banner

Celkem výsledků pro tag/y "kojení, očkování, těhotenství": 100

Dobrý den, dceři je 7 měsíců a stále ji kojím. Jednou denně zkoušíme příkrm, pak ji dokojím. Mám dávat na zapití čaj nebo mateřské mléko? Stále stačí. Děkuji Ryšavá

Dobrý den, mateřské mléko stačí. V této fázi zavádění příkrmů není potřeba jiné tekutiny přidávat.

 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobrý den, mohu koupit mrkev, atd. pro první příkrm v běžném obchodě? Viděla jsem video od Hamé, kde mají dodavatele přísně kontrolované, aby nepoužívali postřiky, a jejich produkty byly vhodné pro přípravu kojenecké stravy. Co Bio potraviny? Děkuji za odpověď. Ottová

Dobrý den, mezi první příkrmy je u nás zvykem podávat zeleninu – mrkev. Mrkev řadíme spíše do skupiny zeleniny s nízkým obsahem dusičnanů.  Přesto – vysoký příjem dusičnanů obecně by mohl být rizikem vzniku methemoglobinémii – tzv. modrání kojenců. Toto riziko se týká kojenců do cca 3.- 4. měsíce. Jistá opatrnost by tedy v podávání zeleniny z preventivních důvodů byla na místě před 4. měsícem, resp. 6. měsícem – a to zvláště u listové zeliny – špenát. Obsah dusičnanů v zelenině, resp. v mrkvi podléhá přísným legislativním normám a není dán pouze způsobem hnojení, ale i způsobem pěstování (období pěstování, zavlažování, skladování, sklizeň a a kuchyňské zpracování), což se týká i kvality mrkve Bio.  Není důvod se dusičnanů natolik obávat, abychom zeleninu nepodávali, ale na druhou stranu bychom toto neměli podceňovat. Vzhledem k tomu, že mrkev tepelně zpracováváme, doplňuji i informaci: Technologické zpracování může vést ke snížení obsahu dusičnanů – vařením ve vodě až o 75 %, blanšírováním o 75 %, očištěním, oloupáním o 25-50 %. Vodu po vaření není tedy vhodné dál používat. 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení #strava
Tvorba mléka
avatar sobele 14. 01. 2017

Dobrý den,mám osm dní starého syna. Během těhotenství se mi mlezivo netvořilo/nevytékalo. Během tří dnů od porodu se mi rozběhla laktace. Kvůli novorozenecké žloutence a úbytku na váze jsem ho přikládala častěji. Přibližně po hodině. Začal opět nabírat a já krmím po třech hodinách. Po návratu domů jsem měla velká plná prsa, mléko mi neustále vytékalo, ale od včera se mi sploštily a jsou měkké. Může to znamenat, že mám málo mléka? Malého kojím pořád stejně, ale třeba i půl hodiny. V porodnici mě stresovali tím, že by měl mít po 10ti minutách dost. Také mám pocit, že mě vycucne na max a už tam nic není. Bojím se, aby jeho porodní váha nešla dolů. Co mám prosím dělat, abych navýšila množství mléka? Četla jsem o laktační krizi, může to být můj případ? Dekuji za odpoved.Soberova

Dobrý den,

kojte chlapečka tak jak chce, nedělejte mu režim ani nehlídejte čas (např. 10 minut u prsu). Takto malé miminko potřebuje k tomu, aby se nakojilo, mnohem více času. Kojení se totiž netýká pouze jídla, chlapeček si u prsu řeší i jiné věci - chce se najíst, napít, uklidnit, uspat, chce kontakt s maminkou. Nenechte se vystresovat nějakou laktační krizí nebo měkkými prsy. Dávejte dítě k prsu tak, jak ono chce. Někdy bude při jednom kojení stačit jeden prs, někdy dáte obě prsa. I tím, že si dáte dítě k sobě do postele, budete kojit v noci, zvýšíte si tvorbu mléka.  

Dobrý den, máme syna, kterého stále ještě kojím, beru Femibion 2, kde je obsah kyseliny listové nižší než je doporučená dávka pro období před a v těhotenství. Plánujeme druhé dítě, prosím o radu, jaké vitamíny jíst, abych měla dostatečný přísun kyseliny listové a nijak neubližovala dosud kojenému synovi? Např. mám doma Nosifol. V minulém těhotenství jsem musela brát Maltofer kvůli velmi nízkému tlaku, doporučili byste mi začít s ním ještě před otěhotněním? Děkuji, Petra.

Dobrý den, v žádné směsi vitamínových doplňků není tolik kyseliny listové, kolik je doporučená dávka před otěhotněním. Nepředopokládám, že syna kojíte á 3 hodiny (zřejmě je již starší), pak tedy můžete užívat množství kyseliny listové jako před prvním těhotenstvím. Co se týče Maltoferu - to jste jistě na tlak nebrala. Jedná se o železo, a to rozhodně nemá na krevní tlak vliv.

Dobrý den, mám 3 týdenní dcerku a nějak nám hapruje kojení. Dokáže být u prsu i dvě hodiny a pak má hlad, prsa taky střídám, ale pořád nic. V noci používam Nutrilon, protože pořád sála a nic neteklo. Teď mám mlíko přes den, ale je to časový boj. Někdy se budi po půl hodině a chce znova.Co byste mi poradila? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zde je velmi dobré říkat si větu "kojení není jenom o jídle". Vaše dcerka chce jít k prsu z různých důvodů, má hlad, žízeň, chce ukonejšit, chce uspat, chce si ověřit, že je maminka tady, je to hodně o vašem vzájemném kontaktu. Takže, vždy si u prsu něco z tohoto řeší a když chce k prsu, dejte ji tam. Není dobré dělat jí nějaký pravidelný režim.

Pak je nutné sledovat, co u prsu dělá. Pokud pije mléko, tak slyšíte jak polyká, obyčejně může mít miminko otevřená očíčka a při polknutí plné pusy mléka jí vždy poklesne bradička - zastaví se pohyb brady.

Dvě hodiny u prsu je moc, tak dlouho děti nepijí, hodně z toho bylo o tom, co jsem psala - upokojení, usínání, kontakt s vámi.

A to, že vzbudí za půl hodiny a chce znovu - předtím totiž nepila, jen tam u vás prostě byla a usnula. Teď se vzbudila hladem, takže rychle než se začne rozčilovat, jí nabídněte psro

Pokud máte zájem kojit, radím kojit i v noci, nedávat umělé mléko. Děvčátko dávat k prsu jak chce a sledovat, co u prsu dělá. Pokud usíná, je možné, že se snížil tok mléka (také byste spala, kdyby vám nic moc neteklo), proto ji v tuto chvíli dejte k druhému prsu. Uvidíte - otevře oči a začne polykat, protože jí poteče mléko.

Přeji hodně úspěchů.

Dobrý den, prosím, kolik by mělo vypít průměrně šestiměsíční miminko mléka, když je na UM a má příkrmy? V noci vypije 2x 120 ml, ráno 120 ml, pak dávám masozeleninový příkrm, ke svačině ovocný, po ovocné svačině vypije 90 ml a večer 120 ml, někdy má kaši. Dohromady to tedy je 570 ml mléka, není to málo? Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji pěkný den.

Dobrý den, příjem mléka je dostatečný.