banner

Celkem výsledků pro tag/y "po porodu": 70

Dobrý den, mám dotaz ohledně své osoby. Jsem 14 dní po porodu. A pozoruji na sobě intoleranci na mléko. Ne úplně na všechny mléčné výrobky. Stalo se mi to to 3x a od té doby raději nezkouším. Jedla jsem 1x misku lupínků s mlékem, a 2x smetanové omáčky a relativně za krátkou dobu jsem dostala vždy opravdu silný spíše vodnatý průjem. Margarín, plátkový sýr nebo např. jogurt typu pudink jsem jedla a bylo to v pořádku. Chci se zeptat, zda je to normální a odezní to nebo to mám nějak více řešit. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

každý z nás má rozdílnou míru tolerance vůči laktóze, což je zcela přirozené, a s věkem se snižuje. Mléko jako samotný nápoj je velmi významným zdrojem laktózy. Záleží také na množství, které zkounzumujete. Může se stát, že 100 ml by vám nemuselo dělat problémy, ale už 200 ml sklenice ano. Jako náhradu za mléko můžete použít bezlaktózové mléko – sojové, kukuřičné, rýžové. Tyto mléka lze zakoupit běžně v obchodech s potravinami nebo v prodejnách zdravé výživy.  Ostatní mléčné výrobky většinou obsahují  menší množství laktózy. U zakysaných mléčných výrobků je koncentrace laktózy působením mléčných bakterií snížena, proto jsou oproti samotnému mléku dobře tolerovány. Výrobou tvrdých i měkkých sýrů je laktóza odbourána. Pokud spojujete své potíže pouze s konzumací mléka, zařazujte mléčné výrobky podle míry tolerance. Přikládám tabulku s příklady potravin. Vyčkejte, přece jenom jste v období, kdy tělo bylo vystaveno zátěži, velkým změnám a zotavuje se.

Výrobek

Obsah laktózy (g/100g)

Velikost porce (g)

Obsah laktózy v porci (g)

Mléko kravské, kozí, ovčí

4,7

250

11,8

Šlehačka

3,1

15

0,5

Smetana do kávy

3,8

15

0,6

Jogurt

4,1

150

4,5

Kefír

3,8

200

7,6

Zmrzlina

6,0

50-100

3-6

Cottage

2,2

100

2,2

Tvaroh

3,5

100

3,5

Tvrdý sýr

0,0

50-100

0,0

Máslo

0,7

10

0,07

 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Jumping
avatar bradovav 30. 12. 2019

Dobrý den, 5.11. jsem rodila přirozeně. Tento týden bych se ráda vrátila ke cviceni. Tancují a chodím na jumping (trampolíny). Vím, že posilují střed těla a pánevní dno, chtěla sem se raději ale ujistit, že takové cvičení je už nyní možné. Moc děkuji za reakci

Dobrý den, pokud jste již ukončila šestinedělí a nemáte žádné potíže, včetně problémů s inkontinencí, si myslím, že návrat k tomuto cvičení je bezpečný.

Hematom u dělohy
avatar Zuz* 07. 02. 2020

Zdravím,jsem.12 dní po císaři dvojčat a včera jsem byla na pohotovosti skrz bolest u jizvy.ta pochazi od břišních svalů,ale objevili mně hematom 8*6*2 cm. Nebolí,ani ho necitim při dotyku,vůbec nic,nebýt sona tak se o něm neví.v pondělí mám jít na kontrolu a dohodneme se na případné operaci,ale chtěla bych vědět,zda nelze řešit i nějak konzervativně.nerada bych znovu pod nůž,už kvůli dětem,a z odpovědí doktorů sem toho moc nepochopila.děkuji za odpověď

Dobrý den, záleží na klinickém stavu pacientky. Pokud máte bolesti v oblasti jizvy či dokonce teploty nebo zvýšení zánětlivých parametrů v krvi, je lepší hematom vypustit. Pokud je hematom zcela klinicky němý, tzn. nejsou žádné potíže, je možné jej řešit konzervativně.

Dobry den, jelikoz se v soucasne situaci k lekari nedostanu, mam dotaz: Mam 3 mesice po porodu a posledni 3 dny me trapi nechutenstvi, nevolnost, pichlava bolest v podbrisku a slizky vytok naruzovele barvy. Je nejaka sance zjistit o co jde kdyz ted nemuzu na vysetreni?Dekuji

Dobrý den, může se jednat např. o zánět v děloze nebo v jejím okolí, bez vyšetření nelze bohužel diagnózu a potažmo léčbu stanovit. Nebo se nemusí jednat o nic vážného, ale bez vyšetření se k tomu opravdu nelze vyjádřit. Doporučuji vyhledat Vašeho lékaře (pokud Váš gynekolog ordinuje, určitě Vás neodmítne, jelikož máte potíže, případně pak vyšetření na ambulanci v nemocnici). Hezký den.

Dobrý den paní doktorko,předem se omlouvám za můj dotaz, který se týká poporodní diastázy,ale bohužel zde není jiná příslušná poradna.Nyní jsem 1,5 roku po porodu a začala jsem cvičit až více jak rok od porodu.Byla jsem u fyzioterapeutky,která mi ukázala cviky a také mi řekla, že ji přijde,že mám začínající kýlu (nejspíš měla na mysli pupeční), což mě trochu vyděsilo.Mám vystouplejší pupík než před porodem,ale v těhotenství jsem kýlu neměla,ani žádné jiné problémy,rodila jsem přirozeně,také bez komplikací.Nyní pravidelně cvičím už více jak 3 měsíce a vidím výrazné zlepšení, zmenšil se rozestup,trápí mě jen ten vystouplý pupík.Doporučila byste mi raději zajít si s tím k lékaři, aby posoudil zda kýlu mám nebo ne?Nebo to mám nechat být a doufat že se to spraví spolu s diastázou když budu dále cvičit a posilovat šikmé svaly?Předem vám děkuji za odpověď!

Dobrý den, vůbec není za co se omlouvat. Diastáza - rozestup břišních svalů, vzniká již během těhotenství, jako přirozená reakce stěny břišní na zvětšující se těhotnou dělohu. Smyslem tohoto rozestupu je vytvořit prostor v břišní dutině pro rostoucí miminko. Míra rozestupu je ovlivněna opakovanými porody, mnohočetným těhotenstvím a dalšími faktory. Po porodu se může stav vrátit částečně nebo téměř do normálu anebo může přetrvávat. V případě diastázy i po porodu je ideální co nejdříve navštívit fyzioterapeuta, který zahájí cvičení. Čím dříve cvičení začne, tím lepší jsou výsledky. Je dobře, že jste fyzioterapeuta navštívila a že pravidelně cvičíte. Ve cvičení pokračujte dle instrukcí fyzioterapeuta, pravidelné cvičení je nejvíce efektivní.  Vystouplý pupík" (pupeční kýla) může vzniknout důsledkem roztahování břišní stěny rostoucí dělohou v průběhu těhotenství. Pupeční kýla není ve svalu, ale ve vazivovém pruhu a cvičením se tedy nedá spravit. V tomto případě je vhodné lékaře vyhledat, protože ke správnému posouzení Vašeho stavu a eventuálního řešení je potřeba lékařské vyšetření. U kýly je riziko možného uskřinutí obsahu dutiny břišní v kýle (záleží na velikosti kýly, kterou posoudí lékař). Hezký den.

MS po porodu
avatar Zanouss 21. 04. 2020

Dobrý den. Dne 8.2. tohoto roku jsem v 36tt porodila andílka :'(. Abrupce placenty s centrálním hematomem. Vzhledem k okolnostem s CoVid-19 jsem neprodělala kontrolu po šestinedělí. První MS se dostavila přesně jak měla, trvala sice déle, ale s tím jsem počítala. Jen nyní druhá menstruace už má týden zpoždění. Těhotenské testy vychází negativně :(. Nemůže se mnou být něco špatně? Přála bych si co nejdřív znovu otěhotnět, ale teď se bojím, že je něco špatně :'( na kontrolu k lékaři jsem objednaná 11.5. dřívější termín mi dát nemohou. Děkuji za odpověď :(

Dobrý den, pokud jste měla abrupci placenty, předpokládám, že se provedl císařský řez. Po císařském řezu se doporučuje minimálně 1 rok (některé zdroje doporučují až 2 roky) počkat, než znova otěhotníte. Aby se jizva na děloze řádně zahojila. První menstruační cykly po porodu mohou být nepravidelné. Pokud jste měla negativní těhotenský test, vyčkejte na Vaši objednanou kontrolu. Hezký den.

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat , jsem už 3 měsíce po porodu, když jsem navštívila mého gynekologa po šestinedělí udělal mi ultrazvuk a řekl ať eště přijdu po první MS, ta trvala 5 dní a následně jsem šla na další prohlídku a pan doktor mi řekl že tam něco je že s MS neodeslo to co mělo, následně mi dali injekci do boku aby sem začala znovu krvácet vůbec tomu nerozumím mám hrozný strach abych nemusela na nějaký zákrok po injekci jsem už 3 den a stále nic , co to může být eště nejaky zbytek po porodu?? Mohl by mi pomoct i bylinný čaj Kontryhel? Prý je výborný i na do čištění dělohy, jinak nemám bolesti, teploty, není 3 měsíce už dlouhá doba aby mi něco mohlo zůstat v děloze eště? Je to běžné? Opravdu se chci vyhnout nějakým zákrokům, kdyz se do 10 dnů nedostaví krvácení jaký je další postup popřípadě??? Děkuji moc nemám žádné zkušenosti pekny den

Dobrý den, může se se stát, že po porodu zůstanou v děloze ještě nějaké krevní sraženiny, popřípadě zbytky plodových obalů nebo placenty (možno i několik měsíců po porodu). Nelze posoudit, co Váš gynekolog na ultrazvuku přesněji viděl. Jednou z možností, jak děloze pomoci vyprázdnit obsah, který do ni "nepatří", je aplikace injekce do svalu, obsahující látku, která má za úkol dělohu ještě více zavinout, aby tímto vytlačila svůj obsah ven. Někdy se může stát, že přebytečný obsah v děloze se zanítí, jsou teploty, horečky, únava, zánět se může z dělohy šířit dále, v tom případě je vhodnější dělohu vyčistit (v celkové narkóze). Tento zákrok se dále také dělá preventivně, aby právě k těmto komplikacím nedošlo. Rozhodnutí, zda zákrok provést, je vždy velice individuální a vždy záleží na konkrétním případu. Často si také příroda poradí sama a děloha se vyčistí i bez pomoci. Jsou i případy, kdy v děloze zbyl po porodu např. menší kousek placenty a maminka nemá žádné potíže, zákrok se neprovede. Postupem času se tento obsah v děloze vstřebá. Bylinné čaje určitě popíjet můžete. Uvidíte na příští kontrole, je potřeba vždy sečíst více faktorů dohromady, aby bylo možné provést co nejvhodnější řešení. Hezký den.

Dobrý den, jsem 6 měsíců po porodu a zajímá mne, zda je normální, když jdu na toaletu na stolici, abych vždy vyloučila i hlen(vaginální). Je bez zápachu a krve pouze světlý lehce nažloutlý, ale vždy, když jdu na velkou, tak se utírám a je tam. Kvůli současné situaci(epidemie) jsem byla naposledy na prohlídce po 6tinedělí. Nikde jsem se ale nedočetla nic na toto téma. Předem dekuji a přeji hezký den.

Dobrý den, otázkou je, zda tento "hlen" je opravdu z pochvy a ne z konečníku. Hlen se v pochvě může v malém množství běžně nacházet, záleží, jaké množství ho máte, zda je přítomno nějaké svědění a pálení apod. Bylo by vhodné vyhledat lékaře, jak praktického, aby eventuálně došetřil, zda se nejedná o hlen ve stolici a dále, tak gynekologa, který může vyšetřit případný výtok z pochvy. Hezký den.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Rodila jsem začátkem ledna, teď mám po porodu menstruaci po páté. Vždy přišla cca 30. den cyklu. Trvala 7-8 dní. Teď jsem myslela že mi 7. den menstruace skončila, den byl klid, ale pak další den už 5. den špiním (je to takový růžový až hnědý výtok a pobolívá mě břicho na obou stranách. Mohla bych se zeptat zda je toto po porodu normální? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, důležitá je také informace, zda poporodní prohlídky u Vašeho gynekologa (zejména ultrazvuková vyšetření) byly v pořádku. Pokud ano, nemělo by se jednat o nějaké zadržení zbytků placenty či plodových obalů v děloze po porodu (které často způsobují nepravidelné a přetrvávající krvácení, bolesti břicha, ale tyto potíže se většinou objevují již mnohem dříve). Záleží také na Vašem momentálním psychickém rozpoložení, stresové zátěži, vliv může mít cestování, různé změny apod. Pokud bolesti přetrvávají, vyhledejte svého gynekologa. Hezký den.

Dobrý den,můžou se užívat čípky Cicatridina při kojení?Předem děkuji za odpověď.Koutková

Dobrý den, ano, můžete bez obav užívat tyto čípky při kojení, jsou naprosto bezpečné. Hezký den.

Dobrý den, po šestinedělí jsem dostala první menstruaci a současně nasadila antikoncepci (Lindenytte), menstruace stále přetrvává 17. den, středně silná, nejvíce ráno a dopoledne. Je to běžné a mám to vydržet do další menstruace (předpokládám, že se bude krýt se současným krvácením) v sedmidenní pauze nebo mi antikoncepce nevyhovuje? Dříve jsem ji užívala bez problémů. Na kontrole po šestinedělí bylo vše v pořádku. Porod byl přirozený, nekojím. Děkuji

Dobrý den, u nasazení antikoncepce může trvat, než si takzvaně sedne. Krvácení ale také může souviset s nízkým obsahem hormonů v Lindynette, nemusí být tedy pro všechny ženy vhodnou alternativou. Pokud ani při užívání druhého platíčka nenastane zlepšení, krvácení nebude ustávat nebo Vám bude slabo apod., navštivte svého gynekologa, aby Vás vyšetřil a popřípadě jste se dohodli na změně a nasazení vhodnější antikoncepce.

Dobrý den jsem měsíc po porodu 7.7. mám už po šestinedělí to sem ještě v době šestinedělí krvácela.ale po tej šestinedělí mám špinění a trvá to vždy jen pár dní pak mám klid a pak to mám znovu. Co by to mohlo být já si pořád ještě myslím že se mi čistí děloha já mám za sebou druhý porod císařským řezem a doktor mi řekl že rána byla tentokrát hlubší. Kdy bych pravděpodobně mohla očekávat ms. Ke svému gynekologovi jdu příští měsíc na kontrolu.

Dobrý den, u někoho se děložka čistí delší čas, dokonce i po šestinedělí. Doporučuji kontryhelový čaj, kojení, ležení na břiše (nejlépe po nakojení), což pomáhá ke stažení dělohy a jejímu vyčištění. Pokud vše na ultrazvukovém vyšetření bylo v pořádku a pouze špiníte, není důvod k panice. Nicméně pokud by krvácení bylo silnější, cítila jste slabost, bolesti apod., zajděte na kontrolu dříve nežli za měsíc. Menstruaci můžete dostat i přes plné kojení, je to individuální, může být z počátku dosti nepravidelná. Hezký den