Slyšela jsem, že se děti očkují vakcínou proti černému kašli, která je stejně neochrání proti tomu, co sem přichází, prý má původce jinou strukturu. Je to pravda?
Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:
Dobrý den, u černého kašle způsobuje zdravotní problémy ne samotná bakterie, ale toxin, který vylučuje. V rámci různých bakterií může docházet k drobným genetickým změnám a platí to i o původci pertuse. Vakcína však nepochybně funguje, v roce 2015 totiž došlo k významnému meziročnímu poklesu počtu případů z více než 2500 roce 2014 na necelých 600. Klíčem k co nejnižší incidenci této nemoci je co nejvyšší proočkovanost. Pokud by vakcinace nefungovala následkem změny původce, už bychom to jasně viděli v počtu hlášených případů. Zjevná je skutečnost, že nová generace šetrnějších vakcín chrání kratší dobu než ta předchozí, technologicky starší, která měla vyšší výskyt nežádoucích reakcí. Na druhou stranu ale umožňuje častější přeočkování proti černému kašli, včetně dospělosti, a tím dlouhodobé udržení ochrany.
Předchozí článek:
Je vhodné očkovat syna proti žloutence typu A?
Následující článek:
Očkování proti meningokokům, jaké?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!