banner

Celkem výsledků pro tag/y "příspěvek": 50

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak to s RP v případě, kdy matka jsem si neplatila nemocenskou (jako osvč), mám živnost přes limit 72 tis ročně, tudíž počítám s tím, že budu muset platit dále soc. a zdrav., a neměla bych nárok na jiný než RP 7 600 Kč. Partner ovšem byl zaměstnaný (ale odešel z práce minulý měsic) a nyní je osvč (bez platby na nem.), zaměstnanec bude až od ledna, dotaz zní, zda těch 270 měsícu odvodů na jeho nemocenském poj. za poslední dva roky musí byt v kuse (kvůli volbě výšky RD) nebo mezitím může byt tato 3 měsíční pauza.... děkuji

Dobrý den,

potřebných 270 dní nemusí být v kuse, tříměsíční pauza nevadí. Pokud nové zaměstnání partnera bude v době před porodem a splní 270 dní pojištění dohromady za poslední 2 roky, vyměřovací základ mu spočítají.

 

Dobrý den, chci si zažádat o rodičovský příspěvek, ale přítel je cizinec. (rumu) Tak by mě zajímalo jaké jsou podmínky o zažádání? Moc děkuji

Dobrý den, u rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby děti a oba rodiče. Všechny osoby by měly mít trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště v ČR. Bydlištěm se rozumí, že se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Pokud toto splňujete, tak máte nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud některá osoba toto nesplňuje, i tak může vzniknou nárok v ČR, ale posuzování je složitější a záleželo by jaká konkrétně ta Vaše situace je.

Dobrý den, chci se zeptat, jestli lze odmítnout mateřskou a rodičovskou dovolenou na nastávající dítě? Jsem na rodičovské dovolené od 1.1.2019 s dvojčaty a zjistila jsem, že jsem těhotná. Lze si ponechat rodičovský příspěvek na dvojčata a následný odmitnout?

Dobrý den,

nemáte povinnost požádat si o peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek, nicméně rodičovský příspěvek náleží vždy jen na nejmladší dítě v rodině (případně nejmladší současně narozené děti). Nejpozději narozením dalšího dítěte tedy zaniká nárok na současný rodičovský příspěvek a není možné ho dále čerpat ani kdybyste si o další rodičovský příspěvek nepožádala. Současný rodičovský příspěvek se ukončí nejpozději k poslednímu dni měsíce, který předchází měsíci, ve kterém se další dítě narodilo. Pokud před porodem nastoupíte na další PPM, náleží v měsíci souběhu těchto dvou dávek rodičovský příspěvek jen v případě, že je PPM v daném měsíci nižší než rodičovský příspěvek. V takovém případě náleží částka ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvek a PPM.

Dobrý den, chci se zeptat , jsem žena v domácnosti, nejsem OSVČ. Stačí na PÚ přinést čestné prohlášení, že nepobíram mateřskou, abych mohla žádat o rodičovský příspěvek? V případě, že ano , jak bych to měla napsat? Děkuji Jarmila

Dobrý den,

v žádosti o rodičovský příspěvek vyplňujete, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo ne a stvrzujete to svým podpisem. To by mělo být dostatečné a úřad práce by neměl požadovat další doklad, nicméně v praxi některé úřady požadují potvrzení od OSSZ. 

Dobrý den, chci se zeptat k 30.4 mi končí smlouva na dobu určitou. U zaměstnavatele jsem zaměstnána necelé 3roky. Odchod na mateřskou je k 11.2, což je 8 tydnu před plánovaným porodem. Tehotenstvi je plánováno 8.4. Pokud jsem to spravne pochopila na mateřskou narok mám. Formulář ohledně žádosti na mateřskou jsem odevzdala svému zaměstnavateli, protože do konce dubna jsem zaměstnana. Otázka zní jestli po ukončení smlouvy musím zajít na cssz a nebo zaměstnavatel formulář pošle na cssz sám, abych mohla dal pobírat matersky příspěvek? Musím se hlásit i na úřad práce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

peněžitou pomoc v mateřství budete čerpat dál bez problémů i po skončení pracovního poměru, na ČSSZ nemusíte nic hlásit. Na úřad práce také nic nehlásíte. Po skončení pracovního poměru máte pouze oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně. Nahlásíte tedy, že jste i po skončení zaměstnání dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a následně nahlásíte přechod na rodičovský příspěvek a budete po celou dobu státním pojištěncem. Veškeré změny by se měly nahlašovat vždy do 8 dnů. Pojišťovna může požadovat doklad o přiznání/pobírání dávky.

 

Dobrý den, ráda bych si ujasnila otázku, kdo může pobírat rodičovský příspěvek: V pokynech o žádost o RP se píše, že se žádá příslušný UP a to podle vyššího příjmu jednoho z rodičů. Znamená to tedy, že o RP může žádat i otec s vyšším příjmem (zaměstnanec), i když s dítětem bude doma matka? A matka je pak na UP nebo si hradí zdr. a soc. pojištění? Děkuji ta vyjasnění situace, s pozdravem Zuzana V.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů podle vzájemné domluvy, v čerpání se mohou rodiče případně i střídat. K žádosti může matka doložit potvrzení o denním vyměřovacím základu otce dítěte, pokud měl vyšší vyměřovací základ (vyšší příjmy), příjemcem dávky může být ale stále matka (a opačně to platí také). Není tedy potřeba, aby žadatelem/příjemcem byl otec, pokud o dítě bude pečovat matka – v takovém případě by bylo nutné, aby si matka vyřešila zdravotní pojištění, např. si jej hradila sama.

Dobrý den, pracuji pod agenturou na DPČ. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou navíc k tomu přítel pracuje v zahraničí. A já nevím, kam mám zajít pro radu. Děkuji

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba, abyste byla účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Zároveň musíte nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištěné činnosti) nebo v ochranné lhůtě. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před porodem. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), max. 180 dní. Ochranná lhůta však z DPČ neplyne, pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu, což často práce na DPČ bývá. O zaměstnání malého rozsahu se jedná v případě, že není sjednán příjem alespoň ve výši rozhodné pro odvod nemocenského pojištění, což je od ledna 3000 Kč, do konce roku 2018 to bylo 2500 Kč. V takové DPČ je například sjednaná pouze hodinová mzda a není v ní stanoven minimální počet hodin, který zaměstnanec měsíčně odpracuje, takže není stanoveno, že dosáhne rozhodného příjmu. Pokud máte DPČ, která je zaměstnáním malého rozsahu, jste nemocensky pojištěná jen v těch měsících, kdy dosáhnete alespoň uvedeného rozhodného příjmu. Abyste v takovém případě měla nárok na PPM, musela by DPČ trvat až do nástupu na PPM a v měsíci nástupu na PPM by muselo být odvedeno nemocenské pojištění. Pokud by v měsíci nástupu na PPM odvedeno nebylo, lze i tak mít nárok, pokud DPČ trvá a nemocenské pojištění bylo odvedeno alespoň ve třech bezprostředně předcházejících měsících. U peněžité pomoci v mateřství se nezkoumá, kde druhý rodič pracuje. Zaměstnání Vašeho přítele v zahraničí může mít vliv na rodičovský příspěvek. Úřad práce bude v takovém případě zkoumat, zda nenáleží rodičovské dávky ze státu zaměstnání druhého rodiče.

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu peněžitého příspěvku v mateřství. Jsem momentálně na RD a ráda bych nastoupila na částečný úvazek ke svému zaměstnavateli na původní smlouvu. CCa na rok, něž otěhotním podruhé. Předpokládám, že z rodičovské dovolené bych plynule přešla na druhou mateřskou dovolenou. Z jakého základu by se mi případný druhý peněžitý příspěvek v mateřství vypočítával? Z původního úvazku před prvním těhotenstvím, nebo ze zkráceného, na který bych pracovala během rodičovské dovolené? Děkuji za odpověd Jana B

Dobrý den,

pokud chcete vykonávat stejný druh práce jako máte v pracovní smlouvě, měla byste se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení rodičovské dovolené a dodatku k pracovní smlouvě o změně úvazku. Ukončení rodičovské dovolené v zaměstnání nemá vliv na výplatu rodičovského příspěvku. Pokud za trvání stejného zaměstnání nastoupíte na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let předchozího dítěte, porovná se aktuální vyměřovací základ se základem pro předchozí PPM a použije se ten vyšší. Pokud byste nastupovala na další PPM později, bude se výše počítat z aktuálního vyměřovacího základu, tedy z kratšího úvazku.

Dobrý den chci se zeptat ...před lety jsem byla zaměstnana, ale pak probírala rodičovský příspěvek z rakouska (přítel tam pracuje) a stát za me platil i v rakousku i tady...ted chci nastoupit do prace a snažit se o miminko kdyz se to povede do půl roku vim ze na PPM nárok nemam , ale chci se zeptat zda mám nárok na rodičovský příspěvek?A tady v čr dekuji moc

Dobrý den,

pro nárok na rodičovský příspěvek se posuzují jako společně posuzované osoby oba rodiče a dítě/děti. Pokud některá ze společně posuzovaných osob má bydliště v jiném státě EU, pracuje v jiném státě EU nebo je například občanem jiného státu EU, úřad si žádá doplňující informace, aby posoudil, který ze států je primárně odpovědný za výplatu rodičovských dávek. Bude tedy záležet na tom, kde budete v době žádosti bydlet a pracovat, zda přítel bude stále pracovat v Rakousku. 

Dobrý den, chtěla bych se Vás ještě zeptat na jeden dotaz, týká se to rodičovského příspěvku. Jak vláda schvaluje zvýšení příspěvku na těch 300 ooo, bude se to týkat i nás? Termín porodu mám 21.12, budu pobírat mateřskou, pak žádat o řidičák, dostaneme automaticky těch 300 000? Ještě bych se chtěla zeptat, když se mateřská bere jako kdybych chodila do práce, můžu si před ukončením mateřské zažádat o dovolenou za rok 2020?Dekuji za informaci

Dobrý den,

novela zákona, která by navýšila rodičovský příspěvek, zatím není schválená. Poslední návrh počítal s navýšením pro všechny aktivně pobírající rodiče a budoucí příjemce. Jeden z předchozích návrhů však počítal s navýšením jen pro rodiče dětí narozených od 1. 1. 2020. Záleží tedy na konečné schválené podobě novely.

Dovolenou za rok 2020 můžete čerpat ihned v návaznosti na mateřskou dovolenou, takové žádosti musí zaměstnavatel vyhovět. Na rodičovskou dovolenou pak můžete nastoupit po vyčerpání dovolené. Rodičovský příspěvek můžete čerpat po skončení peněžité pomoci v mateřství, bez ohledu na čerpání dovolené v zaměstnání.

Dobrý den.V lednu my bude končit mateřská dovolena, budu si teď v listopadu žádat o rodičovský příspěvek. Můžu zažádat normálně tak, že donesu vyplněný formulář s kopie občanských průkazů a rodného listu na úřad práce? Jde mi o to, jestli nemusím o těch 80.000, o který se rodičovský příspěvek navýší od ledna 2020, žádat znovu v lednu nebo nějak zvlášť? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud bude novela zákona týkající se navýšení rodičovského příspěvku schválena v současné podobě, bude celková částka příspěvku navýšena automaticky. Nebudete tedy muset o 80 tis. Kč žádat zvlášť. Neověřené kopie dokladů nemusí úřadu stačit, doporučuji vzít originály.

Dobrý den, v květnu mi konci mateřská a od června budu pobírat rodičovský příspěvek. Se synem bych byla rada 3 roky doma, tzn do prosince 2022. V práci mám však smlouvu na dobu určitou - konci mi v červenci 2021. Můj manžel děla v Německu a paní na ÚP mi do telefonu říkala něco o tom, ze poté - až mi skončí pracovni poměr, musíme zadat o příspěvek v Německu. Moc jsem to nepochopila, chtěla bych se vás tedy zeptat, zda byste mi nemohla dat podrobnější informace o tom, co tedy bude až mi skončí pracovni smlouva? Budu moci byt se synem doma ty tři roky, i když nebudu nikde zaměstnána? Moc dekuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

obecně v rámci EU platí, že primární odpovědnost za výplatu rodinných dávek nese země, ve které rodiče pracují. Pokud pracují ve dvou zemích, posuzuje se nárok podle dalších pravidel, především podle bydliště. K žádosti o rodičovský příspěvek je potřeba doložit formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU, ve kterém uvedete, ve které zemi je každá osoba výdělečně činná, zdravotně pojištěná apod. Na základě toho úřad rozhodne, která ze zemí je primárně odpovědná za výplatu dávky. Pokud Vám v průběhu čerpání rodičovského příspěvku zanikne pracovní poměr, je potřeba tuto skutečnost oznámit úřadu práce do 8 dnů. Pokud v tu dobu bude Váš manžel pracovat v Německu (a nejedná se o vyslaného pracovníka na kratší dobu), bude pravděpodobně vyhodnocena jako odpovědná země Německo. V takovém případě budete muset o dávku požádat v Německu. Pokud bude v Německu zamítnuta, můžete dočerpat zbývající příspěvek v ČR. Doma se synem můžete být jak dlouho potřebujete, jen je potřeba po skončení pracovního poměru vyřešit zdravotní pojištění. Doporučuji tedy obrátit se na zdravotní pojišťovnu a řešit situaci podle toho, ve které zemi budete dále čerpat příspěvek.

Dobrý den, na stránkách MPSV se píše, že nemohu v jeden měsíc pobírat mateřskou a rodičovskou zároveň. Jelikož mateřská je na 196 dnů, končí mi 14.10. Na rodičovskou bych tedy měla nastoupit 15.10. Jak mám žádat o příspěvek? Od jakého data tedy je začátek?Moc dekuji za informaci.

Dobrý den,

obě dávky současně v jednom měsíci je možné čerpat, pokud je peněžitá pomoc v mateřství (PPM) v daném měsíci nižší než částka rodičovského příspěvku, kterou si zvolíte. V takovém případě náleží v daném měsíci rodičovský příspěvek ve výši rozdílu mezi zvolenou částkou a PPM za daný měsíc. Pokud  máte tedy PPM za 14 dní v říjnu nižší než rodičovský příspěvek, který budete volit, můžete o rodičovský příspěvek požádat od 15. 10. Pokud je PPM stejná nebo vyšší, můžete čerpat rodičovský příspěvek nejdříve od listopadu. Rodičovská dovolená v zaměstnání je nezávislá na nastavení rodičovského příspěvku. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat ihned po skončení mateřské dovolené, případně můžete čerpat po skončení mateřské dovolené nevyčerpanou dovolenou a následně až rodičovskou dovolenou.

Příspěvek PPM
avatar Sandra8 16. 11. 2020

Dobrý den, momentálně jsem vedená na ŮP, cca 5 měsíců, nicméně před tím jsem byla zaměstnaná a účastněná na nemocenském pojištěni a ráda bych se informovala, zda-li mám nárok na příspěvek PPM z průměru za posledních 12 měsíců před porodem. Termín porodu by měl být v únoru. Nebo zda-li si mohu zažádat o jakoukoliv jinou peněžitou pomoc před nástupem na Rodičovskou dovolenou. Děkuji mnohokrát za odpověď, Marková

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Dále je potřeba, abyste se vešla do ochranné lhůty. Ochranná lhůta je u žen, kterým skončilo zaměstnání v době těhotenství, tak dlouhá, jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně však 180 dnů. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Abyste měla nárok na PPM, musel by den nástupu na PPM vycházet ještě v ochranné lhůtě. Můžete si to tedy spočítat podle termínu porodu. Výše PPM by se vypočítala z posledního zaměstnání. Pokud byste nárok neměla, není žádná jiná speciální dávka pro těhotné. Po narození dítěte byste mohla začít čerpat rodičovský příspěvek. Dále existuje příspěvek na bydlení a dávky pomoci v hmotné nouzi, které však závisí i na příjmech dalších členů domácnosti. Informace o těchto dávkách Vám poskytne úřad práce (call centrum +420 800 779 900).

Dobrý den,Rada bych se zeptala jestli budu mít nárok na materskou. Od roku 05/2016 jsem byla zamestnana na plný úvazek až do 06/2020. Poté 3 měsíce - 07 / 08 / 09 Jsem byla vedena na Úřadu práce včetně podpory v nezaměstnanosti. Od 10/2020 jsem momentálně zamestnana ale zkušební dobu mám na 6 měsíců tudíž až do konce března 2021. Nejspíše mě tedy v práci čeká výpověď. Rada bych de zeptala jestli budu mít v tomto případě nárok na materskou. A také jestli nějak ovlivní kdy v zaměstnání oznámim těhotenství ( myslím financne) Určitě to vzhledem k pozici musím oznámit co nejdříve. Ale zároveň jsem zatím 9tt a do práce zatím mužů v pohode chodit. Dekuju za odpověď

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Tuto podmínku budete splňovat, jelikož se tady započítá i předchozí zaměstnání. Zároveň je potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnavatel bez ohledu na těhotenství. Pokud by Vaše zaměstnání tedy skončilo, ochranná lhůta by byla tak dlouhá jako toto současné zaměstnání, maximálně 180 dní. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Záleželo by tedy na tom, kdy by Vaše současné zaměstnání skončilo, jestli byste se vešla do ochranné lhůty. Výše PPM by se Vám počítala z období od nástupu do práce 10/2020 do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM. Případně z kratší doby, pokud by zaměstnání skončilo dříve. Oznámení těhotenství nemá přímo vliv na částku PPM, ale může vést zaměstnavatele ke zrušení pracovního poměru. Někdy se také stává, že zaměstnavatel sníží nebo odebere těhotné zaměstnankyni nenárokovou složku mzdy, což se následně projeví také na částce PPM.

Dobrý den, prosím o radu. Končím 22.12. 2020 PPM, poté budu čerpat dovolenou ze zaměstnání. Mohu si o rodičovský příspěvek zažádat až po vyčerpání dovolené? Tzn. řádnou dovolenou mám do 28.1.2021, mohu zažádat o rodičovský příspěvek až od 1.2.2021? Nebo musím navázat na PPM? Děkuji Petra

Dobrý den,
začátek čerpání rodičovského příspěvku nemusí navazovat na PPM. Můžete si tedy požádat až od 1. 2. 2021. O rodičovskou dovolenou v zaměstnání ale požádejte tak, aby navazovala na řádnou dovolenou, tedy od 29. 1. 2021, pokud nechcete nastoupit zpět do práce.

Dobrý den,mám dotaz ohledně nároku na rodičovský příspěvek z ČR. V zahraničí mi byl příspěvek v jisté výši přiznán a vyplácen po dobu 1 roku. Mám prosím, nárok na doplacení rozdílu částky do výše, která je obvyklá v ČR (do 300 tis.)?S manželem máme trvalý pobyt v ČR (zde jsem i na mateřské), národnost ČR, jsme oba pendleři. Daňovou rezidenci máme oba v DE, kde jsem již 7 let zaměstnána. Předtím jsem pracovala 9 let v ČR. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud bydlíte v ČR a stále pečujete o dítě do 4 let, které je zároveň nejmladším dítětem v rodině, může Vám vzniknout nárok na rodičovský příspěvek v ČR v celkově výši 300 tis. Kč snížené o příspěvek vyplacený ze zahraničí. Bližší informace o podmínkách a potřebných dokumentech Vám poskytne úřad práce podle Vašeho trvalého pobytu, případně se můžete obrátit na call centrum ÚP +420 800 779 900.

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, příspěvek stále pobírám. Předtím jsem pobírala klasickou mateřskou. Pokud znovu otěhotním a u zaměstnavatele mám stále platnou smlouvu, budu moci po druhém porodu opět pobírat příspěvek na mateřskou dovolenou ve stejné výši? Moc děkuji za info!

Dobrý den,
při trvání pracovního poměru máte nárok i na další peněžitou pomoc v mateřství. Pokud na ni nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, bude se Vám vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte, pokud bude vyšší než současný denní vyměřovací základ.