Tygří máma
Jak to bylo dřív, jak často a kolik plen bylo třeba prát?
Když se před zhruba 20 lety narodila Anička, základem pro přebalování bylo pro její maminku 60 látkových plen, které v té době stály kolem 10 Kčs/ks. „Dávala jsem dvě plenky složené na sebe + kalhotky Sandra. Do spodní plenky jsem vkládala igelit. I přesto se podařilo Aničce vše znečistit.“
V šestinedělí Anička prala pleny na vyvářku každý den. Následně je sušila na sluníčku a večer hned vyžehlila, a to z obou stran. „Anička byla velmi náchylná na to, jakým pracím práškem peru. U nás vítězil Biomat. On taky žádný velký výběr nebyl.“
Po šestinedělí Anička prala plenky ob den na 60 °C a žehlila jen po jedné straně. V 6 měsících věku dcery žehlit přestala a jen pečlivě skládala. „Plenky jsem před vypráním namáčela do kýble s vodou. I přesto, že jsem prala denně, zápach to byl značný,“ dodává Anička.
Druhá dcera, papírové pleny na zkoušku
V červenci 1993 se Aničce narodila Evička. I u ní byl základ 60 ks látkových plen. A stejný koloběh praní, sušení a žehlení. V té době se ale na trhu objevily první papírové pleny Bobi. Modré pro kluky, červené pro holky. „Cena na tu dobu byla dost hrozná, kolem 16 Kč/ks. I přesto jsem je občas koupila a používala na noc, nebo pokud jsme někam jeli. Byla to hrozná pomoc.“
Třetí dcera, už jen papírové pleny
A jak to bylo, když se v říjnu 2005 narodila Danielka? „Hrozně jsem se těšila, že si konečně užiju ten luxus papírových plen. Žádné praní, sušení a žehlení. Již v době těhotenství jsem si nadělala zásoby plen, akcí je v drogériích dost a dost. Musím přiznat, že je to fakt obrovská pomoc pro maminku. Čas, který bych trávila praním a žehlením, mohu věnovat dítěti.
Jen odpadu přibylo. A to pořádně. Denně jsme vynášeli tašku znečištěných plen. Ale těch látkových mi již stačilo 10 ks. Pod hlavičku do postýlky, do kočárku, do poradny. Časem jsem si i vychytala, které pleny nám vyhovují líp a které hůř.“
Jediná věc, nad kterou se Anička pozastavuje ve srovnání plen: „Obě starší dcery neměly problémy s kyčlemi, mladší naopak musela přes papírovou plenu dostávat ještě látkovou. Ale souviset to samozřejmě nemusí.“
Rozdíl mezi použitými látkovými a papírovými plenami
Pro srovnání ještě Anička uvádí počet denně znečištěných plen: „Starší dcery do 20 ks látkových denně, mladší 6 - 8 ks papírových.
Myslím, že papírové pleny jsou ohromná časová úspora pro dnešní maminky. Ekologický dopad raději rozvádět nebudu.“
Pro Happy Club připravilo Babyonline, s.r.o.
Následující článek:

Stanag
Tygří máma - diskuze
Látkovky jsou lepší
Rozhodně taky hlasuju pro látkové pleny. Syn nikdy neměl problémy s kyčlemi, opruzením, alergiemi. Pořídili jsme 20 ks haipa-daipa, k tomu desítky čtvercovek. Peru 1x za 2-3 dny... V době automatek nepovažuju absolutně za problém. Většinou používáme ty kalhotkové haipy, čtvercovky jsou záloha, když nedoschnou kalhotkové nebo jedu někam na víkend. Čtvercovky se také osvědčili, když měl synek rotavirózu - prala jsem je na 95 a poctivě žehlila (jinak nežehlím plíny vůbec, jenom pořádně vytahuji při skládání). Jednorázovky jsme použila v porodnici a 1x na delší dovolené.Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků