banner

V diskuzi jsme na tohle téma dost často narazily, tak tedy: To, jestli nápoj má nebo nemá bublinky, nevypovídá nic o tom, kolik solí, minerálů obsahuje. Nápoje se sytí plynem, CO2, oxidem uhličitým, který je "v podstatě" neškodný - pozor jen u vředařů či lidí s citlivějším trávením (tedy i děti) - dráždí žaludek, zatěžuje trávení, může působit plynatost. Je lepší a zdravější pít nebublinkaté nápoje, ale nejde o závažný problém, pokud vám chuťově více vyhovují nápoje perlivé či (lépe) jemně perlivé a nepůsobí vám žádné obtíže, není důvod se jim vyhýbat.
Druhá věc je to, že (teď se nebudu zabývat slazenými nápoji typu Cola, ani ochucenými vodami) "minerálky" se dělí na dva zásadní typy - jednoduše řečeno vody stolní (pitné) a minerální. Stolní voda (např. Bonaqua, Rajec, Toma Natura, Dobrá voda..)obsahují velmi malé či žádné množství minerálů, vody minerální pak obsahují větší či menší množství mineráloních látek - sodík, draslík, vápník, hořčík, jód..( Magnesia, Mattoni, Ondrášovka, Poděbradka..). Na běžné denní pití není dobreé používat jen minerální vody, protože se může lehce stát, že se minerály "předávkujete" a jejich zbytky se vám začnou ukládat v těle (vápník ve slinivce apod., mohou vznikat kameny ve žlučníku, ledvinách, močovém měchýři.., nehledě na to, že dosti podstatně zatěžují právě ledviny. To ale neznamená, že byste se měli minerálním vodám vyhýbat, naopak, minerální látky jsou pro člověka nezbytné, avšak v rozumném množství. Pro dospělého člověka se doporučuje denně vypít 200-400ml minerálních vod, co nejčastěji je střídat, doplnit pitný režim do cca 1,5 - 2l obyčejnou vodou (z kohoutku, balenou), ovocnými (pozor u problémů s žaludkem apod.) a bylinkovými (tady zase pozor na složení a na účinky) čaji.
Samostatnou kapitolou je sodík, vázaný v chloridu sodném, kuchyňské soli. Že se nemá přesolovat, víme všichni, ale hodně sodíku se skrývá i v minerálních vodách. Zkuste se samy podívat na obaly, kolik sodíku tam najdete. Doporučenný příjem sodíku (pozor, ne kuchyňské soli) pro dospělou osobu je max. 2,5g, což odpovídá plus mínus pěti gramům soli jako takové. Ve nápoji, který pijete, by mělo být maximálně 150mg sodíku, pochopitelně čím méně, tím lépe. Sodík je nutný, ale v množství, ve kterém ho zcela běžně konzumujeme, aniž bychom si to uvědomovali, je to téměř jed (namátkou -způsobuje hypertenzi, přispívá k rozvoji srdečně - cévních onemocnění, zhoršuje celulitidu, způsobuje otoky..).
:) A opravdu se zkuste naučit pít nápoje neslazené, není to jen cukr, co obsahují, ale i různé konzervanty, barviva apod. Když už, tak hodně ředěný ovocný džus nebo slabá šťáva... :)

Sdílejte stránku

Předchozí vychytávka:

cviceni a prevence na bolesti zad

Následující vychytávka:

Plavání (je nutné chodit na kurz?)

Voda vs. minerálka - diskuze

Super článek. Pěkně shrnuté. Díky. U nás vede neperlivka na celé čáře. Naučila jsem se jí pít při prvním těhu a už u ní zůstala. Perlivá mi teď dělá problémy - nadýmá mě a je mi to dost nepříjemné. :-)
Zajímavé,díky Teri ,obyč.vodu bez bublinek jsem se naučila pít při prvním těhu a zůstala u ní dodnes,navíc jsem nedávno někde četla ,že bublinky vyvolávají pocit hladu,takže další plus pro neperlivou

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky