banner

Celkem výsledků pro tag/y "screening": 26

Dobrý den,rada bych se zeptala na vysledky ohledne prvotrimestralniho screeningu. Byl ni vyhodnocen jako atypicky kvuli zvysene hodnote free beta Hcg, ktere jsem mela 135,50 IU/I ekvivalentni k 2,813 MoM. Riziko trizotomie 21 pote vyslo populacni 1 v 988 a upravene 1 v 1392. Znamena toto neco spatneho? Zaver je riziko downova syndromu jw nizke ale stejne mi byla doporucena konzultace s genetikem dekuji

Dobrý den, v rámci kombinovaného prvotrimestrálního screeningového vyšetření se odebírají hladiny hormonů z krve těhotné (vyhodnocuje se hladina PAPP-A a fb-hCG) a provádí se ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na známky nejčastějších vrozených vývojových vad. Výsledné riziko vrozených vývojových vad (zejména se jedná o aneuploidie = poruchy počtu chromozomů) pak spočítá speciální software (kombinuje parametry získané z ultrazvuku + hodnoty získané z krve + informace o těhotné). Co se týká přímo parametru hCG - pokud vyjde vyšší hodnota hCG z krve, na základě tohoto může vyjít celkové vyšší riziko trizomie 21 - Downova choroba (obecně u těhotenství s plodem s Downovým syndromem právě nacházíme vyšší hladiny hCG než u těhotenství s normálním plodem, a to jak v 1., tak i v 2. trimestru těhotenství). Podstatná je zejména informace, zda je na ultrazvuku vše v pořádku. 

Podle výsledné vypočtené míry rizika se výsledky rozdělují do 3 skupin:  1. Výsledek negativní – vypočtené riziko výskytu aneuploidií je pro danou skupinu nízké – menší, než 1 : 1000. 2. Výsledek hraniční – vypočtené riziko je důvodem k provedení dalších, zpřesňujících vyšetření (ev. také genetická konzultace) – riziko menší, než 1 : 100 a větší nebo rovno 1 : 1000. 3. Výsledek pozitivní – míra vypočteného rizika je vysoká, je důvodem ke genetické konzultaci (+ další došetřování) – riziko větší nebo rovno 1 : 100. 

U Vás vyšlo riziko Downovy choroby 1:1392, čili v pásmu negativním. Avšak v případě atypických hodnot hormonů z krve je doporučeno provádět další vyšetření, která mohou pomoci výsledek ještě více zpřesnit. Pro zpřesnění informace lze například provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den

 

Dobrý den. Dnes jsem byla na prvotrimestrálním ultrazvuku. Je mi 37 let a čekám 3. dítě. Jsem 13+5. Při měření mi vyšly hraniční hodnoty pro T21 1:491 šíjové projasnění 2,50 mm. Vše jinak v pořádku. Při novém přeměření mi lékař řekl, že riziko pro T21 je 1:3000, takže výsledky negativní. Nevím, co si mám myslet. Je tedy vše v pořádku? Jak je možné, že v jednu chvíli vyjde měření hraniční a za 10 minut negativní? Mám z toho špatný pocit a bojím se, aby bylo miminko v pořádku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejsem schopna zhodnotit, jak přesně výpočet probíhal, ale pokud je výsledné riziko 1:3000, tak je výsledek negativní. Neméně podstatné je hlavně také ultrazvukové vyšetření, zda vše bylo v pořádku.
Nad 35 let se na některých pracovištích doporučuje provést další odběr z krve v období kolem 15.-17. týdne gravidity = tzv. triple test - ke zpřesnění výsledků prvotrimestrálního testu.
Výsledky odběrů v rámci triple testu se totiž propočítávají (integrují) s hodnotami z prvotrimestrálního testu = provede se tzv. integrace testů.
Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věkem). Pro ještě větší přesnost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den

1. screening
avatar hana.88 02. 03. 2021

Dobrý den paní doktorko.Loni nám bylo z 1. screeningu zjištěn Edwardsův syndrom bylo to 1:13. Bohužel po odběru klku se Edwards potvrdil a bylo mi doporučeno ukončení těhotenství. Podstoupili jsme genetické vyšetření ( dotazníky) kde se ukázalo, že máme oba genetiku v pořádku a jednalo se o neštastnou náhodu. Aktuálně jsem opět těhotná, jsem v 11+5tt a příští týden mě čeká UTZ a vyhodnocení 1. screeningu. Mám neuvěřitelný strach, že by se mohla situace opakovat a já dopadnout jako loni..Jak je prosím velká pravděpodobnost, že se bude situace opakovat ( nemyslím jen edwarse, ale i ostatní VVV) ? Děkuji za odpověd Hanka

Dobrý den, každý z nás má zhruba 3-4% pravděpodobnost vzniku genetické chyby u plodu. Je velmi důležité, že genetické vyšetření Vám dopadlo v pořádku. Také ale záleží na Vašem věku, přidružených onemocněních atd. Hezký den

Dobrý den, v pátek jsem absolvovala prvotrimestrální screening a podle výsledků vyšel negativní. Šíjové projasnění 1,6 a riziko trizomie 21 - 1:17467. Jenže doma jsem si všimla, že nikde ve zprávě nemám údaj o nosní kůstce - zda je, není a od té doby mi to nedá spát. Screening trval tak 5 minut, tak si říkám, zda to doktor vůbec zjišťoval, na druhou stranu vyšel by takový výsledek, kdyby to tam někam do toho programu nezapsal? Jsem z toho nesvá a poradnu mám až na konci měsíce... Mám tam raději zavolat a řešit to, nebo myslíte, že to je v pořádku? Děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den, ano, prvotrimestrální screening je kombinací jak biochemického vyšetření z krve, tak sono zobrazení – jehož součástí je i nuchální translucence + přítomnost nasální kůstky. Pokud si nejste jistá, zda vyšetření proběhlo jak mělo, či nemáte kompletní informace, tak zkuste k panu doktorovi zavolat a pro Váš klid se o všem ujistit, věřím, že vše proběhlo tak jak má :-) Hezký den i Vám

1. Screening
avatar Karlicka12 12. 05. 2022

Dobrý den přijde vám muj screening v pořádku ? Sem vydesena všude píšou ze má bejt min sijove projasneni . Doktor mě ani nikam neposlal . Dekuju za odpověď

Dobrý den,

ze screeningu nevyplývá, že by nyní s plodem bylo něco v nepořádku, pokud Vás Váš gynekolog nikam dále neposílá, tak zůstaňte v klidu, on Váš případ zná nejlépe a je schopný ho posoudit komplexně. Hezký den.

Dobry den, je mi 35 let a cekam 2. dite - nyni jsem ve 14.tt. Prvotrimestralni screening vysel negativni (R T21 1:520, po kontingenci /+TR, DV, NB/ T21 1:4941).Bohuzel 2 hodnoty dle pani doktorky nevysly nejlepe - srdecni frekvence plodu, ktera je 141 uderu/minutu a biparietalni rozmer (BPD), ktery je 26,1 mm.Chtela bych znat Vas nazor, zda mam i presto podstoupit dalsi vysetreni (placene), ktere by presneji vyloucilo ruzne vývojové vady.V pripade potreby Vam mohu zaslat celou lekarskou zpravu. Velice dekuji za odpoved a pripadne i uklidneni.

Dobrý den,

o vhodnosti podstoupit další vyšetření se validně vyjádřit nemohu, nejsem Váš ošetřující lékař. Pokud Vám Vaše lékařka doporučila další vyšetření podstoupit, řídila bych se tímto doporučením.

Hezký den.

Dobrý den,ráda bych se s Vámi, prosím poradila ve věci 1.trimestrálního screeningu, který mi dělali přesně ve 12+5tt . Vyšel mi poměr 1:3700 na DS a v čase porodu budu mít 24 let. Moje hodnoty:CRL 60mmfreeBhcg: 22,58 ng/ml 0,74 MoM Papp-a: 3,36 mlu/ml. 1,17 MoM Linea nucheae : 2mm 1,97 MoMNosní kost : přítomna Riziko M. Down odpovídající věku matky : 1/853Kombinované riziko M. Down z výsledku v 1. trimestru : 1/3700Prosím Vás o názor a děkuji.

Dobrý den, vyjádřit se validně takto ke změti čísel je takřka nemožné. Pokud lékař, který prováděl screeningové vyšetření neshledal nic špatně, zůstala bych v klidu.

Hezký den, paní doktorko, měla bych následující dotaz. Jsem v 39 letech počtvrté těhotná. První ZT, druhé těhotenství skončilo přirozeným porodem zdravé holčičky v termínu, třetí ZT a nyní jsem ve 14+2. Ve 12+3 jsem byla v Plzni na screeningu v 1. trimestru a výsledek je pro mě nepochopitelný - atypický. Hodnoty: CRL 61,8 mm, NT 2,22 mm, Ductus Venosus PI 0,99, srdeční akce 168 úderů/min, nosní kost přítomná, volný beta-hCG 81,92 IU/I, resp. 2,465 MoM, PAPP-A 11,60 IU/I, resp. 3,504 MoM. Upravená rizika: trizomie 21 - 1 : 2074, trizomie 18 - 1 : 5018 a trizomie 13 - 1 : 15753. Růstová restrikce plodu před 37 tt. negativní - 1 : 961. Na genetice mě ujišťovali, že zvýšené PAPP-A nepředstavuje pro plod žádné riziko, ale přesto mi doporučili genetickou konzultaci. Moje paní gynekoložka mi stále uklidňuje, že jsou výsledky na můj věk krásné a nikdy se nesetkala (je před důchodem) s tím, aby byl u plodu díky PAAP-A nějaký problém. Jeho hodnotu prý má zvýšenou dost těhotných a problémem je naopak nízká hodnota, říkala. U úspěšného těhotenství jsem měla hodnotu PAPP-A také nad 3 MoM a těhotenství bylo ukázkové. Na genetickou konzultaci jsem se přece jen objednala, ale jsou to další tři týdny a já nad tím pořád přemýšlím ... Co si o tom prosím myslíte Vy? Moc Vám děkuji za jakoukoli informaci. Hanka

Dobrý den,

samozřejmě, že v rámci internetové poradny Vám nemohu dělat validní závěry screeningového vyšetření, nicméně výsledky se mi takto nejeví nijak dramatické, navíc rizika nejčastějších vad máte velmi nízká. Pokud Vám doporučili konzultaci, tak ji absolvujte, ale do té doby bych byla v klidu, brala bych to spíše jako formalitu i vzhledem k vyššímu věku.