banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

jak se postupuje když někdo umře doma? - diskuze

31 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Dneska ráno jsem měla takový šok, že jsem šla ven s Tondou a babička která už od 4 kmitá ještě v 6 ležela v posteli, pusu otevřenou oči otevřené. Hned jsem si řekla, že je asi po ní. Tak jsem k ní šla blíž a ta mrtvá paní na mě promluvila...takže dobrý.Ale napadlo mě, co bych měla dělat kdybych jí našla mrtvou? Většinou lidi umřou v nemocnici tak nevím jak postupovat. Asi zavolat sanitu, tam doktor zkonstatuje smrt a potom pohřebáky? A ti pohřebáci to by asi chtělo už mít dopředu zjišťěné co? Je potřeba dělat ještě něco? Jsem tu přecejen pořád, tak jí jednou asi naleznu já Tak by to chtělo mít dopředu plán, protože pak bych mohla být rozrušená nebo tak něco.
Nevím, jak se postupuje, ale celkem hnus zážitek. Jako malá jsem vyrůstala v bytovce o 6 bytech. Zřejmě invalidaní důchodce otec tří dětí denně našrot trochu přebral a udusil se zvratkama. Nejmladší dcera měla 7 let, došla první dom a myslela, že tata spí... Za dvě hoďky došel prostřední syn, a do deseti minut dojeli pohřebáci... Fuj... Myslím, že tu holčinu to dost poznamenalo...
já myslela že jsi zdravotní sestra ???????? to by jsi si asi měla poradit ne ????
@lucie73 tak jako já poznám že je mrtvá, omeju, obléknu, sanitu zavolám pohřebáky zavolám, ale jestli je k tomu nějáká administrativa na víc netušim...vše se bere jako že se umírá v nemocnici dneska se doma takřka neumírá. Když někdo umře v nemocnici jsem profík, ale doma já ani nevim co smim udělat aniž bych jí třeba něják nenarušil akdyby to chtěli vyšetřovat nebo já nevim...
Volá se sanitka a po ohledání se volá pohřební služba
No a to jako zdravotnice nevíš. Zavolala bych pohotovost či rychlou záleží kde by to bylo, a nychystala doklady co jsou důležité. Až s nima se domluvit co a jak dál. Dopředu mít sjednanou pohřebku je asi blbost, beztak skoro všichni co zemřou doma musí na pitvu.
@Ady.S Tak že zavolám sanitu a pak pohřebáky dohromady dám. Ale zbytek ne. Tohle jsme se neučili a nebo jsem chyběla jsme se to učili jen když zemře v nemocnici co a jak, ale doma ne a jestli jo tak jsem asi měla slabou chvilku
ty už jí to hezky plánuješ
@Evis 84 tak mě to tak napadlo jak tam ležela. Je jí 90 takže tu na věky nebude...
@medox já vím, ale pobavilo mě to
Pepuv tata umrel doma, byl mladej, takze musela probehnout pitva, aby se zjistilo, na co umrel.Nasel ho bracha, zavolal zachranku, ta konstatovala smrt, zavolali pohrebaky a ti ho odvezli. Obleceni na pohreb jsme pak vezli do nemocnice.
No přesně tak, musíš jí umýt a ustrojit.V tvém případě bych volala tchána,když je to jeho mamka.U nás u babičky umřel pradědeček,byli jsme tam na návštěvě,ještě se s náma rozloučil a umřel.Dědeček byl doktor tak konstatoval smrt a babička ho umyla a ustrojila.Ležel tam snad do večera.Pro mě coby 10 ti leté dítko dost horor.
@Honafa Pro mě by to byl horor i dneska... Nedovedu si představit, že mi zemře blízká osoba a já jí ještě budu mejt a převlíkat. To bych asi nedala.
@nadule1 Tak třeba Martin, mamka apod. to bych taky nedala. Ale já k téhle babičce nemám žádný vztah prostě jí tu jen občas potkám. A já jsem zase na umývání a převlékání mrtvých zvyklá z nemocnice, já už se namyla mrtvých babiček. A on si na to člověk zvykne a bere to jako by nic. i když je to drsné.
@medox to jde si na to zvyknout ze umyvas mrtve lidi???uuaaa ja si to nedovedu predstavit nemela si pak nocni mury nebo tak neco???a to si u toho umyvani byla sama nebo vas bylo vic???sorac ze s etak vyptavam me to strasne zajima i kdyz mam z toho husinu nedovedu si predstavit byt s mrtvolou sama v jedne mistnosti at uz ji znam nebo ne a uz vubec nejak ji umyvat.jako asi kdyby mi umrel nekdo blizky doma tak se asi rozloucim pohladim ji to asi jo ale urco bych to pak mela porad pred ocima.
@medox aha to jsem netusila ja myslela ze se nekam prevazi kde je na to nejaka spesl mistnost.no ja nad tim taky premyslim jako ze az umru co bude ale asi nebude nic jak pisestak jak kdyz spis a nic se ti nezda tak to asi bude to stejny.tezko rict treba ne treba se ocitnem v jinym svete kde budem dal fungovatje to zajimavy!!!!
@VENYSEK Na lůžku jako když se myje třeba nepohyblivý pacient nebo třeba v bezvědomí apod.
@VENYSEK No ony u ás umíraly jen staří lidé. někdo mladý s rodinou, bez ní, dítě apod. to bych asi taky nesla těžčeji. Spíš takové to přirozené umírání ve stáří je prostě přirozený běh života. Já hodně často myslim třeba než usnu na to co bude. Že tady si něco buduju apod. a pak najednou šup a nebudu. Než jsem se narodila že jsem taky nevěděla že nežiju (chápeš) a až umřu taky si neřeknu a ted jsem mrtvá jen asi nebude nic. To je takové divné.
@medox a prosimte ted budu asi hodne zvedavaale kde se ty mrtvolky umyvaji to je na to nejaka zvlast koupelna???nebo normalne v koupelne kde se umyvaji nemocni lidi??ptam se jak trdlo ze ale me to zajima.
@medox ty jo uplne me mrazi kdyz to ctu,ale kdyz se tak nad tim zamyslim tak asi mas pravdu vtom ze proste clovek umrel a hotovo jede se dal jako by nic....nam treba tady v ostruzne umrel docela hodnej milej pan kterej mel deti,zenu,barak ale zena i deti bydli uplne nekde jinde takze tady byl sam a proste je to ted zvlastni kdyz jdes kolem jeho baraku nic se tam nedeje psa nechali utratit,takze je tam uplne pusto prazdno a to si kolikrat rikam ty jo clovek umre ale zivot jede uplne dal lidi se otrepou a fungeje se jako by se nic nestalo je to strasne zvlastni!!!!!samozrejme ted nemam na mysli blizkou osobu to ta bolest je nepopsatelna a jen tak se zapomenout neda.
@VENYSEK No teď budu znít šíleně hnusně a doufám že budu pocgopena dobře. Ale když je na oddělení 30 lidí z toho 10 ležáků a na to dvě sestry tak když někdo umře tak je to pak už prostě práce na víc, náročná časově i fyzicky práce...takže to psíš většina sester bere tak že je to naštve, ale samotný ten proces jim nevadí.Já pracovala v nemocnici jen 4 měsíce, takže k tomuhle postoji jsem ještě nedošla. Ale je pravda, že mě to taky tak zdrželo že jsem pak sotva stíhala. To si pak člověk říká snad ta pani na dvojce umře až na noční směně já nestíhám a jednou sestřička nenahlásil aúmrtí aby to nemusela dělat a ubylo to na mě na noční. Ale to byl už hnus od ní teda.Jinak poprvé jsem brečela ještě na zdrávce, po druhé jsem se klepala, po třetí mi to bylo trochu nepříjemné a pak už jsem prostě jela jakko stroj. A myješ sama nebo třeba se sanitárkou co pomáhá otáčet a tak, ale několikrát jsem to dělala i sama ono je to duševně zajímavé, člověk si pak uvědomí že život a co tu děláme je v podstatě fuk. Ž e to tuhé nepřirozeně studené tělo bylo člověk co má děti apod. a teď je to jen maso...takové skoro očistné až. Že člověk pak nebere věci moc vážně. Každý by podle mě měl jednou v životě vidět a sáhnout si n amrtvého.
@Honafa Tak s umytím a ustrojením bych celkem problém neměla. Já bych jí teda nechala jak je a at si ji prostě odvezou ale asi kdyby si tot chán přál něják pietně a přivolat rodinu či tak. Tak jí klidně i obléknu a umeju.
Co dělat při úmrtí v domácí péčiJak poznám, že došlo k úmrtí?člověk nereaguje - a to ani na silné hlasové podněty, ani na bolestivé podněty (můžete zkusit štípnout do ruky) není patrné dýchání (chybí pohyby hrudníku, přiložíte-li ucho k ústům zemřelého, není nic slyšet, také je možné přiložit k ústům zrcátko a vyzkoušet, jestli se zamlží nebo ne) puls není hmatný ani na krčních tepnách při rozevření oka je zornice široká a nereaguje na světlo, někdy oči zůstávají otevřené a nejdou zavřít. Nejeví-li člověk známky života a smrt se u něho dala očekávat, ať už z důvodu vážné nemoci nebo vysokého věku, doporučila bych postupovat takto: uložit zesnulého do vodorovné polohy - vyndat polštář a další podložky. Je lepší, když necháte tělo přikryté dekou, pomaleji dochází k vychladnutí těla ztlumit topení, otevřít okno, je vhodné zapálit svíčku a v klidu se rozloučit zavolat praktického lékaře (PL) a požádat jej o návštěvu, aby konstatoval úmrtí zavolat příbuzným, kteří by se chtěli také ještě rozloučit Proč právě praktického lékaře? On je ten, kdo nemocného znal, předepisoval mu léky, a tak by měl nejlépe vědět, jakými nemocemi zemřelý trpěl a co bylo pravděpodobnou příčinou smrti. Kromě toho, konstatování smrti a sepsání ohledacího protokolu je v kompetenci PL. Pokud se někdo stará doma o těžce nemocného či starého člověka, je dobré informovat PL o tom, že si přeje pečovat o blízkého doma až do konce, a vyžádá si od něho předem i lékařskou zprávu o jeho zdravotním stavu.Pokud je PL nedosažitelný, třeba o víkendu, voláme LSPP (lékařská služba první pomoci), takzvanou pohotovost. Pro takový případ je potřeba mít doma přichystané lékařské zprávy, případně výsledky a nálezy z různých vyšetření absolvovaných v posledních letech, týdnech, dnech. Z těchto zpráv může lékař, který zesnulého neznal, vyčíst diagnózy onemocnění, kterými trpěl, a snáze určit příčinu smrti.Nemůže-li z nějakých důvodů přijet PL ani lékař z pohotovosti (LSPP), volejte záchrannou službu, linku 155. Zde je potřeba nahlásit, že se jedná o očekávané úmrtí. V případě, že zemřelý neměl trvalé bydliště v místě, kde zemřel, je možné, že přivolaný lékař bude chtít vyrozumět Policii ČR.Policii ČR je nutné volat bezprostředně po nalezení mrtvého těla v případě, je-li podezření na sebevraždu nebo trestný čin.Co přichystat před příjezdem lékaře (hodí se to mít někde připravené již před úmrtím): OP zemřelého jeho kartičku pojištěnce rodný a oddací list lékařské zprávy, další nálezyJe dobré vědět, že na ohlášení úmrtí není stanovena žádná zákonná lhůta. Jediný stanovený časový interval je, že při úmrtí ve zdravotnickém zařízení musí zůstat tělo zemřelého 2 hodiny na lůžku. V domácím prostředí toto není nijak specifikováno. Logický a všude ve světě praktikovaný postup je, že lékař pro konstatování smrti musí vidět posmrtné změny, které jsou jistými známkami smrti (posmrtné skvrny a posmrtná ztuhlost jsou tzv. jisté známky smrti a nastupují během několika hodin po úmrtí, 2-5 hod). U nás takový předpis není a někteří lékaři, hlavně RLP (Rychlé záchranné pomoci) chtějí být volaní ihned po úmrtí, jiní ctí interval 2 hodin.Tedy, dojde-li k úmrtí v noci a Vy čekáte do rána, kdy budete volat PL, musíte počítat s tím, že zemřelý člověk po nějakém čase ztuhne (jedná se o hodiny). Proto, chcete-li jej sám (či s příbuznými) umýt a obléknout, je dobré tak učinit, než dojde ke ztuhnutí. Jinak mytí a oblékání zesnulého provádí také pohřební služba.Lékař, který přijde konstatovat smrt, vyplní List o prohlídce mrtvého v několika exemplářích, originál si odnese s sebou a kopie nechá u Vás pro pohřební službu.Pohřební službu si můžete vybrat a kontakty zjistit ve Zlatých stránkách. Pohřební služba přijede a odveze zesnulého a všechny kopie protokolu. S pohřební službou si také můžete domluvit čas, kdy chcete, aby pro zesnulého přijeli. Zaměstnanci pohřební služby vám řeknou, kdy a kam máte přijít v příštích dnech domluvit pohřeb. S sebou budete potřebovat svůj platný OP a také OP a rodný list zesnulého, protože pohřební služba za Vás může (chcete-li) zařídit záležitosti na matrice, která bude vystavovat úmrtní list.I když je třeba v takové chvíli zařídit formální věci, je dobré najít si čas na rozloučení se zemřelým. Udělat tečku, vzdát mu hold, projevit úctu. Rozloučení usnadní i vyrovnávání se se ztrátou.
@Andrea81 Děkuju velice podrobné. Asi si zjistím číslo na jejího praktického doktora. Jsem kdysi slyšela že záchranka může přijet za buhví jak dlouho, což teda chápu mají důležitější věci a práci. Tak ten Pl by byl asi lepší.
@medox jo neco jineho je u mladeho cloveka a nebo neco nahleho,infarkt u rodicu atd..to se samozrejme rzp vola..

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

19 %
14 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
6 hlasů

56 %
40 hlasů

17 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 72 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40