Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co je třeba zařídit po svatbě

Až skončí kolotoč svatebních příprav a skončí i samotný svatební den, čeká na Vás celá řada povinností, které se Vám díky změně příjmení, rodinného stavu, popř. bydliště nevyhnou. Co je tedy potřeba zařídit?

Občanský průkaz

Po obřadu Vám pracovník matričního úřadu odstřihne roh Vašeho občanského průkazu a vydá papír odůvodňující jeho ustřihnutí. Vaší povinností je zajít na městský úřad a zažádat si o novou občanku. Vyřídit nový občanský průkaz si tak musíte oba (u manžela je to tak vlastně snad jediný z osobních dokladů, který si musí nechat vyměnit – za předpokladu, že se mu nezměnil trvalý pobyt). S sebou potřebujete oddací list (ten si můžete sami vyzvednout nebo je Vám po dohodě zaslán cca do 14 dnů na Vaši adresu).

Od 1.1. 2012 je vydáván občanský průkaz se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem nebo bez čipu, v tomto případě nemusíte dopředu vyplňovat žádost, ani s sebou nemusíte nést fotografii. Žádost i fotografie se pořizuje přímo na úřadu. Občanský průkaz bývá vyhovoten do 1 měsíce. Za vydání nového občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem se platí 500,- Kč.

Oba druhy občanských průkazů je nutné si přijít vyzvednout osobně.

Řidičský průkaz

Vlastníte-li řidičský průkaz, musíte si po svatbě zažádat o jeho výměnu. Opět s sebou přinesete 1 fotografii, nový občanský a stávající řidičský průkaz. Nový řidičák obdržíte do 1 měsíce, zpravidla to však bývá dříve. Za vydání nového řidičského průkazu z důvodu změny povinných údajů opět nic platit nebudete.

Cestovní pas

Cestovní pas Vám platí ještě 3 měsíce po uzavření manželství tak, jako by k žádné změně nedošlo. Po uplynutí této doby však již nelze na pas se starým jménem vycestovat.

V současné době se vydávají cestovní průkazy se strojově čitelnými  údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, jejichž vyřízení trvá také 1 měsíc. Platnost takového pasu je 10 let. Žádný vyplnění formulář ani fotografii v případě výše uvedeného průkazu nepotřebujete, vyfotografuje Vás přímo pracovník úřadu a rovněž Vám sejme otisky. Nový pas Vás bude stát 600 Kč, bude-li Vám stačit vystavení do 1 měsíce.

Kde všude je třeba hlásit změnu jména, popř. bydliště?

Zaměstnavatel

Změnu příjmení musíte nahlásit svému zaměstnavateli, který ji za Vás nahlásí na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Banka

Změnu příjmení a bydliště je nutné nahlásit na pobočce, kde máte zřízen běžný účet či úvěr. Stačí Vám k tomu nový občanský průkaz. Budete také podepisovat nový podpisový vzor a necháte si vystavit nové platební karty.

Zdravotní pojišťovna

Vaše další kroky budou směřovat na zdravotní pojišťovnu, kde nahlásíte změnu Vašeho příjmení, popř. bydliště. Odevzdáte stávající kartu pojištěnce a místo ní Vám pracovník pojišťovny vystaví list nahrazující kartičku pojištěnce do doby, než obdržíte novou kartu. Nová karta Vám pak přijde poštou na Vaši adresu.

Úrazové pojištění, životní pojistka, spoření

O změně musíte informovat také další instituce, u kterých jste registrováni, například nejrůznější pojišťovny.

Telefonní operátor

Nezapomeňte nahlásit změnu příjmení, popřípadě změnu adresy trvalého bydliště, také Vašemu telefonnímu operátorovi. Tuto změnu lze provést telefonicky.

Katastrální úřad

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, pak je potřeba změnu nahlásit také tam.

Podnikatel – finanční úřad, živnostenský úřad, OSSZ

Jste-li podnikatelka, nemine Vás po svatbě cesta na Živnostenský úřad, Finanční úřad, Okresní správu sociálního zabezpečení, banku, kde máte založen účet k podnikání a samozřejmě musíte změnu Vašeho obchodního jména sdělit i Vašim obchodním partnerům.

Zvonek a poštovní schránka

Také si nezapomeňte změnit jméno na domovních dveřích a poštovní schránce.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Co je třeba zařídit po svatbě - diskuze

 • Na obcanku neni potreba fotka. Stejne jako u pasu se foti primo u okynka.
  Terča80   | 06.03.2012 10:26:55 | Reakcí: 2, poslední: 06.03.2012 12:06:28
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Dobrý den,
   ano, máte pravdu. Děkuji za upozornění, občanský průkaz jsem si zařizovala po svatbě ještě v minulém roce, proto ta nesrovnalost. Informaci v článku opravíme.  Andrea Veselá
   Baby on line   | 06.03.2012 11:33:06
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dát odklad?

| MMM2 | 27.01.2020, 22:41

Dobrý den, nevím, zda dát synovi odklad, nebo ne. Trochu se nástupu do školy obávám. Syn je narozený v půlce prázdnin. Je hodně bázlivý, nemá rád mnoho lidí pohromadě, hluk. Do školky moc rád nechodí, stěžuje si na mnoho dětí a na hluk, na to, že se některé děti k němu chovají nehezky. Ze školky nás poslali do PPP, protože ve školce skoro nemluví, nehraje si s dětmi, nechtěl kreslit, je pomalý v samoobsluze. Učitelka to viděla na jasný odklad, nebo dokonce i asistenta.
V PPP zjistili zkříženou lateralitu. Po cvičení se syn rozkreslil. Grafomotorika asi není úplně ideální, ale už nemá odpor ke kreslení. Dále zjistili mimořádné nadání ve skoro všech oblastech.
Obávám se, zda nástup do školy zvládne - slabá samoobsluha, bojácnost, logopedicky to také nemáme zvládnuté (r, ř) občasné zakoktání, když je rozrušený. Na druhou stranu se asi ve škole bude trochu nudit - začíná číst, umí malou násobilku (zvládá násobení i dělení), zajímá se o různé země světa, vesmír.

Dobrý den, ohledně nástupu syna do školy proběhlo vyšetření školní zralosti v poradně ze kterého vzešlo zcela jistě nějaké doporučení. Pokud vám byl doporučen odklad školní docházky, pak odborník v poradně zcela jistě uvážil klady a zápory v nejlepším zájmu vašeho syna a jeho zdárného školního startu.

Můžete se tedy doporučeními odborníka řídit a není důvod je zpochybňovat. Alernativou pro zajištění docházky přednostně v odkladovém roce je možnost docházky do přípravného ročníku. Jedná se stále o předškolní docházku, přípravné ročníky jsou při základních školách a probíhá v nich intenzivnější a cílenější stimulace vývoje předškolních dovedností a současně si zde děti přivykají na školní prostředí. K zařazení do přípravného ročníku je potřebné doporučení Pedagogicko psychologické poradny, kdy byste měli také zjistit, která škola v místě vašeho bydliště přípravné ročníky zřizuje. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 28.01.2020, 13:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace