Co je třeba zařídit po svatbě
Až skončí kolotoč svatebních příprav a skončí i samotný svatební den, čeká na Vás celá řada povinností, které se Vám díky změně příjmení, rodinného stavu, popř. bydliště nevyhnou. Co je tedy potřeba zařídit?
Občanský průkaz
Po obřadu Vám pracovník matričního úřadu odstřihne roh Vašeho občanského průkazu a vydá papír odůvodňující jeho ustřihnutí. Vaší povinností je zajít na městský úřad a zažádat si o novou občanku. Vyřídit nový občanský průkaz si tak musíte oba (u manžela je to tak vlastně snad jediný z osobních dokladů, který si musí nechat vyměnit – za předpokladu, že se mu nezměnil trvalý pobyt). S sebou potřebujete oddací list (ten si můžete sami vyzvednout nebo je Vám po dohodě zaslán cca do 14 dnů na Vaši adresu).
Od 1.1. 2012 je vydáván občanský průkaz se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem nebo bez čipu, v tomto případě nemusíte dopředu vyplňovat žádost, ani s sebou nemusíte nést fotografii. Žádost i fotografie se pořizuje přímo na úřadu. Občanský průkaz bývá vyhovoten do 1 měsíce. Za vydání nového občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem se platí 500,- Kč.
Oba druhy občanských průkazů je nutné si přijít vyzvednout osobně.
Řidičský průkaz
Vlastníte-li řidičský průkaz, musíte si po svatbě zažádat o jeho výměnu. Opět s sebou přinesete 1 fotografii, nový občanský a stávající řidičský průkaz. Nový řidičák obdržíte do 1 měsíce, zpravidla to však bývá dříve. Za vydání nového řidičského průkazu z důvodu změny povinných údajů opět nic platit nebudete.
Cestovní pas
Cestovní pas Vám platí ještě 3 měsíce po uzavření manželství tak, jako by k žádné změně nedošlo. Po uplynutí této doby však již nelze na pas se starým jménem vycestovat.
V současné době se vydávají cestovní průkazy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, jejichž vyřízení trvá také 1 měsíc. Platnost takového pasu je 10 let. Žádný vyplnění formulář ani fotografii v případě výše uvedeného průkazu nepotřebujete, vyfotografuje Vás přímo pracovník úřadu a rovněž Vám sejme otisky. Nový pas Vás bude stát 600 Kč, bude-li Vám stačit vystavení do 1 měsíce.
Kde všude je třeba hlásit změnu jména, popř. bydliště?
Zaměstnavatel
Změnu příjmení musíte nahlásit svému zaměstnavateli, který ji za Vás nahlásí na Okresní správu sociálního zabezpečení.
Banka
Změnu příjmení a bydliště je nutné nahlásit na pobočce, kde máte zřízen běžný účet či úvěr. Stačí Vám k tomu nový občanský průkaz. Budete také podepisovat nový podpisový vzor a necháte si vystavit nové platební karty.
Zdravotní pojišťovna
Vaše další kroky budou směřovat na zdravotní pojišťovnu, kde nahlásíte změnu Vašeho příjmení, popř. bydliště. Odevzdáte stávající kartu pojištěnce a místo ní Vám pracovník pojišťovny vystaví list nahrazující kartičku pojištěnce do doby, než obdržíte novou kartu. Nová karta Vám pak přijde poštou na Vaši adresu.
Úrazové pojištění, životní pojistka, spoření
O změně musíte informovat také další instituce, u kterých jste registrováni, například nejrůznější pojišťovny.
Telefonní operátor
Nezapomeňte nahlásit změnu příjmení, popřípadě změnu adresy trvalého bydliště, také Vašemu telefonnímu operátorovi. Tuto změnu lze provést telefonicky.
Katastrální úřad
Pokud vlastníte nějakou nemovitost, pak je potřeba změnu nahlásit také tam.
Podnikatel – finanční úřad, živnostenský úřad, OSSZ
Jste-li podnikatelka, nemine Vás po svatbě cesta na Živnostenský úřad, Finanční úřad, Okresní správu sociálního zabezpečení, banku, kde máte založen účet k podnikání a samozřejmě musíte změnu Vašeho obchodního jména sdělit i Vašim obchodním partnerům.
Zvonek a poštovní schránka
Také si nezapomeňte změnit jméno na domovních dveřích a poštovní schránce.
Připravila Andrea Veselá.
Předchozí článek:

Manuál pro nevěsty aneb co nezapomenout zařídit
Následující článek:

Příprava svatby krok za krokem
Co je třeba zařídit po svatbě - diskuze
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
20 %
14 hlasů
0 %
0 hlasů
7 %
5 hlasů
55 %
38 hlasů
17 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 69 unikátních návštěvníků