banner

Celkem výsledků pro tag/y "kojení, mateřské mléko, péče o zuby, stomatolog, zubní kaz, zuby, péče o dítě": 100

Dobrý den. Už od konce těhotenství mě trápí bolest zubů. Syn má teď 7 měsíců, kterého plně kojím, nedávno jsem začala s příkrmy, ale nesní toho moc. Trápí mě citlivé zuby. Během kojení mi zubař vyvrtal 3 kazy, které nebyly nikterak velké, ale zuby mě dost bolely. Nedávno po procházce, kdy foukal silný studený vítr mě začla bolet levá horní polovina čelisti. Bolest se stěhuje kolem očí a zasahuje rovněž do zubu. Ty zuby jsou hodně citlivé, hlavneěna studené nápoje, přitom můžu na nich normálně kousat. Nikdy předtím jsem takové problémy neměla, ale dle zubního lékaře mám velmi citlivé zuby. Můžou tyto problémy souviset s kojením a co byste mi doporučila na aktuální bolest? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte chrup v pořádku (tzn. všechny kazy opravené), může se opravdu jednat o zvýšenou citlivost zubů. Do souvislosti s kojením bych ji nedávala, spíše zkonzultujte techniku čištění chrupu a Vámi používané pomůcky na čištění zubů i stravovací návyky s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou.

S největší pravděpodobností došlo k odhalení krčků zubů a ty nyní reagují na chemické a tepelné (chladové) podněty. Rychlou úlevu by mělo přinést používání pasty na citlivé zuby, nejrychleji by měl působit Sensodyne Rapid Relief. Jinak dobrý je např. též zelený Elmex, nebo Meridol (ten působí i proti zánětu dásní), v lékárně lze pořídit fluoridový gel Elmex gelée, který je zároveň výbornou prevencí zubního kazu. Pokud by i nadále byly zuby citlivé, pak je možné ordinační ošetření citlivých zubních kčků.

V případě, že se bolesti objevují jen v jedné polovině obličeje, nebo vystřelují do okolí apod., či závisí na poloze hlavy (zhoršení při předklonu) doporučuji navštívit ORL lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin, eventuelně zánětu trojklanného nervu.

Držím palce, ať se vše co nejdříve vyřeší a můžete si s miminkem užívat krásného jara bez bolestí.

MUDr. Irena Červená

Dobrý den,máme třítýdenního chlapečka. Porodní váha 3410 g, po propuštění z porodnice 3. den po porodu 3140 g. Kojila jsem po dvou hodinách i v noci. Po týdnu návštěva u praktického lékaře, váha 3336 g. Paní doktorka doporučila kojení po dvou nebo dvou a půl hodinách přes den a po čtyřech v noci. Teď má malý tři týdny a den, váha zhruba 3850 g (naše váha možná trochu proměřuje, je s přesností na 10 g). Na krmení ho musím budit, tak se chci zeptat, zda bych mu mohla intervaly mezi jednotlivými kojeními prodloužit na tři hodiny?

Chlepeček krásně přibírá, stačí intervaly po 3 hodinách v noci po 4 hodinách.

Dobrý den. Syn bude mít příští týden 7 měsíců. Již má dopoledne ovoce a v poledne maso-zeleninove příkrmy. Chci zařadit rýži a těstoviny. Jaké množství je na jednu porci? Sní mi cca 180-200 ml. Dále se chci zeptat, kdy zařadit i na odpoledne ovoce místo kojení? A kaši místo večerního kojení? Mohu kaše dělat z kravského mléka? Nic, kde je UM nesni / nevypije - ani mléka ani kaše. Děkuji a přeji hezký den.

Masozeleninový příkrm má obsahovat zeleninu, maso a přílohu - brambory, rýži, těstoviny ve třetinovém poměru podle množství které sní - 180 - 200 ml.

Pokud dobře jí masozelenonové příkrmy, přidejte odpoledne ovocný příkrm, může i s lepkem - kojenecká sušenka, piškot.

Kaši na noc můžete podat místo kojení, kravské mléko ale ne, to až od 1. roku. Pokud nechce nic s adaptovaným mlékem, dejte kaši do vody, od 8. měsíce může jogurt, můžete do kaše přidat jogurt.

Zánět prsu
avatar Drnkla 09. 05. 2018

Dobrý den,mám syna, kterému je 13m, kojím večer před spaním a v noci. První zánět prsu jsem měla v synových 10m a musela jej vyléčit antibiotiky. Nyní cítím, že se mi zánět dělá znova. Včera jsem hodně pila a prsa měla nalitá (vždy se mi zvýší laktace v závislosti na příjmu tekutin) a již v noci mě začalo prso bolet a tvořit se bulky. Nevím, zda se jedná o ucpaný mlékovod nebo zánět. Bulky se snažím rozmasírovat ve sprše a následně chladit tvarohem, ale bohužel to nemá zlepšení. Vím, že je vhodné z postiženého prsu kojit co nejvíce, ale to nechci - syn už je velký a přes den mléko nemá. Mám pocit, že přesto, že už kojím málo, mám nadprodukci mléka a pak se tvoří zánět. Jak mohu laktaci snížit? Pomocí bylinek nebo třeba homeopatik? Jak si nyní mám poradit s počínajícím zánětem? Co dělat, aby se to neopakovalo? Kojit chci nadále.Mockrát děkuji za Vaši odpověď a čas.Klára

Podle vašeho popisu se nejedná o zánět prsu, ale jde o retenci mléka v mlékovodu. To co děláte (teplá voda, jemná masáž při kojení) je správné. Bulka se ale neztratí hned, pár dní to trvá. A ideální bude, aby chlapeček z tohoto prsu pil. Je mi moc sympatické, že chcete kojit a synkovi je teprve 13 měsíců a nevím, proč by přes den nemohl dostat prs a napít se mléka, zvláště když potřebujete mlékovod uvolnit. Podle doporučení se má plně kojit 6 měsíců a příkrmy podávat od začátku sedmého měsíce a kojit 2 roky a dále. Píšu to proto, že PŘÍkrmy se podávájí při stávající kojení, tj PŘÍkrmy PŘI kojení. 

Dobrý den.Můj 5 měsíční syn má obtíže s kolikami. Používáme výrobek Nutrilon Anticolic a ze začátku nám výrobek vyhovoval. Malej se přestal ošívat a hezky papal. Po měsíci používání nastala změna. Jakmile začne papat, zhruba v půlce dávky má šílené bolesti a mlíko nechce. Zkoušeli jsme i mléko bez laktózy ale průběh byl stejný. Když pak změním mléko a začnu mu dávat jiné (tu samou značku, nebo i jinou), opět je problém pryč. Ale zase jen cca na týden. Nemáte prosím zkušenost, proč se to stává? Svoje mléko jsem ztratila ve 3 měsíci a od té doby máme stále problémy. Děkuji za radu. Tereza

K vyloučení alergie na bílkovinu kravského mléka je vhodné provedení eliminačního testu pomocí Nutrilonu alergy care, může vám jej předepsat vaše pediatrička - 2 balení Nutrilonu alergy care, pokud potíže ustanou, můze ho psát dále do 1 roku.

Je vhodné podávání lactobacilů.

Dobrý den.Mohu se zeptat, do kolika měsíců dítěte trvá gastrokolický reflux? Jak dlouho mohu používat kapky Espumisan? Používám je od narození miminka až do teď a je mu 5. měsíc. Bojím se, aby si na kapky nezvykl. Bez kapiček má šílené křeče.Děkuji

Tvání refluxu je různé, pokud ale přetrvává po 1. roce, je vhodné ORL a gastro vyšetření.

Espumisam lze používat dlouhodobě, ale pokud se bolení bříška uklidní, je dobře jej vysadit a podávat jen při potížích.

Dobry den, syn (2 roky a 4 nesice) odmita mleko a mlecne vyrobky. Do 22 mesicu se kojil a pil k tomu i umele mleko. Po kojeni pil do dvou let umele mleko, pak ho najednou zacal odmitat. Zkusila jsem asi 4 jine druhy, zkusila mu davat plnotucne kravske mleko, studene, teple, kakao, nakonec jsem mu do mleka davala i ovocnou stavu nebo granko, ackoli jsem nechtela do nej cpat zbytecne cukr. Ale ani to nepomohlo. Odmita i mlecne kase, musli s mlekem a drive milovane jogurty sni tak dva za tyden. Se syry to neni o moc lepsi. Cetla jsem, ze do 3 let by mel vypit 300ml mleka denne, ale ja do nej s velkym trapenim dostanu tak deci denne. Jsem uz zoufala. Davala jsem mu Multisanostol, kde je vitamin D, aby mu nechybel, ale ten se muze davat jen 3 mesice, tak ted nevim, co dal, jak do nej to mleko dostat, nebo co delat, aby rostl a prospival i bez mleka. Je obecne mensi nez ostatni deti (my jsme oba taky pomerne mali) meri 87cm a vazi 13 kilo

Pokud dítě odmítá mléko, není finta, jak ho přelstít. Jen trpělivost, časem znovu přijde na jecho chuť. Je třeba ale dbát na přísun vápníku a bílkovin. Mužete to řešit podáváním multivitamínů, ale ty je třeba vždy po 3 měsících alespoň na 1 měsíc vysadit. Dbejte na dostatek zeleniny, ovoce a masa. Přidejte luštěniny, které jsou také přirozeným zdrojem vápníku a bílkovim. Mléko a mléčné výrobky nabízejte, ale nenuťte.

 

Dobrý den, mám 7 měsíčního chlapečka, který se mi při jídle dáví. Jedná se o jídlo, které mu podávám lžičkou z misky. Jedná se o hustší příkrmy kupované v obchodě ve skleničkách. (např.: bramborové pyré s kuřecím masem, dušená rýže se zeleninou) Pokud ho krmím stejným způsobem např. : domacím zeleninovým vývarem s mixovanou zeleninou tak se při jídle nedáví. Zajímalo by mě jestli je toto dávení způsobeno těmito kupovanými příkrmy nebo i jejich hustotou a hrubší strukturou? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Majerčáková

Zelenina ve skleničkách chutná jinak, než domácí, pravděpodobně dítěti vadí jiná chuť.

Dobrý den, chci se zeptat zda je tato stolice u 28 dní starého miminka v pořádku. Pouze kojim, malého trápí prdíky na ty bereme espumisan.. jinak je hodný spinká. Pláče jen u přebalování nebo když má hlad. Na poslední kontrole jsme za 15 dní přibrali 500g což by mělo být v pořádku. Bojím se pravě jestli nemá hlad, jestli mu to mé mléko stačí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Dítě určitě hlad nemá, podle váhového přírůstku, charakter stolice je ovlivněn podáváním Espumisanu, není tedy typická kojenecká, ale může být.

Dobry den,objevil se mi od zacatku tehotenstvi pri zmackuti bradavky velmi husty bily maz (schvalne nepisi vytok, nelze to oplachnout ani teplou vodou). Aktualne jsem ve 14tt,se svedenim problem nemam,pouze me stale boli a zvetsuji se prsa.Je dobre to nejak cistit, aby se to nezanitilo? Nikde jsem se nedocetla, jestli je v tehotenstvi potreba o bradavky nejak specialne pecovat, pokud se neco takoveho objevi.Dekuji za odpoved.

Zhruba od 14 týdne se začíná v prsou tvořit mlezivo a to, co popisujete, některé maminky mají. Jiným těhotným ženám mlezivo v menší či větší míře vytéká z prsou. Jiným ženám se toto neděje vůbec.

To, že se vám  prsy zvětšují, jsou citlivá, cítíte tlak a bolest, je v těhotenství častý jev. To, když krátce vytlačíte bílý maz ve sprše, je možné. Ale není nutné, abyste toto dělala ve větší míře. Doporučuji prsy ukázat v prenatální poradně porodní asistentce a lékaři a toto s nimi konzultovat.

Dobrý den, mám 4 měsíčního chlapečka první dva měsíce se mi tvořilo hodně mléka, ale pak začalo postupně ubývat až do synových 4 měsíců, teď se mi nalijí prsa až po 9 hodinách a ani tak toho moc není, takže jsem ho musela začít přikrmovat Sunarem. Snažím se hodně jíst pestrou stravu, denně vypiju tak kolem 3 litru tekutin a piju čaj pro podporu kojení, ale stejně to nepomáhá. Jsme z toho nešťastná, přítel mi to vyčítá jakoby to byla moje vina, zlobí se a rozčiluje se, že málo jím a piju a že to je tím, ale to není pravda. Poraďte mi prosím co mám tedy dělat. Děkuji, Hofmanová.

Tvorba mléka není  ovlivněna tím, co jíte a kolik tekutin vypijete. Je to samozřejmě fain, jak píšete, dostatečně pijete a jíte pestrou stravu. Doporučuji co nejdříve kontakt s laktační poradkyní, měla by vidět celé kojení, tj. co váš chlapeček u prsu dělá, jak pije, jak se chová. Budete spolu řešit další otázky - kolikrát denně kojíte, jak dlouho kojení trvá, kojíte-li z jednoho nebo z obou prsů, jak dlouho dáváte Sunar, jaké množství a kolikrát  denně ho dáváte, jakým způsobem ho dáváte, zda kojíte v noci, jestli jste už nedostala menstruaci. A na základě toho všeho se bude dělat strategie, jak toto celé napravit, kdy po počátečním dobrém kojení došlo ke snížení množství mléka. Mateřské mléko se tvoří především  na základě poptávky dítěte (jaká je poptávka, taková je dodávka), důležité je kojení v noci. V lékárně existuje též k podpoře tvorby mateřského mléka Norm Milk.  Jinak se tímto způsobem poradit nedá, jak jsem již napsala, je zde třeba přímý kontakt s laktační poradkyní.

Mám málo mléka?
avatar Aluk87 28. 06. 2018

Dobrý den, mám 8 týdenní holčíčku. Od začátku jsme bojovali s kojením. Měla žloutenku, zhubla mi na váze, byla slabá, musela jsem si odsávat mléko a dokrmovat ji stříkačkou, To trvalo měsíc a půl, začala pěkně přibírat. Pak mi začala stříkačku odmítat a najeli jsme na normální kojení. Piji 2-3 l, kojící čaje. Kojím po 2-3 hod. V noci mi spí. Prsa jsem měla vždy nalitá. Teď posledních pár dní je mám taková měkká, když pije zase mi usíná u prsu, musím ji budit, někdy se kroutí nebo tak sebou škube, někdy i zabrečí jak kdyby ji to nešlo. Někdy si po kojení začne cucat palec. Mám málo mléka? V úterý 26.6, jsem byla na tetanovce. Může to nějak souviset? Děkuji za odpověď. Alice Zvěřinová

Velmi chválím a oceňuji váš popisovaný boj s kojením, krásně jste to se svojí holčičkou zvládli.

Prsa, která jste měla ze začátku nalitá, nemusíte už nyní takovým způsobem pociťovat. To někdy maminky vyděsí a nabývají dojmu, že přišly o mléko. Není to tak. Důležité je to, co dítě u prsu dělá. Jsou přes den situace, kdy budete muset nabídnout i 2 - 3 prsa. Když dítě u prsu usíná nebo se zlobí, bývá to velmi často tím, že se snížil tok mléka.

Aplikaci očkování proti tetanu a snížení tvorby mléka bych ale do souvislosti nedávala.

Na dotaz odpovídám ( s omluvou) pozdě, snad jste vše zvládla a kojíte dále. Pokud ale jsou potíže a máte zájem kojit, kontaktujte laktační poradkyni, musí vidět celé jedno kojení, tj, to, co děvčátko u prsu dělá.