banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

mateřská za hranicemi čr. - diskuze

6 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Ahojte, chtela bych se zeptat jak to je s pobiranim mateřske v cechach pokud ziji v zahranici, konkretne v irsku. Pojisteni v cesku si platim, v irsku pracuji dalo by se řici na černo a můj přítel normalne..uvazujeme o miminku ale nevime jak to je s materskou.Dite by se narodilo v cr, kde by bylo řádne naockovano, jezdili by jsme na vsechna ockovani.Vim ze jedna znama, ktera tady zije uz par let ma narozene dite v cr, zije tady a materskou pobira z ceska. akorat musi jezdit s ditetem na kontroly a co tri mesice na urad prace protoze tady take nepracuje. bere 4 letou variantu.Prosim pomozte mi, psala jsem na ceske velvyslanectvi v irsku i jak jsem byla v cesku tak jsem byla na socialce a pracaku ale vsude mi rekli ze se to bude resit az to bude.diky predem Misa
pritel si take plati pojisteni v cr...a pokud bych pritele na socialce atd neuvedla a sla tam jako nezadana a tehotna a nahlasila se na pracak tak by to melo jit, materskou bych asi nemela ale rodicovsky prispevek ano, znama moji mamy je taky v irsku a rodicovsky prispevek normalne bere s ditetem jezdi na kontroly a ockovani do cr a taky tam jezdi co tri mesice na socialku...aby jste dostaly nejake pridavky z irska musite tu mit odpracovane 2 roky jinak je prej narok na pridavky z cr....a kdybych uvedla pritele ze s nim ziju tak by to na to nemelo vliv protoze on take jeste nema odpracovane dva roky.matcina znama mi rekla ze je jedno kde je clovek nezamestnany ale musi v byt v cesku nahlaseny na pracovnim uradu...a dojizdet tam
@miskak No, nevím, myslím, že když bys chtěla zatajit otce dítěte, tak to vzbudí u těch úřednic spíš podezření a vyvolá zvídavé otázky. Aspoň já bych se Tě určitě ptala, co Tě k tomu vede. Na pracák se v určité fázi těhotenství nahlásit nemůžeš, myslím, že šest týdnů před porodem (ale možná je to víc, nejsem takový odborník), jelikož Ti pochopitelně stejně v takovém stavu práci hledat nebudou. Mateřskou bys neměla stoprocentně, pokud nemáš odpracováno těch 270 dní. Jinak že ho známá bere je pěkný, ale ona je to novinka teprv z května, tudíž je možný, že vzhledem k tomu, že předpokládám, že ho brala už před tím, tak ji peníze chodí dál a nikdo si jí na ten sociální odbor nepředvolával (to by se z toho ty úřednice asi zbláznily, kdyby to tak měly dělat při každé změně), aby se ujistil, že ona třeba není ten případ, který by ten nárok měl pozbýt. Očkování a kontroly dítěte. Další nesouvisející kapitola. Předpokládám, že dítě má po rodičích české občanství, tudíž zdravotní péči u nás zdarma. Opět předpokládám, že tu by v Irsku neměla, tudíž se jejím rodičům vyplatí, takhle cestovat. S rodičovskou to nemá, co dělat.Z pohledu Irska naprosto racionální krok. Nebudu vyživovat někoho, kdo pro mě nikdy nic neudělal, jen se z nějakého důvodu přestěhoval. Z pohledu ČR se ale nabízí otázka, proč bych měl přiživovat někoho, kdo se dlouhodobě nezdržuje ani na mém území, natož že by jako matka pečující o dítě mimo mou zemi dělal něco pro její blaho (třeba platil daně).Asi bych se neptala známé, které sice podobný problém, ale evidentně řešila už před nějakým časem. Ale zašla si rovnou na ty úřady. Třeba na té sociálce uvidíš ten nový formulář a třeba Ti bude vše zas o něco jasnější. Přeju mnoho štěstí při boji s byrokracií!
Tak předpokládám, že pojištěním myslíš zdravotní, to nezakládá nárok na mateřskou, takže na mateřskou nebudeš mít nárok.Co se rodičáku týká, tak to je otázkou, od letošního května se měnila pravidla a spíš bych řekla, že nebudeš mít nárok ani na rodičák, protože tím, že přítel v Irsku pracuje, tak těžiště zájmů vaší rodiny bude spíše v Irsku než v ČR, takže byste měli pobírat nějakou podporu z Irska.
@J.a.n.i Pokud taková podpora existuje a řekla bych, že spíše ne. Rodičák je, řekla bych, česká specialita v západní Evropě nevídaná. I mateřská je tady minimální. A Irsko rozhodně nebude jiné, než Belgie. Nově je v tom formuláři k rodičovskému přídavku otázka na partnera/manžela/otce dítětě, zda pracuje mimo ČR, pokud odpovíte ano, tak na žádný rodičák nárok nemáš. Ale na druhou stranu myslím, že ten sociální odbor nemá žádnou páku, jak zjistit, jestli je Tvá odpověď pravdivá či není...A jak psala J.a.n.i., že si platíš zdravotní pojištění je v tomhle případě naprosto irelevantní a nemá s tím co do činění.
@SaraK No, jak se to vezme, pokud je partner zaměstnaný v zahraničí, tak bude pravděpodobně zde odhlášený od zdravotního pojištění... a to už je známka toho, že někde pracuje. Nevím jak moc to rutině kontrolují, ale jeden nikdy neví... pak by taky člověk mohl celý rodičák vracet.
@J.a.n.i Mně bylo řečeno, když jsem se na tom sociálním odboru ptala, jestli komunikují se zdravotní pojišťovnou mou (kvůli tomu, že zdravotní pojištění platí za člověka na rodičovské dovolené stát), tak mi bylo řečeno, že to vůbec ne. Že to si tam člověk musí ohlásit sám. Navíc když nejsme manželé, tudíž právně cizí lidé, tak nevím, jakým právem by mohli něco zjišťovat o takovém člověku, i když ho tam uvedu jako otce dítěte. To by je úřad na ochranu osobních údajů hnal. Na tohle fakt právo nemají. Ne, že bych to teda zkoušela uskutečnit, ale myslím si, že opravdu nemohou nijak kontrolovat, zda si otec dítětě platí v ČR pojištění, platí daně nebo pracuje zadarmo. Ale říkám, to je jen můj názor.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

18 %
12 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

57 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 67 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40