Celkem výsledků pro tag/y "mateřství": 26
Dobrý den, momentalne jsem po druhe na rodicovske dovolene ( jiz od roku 2019 nepretrzite), zamestnana jsem na HPP na dobu neurcitou, nynejsi rodicovska dovolena mi trva do zari 2023, v rijnu 2023 mam termin tretiho porodu. Dotaz c. 1 mam narok na dalsi PPM od zamestnavatele?Od 1.unora 2023 jsem na polovicni uvazek zamestnana jeste u jineho zamestnavatele,na dobu urcitou jeden rok do unora 2024. Termin porodu je 17.10. 2023.Dotaz c.2 Budu mit zde narok na penezitou pomoc v materstvi?
Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z pracovního poměru na dobu neurčitou mít budete, po celou dobu Vám trvá účast na nemocenském pojištění, tedy podmínky splňujete. PPM bude vyplácet příslušná OSSZ, žádost podáte prostřednictvím svého zaměstnavatele. Jestliže nastupujete na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte a za trvání stejného zaměstnání, bude výše PPM vypočítána ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte, pokud je předchozí vyměřovací základ vyšší než ten, který bude zjištěn aktuálně při nástupu.
Z polovičního úvazku nárok na PPM mít nebudete, jelikož v něm nesplníte podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění (musí být splněno nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu). Při souběhu více zaměstnání (činností) se posuzuje splnění podmínek u každého samostatně.
Pro akci je nutné přihlášení
Přeji krásný pátek, paní inženýrko. Přicházím na tyto stránky s otázkou, kterou nemohu vyřešit a okolí mi také není schopno moc pomoci, poněvadž také netuší. Pracuji ve zdravotnictví (domácí péče-všeobecná sestra), dceři je 17 měsíců, pobírám tedy rodičovský příspěvek. Peněžitou pomoc v mateřství jsem také pobírala. Až by dcera dovršila tří let (únor 2025), neměla jsem jistojistě rozhodnuto, že bych nastoupila opětovně do práce - Respektive zvažujeme s partnerem dalšího potomka, ale celá situace se do teď odvíjela podle toho, jak bude postupovat stavba domu. Ovšem minulý týden jsem se neoficiální cestou dozvěděla, že zaměstnavatel společnost prodal a od 1.9. bych měla spadat pod společnost jinou. Dle mých informací nebyly podány na poradě žádné další informace-což mi přijde naprosto do nebe volající. Společnost byla prodána společnosti, u které původně také proběhl pohovor, když jsem hledala zaměstnání. Ovšem jsem si ji nevybrala z toho důvodu, že platí minimální mzdu a zbytek peněz je dle vaší aktivity. Chtěla jsem mít vyšší základ právě kvůli “mateřské” a důchodu. Samozřejmě se bude podepisovat nová pracovní smlouva (až mě někdo informuje). Ale bylo by mi divné, že bychom my, co jsme byli tzv. prodaní, měli vyšší plat než ostatní sestry a jiní zaměstnanci. Obavám se tedy, že přede mne bude položena k podpisu smlouva, kde bude právě tato minimální mzda. Abych se ale dostala k jádru dotazu. Pokud by opravdu smlouva obsahovala minimální mzdu, já ji podepsala, následně bych příští rok otěhotněla a ještě před nástupem do práce jsem nastoupila na “mateřskou” případně na pracovní neschopnost a následně na “mateřskou”, z čeho to bude vypočítáno? Ještě ze starého výpočtu ve staré společnosti nebo už z nové, kde jsem ještě “nepracovala”? Děkuji za odpověď.Hezky den Pavlína
Dobrý den,
tady by bylo na místě poradit se spíše s právníkem, který by Vám objasnil Vaše práva jako zaměstnance spojená s prodejem společnosti, zda je nebo není nutné s novou firmou podepisovat novou pracovní smlouvu. Od toho se také bude odvíjet nárok a výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství. Obecně totiž platí, že nemocenské pojištění (které je nutné pro nárok na PPM) vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. V případně skončení jednoho pojištění (zaměstnání) a začátku nového pojištění (zaměstnání) se výše PPM vypočítává pouze z toho nového.
Pro akci je nutné přihlášení