Celkem výsledků pro tag/y "dítě": 100
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat na následující. Máme pětiměsíční holčičku. Snažím se dodržovat denní režim, je to pro mě i pro miminko přece jen příjemnější a přehlednější. Nicméně se samozřejmě nevyhnu například celovíkendovým návštěvám prarodičů a kamarádů, kdy dojde k narušení denního rožimu miminka. Ukládání ke spánku, kojení, koupání je vždy stejné, ať se děje cokoliv. Ale během dne se režim změní. Přesto, že sleduji náznaky únavy, abych dítě dala ke spánku, v době čilosti s ním komunikuji a hraju si, je to jiné protože je u toho někdo další, "cizí". Vždy když návštěva odjede, všimla jsem si, že je holčička velice nervní, což trvá několik dní. Nedokáže sama během dne usnout, musím ji všemožně uspávat, kolíbat, nosit,houpat atd. Cpe si celou ručičku do pusinky, v hlasovém projevu jde slyšet nespokojenost a vztekání. Celkově je neklidná po těle, různě se kroutí. Již při samotném usínání sebou cuká a mírně hází. Z toho všeho jsem vyvodila, že se jedná o narušení rituálů, zvyků a jistot a proto je to následně vždy stejné. Je můj odhad opravdu správný? A dá se tomu nějak zabránit? Nechci se odstřihnout od přátel a návštěv, zároveň chci miminku zajistit klid a pohodu, pokud je její reakce taková jaká je. Zvykne si na to časem? Nebo je to citlivý jedinec? Dělám něco špatně? Velice Vám děkuji za Váš čas a Vaši odpověď. Přeji příjemný den.K.P.
Dobrý den, vaše děťátko pravděpodobně opravdu reaguje vámi popsanými projevy na změny denního režimu. Dodržování režimu je pro miminko důležité a je dobré a jak i píšete mnohem pro rodiče i děťátko pohodlnější, dodržovat určité zaběhnuté rituály, ze kterých dítě čerpá pocit jistoty a bezpečí a které usnadňují jeho vývoj a výchovu. Pokud dojde k narušení rituálů a režimu, může se to projevit nervozitou a neklidem dítěte. Řešením však není uzavření se doma bez kontaktu s přáteli a příbuznými, je to součást života, na kterou si dítě postupně zvykne. Při těchto vybočeních se snažte co nejvíce dodržovat aktivity, na které je dítě zvyklé, neměňte obvyklé rituály, zejména týkající se ukládání, krmení či kojení.
Pokud jste doma zvyklá holčičku krmit a uspávat o samotě, pak by bylo dobré požádat o chvilku soukromí při těchto činnostech i u příbuzných či přátel. Řiďte se svou rodičovskou intuicí, je poznat, že jste vnímavá a pozorná maminka, přesto se některým projevům v chování dítěte po narušení denního režimu asi nevyhnete. Počítejte proto s nimi, věnujte holčičce pozornost, dokud se zase nezklidní, snažte se vypozorovat, co ji nejvíce zneklidňuje a vyhnout se tomu (například příliš mnoho chování od ostatních, příliš mnoho podnětů, kterými je zahlcena). Zkuste holčičku v době bělosti, pokud je v cizím prostředí a nepláče, ponechat více v klidu, zpracovává totiž podněty z okolního neznámého prostředí, ve kterém se snaží zorientovat a je možné, že pokud se s ní snažíte komunikovat na stejné úrovni jako obvykle doma, může to být pro ni příliš. Nechte jí proto čas se adaptovat, postupujte pozvolna, chovejte se klidně. Velkých vybočení z denního rytmu se vyvarujte. Některé děti jsou na změny citlivější, některé se zklidní dříve, jiným to trvá déle, záleží také na typu a citlivosti jejich nervové soustavy, poskytněte proto dceři dostatek času a klidu a dostatek kontaktu s vámi, pokud jej potřebuje, pochovejte ji, pohlaďte, klidně na ni mluvte. Zdravím

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj už skoro tříletý syn odmítá chodit jak na nočník, tak na toaletu s redukcí. Přitom to už dávno umí, ale pokaždé, když mu ráno plenu nedám, vydrží i hodinu plakat, nosí mi plíny jednu za druhou, snaží se sám do pleny zabalit. Když jsem zkoušela dát pleny z jeho dosahu, vždy se snažil sebrat plenu mladší sestře a sám se do ní zabalit. Myslela jsem, že to pochopí, když začnu učit na nočník sestru, ale stále se pleny odmítá vzdát. Přitom na nočník umí perfektně. Nikdy se nevyčůral vedle. Potřebuji poradit, jak na to, aby z toho synek neměl trauma.Děkuji za radu. L.S.
Dobrý den vašemu dotazu zcela přesně nerozumím, píšete, že syn odmítá chodit na nočník i na záchod s redukcí a chce plínky, ale posléze zase píšete, že na nočník chodit umí perfektně a nikdy se nevyčůral vedle. Vyvozuji z toho, že se jeho potíže pravděpodobně týkají stolice, že čůrání na nočník zvládá. S vyměšováním spojeným se stolicí u dětí bývají často spojené různé psychosomatické potíže, proto pokud syn potřebuje na vyprázdnění zatím ještě plenku, pak mu ji dejte. Mohlo by se stát, že mu odmítáním pleny přivodíte psychogenní zácpu, začne stolici zadržovat a způsobíte si tím i jemu mnohem větší problém než to, že syn v necelých třech letech kaká do plenky. Takže pokud si syn řekne, tak mu plenu dejte a nechte ho do ní vyprázdnit, nějakou dobu ho nechte v klidu, netlačte na něj s nácvikem kakání na záchod ani na nočník, vždyť chlapec musí zažívat velký stres, když má potřebu a všemožně se snaží získat plenu, aby ji mohl vykonat. Je možné, že syn se zklidní a sám postupně bude chtít zkusit jít na záchod nebo na nočník, pokud ne, tak mu to třeba po 14 dnech navrhněte vy, velmi oceňte i každý jeho pokus a snahu o to jít na toaletu (sednutí si na záchod/nočník, zatlačení), i když se výsledek nemusí hned dostavit. Pokud se pak dostaví úspěch, tak jej velmi oceňte, odměňte. Vývoj každého dítěte je individuální a je potřeba poskytnout mu pouze dostatek času. Kdyby potíže přetrvávaly dlouhodobě, pak se zkuste poradit s vaší dětskou lékařkou třeba při pravidelné tříleté prohlídce. Zdravím

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, už jsem v koncích, moje dítě nechce chodit do školky, já jsem pro něj vzduch, neposlouchá mě, už jsem byla už i u psycholožky. Ta mi řekla, že je vše v pořádku, ale já nemůžu do práce, mám ještě pětiletého syna a ten je v pořádku. Rád chodí do školky a poslouchá, ale ten, o kterém se bavím, je mu sedm let, už nevím, co mám dělat. Jsem nešťastná, nikdo mi s ním nepomůže, přítel už taky neví, co mám dělat. Když není po jeho, řve, mlátí, už se ho začínám i bát. Nemám už na něj sílu, chci jít do práce a nemůžu. Děkuji za odpověď, Petra Šléglová.
Dobrý den, doporučila bych Vám se synkem vyhledat dětského psychiatra a realizovat u něj konzultaci, případně vyšetření. Psychiatrovi pečlivě popište projevy Vašeho dítěte, zejména jeho sklony k agresivitě a v jakých situacích se objevují. Pokud má chlapec již sedm let, pak má zřejmě odklad školní docházky a bude muset v příštím školním roce zahájit docházku do školy. Proto bych Vám také vzhledem k Vámi u syna popisovaným projevům doporučila komplexní pedagogicko psychologické vyšetření v pedagogicko psychologické poradně. Vyšetření by mělo být zaměřené na zjištění školní připravenosti chlapce, abyste věděli, co ještě případně procvičovat a také na zjištění úrovně jeho rozumových schopností, včetně posouzení jeho zralosti a vyspělosti emocionální a sociální a také na případná nastavení vzdělávacích doporučení a podpory. O doporučená vyšetření požádejte co nejdříve, protože čekací doby dětských psychiatrů i pedagogicko psychologické poradny jsou poměrně dlouhé. S pozdravem

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím Vás, poraďte mi, jak to bude, když plánuji druhé děťátko. První se narodilo v červnu 2016, kdy jsem byla zaměstnána na dobu určitou, a to do 31.12.2016. Pobírala jsem PPM a dala si rodičovský příspěvek na 11 500,- , protože bych po dvou letech chtěla druhé, tak abych vše vybrala, což vychází na květen- červen 2018. Mám nárok na PPM, když mě vyprchala pracovní smlouva? A když by ne, jak to pak bude s rodičovským příspěvkem, budu muset na 4 roky a po 9 měsících brát 3 800,- ? S dvěma dětmi si nějak nedokážu představit, že bych brala takhle malou částku. Moc děkuji za upřesnění a přeji pěkný den. :)
Dobrý den, protože nemáte aktuální pracovní poměr, na PPM už mít nárok nebudete. Budete si moci až ke dni porodu požádat o Rodičovský příspěvek. Máte pravdu, že byste měla takto nárok jen na 4letou variantu. Když ale při podávání žádosti dodáte současně doklad o tom, že otec je (a 270 dní před porodem byl) plátcem nemocenského pojištění a jaká je výše jeho denního vyměřovacího základu, budete si díky tomu moci volit výši rodičovského příspěvku do 70 % jeho platu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám desitiměsíčního chlapečka a máme problém s nočním spánkem. Večer mi usne kolem osmé, ne-li deváté hodině u prsa. Poté ho dám do postýlky a za 2 hodiny, někdy za 3, je opět vzhůru. Vezmu ho, přiložím k prsu a během 5 min zase usne, ale moc nepije, jenom ho tak dudlá. Cumel nechce a z flašky také nepije. Když měl 3-4 měsíce, tak měl růstový spurt a spinkal s námi v posteli. Od šestého měsíce ho učím spát v postýlce a nic. Dál bez prsa neusne. Jídelníček: na snídani má ovesnou krupičku, na svačinu mateřské mléko, na oběd maso, masozeleninové jídlo, na svačinu jogurt, svačinka hamánek s tvarohem a ovocem a večer před spaním krupici. Prosím, prosím Vás o radu, jak ho naučit spát v postýlce celou noc.
Bohužel u desetiměsíčního dítěte usínání a spánek v noci u prsu je zlozvykem, v tomto věku po večerní kaši by měl dostat tekutinu - čaj, vodu, ovocnou šťávu ředěnou 1:1 vodou, v noci 1 - 2x mléko - t.j. kojení, ale jinak prso ne. Sama píšete, že jen dudlá. Odnaučování jde velmi pomalu a chce velkou trpělivost. Nabídněte tekutinu - lžičkou, injekční stříkačkou, pítkem, ale ne prso. Bude to chvíli trvat, zlozvyky se odnaučují těžko a pomalu.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám 5-ti tydenní dceru. Dcera již od narození vyplazuje jazyk. V podstatě neustále. Když spí, má ho schovaný. Také je velmi spavá. Dočetla jsem se, že by to mohla být známka Angelmanova syndromu. Mohla bych poprosit o Váš názor? Děkuji.
Omlouvám se, ale to nedovedu posoudit, zkonzultujte se svým pediatrem a požádejte o odborné vyšetření - ORL, neurolog.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, těžko se mi to píše, ale potřebovala bych trochu poradit. Bylo to už dávno v lednu roku 2005. Od začátku ledna 2005 jsem měla přítele, se kterým jsem měla pohlavní styk. Naplno, asi 3 týdny od začátku ledna. Rozešli jsme se a 22. ledna jsem měla styk s jinýk. To bylo jen jednou s tímto. Zůstala jsem těhotná a porodila jsem 10. srpna 2006, zda se mi v 38. týdnu. Nevím, který by mohl být otcem a už mě to velmi užírá. Prosím, můžete mi to nějak vypočítat a nebo mi povědět, kdo je otec. Byla jsem mladá a hloupá. Neodsuzujte mě. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, poskytla jste velice obecné informace, dle kterých toto nelze určit. Musela byste znát termín porodu, který jste tehdy měla určený, pokud hrají ve Vašem "určení otcovství" roli dny.. Také 38. týden je velmi široký pojem - mohlo to být na začátku či konci 38. týdne a to je samozřejmě pak velký rozdíl.
Pro akci je nutné přihlášení
Můj právě 3letý syn chodí od ledna do školky a po 3 dnech mi bylo řečeno, že nic neumí, tedy co se týče samostatnosti v oblékání a jídle. Je pravda, že oblékat jsem ho moc neučila a např. polévku jsem mu raději podávala sama. Ovšem teď přišla p. učitelka s tím, že syn má špatnou motoriku, že snadno upadne, když do něj někdo strčí a že má obavy, aby příp. úraz nebyl na jejich odpovědnost. Také tvrdí, že chodí dokolečka, naráží na autismus? Aby prý syn mohl chodit do školky, žádá po mně speciální vyšetření neurologa. Může tímto vyšetřením podmínit synovo docházku? Její názor nesdílím, jeho motorika mi nepřijde abnormální, občas zakopne z nepozornosti, nikdy neměl žádný úraz. Musím ho takovému vyšetření podrobit? Děkuji.
Zkonzultujte stav dítěte se svým pediatrem, zda je neurologické vyšetření nutné.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu jakým způsobem a kdy je vhodné začít odnaučovat cucání prstů u batolete. Dceři je 13 měsíců a cucá si prsty, hlavně při usínání a během spánku. Dudlík od malička odmítá. Rukavička je za hysterického pláče vždy rychle sundána. Děkuji
Dobrý den, cucání prstíků souvisí se sáním a je u kojenců a batolat normální, podle některých údajů se objevuje až u 80 % dětí. Prstík je pro dítě snadno dostupný, dosažitelný, nikam se neztratí, nespadne. Děti ho mohou cucat, když se chtějí uklidnit, nudí se, sání samotné jim přináší příjemné pocity. Většina dětí s cucáním prstíků sama přestane ještě v batolecím či předškolním věku. Násilné odnaučování by mohlo vést k neurotizaci dítěte. Můžete však zkusit vysledovat situace, kdy si dcera prstíky cucá, můžete jí zkusit nabídnout nějakou alternativu, jako hračku, plenku, případně ji zabavit něčím jiným. Před spaním ji můžete třeba několikrát pohladit, položit jí vaši ruku na tvářičku, ukonejšit ji. Dudlík jí nevnucujte, když jej odmítá.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, píši ohledně vyrážky, která se objevila u syna 8 let. Vyrážka se nejdříve objevila na loktech a v ohybech kolen. Byli jsme u praktického lékaře, který netuší o co se jedná. Jsme objednáni ke kožnímu lékaři, který má bohužel volný termínu až za 4 dny. Bojíme se, že se vyrážka rozleze. Již teď se pupínky objevují i mimo zmíněné místa. Vyrážka samotná má celkem rychlý průběh. Zasílám foto. Rádi bychom věděli, o co jde, ať můžeme jednat, ne jenom čekat. Děkuji za informace.

Dobrý den, vyčkejte na kožní vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu, má nejmladší dcera má 3 roky a je stále o plenách. Zkoušela jsem již několikrát ji odebrat pleny, ale stále se počůrává a bez plen nechce jít spát. Zkoušela jsem ji i na noc nedávat tolik pít, ale bez pití prostě spát nejde. Dala jsem ji už jen malinko na dno láhve, vysvětlila ji, že už na noc nesmí tolik pít, ale když už ji nějak přesvědčím aspoň na tu trošku pití, tak se zadaří, že pak usne, ještě se před spaním vyčůrá na nočník a ráno vždy vstane a má plínu durch mokrou a i postel je celá mokrá, už nevím, jak s ní dál, když už nepije, je vyčůraná, tak nechápu, kde se to v ní bere, že je vždycky pročůraná. Můžete mi poradit nějakou radu, jak na ní? Přes den je to v pořádku, dojde si kdykoliv sama i si řekne, ale jak jdeme ven nebo jde spát, tak prostě odmítá jít bez pleny. Děkuji moc za jakoukoliv radu. Kvůli tomu v podstatě ani nemuže jít do školky, takže s ní musím být doma, protože ji ve školce nechtějí.
Doporučila bych nefrologické vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, při které si přivydělávám na dohodu o pracovní činnosti. Měsíčně si vydělám cca 20 000 CZK. Chtěla bych ale do dvou let otěhotnět tak, aby mi vznikl nárok na novou mateřskou dovolenou. Můj dotaz je, jestli se mi bude nová mateřská dovolená u druhého dítěte vypočítavat opět z normálního pracovního poměru (smlouva na dobu neurčitou), tedy bych ji měla stejnou jako předešlou mateřskou nebo do výpočtu nějak vstoupí dohoda o pracovní činnosti? A druhý dotaz je, jaká je lhůta, kdy musím nastoupit na druhou mateřskou dovolenou, aby mi na ni vznikl nárok. Moc děkuju za odpověď.
Dobrý den, PPM se Vám u druhého dítěte bude vypočítávat ze stejného základu jako u prvního. Dohoda nemá vliv. Kdy nastoupíte na další mateřskou je na Vás a dohodě se zaměstnavatelem. Ze zákona je povinen Vám držet místo 3 roky, tudíž ideální je nastoupit na další mateřskou do tří let prvního dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení