Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rosalli – Happy-end se nekoná

Happy-end se nekoná

Svůj příběh nám Rosalli sepsala před více jak dvěma lety: https://www.babyonline.cz/maminka/pribehy-z-bol/rosalli-a-pribeh-jejiho-zivota.html

Tenkrát přes všechnu jeho bolest a tragičnost, končil domnělým happy-endem. Vše je ale bohužel jinak.

Manžel odešel natrvalo

15 měsíců po napsání příběhu nás manžel opět opustil, tentokrát ale už definitivně. Po prvním rozchodu v říjnu 2008, se k nám vrátil v dubnu 2009 a v červenci 2010 odešel natrvalo. Ke změnám, které měly nastat, bohužel nedošlo. Pár měsíců se sice svým způsobem snažil, ale pak už jsem věděla, že jsme ve starých kolejích. O mě a dceru nejevil příliš zájem, byl bez příjmu, tudíž se nepodílel ani po finanční stránce. Sice si našel místo jako realitní makléř, ovšem toto zaměstnání nepřineslo vůbec nic, právě naopak jen navýšilo jeho dluhy a nebylo již ani možné, abych tuto jeho činnost dál finančně podporovala, protože samozřejmě musel za prací také dojíždět atd. Každopádně výdělek z této činnosti nebyl vůbec žádný.

Nesu to hůř než poprvé

Komunikace mezi námi též vázla, takže nakonec z toho všeho vyplynulo to, že se manžel odstěhoval. Tento druhý rozchod jsem nesla a stále nesu snad ještě hůř, než ten první, protože jsem doufala, že vše bude zase v pořádku. I když podvědomě jsem se právě dalšího rozchodu obávala a nakonec se moje obavy naplnily.

Rozvod a svěření dcery do péče

Již měsíc před tím, než si našel vhodný podnájem, jsme začali řešit rozvod. Návrh na svěření dcery do péče jsem podávala v červnu 2010, v listopadu proběhlo první stání bez problémů a v lednu 2011 jsme byli rozvedeni. Přesné datum vyšlo na 14. ledna. Ještě že to nebylo o měsíc později, to by bylo datum naší svatby. Už tak to bylo zvláštní…

Jsme tedy s Bárou už přes rok samy

Táta si ji k sobě na podnájem nebere, navštěvuje ji jen dle jeho času u nás doma. Práci už má. Zatím se finančně nepodílí, čímž mi situaci rozhodně neulehčuje. Snad se to brzy změní, když už bude mít stálý příjem.

Stále ho miluji

K rozvodu ještě dodám, že proběhl dohodou, takže tímto způsobem bez problémů. S rozvodem jsem se stále nesrovnala, a myslím, že asi nikdy nesrovnám, protože přes to všechno, co mi ex způsobil, ho stále miluji. To přiznávám veřejně. Vím a je mi jasné, že to asi většina z vás nepochopí a řekne si, že jsem hloupá a to mírně řečeno, ale nemůžu si pomoct, i když jsem se o to hodně snažila. Prostě to nejde! Mohu tedy jen tajně doufat, že třeba někdy, až bude mít vše vyřešeno, se k sobě možná po letech vrátíme. Je to jen takové skryté přání hluboko v mém srdci. Kdo ví…  

Je velmi těžké v dnešní době najít si vhodného partnera, navíc s mým handicapem a dítětem k tomu. Zkušenost se seznamováním, ať už osobně nebo na internetových seznamkách, již mám, takže vím, o čem mluvím a můžu vám říct, že je škoda mluvit…

Jak se daří Báře?

V říjnu oslaví už páté narozeniny. Loni v září nastoupila do školky a tím se spustil kolotoč různých opakujících se nemocí. Nejspíš tím, jak v prvním roce života prodělala několik chemoterapií, má příliš oslabenou imunitu. Navíc se ještě dodatečně očkovala vším, co jí díky léčbě chybělo, takže vlastně všechno, což také zrovna nepřispělo. Za celý školní rok byla ve školce zhruba 2 měsíce, když to spočtu tak nějak dohromady. Jinak byla stále nemocná. 2x měla zánět středního ucha, opakující se virózy, a hlavně, co nás trápí stále, jsou záněty močových cest, močového měchýře a v poslední době, nejspíš díky stálému podávání antibiotik, kterých měla opravdu hodně, i přemnožení nežádoucích bakterií v pochvě. Takže prostě pořád dokola řeším nějaké léky, mazání, roztoky, odběry moči… Tohle je na dlouhodobější léčbu, takže žádná sláva. Ale do školky prý nastoupit může, tak jsem zvědavá, jak to bude probíhat letos.

Inzerce

Velmi nám pomáhá babička

Měla jsem možnost pracovat doma na počítači, ale za těchto podmínek bych dané množství práce bohužel nebyla schopná stíhat, takže jsem nabídku musela odmítnout. Byla by to sice pro mě finanční pomoc, ale to bych doma musela mít denně aspoň 8 hodin klidu bez vyrušování, a to s Bářiným zdravotním stavem prozatím nemám. Ještě že mám rodiče, a hlavně babičku, která mi hodně pomáhá, jinak nevím, jak bych vše zvládala. V tomto ohledu mám strach z budoucnosti. Až malá začne chodit do školy, až babička nebude moct, protože přece hen jí bude příští rok 70 let, kdo se bude s ní učit, když já na to nevidím, atd., atd.… Mám v sobě spoustu takových otazníků, které mě trápí a tak mi to nedá se jimi často nezabývat. S babičkou vodíme malou do školky i ze školky, řešíme lékaře, léky, nákupy, vycházky, o víkendech obědy...

Bára má taky stálé problémy s jídlem. Tím, jak je ve školce tak málo, se zatím ani tam neměla šanci více rozjíst, na což už si učitelky začaly stěžovat. No co vám mám povídat, vše stále dokola.

Výsledky lékařských kontrol nám dělají radost

Jediné pozitivum, kterým už tuhle svou zpověď zakončím, jsou výsledky lékařských kontrol ohledně retinoblastomu. Tady je zatím stále vše v pořádku. Do Brna teď jezdíme na týdenní hospitalizace každého půl roku. Bára měla jít na kontrolu v listopadu, ale kvůli nemoci a nasazeným antibiotikům, musela být kontrola přeložena na leden. Od toho listopadu jsem tedy už pak malou ani nedávala do školky, aby opravdu zůstala zdravá a mohla absolvovat vyšetření. Magnetická rezonance dopadla dobře, ta byla pod anestézií, kontrola očního pozadí naštěstí byla taktéž v pořádku a navíc už ji malá měla jen klasickým způsobem, ušetřila si tak jedno uspání. Je dobře, že už při vyšetření spolupracuje a vyšetření je takto dostačující. Další kontrola je v plánu zase v červenci.
 

Lucko, můžeš nám, prosím, přiblížit, jak probíhají ty týdenní hospitalizace v Brně? Co tam malé dělají?

S hospitalizacemi to vypadá asi takto: V pondělí tam malou přivezeme - jedou s námi buď mí rodiče, nebo exmanžel, to si Báru na očním oddělení jen přijmou a tento den už se nic neděje. Následující den má oční vyšetření v celkové anestézii. Je to důkladné vyšetření očního pozadí za použití ultrazvuku, což zatím není schopná zvládnout bez uspání, proto u těchto malých dětí postupují takto. No a další den jde opět na vyšetření v celkové anestézii, a to sice na magnetickou rezonanci, kterou by zatím taktéž bez uspání nezvládla. Pokud nejsou zjištěny žádné problémy, může jít další den domů. Takže celkem v Brně zůstává 4 dny.

Jsi hospitalizována s ní nebo tam Bára zůstává sama?

V lednu Bára už po druhé v nemocnici zůstávala sama, protože já si bohužel nemůžu dovolit dát za pobyt s ní tolik peněz. Byla bych už jako platící rodič a to činí zhruba 430 Kč na den. Malé moje nepřítomnost ale naštěstí vůbec nevadí, v tomhle jsem ráda za její povahu, není na mě tolik vázaná a nevadí jí cizí prostředí. Hlavní pro ni je, že má kolem sebe hodně dětí, jinak ji nic nezajímá, ani domů se jí naposled moc nechtělo.  Je to ale rozhodně lepší, než kdyby měly probíhat nějaké scény, kvůli kterým bych se tu pak trápila. Takhle vím, že je relativně v pohodě, když nemá zrovna nějaký ten zákrok.

Inzerce

Jak Bára zvládla to, že od vás tatínek odešel? Nestýská se jí?

Nemůžu říct, že by to Bára nějak těžce nesla. Byly sice okamžiky, kdy si náhle vzpomněla a začala pofňukávat, že chce tátu, kdy jsem sama pak měla co dělat, abych se nerozbrečela s ní, ale bylo to výjimečně a spíš ten první půlrok. Teď vzhledem k věku to bere prostě tak, že táta s námi nebydlí a občas za námi přijede na návštěvu. Blíže jsem to s ní zatím neřešila. Vždycky se na něj těší, ale přímo jej nepostrádá, protože si s ní stejně nikdy nehrál, nijak se jí nevěnoval, téměř nic jsme společně nepodnikali, takže to pro ni, dle mého názoru, není tak citelná ztráta.

A poslední můj dotaz se týká enukleace. Můžeš nám trochu podrobněji vysvětlit, jak je to s oční protézou? Kdy ji Barunka dostala? Jak je to s velikostí, jestli se časem musí dát oko větší. A poznají lidé, že má Bára jen jedno oko funkční?

Bára chodila bez oční náhrady asi rok po enukleaci. Oční protéza se dává samozřejmě jinak i mnohem dřív, ale jelikož byla malá a nechodila ještě nikam do kolektivu, tak jsem to tenkrát moc neřešila, protože čím menší dítě, tím to bývá horší. Musí se hlídat, aby si ji dítě nevyndávalo, aby se neztratila, protože dítě má nárok na novou jednou za půl roku, dospělý pak jednou za 3 roky.

Inzerce

Inzerce

Velikost se mění u dětí s tím, jak rostou a jak je potřeba. Na fotkách má Bára levé oko umělé, tak můžete sami posoudit, jak to vypadá, ale v běžném kontaktu to poznat není. Když se protéza dobře vypracuje, aby seděla jak fyzicky, tak i esteticky, je to v pohodě.

I já mám vlastně protézy, a to oboustranně. Protézy se nedávají přímo v nemocnici, ale dělají je na speciálním pracovišti. My jezdíme na protetiku do Brna. Nevím, jak je to dnes, ale dřív se vyráběly i skleněné. Jinak jsou z akrylu.

Báře protézku na noc vyndávám, což se doporučuje. Já je však nevyndávám vůbec, už jsem takto zvyklá.

Na základě vyprávění Rosalli připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rosalli – Happy-end se nekoná - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Posílám moc a moc obejmutí.Jsi úžasná statečná ženská.Moc tě obdivuji a držím palce   
    janney   | 26.04.2012 07:44:55
    Reagovat | URL příspěvku
  • posílám vám holky oběma moc štěstí do života a Luci, moc Tě obdivuju, mám kolem sebe tolik lidí, kteří si neváží života a toho co jim přináší, proto smekám před tvojí životní silou  
    Lendrunka   | 16.04.2012 18:13:49
    Reagovat | URL příspěvku
  • jsi statečná a svkělá máma a já vám přeji aby se váš život měnil jen a jen k lepšímu  
    HankaŽ   | 23.03.2012 08:34:53
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×