Inzerce
Inzerce
Inzerce

Je očkování proti černému kašli u dětí účinné?

Slyšela jsem, že se děti očkují vakcínou proti černému kašli, která je stejně neochrání proti tomu, co sem přichází, prý má původce jinou strukturu. Je to pravda?

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, u černého kašle způsobuje zdravotní problémy ne samotná bakterie, ale toxin, který vylučuje. V rámci různých bakterií může docházet k drobným genetickým změnám a platí to i o původci pertuse. Vakcína však nepochybně funguje, v roce 2015 totiž došlo k významnému meziročnímu poklesu počtu případů z více než 2500 roce 2014 na necelých 600. Klíčem k co nejnižší incidenci této nemoci je co nejvyšší proočkovanost. Pokud by vakcinace nefungovala následkem změny původce, už bychom to jasně viděli v počtu hlášených případů. Zjevná je skutečnost, že nová generace šetrnějších vakcín chrání kratší dobu než ta předchozí, technologicky starší, která měla vyšší výskyt nežádoucích reakcí. Na druhou stranu ale umožňuje častější přeočkování proti černému kašli, včetně dospělosti, a tím dlouhodobé udržení ochrany.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Je očkování proti černému kašli u dětí účinné? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×