Vánoční tradice u nás

Jaké jsou vánoční tradice, které udržovali naši předkové?

Štědrovečerní stůl

Nohy u štědrovečerního stolu se omotávaly řetězem, aby byla i pro příští rok zajištěna soudržnost a pospolitost rodiny. Také se svazovaly provazem, aby zloděj po celý rok nemohl do domu.
Pod štědrovečerní talíř se kladla mince či rybí šupina, to aby se držely peníze.
Pod ubrus na kraj stolu se schovala peněženka, aby byla v novém roce stále plná.
Počet osob u stolu nesměl být lichý, to přinášelo smůlu, proto se prostíralo i pro "sudého" příchozího.
Od stolu se nesmělo vstávat, někdo by mohl umřít.

Lití olova

Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až se rozteče. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz, vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

Inzerce

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko.

Pouštění lodiček

Opatrně rozlouskneme ořechy tak, aby ze skořápky zbyly dvě stejné půlky. Ořech vyndáme a do skořápky umístíme malou svíčku (můžeme též vylít voskem a zapustit knot). Lodiček musí být tolik, kolik je lidí u stolu. Do připravené nádoby s vodou dáme lodičky, zapálíme svíčky a pozorujeme. Komu svíčka zhasne nebo se lodička potopí, toho čeká v příštím roce vážná nemoc nebo smrt.

Inzerce

Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Inzerce

Svátek svatého Štěpána

Druhý svátek vánoční, 26. prosince, chodily děti po koledě a mládež se scházela v hospodě. Také odcházeli ze služby čeledíni a děvečky.

Svátek svatého Silvestra

Už z předkřesťanských dob u nás přetrvával obyčej lidových veselic. Podle lidové pověry hospodyně nesměla přes silvestrovskou noc nechat viset prádlo, jinak by někdo zemřel.

Inzerce

Tři králové

Tento den obcházeli tři chlapci převlečeni za tři krále – Kašpara, Melichara a Baltazara a přáli vše nejlepší a hodně zdraví. Svěcenou křídou označovali domy, které navštívili. Koledou Tří králů skončila doba vánočních svátků.

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Vánoční tradice u nás - diskuze

 • naše zvyky
  Taky nevstáváme od stolu,dokud všichni nedojedí........tento zvyk jsem si odnesla od našich a naučila jsem ho manžela....jablíčka rozkrojujeme...taky zapalujeme svíčku za zesnulé a nezfoukáváme dokud sama nedohoří...
  petersim2   | 23.12.2008 12:48:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • U nás taky nevstáváme od stolu, dokud všichni nedojedí. Dřív jsme rozkrajovali i jablíčko, jestli v něm bude hvězdička nebo ne. Co se zlatého prasátka týče, už to nedodržujeme, stejně nikdy nepřišlo :-)))..Teď máme zavedenou novou tradici, chodíme s babičkou již 4 roky na Štědrý den do naší oblíbené hospůdky na oběd..staročeskýho kubu.. 
  Lillynka   | 21.12.2007 18:11:31
  Reagovat | URL příspěvku
 • Naše zvyky
  byly taky mince pod talíř,jídlo až k večeři,ale děti mohly polévku k obědu ,posílali jsme svíčky po vodě udělané ze skořápek,házela jsem botou ke dveřím,dychtivě čekala kdy už rozkvete barborka(kuriozita-u manžela rozkvetla jen jednou a další rok jsme se brali  ) a od stolu se také nevstávalo.Navíc mi tatínek dává řezanou kytičku.A samozřejmě tradiční vystoupení se sborem na vánoční mši.
  Po svatbě se to u nás doma nějak nedrží,v manželově rodině se jedlo celý den a zvyky nedrží,ale určitě to s Aničkou zavedu. 
  veru-beru   | 21.12.2007 15:25:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zvyky
  U nás se drží mince pod talířem (v oblibě je nová dvacetikoruna, která se díky barvě nazývá "dukát"), sudý počet a to, že se nesmí vstát od stolu, než všichni dojedí.
  A pak máme ještě rodinnou tradici, že po celou dobu přípravy štědrovečerního jídla hoří v kuchyni svíčka. A taky přes den nejíme, abychom viděli zlaté prasátko...     
  bramborka   | 21.12.2007 08:19:14 | Reakcí: 1, poslední: 21.12.2007 12:39:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zvyky
   To jako nejíte vůbec? To jste teda dobrý. U nás by to neprošlo. Manžel brečí i že nejíme maso, salámy, sladkosti... 
   Sunny   | 21.12.2007 12:39:26
   Reagovat | URL příspěvku
 • Přiznám se, že mě příspěvek chytl, nemám na mysli ty "morbidní" zvyky, ale děda dostal za úkol sehnat olovo  , jsem zvědavá  .
  Calamity J.   | 20.12.2007 22:20:32 | Reakcí: 2, poslední: 01.01.2008 18:02:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jani,my jsme olovo lili každý rok,ale letos olovo "došlo"a nám bylo líto rozpustit staré památeční kousky,takže letos jsme nelili,nicméně jsme zůstali věrní šupince pod talířem,krájení jablíčka a zpívání koled u stromečku.
   sandina   | 31.12.2007 16:48:42
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Ali, děda přivezl nějaké kulaté kousky z rybářských potřeb, ale poté, co ani po 10 minutách nezměkly, jsme usoudili, že mají nějakou příměs a vzdali to      , ale hodně jsme se u toho nasmáli
    Calamity J.   | 01.01.2008 18:02:56
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce