Doktorka mi "vynadala"
Pro akci je nutné přihlášení
V diskuzi jsem narazila na příspěvek o častosti kojení dítěte. Vzhledem k radikálnímu hodnocení některých reagujících na adresu lékařky dítěte jsem stejný dotaz položila dětské lékařce BoL MUDr. Ludvíkovské. Dr. Ludvíkovská, jak mně jistě potvrdí maminky, jejichž děti léčila, má jak u odborníků tak maminek vysoké renomé.
Dotaz z diskuzního klubu:
Doktorka mi "vynadala"
Ahoj mamky,vcera jsem byla se svýn 6.týdením chlapečkem u paní doktorky na vážení.ta se zhrozila,že strašně rychle a moc přibral a vynadala mi,že ho mám krmit nejsdřív po 2.a půl hodinách.Honzík ale někdy vyžaduje i po hodině,a vím na 100procent,že má hlad.Všude čtu,že se má mimčům dát napít,kdykoliv si žádá,(pokud je to opravdu hlad)ale názory se liší.Malej před 3týdny vážil 3400.g.a teď to je 4370.Je to o 1kg.Mamky,myslíte,že je to tak moc?mě to připadá optimální.Byla jsem z toho celej den špatná,že svoje mimčo špatně krmím.Ale trochu znám potřeby svýho miminka a myslím,že ho krmím správně.A taky mi přijde,že ta naše dětská doktorka má starou školu.tak nevím,zda ji nemám vyměnit.
Odpověď dr. Ludvíkovské:
K dotazu o krmení 6-týdenního kojence:
Je pravda, že se často uvádí, že dítě má být kojeno kdykoli si žádá, ale otázkou stále zůstává, zda neklid dítěte je vždy způsoben hladem, což žádná maminka většinou nepozná ( dítě jí to totiž neřekne). Dítě může být neklidné z mnoha jiných příčin - může mít žízeň, může mu být horko nebo naopak chladno, může ho zlobit bříško (větry), nebo prostě potřebuje cítit náruč maminky. Protože kojenec má silně vyvinutý sací reflex, utěší ho cokoli, co lze dumlat, včetně matčina prsu. Zdravý kojenec má být kojen v průměru po 3-3,5 hodinách během dne, v noci stačí jedno krmení, což je 7 dávek během 24 hod. Děti nedonošené, špatně prospívající, děti s nižší porodní váhou potřebují kratší intervaly krmení - po 2-2,5 hodinách, což je 8-9 dávek během 24 hodin ( v prvních 3 měsících, pak se intervaly prodlužují) To proto, že nedokáží najednou vypít větší množství mléka, snadno se unaví. Dále je třeba při hodnocení výživy brát v úvahu interval trávení vypitého množství mléka, který je zpravidla 3-hodinový u zdravého kojence a hlavně týdenní či 14-denní přírůstky na váze. Průměrný týdenní přírůstek se pohybuje mezi 150-200 g, přičemž největší váhové přírůstky jsou v prvních 3 měsících života, pak se snižují, takže dítě v 5 měsících svou porodní váhu zdvojnásobí.
Jestliže maminka uvádí, že její kojené dítě přibralo na váze během 3-týdnů 1 kg a ona ho kojí i po hodině z důvodu neklidu dítěte a jde o dobře prospívající zdravé dítě, pak je to chyba, protože vypité mléko musí trávicí systém také zpracovat, což trvá již zmíněné cca 3 hodiny. Neklid dítěte proto může být způsoben nadměrnou tvorbou plynů, což dítě obtěžuje. Doporučovala bych mamince utěšit dítě při neklidu jiným způsobem než neustálým přikládáním k prsu - podat několik lžiček kojenecké vody nebo fenyklového čaje, promasírovat bříško, tiše k němu promlouvat a laskat ho, ev.pochovat či použít dudlíku, nechodit k dítěti kdykoliv zakňourá ( i kojenci jsou trochu "vyděrači" a dokáží se dožadovat přítomnosti matky velmi vehementně) - vždy počkat několik minut, mnohdy se dítě zklidní samo. Této problematice je věnovaná příslušná kapitola, vřele doporučuji k prostudování. Ošetřující lékařka jistě něco podobného mamince doporučila a změna lékaře situaci nevyřeší. Navíc nadměrné přírůstky na váze mohou být v budoucnosti základem dětské obezity, což si maminka zatím neuvědomuje.
Celou diskuzi najdete na:
http://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/?site=112&topic=259&
Předchozí vychytávka:
Domácí pekárna jako dárek roku!!!!
Následující vychytávka:
Jak vyzkoušet sluch dítěte?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků