Celkem výsledků pro tag/y "příspěvek": 50
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak to s RP v případě, kdy matka jsem si neplatila nemocenskou (jako osvč), mám živnost přes limit 72 tis ročně, tudíž počítám s tím, že budu muset platit dále soc. a zdrav., a neměla bych nárok na jiný než RP 7 600 Kč. Partner ovšem byl zaměstnaný (ale odešel z práce minulý měsic) a nyní je osvč (bez platby na nem.), zaměstnanec bude až od ledna, dotaz zní, zda těch 270 měsícu odvodů na jeho nemocenském poj. za poslední dva roky musí byt v kuse (kvůli volbě výšky RD) nebo mezitím může byt tato 3 měsíční pauza.... děkuji
Dobrý den,
potřebných 270 dní nemusí být v kuse, tříměsíční pauza nevadí. Pokud nové zaměstnání partnera bude v době před porodem a splní 270 dní pojištění dohromady za poslední 2 roky, vyměřovací základ mu spočítají.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci si zažádat o rodičovský příspěvek, ale přítel je cizinec. (rumu) Tak by mě zajímalo jaké jsou podmínky o zažádání? Moc děkuji
Dobrý den, u rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby děti a oba rodiče. Všechny osoby by měly mít trvalý pobyt v ČR a především skutečné bydliště v ČR. Bydlištěm se rozumí, že se tady osoba dlouhodobě zdržuje, pracuje, žije s rodinou apod. Pokud toto splňujete, tak máte nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud některá osoba toto nesplňuje, i tak může vzniknou nárok v ČR, ale posuzování je složitější a záleželo by jaká konkrétně ta Vaše situace je.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat, jestli lze odmítnout mateřskou a rodičovskou dovolenou na nastávající dítě? Jsem na rodičovské dovolené od 1.1.2019 s dvojčaty a zjistila jsem, že jsem těhotná. Lze si ponechat rodičovský příspěvek na dvojčata a následný odmitnout?
Dobrý den,
nemáte povinnost požádat si o peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ani rodičovský příspěvek, nicméně rodičovský příspěvek náleží vždy jen na nejmladší dítě v rodině (případně nejmladší současně narozené děti). Nejpozději narozením dalšího dítěte tedy zaniká nárok na současný rodičovský příspěvek a není možné ho dále čerpat ani kdybyste si o další rodičovský příspěvek nepožádala. Současný rodičovský příspěvek se ukončí nejpozději k poslednímu dni měsíce, který předchází měsíci, ve kterém se další dítě narodilo. Pokud před porodem nastoupíte na další PPM, náleží v měsíci souběhu těchto dvou dávek rodičovský příspěvek jen v případě, že je PPM v daném měsíci nižší než rodičovský příspěvek. V takovém případě náleží částka ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvek a PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat , jsem žena v domácnosti, nejsem OSVČ. Stačí na PÚ přinést čestné prohlášení, že nepobíram mateřskou, abych mohla žádat o rodičovský příspěvek? V případě, že ano , jak bych to měla napsat? Děkuji Jarmila
Dobrý den,
v žádosti o rodičovský příspěvek vyplňujete, zda máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo ne a stvrzujete to svým podpisem. To by mělo být dostatečné a úřad práce by neměl požadovat další doklad, nicméně v praxi některé úřady požadují potvrzení od OSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat k 30.4 mi končí smlouva na dobu určitou. U zaměstnavatele jsem zaměstnána necelé 3roky. Odchod na mateřskou je k 11.2, což je 8 tydnu před plánovaným porodem. Tehotenstvi je plánováno 8.4. Pokud jsem to spravne pochopila na mateřskou narok mám. Formulář ohledně žádosti na mateřskou jsem odevzdala svému zaměstnavateli, protože do konce dubna jsem zaměstnana. Otázka zní jestli po ukončení smlouvy musím zajít na cssz a nebo zaměstnavatel formulář pošle na cssz sám, abych mohla dal pobírat matersky příspěvek? Musím se hlásit i na úřad práce? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství budete čerpat dál bez problémů i po skončení pracovního poměru, na ČSSZ nemusíte nic hlásit. Na úřad práce také nic nehlásíte. Po skončení pracovního poměru máte pouze oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně. Nahlásíte tedy, že jste i po skončení zaměstnání dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a následně nahlásíte přechod na rodičovský příspěvek a budete po celou dobu státním pojištěncem. Veškeré změny by se měly nahlašovat vždy do 8 dnů. Pojišťovna může požadovat doklad o přiznání/pobírání dávky.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych si ujasnila otázku, kdo může pobírat rodičovský příspěvek: V pokynech o žádost o RP se píše, že se žádá příslušný UP a to podle vyššího příjmu jednoho z rodičů. Znamená to tedy, že o RP může žádat i otec s vyšším příjmem (zaměstnanec), i když s dítětem bude doma matka? A matka je pak na UP nebo si hradí zdr. a soc. pojištění? Děkuji ta vyjasnění situace, s pozdravem Zuzana V.
Dobrý den,
rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů podle vzájemné domluvy, v čerpání se mohou rodiče případně i střídat. K žádosti může matka doložit potvrzení o denním vyměřovacím základu otce dítěte, pokud měl vyšší vyměřovací základ (vyšší příjmy), příjemcem dávky může být ale stále matka (a opačně to platí také). Není tedy potřeba, aby žadatelem/příjemcem byl otec, pokud o dítě bude pečovat matka – v takovém případě by bylo nutné, aby si matka vyřešila zdravotní pojištění, např. si jej hradila sama.
Pro akci je nutné přihlášení