Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak se slaví Silvestr

V České republice se Silvestr a příchod nového roku slaví o půlnoci z 31.12. na 1.1. Státním svátkem je 1. leden.

Nebylo tomu tak ale vždy. Současný datum Nového roku se řídí podle gregoriánského kalendáře, který se u nás rozšířil až v 16. století. Do té doby připadal Nový rok na 25.12., což bylo podle lunisolárního kalendáře, který vycházel z polohy Slunce.

Průběh celé oslavy se liší – někdo tráví Silvestra doma u televize, někdo se baví společně s přáteli a rodinou. Jako pohoštění se připravují nejčastěji chlebíčky, jednohubky, slané pečivo a na půlnoční přípitek nesmí chybět šampaňské.

Inzerce

Většina lidí se ale po půlnoci sejde na náměstích a návsích, kde si popřejí hodně štěstí a zdraví do nového roku a společně obdivují ohňostroje.

Ve Velké Británii připadá oslava nového roku stejně jako u nás na půlnoc z 31.12. na 1.1. Lidé zůstávají vzhůru až do půlnoci, aby pak mohli připít na zdraví v novém roce. Mezi nejoblíbenější společné oslavy patří Trafalgarské náměstí v Londýně, kde lidé vítají nový rok zpěvem a tancem.

Inzerce

Velmi zajímavé jsou oslavy Silvestra ve Skotsku, kde má tento den i svůj název Hogmanay a slaví se více než Vánoce. Tento den začíná příchodem hostů, společnou večeří – podává se tlačenka z ovčích vnitřností (skotské národní jídlo). Před půlnocí se mnoho lidí sejde na náměstích, kde zpívají a tančí v typicky skotském stylu. Po půlnoci je častým zvykem „první krok“, vykročení do nového roku.

Podobně probíhají i oslavy v USA. Na náměstích velkých měst se scházejí davy lidí a o půlnoci se rozžehnou ohňostroje mnohdy obřích rozměrů, které jsou fantastickou podívanou. Mezi nejvyhlášenější patří oslava v Las Vegas, na Times Square v New York City, v Chicagu…

Inzerce

V Číně začíná nový rok podle lunárního kalendáře. Letos to bude 6.2.2008 (podle čínského kalendáře je rokem 4705), potrvá až do 25.1.2009 a bude rokem krysy.

Dny před oslavou nového roku jsou ve znamení „jarního úklidu“ a zdobení domů červenou barvou, která znamená štěstí. Ze všech koutů Číny se sjíždějí příbuzní, aby mohli oslavovat příchod nového roku společně. Večer před nástupem nového roku všichni společně povečeří – vzhledem k rozloze Číny je slavnostní menu velice rozmanité (časté jsou např. tradiční noky). Děti a mladí dostávají červené obálky s penězi.

Inzerce

Vlastní oslavy provází zvuky petard, ohňostroje a tradiční červené oděvy. Oslavy trvají 15 dní a během nich celé rodiny chodí navštěvovat své starší příbuzné. Proslulé jsou také trhy, na kterých se nakupují především dekorace, upomínkové předměty apod. samozřejmě v červené barvě.

V Rusku, kde je dominantní pravoslavné náboženství, dosud používají Juliánský kalendář (posunutý o 13 dní). Oslavy příchodu nového roku zde sice probíhají pod vlivem okolního světa 31.12., ale Vánoce se slaví až 7.1.

Během těchto dnů se scházejí celé rodiny a vzájemně se navštěvují. Po společné večeři si všichni rozbalí dárky pod nazdobeným stromečkem a společně vyrazí do ulic uvítat nový rok. Na náměstích se objeví Děda Mráz a Sněhurka, létají petardy a oblohu rozsvěcují ohňostroje. 6. a 7.1. začínají ve všech kostelích pravoslavné mše, které trvají i celou noc a jsou velice oblíbené pro překrásné sborové zpěvy.

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.

A jak oslavíte Silvestra Vy? :-)

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Silvestr - diskuze

 • Já jsem zažila hodně zajímavých silestru i hodně nudných,těch víc s dětma toho moc dělat nejde.Jeden super byl u mě v 15.Naši, magoři jedni, šli na silestrovský výšlap na lýsou a já hlídala 2 letou segru.Šla jsem s ní za kámoškou a potkaly jsme kámoše.Tak jsme si koupili placatku rumu a placatku vodky.A šli to vypít ke škole na schody před družinou.Pak jsem ožralá šla se segrou na rukách domu.naši přišli svěží z hor.Jak si krásně užili čerstvého vzduchu.A já seděla na křesle a byla jsem ráda,že se na něm udržím,párkrát jsem i spadla.Ale oni naštěstí nic nepoznali.Zajímavé je,že jsem byla tak zodpovědná a o segru se postarala.Když naši přišli byla vykoupaná,najezená a spala.
  Honafa   | 01.01.2009 20:55:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • Silvestr u mně.
  Letos jsem hodně vzpomínala na Silvestry v dětství kdy mně a sestru naši šoupli k babičce a popravdě to nebylo nic moc. Pak na ty co jsme trávili coby skoro dospělí už s rodičema. A pak na ty s bývalýma, s těma to bylo většinou v partě a s velkým množství chlastu  . Na těch se mi maximálně líbil pobyt na chatách v kopcích kde se krásně sledovali ohňostroje. První silvestr s mým manželem byl asi ten nejlepší co jsem kdy zažila. Znali jsme se tehdy ani né deset dní, byli jsme sami doma a bylo to super, půlnoc málem zaspali a pak se až do tří smáli. Prožili jsme také silvestr s učením, kdy Jura 3.ledna skládal státnice  .Loni to byl silvestr velkých přání-být těhotná. A ten poslední, není mu co vytknout i když jsme byli doma, telka zůstala yplá a my si povídali a chvíli si dělali své a šli spát.Ondráška rachejtle nevzbuduli a psík to taky zvládl bez následků.
  Ady.S   | 01.01.2009 18:16:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nejkrásnější Silvestry ...
  ... si pamatuju jako dítě,kdy jsme společně s velkou rodinou a tedy velkým počtem sestřenic a bratranců , nacvičovali různé scénky z desek,třeba Šimek a Grossman ,bylo oblíbené téma. A táta se strejdou vyrobili různé rekvizity, a hráli jsme jakoby divadlo.Nevím už jaká byla půlnoc,to si nevybavuji,ale ta zábava byla k nezaplacení! 
  Další etapa bylo dospívání a tudíž nutnost opít se s vrstevníky.
  Po svatbě zase nutnost být jen s tím jediným   a od minulého roku být s Andulkou.
  Letošní Silvestr byl fakt super,i když jsme nemocní, vybrali jsme si stejně nemocnou rodinu(mého tátu s dětmi) a jeli na návštěvu,z té se vyklubal celý večer plný her a tance ,Anička byla hodná a šťastná.Na půlnoc jsme jeli domů,i tady byla hodná a koukala na "svítítka" a ještě jsme si přiťukli s príma sousedy-kamarády.Vše bylo bezvadné a všichni jsme zalehli v půl druhé. 
  veru-beru   | 01.01.2009 14:03:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • Můj nejkrásnější Silvestr
  byl strávený s manželem sami dva doma v době prvního těhotenství. Odpoledne na procházce jsme našli v přírodě "uletělou" andulku, kterou jsme přinesli, po konzultaci s veterinářem doma zachraňovali. O půlnoci jsme si pustili oslavy konce tisíciletí. Ráno jsme vstali, bylo nám krásně, žádný bolehlav. I když andulka nepřežila, pro mě byl tento v klidu a v přítomnosti milovaného člověka, otce dítěte, kterého jsem nosila, tím nejkrásněji stráveným.
  Calamity J.   | 31.12.2008 16:10:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • Po letech na Silvestra doma...
  Vždy jsem vyrážela do nějakého podniku. Vloni jsem ale změnila přítele a s ním i mnoho zvyků, takže jsme byli doma. Televize - všechny programy - bohužel zklamaly. Přes den to bylo dobré, ale během večera pro mě hrůza. Nejsem z těch co přes rok sledují moc televizi, takže silvestrovské vydání různých pořadů, které běží celý rok mě bohužel nic moc neříkaly. Též ani mejdan na Nově, ale asi jsem černá vrána. Zřejmě se to lidem líbí, když podobné "estrády" vysílají rok co rok... Nepochopila jsem, jak mohou dát pár minut po půlnoci Eso. Já jsem postrádala starší humor (Menšík, Bohdalová apod.), nějaký ten film - komedie... Nevím, asi už se to nedělá, ale je to dle mého názoru škoda...
  hanyx   | 02.01.2008 14:23:21
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce