Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak se slaví Silvestr

V České republice se Silvestr a příchod nového roku slaví o půlnoci z 31.12. na 1.1. Státním svátkem je 1. leden.

Nebylo tomu tak ale vždy. Současný datum Nového roku se řídí podle gregoriánského kalendáře, který se u nás rozšířil až v 16. století. Do té doby připadal Nový rok na 25.12., což bylo podle lunisolárního kalendáře, který vycházel z polohy Slunce.

Průběh celé oslavy se liší – někdo tráví Silvestra doma u televize, někdo se baví společně s přáteli a rodinou. Jako pohoštění se připravují nejčastěji chlebíčky, jednohubky, slané pečivo a na půlnoční přípitek nesmí chybět šampaňské.

Inzerce

Většina lidí se ale po půlnoci sejde na náměstích a návsích, kde si popřejí hodně štěstí a zdraví do nového roku a společně obdivují ohňostroje.

Ve Velké Británii připadá oslava nového roku stejně jako u nás na půlnoc z 31.12. na 1.1. Lidé zůstávají vzhůru až do půlnoci, aby pak mohli připít na zdraví v novém roce. Mezi nejoblíbenější společné oslavy patří Trafalgarské náměstí v Londýně, kde lidé vítají nový rok zpěvem a tancem.

Inzerce

Velmi zajímavé jsou oslavy Silvestra ve Skotsku, kde má tento den i svůj název Hogmanay a slaví se více než Vánoce. Tento den začíná příchodem hostů, společnou večeří – podává se tlačenka z ovčích vnitřností (skotské národní jídlo). Před půlnocí se mnoho lidí sejde na náměstích, kde zpívají a tančí v typicky skotském stylu. Po půlnoci je častým zvykem „první krok“, vykročení do nového roku.

Podobně probíhají i oslavy v USA. Na náměstích velkých měst se scházejí davy lidí a o půlnoci se rozžehnou ohňostroje mnohdy obřích rozměrů, které jsou fantastickou podívanou. Mezi nejvyhlášenější patří oslava v Las Vegas, na Times Square v New York City, v Chicagu…

Inzerce

V Číně začíná nový rok podle lunárního kalendáře. Letos to bude 6.2.2008 (podle čínského kalendáře je rokem 4705), potrvá až do 25.1.2009 a bude rokem krysy.

Dny před oslavou nového roku jsou ve znamení „jarního úklidu“ a zdobení domů červenou barvou, která znamená štěstí. Ze všech koutů Číny se sjíždějí příbuzní, aby mohli oslavovat příchod nového roku společně. Večer před nástupem nového roku všichni společně povečeří – vzhledem k rozloze Číny je slavnostní menu velice rozmanité (časté jsou např. tradiční noky). Děti a mladí dostávají červené obálky s penězi.

Inzerce

Vlastní oslavy provází zvuky petard, ohňostroje a tradiční červené oděvy. Oslavy trvají 15 dní a během nich celé rodiny chodí navštěvovat své starší příbuzné. Proslulé jsou také trhy, na kterých se nakupují především dekorace, upomínkové předměty apod. samozřejmě v červené barvě.

V Rusku, kde je dominantní pravoslavné náboženství, dosud používají Juliánský kalendář (posunutý o 13 dní). Oslavy příchodu nového roku zde sice probíhají pod vlivem okolního světa 31.12., ale Vánoce se slaví až 7.1.

Během těchto dnů se scházejí celé rodiny a vzájemně se navštěvují. Po společné večeři si všichni rozbalí dárky pod nazdobeným stromečkem a společně vyrazí do ulic uvítat nový rok. Na náměstích se objeví Děda Mráz a Sněhurka, létají petardy a oblohu rozsvěcují ohňostroje. 6. a 7.1. začínají ve všech kostelích pravoslavné mše, které trvají i celou noc a jsou velice oblíbené pro překrásné sborové zpěvy.

Autor: Mgr. Věra Tautová, DiS.

A jak oslavíte Silvestra Vy? :-)

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Silvestr - diskuze

 • Já jsem zažila hodně zajímavých silestru i hodně nudných,těch víc s dětma toho moc dělat nejde.Jeden super byl u mě v 15.Naši, magoři jedni, šli na silestrovský výšlap na lýsou a já hlídala 2 letou segru.Šla jsem s ní za kámoškou a potkaly jsme kámoše.Tak jsme si koupili placatku rumu a placatku vodky.A šli to vypít ke škole na schody před družinou.Pak jsem ožralá šla se segrou na rukách domu.naši přišli svěží z hor.Jak si krásně užili čerstvého vzduchu.A já seděla na křesle a byla jsem ráda,že se na něm udržím,párkrát jsem i spadla.Ale oni naštěstí nic nepoznali.Zajímavé je,že jsem byla tak zodpovědná a o segru se postarala.Když naši přišli byla vykoupaná,najezená a spala.
  Honafa   | 01.01.2009 20:55:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • Silvestr u mně.
  Letos jsem hodně vzpomínala na Silvestry v dětství kdy mně a sestru naši šoupli k babičce a popravdě to nebylo nic moc. Pak na ty co jsme trávili coby skoro dospělí už s rodičema. A pak na ty s bývalýma, s těma to bylo většinou v partě a s velkým množství chlastu  . Na těch se mi maximálně líbil pobyt na chatách v kopcích kde se krásně sledovali ohňostroje. První silvestr s mým manželem byl asi ten nejlepší co jsem kdy zažila. Znali jsme se tehdy ani né deset dní, byli jsme sami doma a bylo to super, půlnoc málem zaspali a pak se až do tří smáli. Prožili jsme také silvestr s učením, kdy Jura 3.ledna skládal státnice  .Loni to byl silvestr velkých přání-být těhotná. A ten poslední, není mu co vytknout i když jsme byli doma, telka zůstala yplá a my si povídali a chvíli si dělali své a šli spát.Ondráška rachejtle nevzbuduli a psík to taky zvládl bez následků.
  Ady.S   | 01.01.2009 18:16:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nejkrásnější Silvestry ...
  ... si pamatuju jako dítě,kdy jsme společně s velkou rodinou a tedy velkým počtem sestřenic a bratranců , nacvičovali různé scénky z desek,třeba Šimek a Grossman ,bylo oblíbené téma. A táta se strejdou vyrobili různé rekvizity, a hráli jsme jakoby divadlo.Nevím už jaká byla půlnoc,to si nevybavuji,ale ta zábava byla k nezaplacení! 
  Další etapa bylo dospívání a tudíž nutnost opít se s vrstevníky.
  Po svatbě zase nutnost být jen s tím jediným   a od minulého roku být s Andulkou.
  Letošní Silvestr byl fakt super,i když jsme nemocní, vybrali jsme si stejně nemocnou rodinu(mého tátu s dětmi) a jeli na návštěvu,z té se vyklubal celý večer plný her a tance ,Anička byla hodná a šťastná.Na půlnoc jsme jeli domů,i tady byla hodná a koukala na "svítítka" a ještě jsme si přiťukli s príma sousedy-kamarády.Vše bylo bezvadné a všichni jsme zalehli v půl druhé. 
  veru-beru   | 01.01.2009 14:03:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • Můj nejkrásnější Silvestr
  byl strávený s manželem sami dva doma v době prvního těhotenství. Odpoledne na procházce jsme našli v přírodě "uletělou" andulku, kterou jsme přinesli, po konzultaci s veterinářem doma zachraňovali. O půlnoci jsme si pustili oslavy konce tisíciletí. Ráno jsme vstali, bylo nám krásně, žádný bolehlav. I když andulka nepřežila, pro mě byl tento v klidu a v přítomnosti milovaného člověka, otce dítěte, kterého jsem nosila, tím nejkrásněji stráveným.
  Calamity J.   | 31.12.2008 16:10:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • Po letech na Silvestra doma...
  Vždy jsem vyrážela do nějakého podniku. Vloni jsem ale změnila přítele a s ním i mnoho zvyků, takže jsme byli doma. Televize - všechny programy - bohužel zklamaly. Přes den to bylo dobré, ale během večera pro mě hrůza. Nejsem z těch co přes rok sledují moc televizi, takže silvestrovské vydání různých pořadů, které běží celý rok mě bohužel nic moc neříkaly. Též ani mejdan na Nově, ale asi jsem černá vrána. Zřejmě se to lidem líbí, když podobné "estrády" vysílají rok co rok... Nepochopila jsem, jak mohou dát pár minut po půlnoci Eso. Já jsem postrádala starší humor (Menšík, Bohdalová apod.), nějaký ten film - komedie... Nevím, asi už se to nedělá, ale je to dle mého názoru škoda...
  hanyx   | 02.01.2008 14:23:21
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den. Syn byl na třetí dávce hexavakciny má 12 měsíců a od té doby už 6 dni je stále plačtivý. Nechce si moc hrát jen pláče a plazi se zámnou chce nosit stále. K ostatním členům rodiny je jen chvíli u nich jinak stále chce ke mě. Myslíte že to může být ztoho očkování reakce? Přejde to nebo zda není nemocný nějak. Jindy takový nebyl před očkováním normálně si hrál byl v pohodě nechtěl tolik se nosit. Ale tedkom furt a každý den pláč. Děkuji. Hezký den.

Dobrý den,

může to být souhra okolností, reakce po očkování je max. 2 dny, očkování mohlo vyprovokovat nějakou virózu, která nemá jiné příznaky, neprořezávají se nějaké zoubky?

Kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×