banner

Nástup plenkových kalhotek

První syn se Stáni narodil v roce 1993 a tehdy nebyla jiná volba než látkové pleny. „Měli jsme cca 60 – 70 ks. Na jedno přebalení jsme používali vždy 2 látkové pleny složené na třetiny a přeložené na půl. Dvě se dávaly z důvodu zajištění dostatečné absorpce a kvůli správnému vývinu kyčlí. Plínky se vkládaly do plenkových kalhotek. Jeden typ se vázal na kličku v úrovni kyčlí a celkem rychle jsme ho opustili. Druhý typ kalhotek byl na knoflíčky, látkový s vnitřní nepropustnou vrstvou. Dnes se prodávají podobné, myslím pod názvem Sandra. Postupně jsme měli cca 3 velikosti.“

„Oba typy ovšem měly stejný problém, nedržely tak, jak bylo potřeba. V prvních měsících řídká stolice plně kojeného miminka často protekla kolem nohaviček nebo na zádech a kromě plínek a kalhotek bylo nutné prát ještě dupačky a často i podložku pod miminkem. „V prvních týdnech po narození miminka byla tehdy oblíbená bílá zavinovačka s krajkou, jejíž uvedení do původního stavu včetně nažehlení všech volánků bylo časově velmi náročné a tato činnost byla mojí noční můrou.“

Cestování plen při pohybu dítěte

„V době, kdy se syn začal více pohybovat, nastal další problém, a to udržet plínky na správném místě. „Kalhotky v pase nijak zvlášť nepružily a plínky i s kalhotkami postupně putovaly směrem ke kolínkům. Tehdy nebyla k dostání „bodyčka“, která dnes krásně pomáhají držet plínky na správném místě.“

Další problém – opruzeniny

„Další starostí bylo vyhnout se opruzeninám. I přes veškerou péči a časté přebalování nebylo zrovna toto u látkových plen pro maminky jednoduché."

Jak vypadalo cestování s dítětem?

„Rodičům, kteří byli aktivní a chtěli s dítětem cestovat nebo i během dne na více hodin opouštět domov, přibyla starost s přepravou objemných a později těžkých a nevábně vonících použitých plen."

Denní spotřeba plen a jejich čištění

„Denní spotřeba plen byla cca 20 ks. „Plínky bylo nutné zbavit tuhých částí a namočit do kbelíku s vodou. Praly se v prvních měsících téměř denně, spotřeba byla velká a nebylo možné je takto skladovat déle než do druhého dne. Většinou se pralo s předpírkou a na 90 stupňů.“ Pro sušení musela maminka najít dostatek prostoru, což zvláště v zimních měsících představovalo velké obavy, že další várka plen nebude včas k dispozici. „Obvyklou večerní činností pak bylo žehlení a skládání. V prvních měsících se kvůli dostatečné hygieně žehlilo oboustranně a v dalších z jedné strany. Kromě žehličky jsme používali i ruční mandl. Je zřejmé, že za těchto okolností byla snaha naučit dítě chodit na nočník nesrovnatelně větší než dnes.“

Vyzkoušení papírových plen

„Zahraniční papírové plenky jsme v té době nezkoušeli. Novinkou tehdy byly asi první české papírové pleny prodávané pod značkou Bobi. Občas jsme je používali na cesty, ale pro každodenní použití byly celkem nákladné a navíc jsme již měli nakoupené látkové. Byla to převratná věc, i když kvalita byla tehdy v porovnání s dnešními mnohem nižší.“

Druhý syn a papírové pleny

„Druhý syn se narodil v roce 2009. Zvažovali jsme samozřejmě náklady na pořízení a provoz obou druhů. Pokud odpadne praní a žehlení látkových plen, čas strávený jejich údržbou se věnuje jiným smysluplnějším a zábavnějších činnostem a k tomu se papírové nakupují v akcích a ve větších baleních, vycházeli nám ekonomičtěji papírové. U papírových nás samozřejmě trápila ekologická zátěž, kterou způsobíme. Uvažovali jsme, že větší ekologický dopad bychom se snažili zmírnit aktivním přístupem k třídění odpadu, abychom celkovým objem odpadu minimalizovali. Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme papírové a po 18 měsících jejich používání bychom neměnili. Máme spokojené miminko, neřešili jsme opruzeniny. Plenky drží, kde mají a pokud jsou správně zapnuté, nestane se, že by protekly. Bez problémů cestujeme, nejsme finančně vyčerpáni a opravdu se snažíme třídit odpad.“

Pro Happy Club připravilo Babyonline, s.r.o.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Tygří máma

Následující článek:

Zanlena

Stanag - diskuze

včera dnes a zítra

Můj syn se narodil v roce 89 a ještě jsme neměli automatickou pračku, protože jsme měli proud 120 V, když ho předělali na 220 V, tak nám pračku někdo rychle ukradl...Tak jsem vyvářela v hrnci...Přesto nedám na klasické čtvercovky dopustit. Měl je i druhý syn (nar. 2004) i právě 4 měsíční dcera. Kalhotky jsou teď lepší, a kombinace s jednorázovkami na cesty ideální. Mimochodem jednorázovky z roku 89 byly - vlastně velké dámské vložky o rozměru cca 15 x30 cm, které neudržely nic a elegantně vylézaly nohavicí.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40