Inzerce
Inzerce
Inzerce

Amniocentéza - odběr plodové vody

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Jde vlastně o genetické vyšetření plodu v době, kdy by bylo ještě možné těhotenství ukončit, pokud by se prokázalo, že plod je nějak vážně poškozen. Na toto vyšetření se dostanete buď proto že špatně vyšli faktory v krevních testech, díky věku(od 36 let posílají automaticky), nebo si ho můžete sami vyžádat. V žádném případě to však není vyšetření povinné, můžete ho kdykoli odmítnout.Já ho absolvovala 2krát,vždy na Genetu v Praze. Popíšu tedy jak to probíhá zde.Zavoláte tam a oni vás objednají.Je dobré mít sebou doprovod,bude se hodit na cestu zpátky. Nejlepší je manžel, protože vyšetření začíná asi 30minutovým pohovorem s genetičkou, která se vás nejdříve zeptá na rodinnou anamnézu, pak vás v kostce seznámí s tím co vás čeká a s riziky tohoto zákroku. Poté co podepíšete papír že vše chápete jdete na samotné vyšetření. To začíná podrobným ultrazvukem u toho klidně může být manžel, protože třeba Genet má krásně velkou obrazovku a mimí tam vidíte tak jak na běžném UT nemáte šanci. Pak se provádí samotný zákrok. Nesvlékáte se, normálně ležíte na lehátku jen s odhaleným bříškem a zatímco jeden doktor kontroluje přes UT polohu a pohyby plodu druhý zavádí jehlu do dělohy aby mohl odebrat plodovou vodu. Vpich sám o sobě nebolí, cítíte jen trochu nepříjemný tlak. Celý odběr trvá maximálně 5 minut, pak ještě zkontrolují činnost srdíčka miminka(asi jestli ho moc nenaštvalo že mu tam někdo leze)a můžete slézt z lehátka. V případě hodně špatných krevních testů máte výsledky na 3 nejčastější poruchy(Downův syndrom + ještě nějaké 2)do 24 hodin, jinak kompletní výsledky jsou za 14 dní. Z plodové vody vám určí i pohlaví miminka a je jen na vás jestli ho budete chtít vědět. Pak si vás pozvou ještě zhruba za 3týdny na UT kde jsou schopni odhalit různé fyzické odchylky(rozštěpy páteře, čelisti, problémy se srdíčkem atd.)a jedete domů. Doporučují aspoň 3 dny být co nejvíc v klidu, takže pokud chodíte do práce vemte si dovolenou, nebo vám doktor napíše neschopenku. A to je asi tak všechno. Netvrdím že je to vyšetření příjemné, ale můžu vás ujistit, že vrtání zubu je daleko horší.
autor: Val.J35    Poslední změna: 26.11.2007 21:02:20
Předchozí článek Glukózový toleranční test Další článek Pediatr
Diskuze
 • AMNIOCENTEZA II.
  AMNIOCENTÉZA - ČESKÉ BUDĚJOVICE

  Mě poslala moje doktorka na odběr plodové vody, protože mi z genetických testů vyšla zvýšená hladina HCQ v krvi. Objednala mě tam přímo paní doktorka a dala mi papír s požadavkem na toto vyšetření.
  Jako první si mě k sobě do ordinace vzala sestřička k sepsání podrobného zdravotního rodokmenu. Naštěstí sem s sebou měla připravený papír, který mi pomohli sepsat rodiče, neboť sama nevím, co jaká babička měla za zdravotní problémy. Po tom mi dala podepsat prohlášení, že souhlasím s odběrem plodové vody a poslala nás do druhé čekárny.
  V druhé ordinaci nás uvítal první doktor. Udělal mi podrobný ultrazvuk. Bylo úžasné, co vše se dá pomocí ultrazvuku sledovat. Podrobně prozkoumal srdíčko, nechal si barevně rozlišit krev na okysličenou a neokysličenou a tím zjistil, zda srdíčko pracuje jak má a nejsou-li viditelné některé vady. Takto postupně prohlédl celé miminko a vše nám odborně popsal a vysvětlil. Dokonce nám sdělil i svůj názor i na pohlaví, což mě hodně překvapilo, neboť sem si myslela, že na určení pohlaví je mimi ještě moc malé. Přesně se to však dovíme až z výsledků vyšetřené plodové vody. Pan doktor nám ještě jednou vysvětlil, co mě čeká ve vedlejší ordinaci, jaká jsou spojená rizika s tímto vyšetřením a že mám 3dny víceméně jen polehávat a pak se dalších 14 dní šetřit a co nejvíc odpočívat. Na památku dostal manžel fotečkunašeho miminka a sestřička nás doprovodila do malé převlíkárny, kde sem se měla svléknout jen do podprsenky a dostala sem slušivého anděla.

  I do druhé ordinace mě mohl doprovodit manžel, což sem velice ocenila.
  Po chvíli si nás vyzvedl druhý doktor. Mě pomohl ulehnout na lůžko a manžel dostal židličku, aby si mohl sednout vedle mě a držet mě za ruku. Pan doktor si ultrazvukem našel polohu miminka a poslechl si jak mu bije srdíčko. Bylo to strašně úžasné to slyšet. Pak mi sondu vložil do pupíku a našel si vhodné místo pro odběr vody. Po té mi sestřička řádně vydezinfikovala bříško a oba se připravili k samotnému odběru. Sestřička mi opět dala sondu do pupíku a pan doktor si levou rukou přidržel bříško s miminkem na straně. Patrně, aby nepřiplulo nevhod na průzkum, co se děje. Samotný odběr trval jen pár minut. Nejdřív mi odebrali jednu stříkačku kalné tekutiny, která se pro vyšetření nehodí a po výměně stříkačky odebrali již průzračnou nažloutlou tekutinu. Píchanec mi sestřička přelepila a pan doktor si znovu poslechl srdíčko mrňouska. Vše bylo v pořádku, tak jsme mohli odejít. No, popravdě řečeno, pro mě bylo nepříjemné již to, když mi doktor vsunul sondu ultrazvuku do pupíku a pod tlakem jí směřoval směrem dolů. Samotný píchnutí jehlou zas tolik cítit nebylo, ale pak přišel velmi nepříjemný tlak a dost mě to bolelo. Přirovnala bych to asi tak, jako by mi do bříška pan doktor pronikl prstem a tím tam různě kroužil a tlačil ho čím dál hlouběji. Po převlečení jsme vyšli do čekárny a tam sem si musela znovu sednout. Udělalo se mi dost špatně a musela jsem se rozdýchat. Nepříjemný tlak v bříšku mi stále neustával. Pak sme došli do první čekárny a tam chvilku čekali na sestřičku. Ta nám donesla papíry, které máme odevzdat u mé paní doktorky. Taky mě objednala na kontrolní ultrazvuk a mi jsme mohli jet domů. Ještě dva dny mě po tomto vyšetření pobolívalo bříško. Teď je to už v pořádku a já čekám, až mi dojdou domů poštou výsledky. Můj osobní názor na amniocentézu?... No, kdybych měla ještě jednou jít na toto vyšetření, budu o tom hodně přemýšlet, jestli jí podstoupím ještě jednou.
  nobby   | 03.12.2007 12:47:02 | Reakcí: 2, poslední: 03.12.2007 14:41:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: AMNIOCENTEZA II.
   No čeká mě amniocenteza 20.prosince a mám opravdu strach ani ne ze zákroku, ale z čekání na výsledky.   Je to opravdu nejhorší období.A děkuji za informaci jak zákrok probíhá.. 
   Petik   | 03.12.2007 14:39:48
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: AMNIOCENTEZA II.
   No čeká mě amniocenteza 20.prosince a mám opravdu strach ani ne ze zákroku, ale z čekání na výsledky.   Je to opravdu nejhorší období.A děkuji za informaci jak zákrok probíhá.. 
   Petik   | 03.12.2007 14:41:17
   Reagovat | URL příspěvku
 • Děkuju za info. Jestli do toho ještě půjdeme časem znovu, určitě mě tohle vyš. nemine... Aspoň se nebudu tak bát.  
  Sunny   | 26.11.2007 17:37:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jituš moc pěkný příspěvěk,aspon mám představu,co to obnáší. 
  Silvinka   | 26.11.2007 13:41:08
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jitko, děkuji moc, nesmírně přínosný text, myslím, že ho dám zítra do Aktualit  , pouze přesunu s dovolením do Těhotenství.
  Calamity J.   | 26.11.2007 11:33:30 | Reakcí: 2, poslední: 27.11.2007 07:57:23
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ahoj Jani, jen jeste pro upresneni. Odber plodove vody se odebira mezi 16-22.tydnem tehotenstvi (pozdeji ne, pro pripad, ze by muselo dojit k umelemu preruseni tehotenstvi a to se dle info gynekologa provadi do 24.tydne) a ty kontroly pred samotnym odberem jsou minimalne dve (vcetne odberu krve). Sama jsem pred rokem prave na Genetu podstoupila odber plodove vody. Neni to nic prijemneho, ale da se to vydrzet a hlavne, jaka je to uleva, kdyz cca od poloviny tehotenstvi nastavajici mamina vi, ze se ji narodi zdrave mimco. V mem pripade krasna dcera, ktera navic pribyla do paru k synovi.
   ZdenkaStep   | 26.11.2007 22:04:33
   Reagovat | URL příspěvku
Reagovat na příspěvek
Komerční sdělení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce