Inzerce
Inzerce
Inzerce

Stalo se mi to také... - diskuze

 • Stalo se mi to také...
  Stalo se mi naprosto totéž, co Jitce - jen již je to 14 let. První těhotenství i porod naprosto ukázkový, bez problémů, když jsem po 2,5 letech otěhotněla podruhé, situace se opakovala - zcela bezproblémové těhotenství, ve 4 hod ráno mi doma "praskla voda", dosud bez "bolestí". manžel mne odvezl do porodnice, kde jsem rodila poprvé a byla moc spokojená, zůstal se mnou, neměla jsem strach. Sestra natočila monitor, vše v pořádku, miminku se dařilo dobře, po chvíli se dostavil i lékař, aby mne vyšetřil. Cítila jsem se stále skvěle, těšila se, kontrakce dosud žádné - a najednou obrat o 180 stupňů - slova lékaře při vyšetření "je tam pupajs..." - a nastal obrovský shon - veškerý personál kmital neuvěřitelným tempem, pan primář se oblékal "za pochodu", lékař, který mne vyšetřoval, fixoval hlavičku, aby nenaléhala na pupečník, přisedl na lehátko a tak nás fofrem vezli na operační sál, anestezioložka ještě vlasy rozpuštěné, napíchla žílu a pak už si pamatuji jen gumový pach masky.... Probudila jsem se asi po hodině už na pokoji a bylo mi hrozně, až v tu chvíli mi došlo, co se mohlo stát a jak strašně křehká je ta hranice... - kontrakce, které jsem neměla před tím, se dostavily až po císaří - a vracely se silné v pravidelných intervalech ještě cca 3 hodiny, dětský lékař mi ale přišel říci, že chlapeček je v pořádku, křísit nemuseli, že měl jen "trochu našedlou hlavičku". Zcela jsem ale uvěřila a uklidnila se, až když jsem ho uviděla. Vše dopadlo dobře, nyní už je z něj 14-ti letý habán...
  ALE... nekouřím, alkohol v podstatě nepiji (samozřejmě v těhotenství a při kojení ani kapku), kávu jsem nepila také vůbec, všechny své tři děti jsem kojila plně více jak půl roku a s příkrmem více jak 2 roky... :-). Přesto se to stalo (to pro některé zde diskutující) a navíc já jsem vůbec netušila, že se malému najednou začalo dařit špatně (při tom vyšetření pak už monitor ukazoval slabší a pomalejší ozvy...) - mé tělo mne na to neupozornilo...
  Před prvním porodem jsem měla velké obavy - z neznáma, z bolestí, z toho, co mne čeká, z porodnice a personálu - tenkrát bych si možná i pohrávala s myšlenkou - bylo-li by to možné - rodit doma. Měla jsem ale skvělého gynekologa, který byl i u mého porodu a vybrala jsem skvělou porodnici. Podruhé mne to tedy ani nenapadlo - a po tomto zážitku bych to neudělala nikdy. Otěhotněla jsem ještě potřetí - po 4 letech - po té zkušenosti už se člověk neubrání nemyslet na to, že se může něco stát přece jen i mně ... Pokud to bude možné, chtěla jsem rodit opět přirozeně - povedlo se, porod proběhl bez komplikací, spontánně a do třetice se povedla krásná holčička.
  Jistě, každý má právo volby a je to určitě dobře, vždy když ale slyším podobné diskuse, mám taky chuť odvyprávět tento příběh.... Pokud bych tenkrát rodila doma (a dle všeho bych i vhodnou adeptkou byla), Lukáš by nepřežil, za jeho život vděčím skvělému personálu porodnice v Opočně, v čele s panem primářem Mrkáčkem.
  Každý má právo na vlastní rozhodnutí, je to jen o tom, ujasnit si priority...
  Jitce i Janičce přeji moc a moc štěstí do života!!!!
  Iveta3   | 17.09.2012 13:37:38 | Reakcí: 4, poslední: 18.09.2012 15:55:53
  Reagovat | Skrýt reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Stalo se mi to také...
   Pane jo... to byl taky pěkný zvrat. Ještě, že to dobře dopadlo.  
   nadule1   | 17.09.2012 15:54:00
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Stalo se mi to také...
    Ivet, napsala bys prosím, kolik minut uběhlo od chvíle, kdy zjistili, že je tam pupečník do chvíle, než byl chlapeček venku? Mě se stalo něco podobného - také akutní císař, ale mám pocit, že od rozhodnutí do provedení zákroku uběhlo tak cca 15 - 20 min. Zastánci domácích porodů tvrdí, že tato doba k převozu stačí, pokud je sál i personál připraven - tedy dobrá komunikace s PA. A taky, že většině rodiček se podobné komplikace nestanou. Otázka je, jak příjemné by bylo v bolestech někde cestovat...(???)Je ale fakt, že mi podali léky na utlumení kontrakcí, takže jsem pak už žádné bolesti neměla... Osobně mám obavy ještě z toho, že v našem státě to stejně u domácích porodů nakonec skončí. Když se podíváš na všechny ty škrty a omezení. A domácí porody jsou určitě levnější.
    estercia   | 18.09.2012 11:11:04
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Stalo se mi to také...
     Tak nevím jak dlouho to trvalo u Ivet,ovšem v mém případě do mě okamžitě porodník vrazil ruku a cpal mimčo zpátky aby se nedostalo do porodních cest(tu ruku nevyndal dřív než vytáhli mimčo na svět),léky ana zastavení kontrakcí nezabrali a celá cesta na sál i s uspáním nemohla trvat více jak 5 minut.Byl to neskutečný frmol.U prolapsu pupečníku je 15 minut už dávno smrtelná doba-mimochodem je to jedna ze 100%smrtelných diagnoz u domácích porodů.
     Val.J35   | 18.09.2012 14:31:00
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Stalo se mi to také...

      Seběhlo se to všechno neskutečně rychle, taky jsem pak o tom přemýšlela, ale člověk v tu dobu vnímá čas asi úplně jinak. Ale do porodnice jsme přijeli někdy kolem půl šesté, setřička mne nechala převléknout a připnula monitor, v tu chvíli byly ozvy v pořádku, v klidu jsme spolu konverzovaly a sestra vyplňovala dokumenty, když mne lékař začal vyšetřovat, mohlo být tak kolem 5.45h – dle mého odhadu. Právě se tam v tu dobu střídaly 2 směny – kmitali všichni. I primář, měl nastoupit do služby až na tu šestou, dooblékal se tedy do operačního až „za běhu“. V této porodnici je to z vyšetřovny k operačnímu sálu přes dlouhou chodbu – v řádu cca desítek metrů – to jsme absolvovali (tedy já a ten vyšetřující lékař samozřejmě na tom kolečkovém lehátku :-) ) za běhu. Na sále již čekala anestezioložka, okamžitě napíchla žílu a za moment už jsem vnímala jen ten pach masky.... Byl to neskutečný šrum, ale všichni byli sehraní, celou dobu jsem si připadala jako ve špatném snu, kupodivu jsem ale byla neskutečně klidná a strašně jim věřila (všechno na mne dolehlo až později po probuzení). Po celou tuto dobu samozřejmě lékář ve mně fixoval hlavičku, tak aby pokud možno nedoléhala na pupečník. Lukáš má čas narození 6.03h (v tom čase je tedy vše – převoz na sál, přesun na operační stůl, vyčkání na působení anestetika až po vybavení miminka). Tedy doba od stanovení diagnózy po mé uspání byla jen v řádu minut.
      Nechť si tedy každý udělá úsudek sám – jaký je časový rozdíl mezi přivoláním sanity, naložením do ní (zdoláním např. schodiště, když po celou dobu MUSÍ porodník v rodičce fixovat hlavičku!! - tu ruku nevyndá ani na moment), příjezdem do porodnice a přesunem na operační sál – byť tam tým již čeká....) - a přesunem k operačnímu sálu jen po chodbě na vozíku za běhu....
      O této komplikaci jsem věděla, že může nastat, z předporodního kurzu – uváděli to tam právě jako příklad toho, že je výhodné v jejich porodnici (FN Hradec Králové), že oba sály – porodní i operační jsou hned vedle sebe, protože právě v tomto případě, jakmile to lékař zjistí, už nemůže vytáhnout ruku a musí hlavičku fixovat – tenkrát mi to přišlo dost strašidelné... a to jsem netušila, že si to i já prožiji na vlastní kůži. Moc víc jsem o této komplikaci nevěděla, více informací jsem se pak snažila načerpat až poté...
      Jistě, je to komplikace velmi vzácná, ale jak je vidět z příkladů ne zas úplně ojedinělá … a stala se I MNĚ - to je právě to – ani já jsem si to nikdy nepřipouštěla, obě těhotenství ukázková, bezproblémový první porod.... tak proč?? - na to odpověď není, prostě proto, že takové komplikace se při porodu stávají – a je jich rozhodně ještě mnohem a mnohem více, o kterých coby laici nemáme tušení.... - a NIKDO nemůže říci předem, že se to stane nebo nestane …. MŮŽE se to stát úplně u každé rodičky, prostě v každém porodu může nastat zvrat... Stačilo strašlivě málo a mohli jsme být velmi velmi nešťastní ….
      Uvádí se i v gynekologických učebnicích (já jsem se pak snažila o tom dozvědět více), že v případě výhřezu pupečníku musí být císařský řez proveden do 15 – 20 min. Jaký je ale čas k poškození mozku miminka...? (jistě čím kratší, tím lépe!). Určitě záleží na tom, jak moc je pupečník přiskřípnut, jak dlouho...to je individuální, ale ono nejde jen o samotné přežití, ale také např. o úroveň případného poškození mozku z nedostaku kyslíku. Syn je v pořádku, je ale dyslektik, dysgrafik a dysortografik (v určité míře), samozřejmě může to s tím třeba souviset, nemusí, první syn tyto potíže nemá.
      Jsem strašně šťastná, že to takto dopadlo. Nejsem nějaký fanatik odsuzující domácí porody, dobře chápu jejich argumenty, jen pokaždé, když nějakou takovou debatu slyším, znovu a znovu se mi vrací můj zážitek – taky bych byla ideální adept. Je opravdu na každém, dát si pro a proti na misku vah a době zvážit – a to opravdu dobře – prostě se to stát může – a to i někomu, kdo by to vůbec nečekal... Je to vždy nějaké to riziko navíc, půjdu do toho rizika? To si každý musí promyslet sám.
      I já jsem totiž byla človíček, který se prvního porodu bál a hlavně porodnice – té naší – velké a ještě když si člověk vyslechl takové ty různé hrůzostrašné příběhy o chování personálu ....
      Nikdy řady těchto šiřitelů nerozmnožím, narození mého prvního syna byl nezapomenutelný zážitek a dosud nejsilnější a nejkrásnější v mém životě a to i prožitý v porodnici. Při druhém porodu jsem zažila velký strach o miminko, ale právě jsem byla v rukou lidí, kterým jsem věřila kteří mi pomohli.
      Osobně si myslím, že naprosto ideální je porod v porodnici, která má příjemné prostředí (a i takové jsou) a příjemný zkušený personál, kterému důvěřuji. Třeba i s porodní asistentkou, kterou znám a věřím jí, kde se mnou mohou být i lidé z rodiny, které chci.... To je dle mého názoru ideál. Hledat a, má-li na to člověk tu energii, eventuálně se angažovat v prosazení zlepšení právě tímto směrem... než přemýšlet o kroku zpět – k minulosti.
      Iveta3   | 18.09.2012 15:55:53
      Reagovat | URL příspěvku

Téma: Dramatický porod Jitky s resuscitací Janičky (strana 7)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce