Anička cestovatelka aneb jak jsme letos po narození dcerky cestovali (Udunka)
Pokaždé, když do rubriky výlety s dětmi přibude článek, s radostí si ho pro inspiraci přečtu. Nyní jsem se však rozhodla, že i já přispěji se svou troškou do mlýna.
S manželem jsme byli aktivní už před narozením dcerky a po jejím narození letos v březnu se to nezměnilo. Aniččiným prvním velkým výletem byl pochod „Aprílová noční dvacítka“. Jde o každoroční recesi v turistických pochodech Klubu českých turistů, kterou pořádá Odbor KČT Bolevec v Plzni. Pochod se startuje večer a větší část se jde po tmě. Účastníci si mohou vybrat z několika možných tras. My si letos vybrali tu desetikilometrovou. Anička ji ve svých 7 týdnech naprosto spokojeně prospala v kočárku a ještě za to dostala i diplom. Jen pro zajímavost dodám, že diplomy dostávají všichni včetně psů. Náš voříšek Čegy už má doma tři.
Ve čtyřech měsících s námi Andulka vycestovala na další zajímavou akci, a to na Festival Fantazie. Jedná se o setkání fandů fantastiky všeho druhu, který se pořádá každoročně první týden v červenci v Chotěboři na Vysočině. Takových bláznů, kteří tam jedou s kojencem, moc není, ale pro rodinu se staršími dětmi je to perfektní dovolená hned z několika důvodů.
Festival funguje tak, že si předem (jde to i na místě, ale předem je to výhodnější) zakoupíte vstupy na celý den a ubytování. Vstupy na celý den zahrnují to, že se během dne můžete volně pohybovat po všech prostorách festivalu a užívat si program.
Festival se odehrává hned v několika budovách, které jsou hned vedle sebe na jedné ulici, která je uzavřená (což je důležité právě pro pohyb dětí). V prostoru kina se promítají filmy a můžete si zde zajít třeba na besedu s různými slavnými osobnostmi. Na nové filmy se dokupují místenky za cca 30 Kč, což se ale stejně s cenami jinde nedá srovnat.
Naproti kinu je sokolovna, která je plná počítačových a konzolových her. Věřím, že když tam své dítko školou povinné ráno vypustíte, večer ho tam zase najdete. V sokolovně se nachází také dětský koutek s možností hlídání dětí.
Vedle sokolovny se nachází kulturní dům Junior, kde si zase můžete vyslechnout spousty zajímavých přednášek a besed s tématikou fantasy, ale i mnoha jiných věcech jako jsou filmy, seriály, knihy, historie, vojenství, PC hry a pro dospělé třeba i trocha erotiky.
Mojí nejoblíbenější budovou je sportovní hala, ve které je obrovská herna deskových her. Tam si můžete vybrat ze stovek deskovek, které tam dovezou prodejci her a zdarma si je vyzkoušet. Málokdo odjede domů bez nové deskové či karetní hry.
Vše doplňuje bohatý venkovní program, který nezřídka okupuje celé město. Shrnuto a podtrženo, báječná aktivní dovolená pro šílenou rodinku.
Ještě doporučím ubytování pro rodiny s dětmi. My máme nejlepší zkušenosti s ubytovacím zařízením Geofond. Nachází se v lese cca 2 km od Chotěboře. Po parném hlučném dnu na festivalu je to oáza klidu s příjemným ubytování a ještě příjemnější paní správcovou. Neméně důležité jsou i rozumné ceny a vstřícný přístup k pobytu s dětmi a pejsky.
Týden po návratu z Chotěboře jsem jako správný blázen vyrazila s Aničkou jako hlavní vedoucí na tábor pro děti s vadným držením těla a ortopedickými vadami, který již několik let pořádám spolu s několika přáteli a bratrem ve spolupráci s Českým červeným křížem.
Letos jsme tábor uspořádali na chatě poblíž Hojsovy Stráže na Šumavě. Osazenstvo bylo nejrozmanitější za všechny roky, co tábor pořádáme - 30 dětí, 3 psi, miminko a 6 dospělých.
Nakonec jsme s Aničkou a mými rodiči vyrazili na odpočinek na pár dní zpět na Šumavu. Tentokrát na turistickou chatu v Prášilech. Dva výlety, které jsme podnikli, mě opravdu nadchly, tak je zde také popíši.
První je výlet do Železné rudy, který jsme absolvovaly dokonce dvakrát, protože jsme na něj vzali i děti z tábora. V Železné Rudě vybudovali dvě nové naučné stezky věnované opevnění, které tam vzniklo za studené války. Dětem se bude hlavně líbit, že do bunkrů si mohou s baterkou vlézt. S trochou námahy se dají stezky absolvovat i s kočárkem.
Druhý, méně náročný výlet jsme podnikli na Turnerovu chatu na Vydře. Na příjemnou procházku kolem řeky můžete vyrazit buďto z Čeňkovy pily, kde se nám nepodařilo zaparkovat anebo z Antýglu. Po červené turistické značce se z obou směrů cca po 4 km dostanete k Turnerově chatě. Cesta se dá bez problémů zvládnout i s městským kočárkem anebo s malými dětmi, protože se jde stále prakticky po rovině. Největším lákadlem pro děti je zde výběh, ve kterém se prohání nebo povaluje živý Vydrýsek.
Navíc se na chatě výborně najíte i osvěžíte. Můžete si zde dát vyhlášenou houbovku nebo zmrzlinu s šumavským ovocem.
Přeji vám, abyste si cesty po Čechách užili jako my s Aničkou a doufám, že se vám inspirace ode mě bude hodit. Výletům zdar!
Uživatelce Udunka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.
Inzerce
Předchozí článek:

Dovolená v Jeseníkách (Zajíc)
Následující článek:

Pozvánka na Náchodsko (Tumik)
Anička cestovatelka aneb jak jsme letos po narození dcerky cestovali (Udunka) - diskuze

Prcek s námi byl na Leteckém dnu, Muzejní noci, Kostelní noci, výstupy na věže - tam je to nejhorší, tam ho musíme nosit :oD, eventech od geocachingu, dále na dovče v Jižních Čechách .... teď je před námi další dovča - v Hamru nad jezerem a pak se chystáme na Liberecké podzemí. Tak jsem zvědavá.
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků