banner

Jaké jsou vánoční tradice, které udržovali naši předkové?

Štědrovečerní stůl

Nohy u štědrovečerního stolu se omotávaly řetězem, aby byla i pro příští rok zajištěna soudržnost a pospolitost rodiny. Také se svazovaly provazem, aby zloděj po celý rok nemohl do domu.
Pod štědrovečerní talíř se kladla mince či rybí šupina, to aby se držely peníze.
Pod ubrus na kraj stolu se schovala peněženka, aby byla v novém roce stále plná.
Počet osob u stolu nesměl být lichý, to přinášelo smůlu, proto se prostíralo i pro "sudého" příchozího.
Od stolu se nesmělo vstávat, někdo by mohl umřít.

Lití olova

Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až se rozteče. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz, vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko.

Pouštění lodiček

Opatrně rozlouskneme ořechy tak, aby ze skořápky zbyly dvě stejné půlky. Ořech vyndáme a do skořápky umístíme malou svíčku (můžeme též vylít voskem a zapustit knot). Lodiček musí být tolik, kolik je lidí u stolu. Do připravené nádoby s vodou dáme lodičky, zapálíme svíčky a pozorujeme. Komu svíčka zhasne nebo se lodička potopí, toho čeká v příštím roce vážná nemoc nebo smrt.

Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Svátek svatého Štěpána

Druhý svátek vánoční, 26. prosince, chodily děti po koledě a mládež se scházela v hospodě. Také odcházeli ze služby čeledíni a děvečky.

Svátek svatého Silvestra

Už z předkřesťanských dob u nás přetrvával obyčej lidových veselic. Podle lidové pověry hospodyně nesměla přes silvestrovskou noc nechat viset prádlo, jinak by někdo zemřel.

Tři králové

Tento den obcházeli tři chlapci převlečeni za tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara a přáli vše nejlepší a hodně zdraví. Svěcenou křídou označovali domy, které navštívili. Koledou Tří králů skončila doba vánočních svátků.

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Vánoce v České republice

Následující článek:

Vánoce v Německu

Vánoční tradice u nás - diskuze

naše zvyky

Taky nevstáváme od stolu,dokud všichni nedojedí........tento zvyk jsem si odnesla od našich a naučila jsem ho manžela....jablíčka rozkrojujeme...taky zapalujeme svíčku za zesnulé a nezfoukáváme dokud sama nedohoří...
U nás taky nevstáváme od stolu, dokud všichni nedojedí. Dřív jsme rozkrajovali i jablíčko, jestli v něm bude hvězdička nebo ne. Co se zlatého prasátka týče, už to nedodržujeme, stejně nikdy nepřišlo :-)))..Teď máme zavedenou novou tradici, chodíme s babičkou již 4 roky na Štědrý den do naší oblíbené hospůdky na oběd..staročeskýho kubu..

Naše zvyky

byly taky mince pod talíř,jídlo až k večeři,ale děti mohly polévku k obědu ,posílali jsme svíčky po vodě udělané ze skořápek,házela jsem botou ke dveřím,dychtivě čekala kdy už rozkvete barborka(kuriozita-u manžela rozkvetla jen jednou a další rok jsme se brali) a od stolu se také nevstávalo.Navíc mi tatínek dává řezanou kytičku.A samozřejmě tradiční vystoupení se sborem na vánoční mši.
Po svatbě se to u nás doma nějak nedrží,v manželově rodině se jedlo celý den a zvyky nedrží,ale určitě to s Aničkou zavedu.

Zvyky

U nás se drží mince pod talířem (v oblibě je nová dvacetikoruna, která se díky barvě nazývá "dukát"), sudý počet a to, že se nesmí vstát od stolu, než všichni dojedí.
A pak máme ještě rodinnou tradici, že po celou dobu přípravy štědrovečerního jídla hoří v kuchyni svíčka. A taky přes den nejíme, abychom viděli zlaté prasátko...

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

19 %
8 hlasů

0 %
0 hlasů

2 %
1 hlas

58 %
25 hlasů

21 %
9 hlasů

Celkem hlasovalo 43 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40