skončila a hned nastoupila do druhého. V tomto případě asi neplatí, že i když stihnu MD do čtyř let věku prvního dítěte, že mi bude vyplacena ta vyšší částka, že? díky a hezký den Lucie P.

Dobrý den,

ve Vašem případě se nebude porovnávat vyměřovací základ s tím, který jste měla u předchozí peněžité pomoci v mateřství (PPM). To se týká pouze těch žen, kterým trvá stále stejné zaměstnání. U Vás se vyměřovací základ pro výpočet výše PPM stanoví pouze z nového zaměstnání, z období od nástupu do konce června 2019.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se vypočítává doba rozhodná k přiznání PPM. Vím, že to je 270 odpracovaných dní v předchozích dvou letech před nástupem na MD, ráda bych ale věděla, jak to bude v mém konkrétním případě, protože mi dle mých výpočtů 12 odpracovaných dní bude chybět. Dne 16.11.2018 jsem po první rodičovské dovolené nastoupila do nového zaměstnání. Nyní jsem těhotná, čekám dvojčata a termín porodu mám stanovený na 11.9.2019, tudíž bych dle mých výpočtů měla nastoupit na MD nejpozději 31.7.2019 (6 týdnů před porodem), to mi ale nebude vycházet dostatek dní pro vznik nároku na PPM. Ráda bych tedy věděla, zda mohu na MD nastoupit později, např. 4 týdny před porodem, abych tím pádem měla dost odpracovaných dní. Ke kterému datu se počet odpracovaných dní stanovuje a přišla bych pozdějším nástupem na MD o nějakou část PPM? Je vůbec tento postup možný? Předem moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

podmínku alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění musíte splňovat k datu nástupu na PPM, nejpozději k počátku šestého týdne před porodem. Není tedy možné posunout nástup na 4 týdny a tím získat další dny nemocenského pojištění. Do potřebných 270 dní se započítávají všechny doby pojištění (zaměstnání, dobrovolně hrazené nemocenské jako OSVČ) v období 2 let před nástupem na PPM. Pokud jste měla před nástupem do současného zaměstnání i jiné zaměstnání spadající do posledních 2 let (např. trvající pracovní poměr, ve kterém jste byla na rodičovské dovolené), započítá se tam tedy také. Pokud jste jiné zaměstnání (dobu pojištění) neměla, nebudete mít na PPM nárok, ale můžete být od počátku šestého týdne před porodem v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské až do konce šestinedělí. V takovém případě je potřeba lékaři doložit potvrzení z OSSZ, že nárok na PPM nemáte.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc, která zde již byla dříve diskutována, ale nevím, zda i nadále platí- jsem nyní na rodičovské dovolené a ráda bych se nechala zaměstnat na částečný úvazek u původního zaměstnavatele. Rádi bychom se ale někdy během příštího roku pokusili o druhé miminko, z čeho se mi tedy bude počítat nová mateřská? Předtím jsem byla zaměstnaná na plný úvazek, takže jsem měla hezkou mateřskou, ale pokud by se nová mateřská počítala jen z částečného úvazku, za moc by to nestálo. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nastoupíte do 4 let předchozího dítěte a za trvání stejného zaměstnání, porovná se vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním vyměřovacím základem a použije se pro výpočet PPM ten vyšší. Při pozdějším nástupu by se vycházelo z aktuálně zjištěného vyměřovacího základu. Pokud budete zároveň v jednom pracovním poměru na rodičovské dovolené a k tomu budete mít částečný úvazek na jinou pozici na další smlouvu či dohodu, může vzniknout nárok na PPM z obou činností, pokud byste i u druhé činnosti splnila podmínky pro PPM. 

Dobrý den, nastupuji opětovně jako OSVČ a protože se mi nedaří tyto informace získat srozumitelně na OSSZ, velmi ráda poradila s Vámi. a) Jak se prosím počítá výše PPM, pokud jsem OSVČ?b) Abych mohla žádat PPM, vím, že je třeba, abych se přihlásila k dobrovolné platbě nemocenského pojištění. Četla jsem, že výši PPM můžu ovlivnit výší záloh, které platím na nemocenské pojištění. Jak si můžu tyto zálohy smysluplně navýšit, aby mi to v případě PPM pomohlo? Z toho, co jsem si dohledala, mi zatím vyplynulo, že když chci navýšit zálohy na nemocenskou, musím navýšit i sociální pojištění, a tak sice v budoucnu získám nárok na vyšší PPM, ale zároveň na sociálním odvedu tolik financí, že mi "navyšování záloh na nemocenské pojištění" nedává smysl (kdybych si tyto finance 9 měsíců šetřila, PPM si ušetřím). Je ale možné, že informace nemám úplné a situace se má jinak. Budu moc ráda za Vaši pomoc. S díky a pozdravemRadka Horáková

Dobrý den,

abyste měla nárok na PPM jako OSVČ, je potřeba splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tady je možné započítat i předchozí doby pojištění v daném období) a zároveň být účastna nemocenského pojištění jako OSVČ alespoň 180 dní v poslední roce před nástupem na PPM. Nastoupit na PPM musíte z pojištěné činnosti nebo v ochranné lhůtě. Vyměřovacím základem pro výpočet výše PPM je u OSVČ úhrn měsíčních základů v rozhodném období, ze kterých bylo zaplaceno pojistné. Rozhodným obdobím je zpravidla 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Z tohoto období se případně vyloučí měsíce, kdy jste nebyla účastna nemocenského pojištění. Co se týče druhé části dotazu, je to jak píšete, pro vyšší platby nemocenského je potřeba platit vyšší zálohy na sociální pojištění. Maximální měsíční základ pro pojistné na nemocenské se odvíjí od vyměřovacího základu z posledního podaného přehledu o příjmech a výdajích. Pokud nelze určit z naposledy podaného přehledu, rovná se polovině průměrné mzdy platné pro daný rok. Pro podrobnější informace doporučuji web ČSSZ, sekci OSVČ.

Dobry den, pracuji jako ucitelka a mam termin porodu 2.8.2020. Od 25.8.2020 mam postoupit v tabulkovem platu o tridu vys, coz by mi zvedlo materskou. Bude to pri vypocitani vyse materskeho prispevku brano u zamestnavatele v potaz? Nebo se pocita z posledniho odpracovaneho mesice?Dekuji a preji hezky den.

Dobrý den,

výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zpravidla počítá z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, tak z kratší doby. Navýšení platu po nástupu na PPM nebude mít na výši PPM vliv.

Zdravím! :)Chtěla jsem se zeptat. Jsem nyní v práci od srpna 2019 a časem bych ráda na mateřskou dovolenou. Máme v práci tzv. mzdové schody, takže jsem od srpna do ledna měla hrubý příjem 20.000 Kč a teď od února mám 22.000 Kč. V červenci se budou rozhodovat, jestli mi dají poslední schod 25.000 Kč. Když bych náhodou zjistila, že jsem těhotná třeba na podzim- z jakého schodu se mi bude prosím počítat výše mateřské dovolené?Připomínka: když se mi schod zvýší, tak se mi už snížit zpátky nemůže :) Děkuji!

Dobrý den,

vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zjistí z výdělků za 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Pokud by zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, zjišťoval by se vyměřovací základ z kratší doby.