banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Na co si dát pozor? - diskuze

42 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Vzhledem k tomu, že nám naše paní domácí od ledna zvedla nájem, tak jsme začali zvažovat vlastní bydlení. Samozřejmě na hypotéku nebo úvěr ze stavebka, protože vlastní prostředky nemáme. A protože tohle je oblast, ve které se zatím neorientujeme, chtěla jsem se zeptat vás - zkušenějších - na co si dát při koupi bytu pozor? Jsou nějaké záludnosti i při vyřizování hypoték?Je mi tak nějak jasné, že budeme muset oběhnout ústavů víc a porovnat nabídky atd, ale spíš mi jde o věci, které vás třeba překvapily nebo jste nečekaly... Prostě jakýkoliv postřeh či rada. Díky moc.
Určitě na ty exekuce, jak zmiňují i ostatní holky. Brácha tohle neřešil a pak měl díky tomu hromadu problémů. Super je na to třeba appka https://www.lustracexekuci.cz/ Známý ji používá přímo v RK k lustru majitelů. Člověk pak nemusí běhat po úřadech.
Pokud mate nejakou hotovost, je vyhodnejsi stavebko, uz proto, ze tam fixujes na celou dobu splaceni.Ale je treba mit nasporene docela dost, minimalne 30% z toho, co si chces pujcit. Jinak to zacina byt srovnatelne s hypotekou.No a ze zkusenosti znamych, co se ted divaji po bytech to neni jen tak, byty jsou relativne levne, tim padem, kdo nemusi, neprodava, hezke byty si setri na vyssi ceny, takze ted je tezke sehnat hezky byt.Figle uz radily holky, ja bych snad jeste dodala, obejit si sousedy, at vis, s kym budes bydlet. On i prvni dojem mnohe napovi. A treba Ti povi neco o majiteli, co muze ovlivnit rozhodnuti.
@zajic Děkuju, Eliško.
jestli můžu doporučit stavebko.. nám to vyšlo o dost levneji nez hypotéka.:o))
my jsme teda realitce podepisovali a i rezervaci zaplatili - a to bylo v pohodě (a zdá se mi i fér, že to chcou)nikdy nepodepisujte nic, kde je rozhodčí doložka!!! o všem jde smlouvat -zrovna ten rezervační poplatek přítel ukecal na skoro polovinu (přesto to bylo hrozně moc) a kupní smlouvu bych si nechala před podpisem zkontrolovat advokátem, s nima jde o ceně služeb taky smlouvat, nemusí to být vůbec drahý a je to 100%lepší.i o úrokách v bance se dá smlouvat, vážně chodí o dost níž.joo, a kupní cenu platit do úschovy u advokáta nebo notáře, ne realitce!
@zuzka83 Děkuju.
no já bych dala pozor na koupelny my mame cele plesnivé jadro takže až vyřidim povoleni začne řadna rekonstrukce a kamoška maj v koupelně dvoje kachliky a ty kachliky jim ted vypoukli a ještě jsme fšude měli tapety takže jsme neviděli jestli to někde neplesnivy tapety jsou dole a jak je upevněni balkonu tak se tam děla mokry flek ktery po roku plesnivi a taky mame křive podlahy takže jsi vemte potřebné věci jako nakej valeček nebo rovno vahu nam to v kuchyni děla až 6 cm
@dankal Počítáme s tím, že bychom koupili starší byt a zrekonstruovali si ho... takže to by mohlo eliminovat tyhle problémy :)
@nadule1 tak tam zas problém podsekavanim
overit v evidenci obyvatel ,ze tam neni nikdo,krome majitelu hlasen,samozrejme po koupi ze se odhlasil...dale pri prohlidce...pozor na podlahy..radne prozkoumat,at netrhate pulku ven jak my,protoze byla doslova plovouci a lezli pod ni brouci..brr...dlazdice..kde jak jsou spinave acim,okna jestli se rosi,vetraji atd...jak je to v dome s uklidem apod...to vse zvda ceny bytu a kolikrat je to ausus...jinak nam uver delala pani z cmss a jsme s ni spokojeni,ale uz nam delala druhy byt...jinak pokud ti jeden uverar rekne ze nemate spravne cislo hodnotici a musite neco doplatit,never...ja se obratila na jineho a ejhle,vse bylo v poradku a jeste jsme meli vyhodnejsi urok....
@Liberte Díky. Ten úklid mě nenapadl - to je dobrej postřeh.
@nadule1 jo a neberte pod strechou..az se bude muset jednou opravovat,tak v tom zustanete pomalu sami..prece do nizsich pater netece ne:D
@Liberte Díky.
až budete byt kupovat, tak zjistit, jak je to s poplatky - popelnice, plyn, elektrika atd. protože každé družstvo to má jinak, nezapomenou dojít na plynárnu, energetiku a Městský úřad přímo s majiteli bytu, případně těmi, co tam bydleli, aby se to všechno před Vašima očima přehlásilo a přepsalo ( abyste se vyhnuli placení dluhu za ně, pak už to totiž nikoho nezajímá )a taky dohlídnout na to, aby se Vám odhlásili z bytu a zjistit, jestli tam nemáte tzv. černé ovce, tzn. jestli tam náhodou někdo není hlášený už x-let a nikdo o něm neví, hlavně než zaplatíte první vyúčtování ( teda pokud budete doplácet ), tak si zkontrolovat, kolik máte nahlášených osob ve vyúčtování, družstvo velmi rádo zapomíná a účtuje vyšší zálohy a zapomíná odepisovat původní majitele nebo nájemce, to se pak člověk nestačí divit
@Meridene Do družstva nechceme. Tady v Plzni jsou družstva nějaká zakletá a pořád jen slyšíš o nějakých problémech a podvodech.... Takže radši OV. Ale za rady díky.
@nadule1 my jsme taky nechtěli, ale nakonec nám nic jiného nezbylo, jinak bychom se s našima sežrali a zkazily by se nám vztahy, ale naštěstí jsme si snad všechno pohlídali, takže bez problémů. Ať se Vám dobře hledá a najdete něco hezoučkého, co se bude líbi a vyhovovat i Kubíčkovi a Haničce.
@Meridene Díky. Tady jsou stejně družstva převážně v panelácích a tam namířeno nemáme :) Jsem sama zvědavá, jak dopadneme. ;)
Osobně bych zkusila pozjišťovat kontakt na nějakého spolehlivého finančního poradce, který vám s tou hypotékou poradí. Oni v tom umí chodit, a dokáží vyjednat věci, o kterých běžný občan nemá tuchy... Jinak s bytem, je tam spouta záludností, mnohé už psaly holky. Já bych ještě dodala - i když budete kupovat byt v OV, pozjišťovala bych si jak jsou na tom s placením ostatní nájemníci, ať pak na ně nedoplácíte. Já osobně bych byt v OV v bytovém domě nechtěla. V družstvu byt sice není oficiálně můj, jsem jen zase nájemník, ale pokud v domě někdo neplatí nebo je problémový, tak není problém ho vystěhovat, když má družstvo za zády dobrého právníka. Z osobního vlastnictví těžko někoho vystěhuji... No ale zase družstevní byt nemůže zastavit, takže buď zastavit něco jiného nebo mít penízky v hotovosti...
@moninif No kdybychom si měli na vlastní byt našetřit, tak v něm nebudeme bydlet nikdy. A zastavit třeba barák babičky - to bych nikdy neudělala. Takhle riskujeme maximálně vlastní bydlení... nikdy nevíš, co se může stát. A kdybychom měli jinou vlastní nemovitost, tak zase nebudeme bydlet po nájmech a shánět byt...
@nadule1 jj chápu, jen jsem psala postřeh My máme bytové družstvo vchodu, sice mám k vedení výhrady, ale s nájemníky problém není. Jednoho jsme pro výstrahu vystěhovali a ostatní jsou radši hodní (u velkých družstvech to asi fuguje jinak a do toho bych asi nešla...) My ten byt kupovali v době, kdy byl relativně za hubičku takže na úvěr s ručiteli. Naši mají byt v ov, a mají problémovou paní, a jsou z toho na prášky... Platí neplatí, málem kvůli ní přišli o úvěr na rekonstrukci... My taky chtěli nejlépe cihlák se zahradou, ale to jaksi nebylo a není v našich finančních možnostech...
@moninif Všude může být nějaký zádrhel. Lokalita, kde chceme bydlet je obecně poměrně klidná. Ty baráky jsou cihlové - tedy staré a stejně tak je to s obyvateli. Navíc stejně neovlivníme to, že se tam třeba za deset let nějakej živel nenastěhuje.... Ale to se může stát i u baráku, že tam bude soused kretén a i tam může lézt do peněz... Na takové scénáře radši nemyslet. :))A ted teda byty za hubičku moc nejsou - ani družstevní ne. A zase dát třeba milion za něco, co ani není moje, to by se mi nechtělo. Ale za ty postřehy moc děkuju. Snažím se to vidět ze všech možných stran. Je to pro mě úplně nové. :))
@moninif I poradce mám v plánu.... akorát nevím, jak se pozná spolehlivý :)) Ale mám od kamarádky kontakt na jednu firmu a oni byli moc spokojení, tak snad je to aspoň trochu záruka.
@nadule1 jasně, snad se vám poštěstí a vyberete něco, dle vašich představ. ALe opravdu, kdyby se vám poštěstilo najít spolehlivého finančního poradce, tak máme po problému s vyřizováním úvěru...
Nadi něco psali už holky. Tak připíšu něco i z moji zkušenosti. Přes katastr si zjistit majitele a jednat sním, na tom katastru zjištíš i případnou exekuci a věcné břemeno. Realitka asi po každé prohlídce bytu bude chtít podepsat papír že vám nemovitost ukázali, je to normální doklad o že pracují, jen si to všechno dobře přečtete co tam stojí. Do příští rezervační smlouvy budu ale chtít formulku, že prodávající zaplatí vynaložené náklady po případném rozmyšlení prodeje pro kupujícího). V bytě bych se zajímala o sousedy kolem(ať už jsou to majitelé, tak i podnájemnící). Rezervační poplatek se platí většinou realitce(s tím třeba já mám dobrou zkušenost a všechno rychle vrátili), celou částku přes právníka a ten peníze uvolní až vy budete zapsaní v katastru jako majitelé. A dobrá rada na závěr, dokuď nebudete zapsaní na katastru neradujte se že máte byt či dům, sklamání že si to majitelé ještě rozmyslí je pak veliké(natvrdo se nám to stalo dvakrát, podruhé paní odolávala, v neděli svolila a v pondělí zase odvolala)
@Ady.S Díky Adélko.
Všechno co radí holky+pozjišťovat jací jsou sousedi.Zní to možná divně,ale my jsme měli hrozné sousedy a kvůli nich jsme dnes už ve vlastním.Bydlet pod nima bylo peklo.
@Pralinka Díky. Sousedi jsou důležití - ovšem obávám se, že my taky nejsme zrovna ideální partaj s dvouma malejma dětma :)))
@nadule1 No stokrát lepší malé děti než rodina opilců a cvoků.Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti.
Doporučuju hlavně NIC nepodepisovat realitce, ani když vám budou říkat, že je to jen doklad pro ně, že tam s váma byli. Samozřejmě jim nic neplatit, dokud nebude vyřízená koupě. Dobrá je konzultace smluv s vlastním právníkem.Taky doporučuju obhlídnout, případně navštívit sousedy, poptat a projít se po okolí, jak se tam reálně žije.Informovat se na katastru nemovitostí o všech zástavách na nemovitosti.Pokud budete kupovat něco k rekonstrukci, vezměte si sebou na prohlídku stavaře nebo architekta, ti vám rovnou řeknou, jestli s nemovitost půjde upravit dle vašich představ za rozumnou cenu.Navštívit vícero bank a smlouvat s nimi. Ti jejich makléři mají vždy prostor pro vyjednávání a snížení výšky úroků.Pokud budete půjčovat do cca 500.000,- vyplatí se stavebko, nad už je z dlouhodobého hlediska lepší hypotéka.No každopádně je to záběr, tak hodně štěstí!
@zuza.d Díky.
Jak píšou holky + napíšu ti, co se třeba stalo nám. Byt jsme kupovali skrze realitku, v inzerátu bylo napsáno, že vy bytě jsou nová plastová okna. Počítali jsme s tím, že už jsou ale zaplacená a jaké bylo naše překvapení, když už jsme měli všechno vyběhané zařízené, myslím hypotéku atd. a najednou po nás chtěli 50000 za okna. Obořili jsme se na realitku, ale ta nás odkázala na majitele, kteří už samozřejmě nechtěli nic slyšet o tom, že by to měli zaplatit oni. Další věc: byt byl družstevní a v době, kdy jsme ho kupovali ještě žádná banka nedávala hypotéku na byt, který nebyl v osobním vlastnictví, museli jsme ho tedy převést do OV, což taky stálo nemalou částku, ale s tím se počítalo. Jenže ouha, už jsem se stěhovali a šup. Naklusala tu domácí, že si panelák vzal úvěr na nový výtah a zateplení a tím,že byt máme v osobním vlastnictví, musíme svou část zaplatit hotově a ne jako ostatní členové družstva, kteří platí měsíčně několik stovek. Takže další šílená pálka. Já tehdy z toho byla na mrtvici, opravdu. Z toho plyne, že je fakt důležité si raději všechno stokrát přečíst, o všem se ujistit a být prostě dva kroky dopředu a ne zpátky jako my. Držím palce ať něco prímovního seženete. Ale hlavně ať je to bez komplikací.
@Evulik25 Děkuji. Chtěli bychom byt v OV, takže snad se vyhneme podobným martýriím. Každopádně tohle přesně jsou ty poznatky, který potřebuju znát, abychom věděli, na co si dát pozor. Takže ještě jednou díky.
u bytů pozor na to, aby pozemek pod domem patřil družstvu nebo společenství vlastníků. u družstevního bytu se pozeptat, jak hospodaří družstvo, jak se stará o dům, kolik se platí do fondu oprav v poměru k tomu, kolik je tam bytů a v jakém je dům stavu. u hypotéky počítat se \"skrytými\" poplatky (např. pokud nevyčerpáš hned, ale postupně nebo za nějakou dobu, platí se poplatek za to, že ti ty prachy banka podrží). s tou fixací je to těžké, konec může padnout do doby, kdy je úroková sazba vysoká a i po několika letech splácení bude splátka vyšší než před tím. u stavebka tohle nehrozí.
@Emma123 Díky.
neskládala bych žádnou peněžní částku realitce před samotnou koupí,některé to chtějí ale dá se to vyřešit tak že se napíše do smlouvy že v případě odstoupení od smlouvy se složí určitý obnos. Po ségře to chtěli a málem o to přišla.....
@lucie73 Take jsme takto malem prisli o 50.000,-Museli jsme ej nahanet a i jsme se docela zacali bat o zdravi,ale nakonec jsme ot z nich dostali
@lucie73 Díky - to je dobrej tip.
@nadule1 A peníze opravdu neplatit přes realitku, ale uložit je třeba u notáře (dát to do smlouvy). A bylo by dobré, dohodnout odeslání peněz na konto prodávajícího, až po vašem zapsání, jako majitelů do katastru nemovitostí.
@Teja Děkuju. Asi si to budu muset začít psát :)
Taky je třeba si dát pozor, jestli nemovitost nemá věcn břemenou hypotéky po vlastní zkušenosti bych nedávala dlouhou fixaci. My máme fixaci na 5let a za předběžné splacení si účtujou nemalé penále (naštěstí nám je odpustí) a jestli je možnost mít úvěr ze stavebka,tak bych určitě volila stavebkoPřeju ať vám vše vyjde
Nadi určitě si dejte pozor na to,kdo je vlastníkem bytu,jestli byt není třeba v dědickém řízení,jestli není byt v zástavě atd...ale to spíše u bytu co jsou v osobním vlastnictví,u družstevních ale je třeba taky dávat pozor,jestli není zadlužený atd...
@Zuzbr Díky.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

18 %
12 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

57 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 67 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40