Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak nadělovat dětem dárky?

Začátkem prosince jsme připravovali pro MF DNES odpovědi na rodiči často kladené otázky.

Kdo odpovídal?

 • psycholožka Mgr. Hana Trtílková (HT)
 • matka zabývající se komplexně dětskou problematikou MUDr. Jana Martincová (JM)

1.Jaké dárky dětem vybrat?

 • pouze ty, o které si napsaly Ježíškovi
 • dárky, které rodiče pokládají za užitečné
 • praktické věci, které dítě potřebuje (oblečení, obuv)?

HT: Menší děti většinou nepíší dopis Ježíškovi samy, rodiče jim pomáhají, kreslí nebo píší dopis společně. Je to vždy dobrá příležitost jak rozumně, adekvátně věku, s dítětem mluvit o jeho přáních, o jejich splnitelnosti, co do dopisu napsat a co nechat na Ježíškovi, vysvětlit, že totiž někdy méně je více. Mluvit ale také o tom, co je na Vánocích to důležité – dělat si navzájem radost, setkávat se s přáteli, příbuznými, těšit se na překvapení,… Lze tak nenásilně formovat základ jejich budoucího hodnotového žebříčku.

A že najdou pod stromečkem nějaké to oblečení ? V určitém věku to naopak mohou vítat a u menších dětí vždy hraje roli jak dárek např. uvede rodič – např. “Jak to ten Ježíšek mohl vědět, že zrovna takové rukavice právě potřebuješ??? “To je ale krásné tričko, to ti bude slušet!!!” apod. Nějaký ten praktičtější dárek pod stromečkem tedy určitě není na škodu. Vždy je ale důležité, aby dítě našlo i něco jiného, třeba i méně praktického, z čeho bude mít opravdu radost a potěšení. Myslet tedy vždy na to, aby byly dárky různorodé.

JM: To je poměrně obšírný dotaz. Tak jako se v případě zdraví snažím o prevenci, nechávám děti očkovat, aby u nich nemoc vůbec nepropukla, tak i v tomto případě předcházím možným zklamáním, problémům, které by mně seznam Ježíškovi mohl přinést.
Takže:

 • Hodně záleží na výchovném působení rodičů v průběhu celého roku. Pokud se sami rodiče stále honí za něčím materiálním, komentují právě došlé reklamní letáky supermarketů slovy: „To tam musíme jít koupit, to musíme mít, to budou sousedé koukat,“ pak je zcela logické, že tento postup od nich dítě odkouká a zákonitě stejně bude podléhat reklamám na nejrůznější dětské zboží před Večerníčkem a jinde.
 • Je vhodné psát Ježíškovi již v půlce listopadu, kdy nejsou reklamy na nejrůznější dětské zboží tak intenzivní. Další preventivní opatření se liší dítě od dítěte. Každý známe to svoje, v případě 4,5 letého syna nevím, jak se nám to výchovně podařilo, ale mohu s jistotou říci, že bude nadšený ze všeho, co pod stromečkem objeví. Když mu před 14 dny přivezl manžel z cesty zimní bundu, triko a nějaký suvenýr, se zářícíma očima pravil: „Tatínku, to je všechno tak krásné, cos mi přivez, já Ti za to moc děkuji.“ Tatínkovi téměř dojetím zvlhly oči :-).
 • Mladší děti píší Ježíškovi společně s rodičem, což je výhodné, neboť díky hovoru s dítětem některé nevhodné, předražené, nekvalitní či téměř nic nerozvíjející hračky již na seznam nejsou uvedeny, tudíž je jasné, že je Ježíšek nepřinese.
 • Příp. rodič může s dítětem vytvořit pořadí dárků, kdy se pobaví s dítětem o užitečnosti, jak dlouho a jak často bude při hře využívat, co se tím naučí apod. V případě, že dítě trvá na jednom drahém a skutečně postradatelném dárku, je možné mu podsunout dva užitečnější, které by mu Ježíšek místo toho jednoho mohl přinést. Těch fíglů, jak čelit marketingovému působení výrobců a prodejců, je mnoho, pokud je rodič v každodenním kontaktu s dítětem, zná je, přemýšlí o něm, vybruslí z většiny situací se ctí a úspěchem.
 • Pokud není pro děti obuv a oblečení naprostou samozřejmostí v jakémkoliv množství a ceně, budou mít radost i z nich, zvláště, když dítěti milujícímu králíky věnujete triko s obrázkem králíka apod. Tady bych spíše u starších dětí viděla riziko „zamilovanosti a prožívání“ značek, opět záleží, jak toto prožívá celá rodina, okolí dítěte, kolektiv ve škole. Budete se asi divit, ale dcera si napsala, kromě jiných nelevných věcí, také o punčocháče.

2. Existuje nějaká hranice pro množství nebo cenu dárků?

HT: Podle mého neexistuje žádná cenová hranice ani konkrétní počet dárků. Vše se odvíjí od stáří dítěte a možností rodiny – menší děti mnohdy vice zaujme rozbalování samotné, množství dárků pro ně nehraje  příliš  roli. Dárků by ale nikdy nemělo být příliš mnoho, protože pak chybí potěšení z jednotlivých dárků. Dítě si ještě nestačí prohlédnout jeden dárek, pohrát si s ním a už rozbaluje další. Dárků by tedy mělo být vždy jen tolik, aby mělo dítě dostatek prostoru se s nimi potěšit. Vhodné je děti vést také k tomu, aby s rozbalováním nespěchaly, aby věnovaly pozornost  i  tomu, co dostávají ostatní, jak je to těší, učit je prožívat radost těch druhých. Postupem času pak děti objeví, že není radost jen dostávat, ale že i obdarovávání je krásné a hřejivé.

JM: Odpověď na tento dotaz má také plně v rukou rodič, pokud rozumně namíchá potřebné dárky, k tomu nějaké pro potěšení a navíc rozvíjející dítě, pak nějaké drobnosti, tak jich klidně může být kolem 10 i více. Záleží na tom, jak celé portfolio dárků namícháte. Potřebuje-li dítě kvalitní židli ke stolu, blatníky na kolo, i když si oboje dítě napíše, je vhodné k těmto ryze praktickým dárkům, které stejně musíte koupit, přidat i nějaké pro radost a na hraní. Malé děti vnímají spíše to, jak se jim dárek líbí, příp. kolik jich dostaly, než hodnotu vyjádřenou penězi – to je musíme postupně naučit my dospělí. Konkrétně u nás, ač manžel vždy skálopevně tvrdí, že letos to nemůžeme přehnat tak jako loni, je to právě on, který nerespektuje vytvořený seznam rodinných dárků, 3 dny před Vánoci si vzpomene, po kterých třeba sám jako dítě toužil, a jde neplánovaně přikoupit dárky každému dítěti.

Inzerce

Je také vhodné se domluvit s babičkami a dědečky, aby nechali nákup na Vás. Předejdete tak nákupu buď zbytečností, nebo nekvalitních levných výrobků z různých tržnic, které nepřežijí Štědrý večer. Pokud se přece jenom objeví darů pro dítě opravdu mnoho, je vhodné nabízet dítěti dárky při hře postupně, ne vytáhnout a nabídnou na hraní všechny.

3. Může být dítě z dárků zklamané? Jak na to reagovat?

HT: Vždy je lepší takové situaci předejít, průběžně s dětmi mluvit o tom co by si přály, jestli jsou jejich přání splnitelná apod. Pokud rodiče s dětmi mluví a naslouchají jim,  dobře  vědí, co si přejí.  Není pak problém do dopisu Ježíškovi vepsat i některé trochu praktičtější věci nebo naopak nenapsat to, co není reálné dítěti vyplnit. Tím je dítě již dopředu připravené na to, co lze a nelze očekávat. Každé dítě by pak  samozřejmě  mělo pod stromečkem najít alespoň jeden dárek, který si  skutečně přálo a o který si napsalo.

JM: Z výše zmíněného je patrné, že vůbec u dítěte ke zklamání dojít nemusí, je to skutečně o intenzivní komunikaci mezi dítětem a rodičem. Pokud pak ke zklamání dojde, může mít různou příčinu či pozadí, takže opět je nutno si s dítětem popovídat, zjistit jádro problému a podle toho zvolit řešení.

4. Jak přesvědčit dítě o tom, že dárek, které chtělo, je velmi drahý a rodiče mu jej koupit nemohou?

HT: Vždy je to otázkou celkové situace v rodině a výchovy. Pokud je dítě obecně vedeno k tomu, že všechna jeho přání se jako mávnutím kouzelného proutku neplní, není problem s ním mluvit o reálnosti jeho požadavku. U menších dětí není problém zaujmout dítě něčím jiným, najít adekvátní náhradu, která jej skutečně potěší, u starších dětí lze již konkrétněji mluvit o jeho přání a společně pak hledat něco jiného.

JM: Tohle se dá vysvětlit poměrně snadno, a to tak, jak je obsaženo v otázce. Horší je vysvětlit, že mu to nemůže koupit Ježíšek :-).

5. Jak zabránit tomu, aby děti podléhaly televizní reklamě či barevným katalogům s hračkami?

HT: V současné době je to velmi náročné, protože reklama je většinou nedílnou součástí našeho života. Pro děti jsou ale vždy vzorem jejich rodiče, učí se z jejich příkladu. Vždy se tedy nejdříve zamysleme, jak nás dospělé ovlivní předvánoční nabídka a nedivme se potom jakým vlivům podléhají naše děti.

JM: Viz první otázka – jednak sepisovat seznam s dostatečným předstihem, pak vést s dítětem dialog na téma užitečnosti a priorit mezi dárky.

6. Mají rodiče kupovat dětem takové dárky, které se jim osobně nelíbí, nebo jsou proti nim, ale děti si je moc přejí?

HT: Rodiče by se do určité míry měli držet vlastních zásad a přesvědčení, nekupovat např. dětem dárky, o kterých si myslí, že pro ně nejsou vhodné. Ovšem někdy slevit z vlatních zásad pro to kouzlo dětského úsměvu a radosti také není marné. Rodiče musí zvážit sami, co v nich samotných převažuje. Vždy se ovšem držet zásady věkové vhodnosti a bezpečnosti.

JM: Opět individuální, záleží na konkrétním dárku.

7. Dá se obecně říci, které hračky jsou pro děti vhodné a na které by si rodiče měli dát pozor?

HT: Vždy je nutné zvážit věk dítěte a především s ohledem na to dárky vybírat. Vhodné jsou určitě především hračky, které děti nějakým způsobem obohacují a rozvíjí, ale zároveň je baví, jsou příjemné na dotyk, bezpečné po zdravotní stránce, atp.

JM: Na čem se určitě všichni shodneme je zdravotní nezávadnost. Rozhodně kupovat zboží s příslušnými atesty, také je vhodné se při nákupu zamyslet, zda nemůže hračka dítěti nějak ublížit, zda s ní může manipulovat pouze za přítomnosti dospělého nebo i samo apod.
Dalším kritériem by měla být rozmanitost hraček tak, aby rozvíjely dítě komplexně jak po fyzické, tak po psychické stránce. Věnovat dítěti najednou 5 plyšáků, které po stisknutí končetiny vydávají neskutečný rachot, je nejen neúčelné, ale „pro nervy rodiče nebezpečné“.

8. V kterém věku dětem sdělit, že dárky nenosí Ježíšek ani Santa Claus, ale že je kupují rodiče? Jakou metodu k tomu zvolit?

HT: Myslím, že vůbec není nutné dětem tuto informaci sdělovat  přímo, většina dětí na to tak jako tak přijde sama nebo se tuto informaci dozví od staršího, již poučeného, kamaráda ve školce nebo staršího sourozence. Některé mladší děti mají naopak silnou potřebu si Ježíška chránit a nechtějí připustit, že je to jinak. Vždycky je ale asi vhodné zachovat pro Vánoce určitou dávku tajemství a napětí, nechat si nějaké to “co kdyby”. Zachovejme  našim dětem kouzlo Vánoc a zkusme s nimi hrát tu hru na: já vím, že víš, ale budeme dělat, že to tak není. K Vánocům patří vždy určité rituály (v každé rodině mohou být jiné) – např. Tajemné zvonění zvonečkem, někde již nazdobený stromeček přinese Ježíšek, jinde ho zdobí děti samy,… Většinou děti na dodržování těchto zvyklostí trvají se vším všudy i tehdy, když na Ježíška dávno nevěří a samy se podílejí na nakupování dárků pro ostatní. A přesně tak by to asi mělo být.

JM: Již kolem 8. roku za Vámi dítě s touto otázkou přijde samo. U nás doma na to máme myslím si prozaickou odpověď, která by se dala shrnout asi takto: „Budeš-li na Ježíška věřit, bude Ti dárky nosit právě on.“ Dítě si to přebere a správně pochopí již samo.

Přejeme krásné a v kruhu nejbližších a příjemné atmosféře strávené Vánoce.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Jak nadělovat dětem dárky? Rozhovor s psychologem a matkou. - diskuze

 • darky
  co potrebuji nebo uzname za vhodne ze to potrebuji...vcetne tabletu, ntb,robotu, kupujeme prubezne behem roku a potreby, na vanoce si pisi jeziskovi,jeste porad a jsou to veci jako knizky,hracky...ale typu ken pro barbie, lanovy most pro masinku tomase apod....proste typicky detske...a co jde, dostanou...letos chystaji past na jeziska,az se pujdou koupat,zapnou kameru na stromecek a toho jeziska proste nachytaji     
  Liberte   | 18.12.2018 13:44:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • Vánoce
  Ahoj holky
  chtela bych se zeptat jak jste na tom s nadelovanim modernich darku jako telefony pocitace atd...
  podporujete to?
  ja se tomu stale snazim vyhnout ale malej furt chce ten Playstation
  no nevim
  a jeste se chci zeptat
  vybiram i pro malou darky a narazila jsem an tuto panenku https://www.evadoll.eu/
  neznate to nekdo? ze si ji jakoby navrhnete sami
  je dobry ne?
  ninka789   | 26.11.2018 14:36:49
  Reagovat | URL příspěvku
 • Vánoční dárky
  My si na vlastnoručně napsané dopisy pro Ježíška ještě nějakou dobu počkáme, malá má teprve pár měsíců a náš starší, Ondra, ještě ani nezačal chodit do školky, takže mu s tím, jak říkáte, pomáháme. Musím ale říct, že už dětí je nákup vánočních dárků nejjednodušší, u dospělých už je to horší, hlavně když jde o chlapy :D Zrovna jsem si ale pročítala tento článek - https://www.letakomat.cz/blog/vanocni-darky/ - a naštěstí jsem tam pár tipů našla, tak snad budou mít úspěch. :)
  Naty321   | 12.11.2018 16:43:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • jak je to u nas
  jsme stastni,ze porad jeste v 8 letech pisi jeziskovi,ze pecou susenky santovi...a od mala maji rok co rok pod stromeckem pyzamko nebo povleceni s milovanym motivem a jsou nadseni a porad si pisi o pyzamko a povleceni   jinak cena darku urcite nerozhoduje,,mobil vedi,ze dostanou az v nejakem veku,tablety pod maji tak jako tak.,k vyuce...a preji si detske darky...plysak,postavicka,stavebnice a proste hraci veci a knizky a to se da obstarat ...u reklam v tv jsou nauceny od mala,ze je to reklama a nesmi vsemu verit a zatim nam vzdy vyslo vse tak,ze ze vsech darku jsou nadseny a hraji si s nima...a jsou nadseny i z toho,ze mame s tatinkem take neco pod stromeckem a to se jim vzdy silene hodi a nutne to potrebuji..letos dostaneme detske naradi..opravdove,modelarske...funkcni...jen pro male ruce a to bude radosti az budpu pizlat tu ptaci budku sami a ne s nasi pomoci pri drzeni obri pilky atd...nejak se u nas ten jezisek plete a nosi dospelejm veci pro deti     
  Liberte   | 14.12.2016 09:56:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • nevím nevím
  rodiče se celý rok za ničím materiálním nehoní a přesto si naše děti přejí kdejakou blbost co vidí v reklamě a to je necháváme na ní koukat minimálně v tv, ale oni to cpou naprosto všude - tv, pc, dětské časopisy, reklamní letáky, výlohy hračkáren apod....a chudák dítě nemá kudy uniknout. Takovédle soudy bych si odpustila...
  johankazarku   | 20.12.2012 11:59:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • Já dala to co chtěla,ale u babiček toho dostali víc než bylo třeba.U rozbalování oblečení byla El otrávená   
  Voraba   | 30.12.2011 20:45:01
  Reagovat | URL příspěvku
 • a co puberťáci?
  já nevím co pořídit tomu našemu halamovi,zajímá ho jen fotbal,fajn- kopačák,chrániče,štulpny,to má,kopačky nechci kupovat,aby z nich do jara nevyrostl,knížky nečte,muziku neposlouchá a her na počítač si stáhne co chce,jo a dresy mají od klubu,tak tam je to taky nulový
  písnička3   | 15.12.2009 08:06:41 | Reakcí: 2, poslední: 16.12.2009 07:11:16
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: a co puberťáci?
   já synovci začla cca ve 13 kupovat značkový deodoranty, je spokojen, a minule jsem mu zaplatila holiče, spešl účes ala nákej fotbalista. teď už je na učňáku, tak chce muziku, ale musí to být originálka, žádná kopie. Jsou to snobi, hlavně aby to bylo značkový.
   Dejmalka   | 15.12.2009 08:19:52
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: a co puberťáci?
    z kosmetiky jsu ráda když použije aspoň sprcháč a mýdlo,prej chlapi nic takovýho nepotřebují,a nepomůže ukazovat reklamy,nebo když náhodou je s náma nakoupit tak že je hromada věcí pánských-leží to v koupelně než to vypoužije táta,asi do toho musí dorůst,ale jeho vlastní táta byl taky takovej-pr...do postele mi vlezl klidně neokoupanej z lesa a piliny se z něj sypaly,tak snad to mladýho naučíme jinak
    písnička3   | 16.12.2009 07:11:16
    Reagovat | URL příspěvku
 • Tak mám něco co si Markétka přeje, něco praktického a drobnosti co potěší. Tchýně to nechala na nás tak se vyhneme hračkám z obchodu Vše za 39,-    . Karolínka je malá a má dvě hračky, jednu doma a jednu u babičky a zbytek jsou plínky, ubrousky, kaše. Největší dárek pro ni bude, že se zakousne a povečeří balící papír       
  soni   | 14.12.2009 12:25:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc pěkně napsané    Ráda nakupuju dětem dárky a ještě raději sleduji jakou mají z těch dárků radost.   
  Jana+dvakluci   | 13.12.2008 22:49:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • No jo pročetla jsem všecko podrobně.Ale co s dětmi co mají nereálné přání.Moje 3 leta princezna si přeje,aby ježíšek odnesl Honzovi postel,aby už nespal nad ní.
  Honafa   | 13.12.2008 22:23:34 | Reakcí: 10, poslední: 20.12.2013 13:36:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ježišek přece nic neodnáší, ale přináší      
   Humpolec   | 14.12.2008 19:35:59
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
       krásné přání jen napiš jestli bylo splněno    
   Zuzi   | 23.12.2008 18:14:01
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Tak pořád reálnější, než když si veruberu Andulka přeje pindíka, že...
   zajic   | 14.12.2009 14:04:00
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Četla jsem váš příspěvek manželovi a ten z fleku povídá: no tak ať jí přinese Ježíšek lístek "tento rok spíte obráceně"      
   Gabčulka   | 14.12.2009 22:55:37
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   To obrácený spaní není špatný nápad,ale ještě mě napadá postel v šuplíku-tam pak leží nastejno,když se vyndá,ale já těm našim ukázala jak si tam můžou udělat bunkr a byl klid,už palandu rušit nechtěli
   písnička3   | 15.12.2009 08:00:43
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
         já jsem zas jako dítě (ale už školou povinné) napsala do dopisu Ježíškovi, že bych chtěla pro babičku nové oči (ona byla prakticky slepá). Všichni to hrozně oceňovali (což jsem pochopila až za pár let), jen já jsem byla zklamaná, že to Ježíšek nezajistil  
   hopik   | 19.12.2013 23:36:28
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce