Inzerce
Inzerce

Vánoční tradice u nás

Jaké jsou vánoční tradice, které udržovali naši předkové?

Štědrovečerní stůl

Nohy u štědrovečerního stolu se omotávaly řetězem, aby byla i pro příští rok zajištěna soudržnost a pospolitost rodiny. Také se svazovaly provazem, aby zloděj po celý rok nemohl do domu.
Pod štědrovečerní talíř se kladla mince či rybí šupina, to aby se držely peníze.
Pod ubrus na kraj stolu se schovala peněženka, aby byla v novém roce stále plná.
Počet osob u stolu nesměl být lichý, to přinášelo smůlu, proto se prostíralo i pro "sudého" příchozího.
Od stolu se nesmělo vstávat, někdo by mohl umřít.

Lití olova

Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až se rozteče. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz, vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko.

Pouštění lodiček

Opatrně rozlouskneme ořechy tak, aby ze skořápky zbyly dvě stejné půlky. Ořech vyndáme a do skořápky umístíme malou svíčku (můžeme též vylít voskem a zapustit knot). Lodiček musí být tolik, kolik je lidí u stolu. Do připravené nádoby s vodou dáme lodičky, zapálíme svíčky a pozorujeme. Komu svíčka zhasne nebo se lodička potopí, toho čeká v příštím roce vážná nemoc nebo smrt.

Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Svátek svatého Štěpána

Druhý svátek vánoční, 26. prosince, chodily děti po koledě a mládež se scházela v hospodě. Také odcházeli ze služby čeledíni a děvečky.

Svátek svatého Silvestra

Už z předkřesťanských dob u nás přetrvával obyčej lidových veselic. Podle lidové pověry hospodyně nesměla přes silvestrovskou noc nechat viset prádlo, jinak by někdo zemřel.

Tři králové

Tento den obcházeli tři chlapci převlečeni za tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara a přáli vše nejlepší a hodně zdraví. Svěcenou křídou označovali domy, které navštívili. Koledou Tří králů skončila doba vánočních svátků.

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Vánoční tradice u nás - diskuze

 • naše zvyky
  Taky nevstáváme od stolu,dokud všichni nedojedí........tento zvyk jsem si odnesla od našich a naučila jsem ho manžela....jablíčka rozkrojujeme...taky zapalujeme svíčku za zesnulé a nezfoukáváme dokud sama nedohoří...
  petersim2   | 23.12.2008 12:48:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • U nás taky nevstáváme od stolu, dokud všichni nedojedí. Dřív jsme rozkrajovali i jablíčko, jestli v něm bude hvězdička nebo ne. Co se zlatého prasátka týče, už to nedodržujeme, stejně nikdy nepřišlo :-)))..Teď máme zavedenou novou tradici, chodíme s babičkou již 4 roky na Štědrý den do naší oblíbené hospůdky na oběd..staročeskýho kubu.. 
  Lillynka   | 21.12.2007 18:11:31
  Reagovat | URL příspěvku
 • Naše zvyky
  byly taky mince pod talíř,jídlo až k večeři,ale děti mohly polévku k obědu ,posílali jsme svíčky po vodě udělané ze skořápek,házela jsem botou ke dveřím,dychtivě čekala kdy už rozkvete barborka(kuriozita-u manžela rozkvetla jen jednou a další rok jsme se brali  ) a od stolu se také nevstávalo.Navíc mi tatínek dává řezanou kytičku.A samozřejmě tradiční vystoupení se sborem na vánoční mši.
  Po svatbě se to u nás doma nějak nedrží,v manželově rodině se jedlo celý den a zvyky nedrží,ale určitě to s Aničkou zavedu. 
  veru-beru   | 21.12.2007 15:25:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zvyky
  U nás se drží mince pod talířem (v oblibě je nová dvacetikoruna, která se díky barvě nazývá "dukát"), sudý počet a to, že se nesmí vstát od stolu, než všichni dojedí.
  A pak máme ještě rodinnou tradici, že po celou dobu přípravy štědrovečerního jídla hoří v kuchyni svíčka. A taky přes den nejíme, abychom viděli zlaté prasátko...     
  bramborka   | 21.12.2007 08:19:14 | Reakcí: 1, poslední: 21.12.2007 12:39:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zvyky
   To jako nejíte vůbec? To jste teda dobrý. U nás by to neprošlo. Manžel brečí i že nejíme maso, salámy, sladkosti... 
   Sunny   | 21.12.2007 12:39:26
   Reagovat | URL příspěvku
 • Přiznám se, že mě příspěvek chytl, nemám na mysli ty "morbidní" zvyky, ale děda dostal za úkol sehnat olovo  , jsem zvědavá  .
  Calamity J.   | 20.12.2007 22:20:32 | Reakcí: 2, poslední: 01.01.2008 18:02:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jani,my jsme olovo lili každý rok,ale letos olovo "došlo"a nám bylo líto rozpustit staré památeční kousky,takže letos jsme nelili,nicméně jsme zůstali věrní šupince pod talířem,krájení jablíčka a zpívání koled u stromečku.
   sandina   | 31.12.2007 16:48:42
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Ali, děda přivezl nějaké kulaté kousky z rybářských potřeb, ale poté, co ani po 10 minutách nezměkly, jsme usoudili, že mají nějakou příměs a vzdali to      , ale hodně jsme se u toho nasmáli
    Calamity J.   | 01.01.2008 18:02:56
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,

mám v tom trochu zmatek. V květnu (přesné datum ještě nevím) by mi měla končit mateřská dovolená. Jestli jsem správně pochopila, měla bych si zažádat u zaměstnavatele o čerpání dovolené (která mi zbyla před mateřskou) a následně nástup na rodičovskou dovolenou. A na ÚP vyplnit formulář na žádost o rodičovský příspěvek. Mám dotaz, co se týče nástupu na rodičovskou. V tom formuláři pro ÚP mám dát datum nástupu takový, kdy mi skončí čerpání dovolené u zaměstnavatele nebo den, kdy mi končí mateřská? Na mateřskou jsem nastupovala 3.11.2020, snad mi někdo poradí datum konce mateřské, abych ho špatně nevypočítala.
Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud se Vám narodilo jedno dítě a nenastupovala jste na mateřskou dovolenou později než počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, máte nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů, tedy končí Vám 17. května. Zaměstnavatele můžete požádat o čerpání dovolené od 18. května a po skončení dovolené o čerpání rodičovské dovolené. Nárok na dovolenou Vám vzniká i za dobu mateřské dovolené a maximálně do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby se jako výkon práce pro účely dovolené započítává také rodičovská dovolená.
Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat ihned po skončení peněžité pomoci v mateřství (PPM) nebo později, například od června, záleží na Vašem uvážení a není podstatné nastavení rodičovské dovolené v zaměstnání. Pokud je však souběh PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci, náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 16.04.2021, 23:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce