Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co je třeba zařídit po svatbě

Až skončí kolotoč svatebních příprav a skončí i samotný svatební den, čeká na Vás celá řada povinností, které se Vám díky změně příjmení, rodinného stavu, popř. bydliště nevyhnou. Co je tedy potřeba zařídit?

Občanský průkaz

Po obřadu Vám pracovník matričního úřadu odstřihne roh Vašeho občanského průkazu a vydá papír odůvodňující jeho ustřihnutí. Vaší povinností je zajít na městský úřad a zažádat si o novou občanku. Vyřídit nový občanský průkaz si tak musíte oba (u manžela je to tak vlastně snad jediný z osobních dokladů, který si musí nechat vyměnit – za předpokladu, že se mu nezměnil trvalý pobyt). S sebou potřebujete oddací list (ten si můžete sami vyzvednout nebo je Vám po dohodě zaslán cca do 14 dnů na Vaši adresu).

Od 1.1. 2012 je vydáván občanský průkaz se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem nebo bez čipu, v tomto případě nemusíte dopředu vyplňovat žádost, ani s sebou nemusíte nést fotografii. Žádost i fotografie se pořizuje přímo na úřadu. Občanský průkaz bývá vyhovoten do 1 měsíce. Za vydání nového občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem se platí 500,- Kč.

Oba druhy občanských průkazů je nutné si přijít vyzvednout osobně.

Inzerce

Řidičský průkaz

Vlastníte-li řidičský průkaz, musíte si po svatbě zažádat o jeho výměnu. Opět s sebou přinesete 1 fotografii, nový občanský a stávající řidičský průkaz. Nový řidičák obdržíte do 1 měsíce, zpravidla to však bývá dříve. Za vydání nového řidičského průkazu z důvodu změny povinných údajů opět nic platit nebudete.

Cestovní pas

Cestovní pas Vám platí ještě 3 měsíce po uzavření manželství tak, jako by k žádné změně nedošlo. Po uplynutí této doby však již nelze na pas se starým jménem vycestovat.

Inzerce

V současné době se vydávají cestovní průkazy se strojově čitelnými  údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, jejichž vyřízení trvá také 1 měsíc. Platnost takového pasu je 10 let. Žádný vyplnění formulář ani fotografii v případě výše uvedeného průkazu nepotřebujete, vyfotografuje Vás přímo pracovník úřadu a rovněž Vám sejme otisky. Nový pas Vás bude stát 600 Kč, bude-li Vám stačit vystavení do 1 měsíce.

Kde všude je třeba hlásit změnu jména, popř. bydliště?

Zaměstnavatel

Změnu příjmení musíte nahlásit svému zaměstnavateli, který ji za Vás nahlásí na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Banka

Změnu příjmení a bydliště je nutné nahlásit na pobočce, kde máte zřízen běžný účet či úvěr. Stačí Vám k tomu nový občanský průkaz. Budete také podepisovat nový podpisový vzor a necháte si vystavit nové platební karty.

Inzerce

Zdravotní pojišťovna

Vaše další kroky budou směřovat na zdravotní pojišťovnu, kde nahlásíte změnu Vašeho příjmení, popř. bydliště. Odevzdáte stávající kartu pojištěnce a místo ní Vám pracovník pojišťovny vystaví list nahrazující kartičku pojištěnce do doby, než obdržíte novou kartu. Nová karta Vám pak přijde poštou na Vaši adresu.

Úrazové pojištění, životní pojistka, spoření

O změně musíte informovat také další instituce, u kterých jste registrováni, například nejrůznější pojišťovny.

Inzerce

Telefonní operátor

Nezapomeňte nahlásit změnu příjmení, popřípadě změnu adresy trvalého bydliště, také Vašemu telefonnímu operátorovi. Tuto změnu lze provést telefonicky.

Katastrální úřad

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, pak je potřeba změnu nahlásit také tam.

Podnikatel – finanční úřad, živnostenský úřad, OSSZ

Jste-li podnikatelka, nemine Vás po svatbě cesta na Živnostenský úřad, Finanční úřad, Okresní správu sociálního zabezpečení, banku, kde máte založen účet k podnikání a samozřejmě musíte změnu Vašeho obchodního jména sdělit i Vašim obchodním partnerům.

Zvonek a poštovní schránka

Také si nezapomeňte změnit jméno na domovních dveřích a poštovní schránce.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co je třeba zařídit po svatbě - diskuze

 • Na obcanku neni potreba fotka. Stejne jako u pasu se foti primo u okynka.
  Terča80   | 06.03.2012 10:26:55 | Reakcí: 2, poslední: 06.03.2012 12:06:28
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den,
   ano, máte pravdu. Děkuji za upozornění, občanský průkaz jsem si zařizovala po svatbě ještě v minulém roce, proto ta nesrovnalost. Informaci v článku opravíme.  Andrea Veselá
   Baby on line   | 06.03.2012 11:33:06
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×