Inzerce
Inzerce
Inzerce

Podávání sladkostí dětem - mohou adventní kalendáře a další čokolády?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor ohledně podávání sladkostí dětem. Jak často mohu dítěti dopřát sladkost? Přiznám se, že patřím k těm, které dětem čokoládky a bonbony moc často nedávají a i těžko nesu, když je tím cpou babičky či návštěvy. Ale teď před Vánoci, kdy je doma napečené cukroví a děti mají adventní kalendáře, se i u nás přísun sladkého zvýšil. Může to dětem uškodit?

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Sladkost určitě patří do dětského jídelního lístku. Vždy záleží, o jakou sladkost se jedná. Bohužel dnešní levné adventní kalendáře jsou obsahem hlavně tuk (nasycený tuk), nejedná se v podstatě o čokoládu. Proto doporučujeme koupi kalendáře z kvalitní čokolády, aspoň 50 % kakaa. To jsou ovšem na trhu výjimkou. Na druhé straně se dítěti nic nepřihodí, pokud se jedná o jednorázovou konzumaci adventního kalendáře. Bohužel dnešní sladkosti, které se většinově kupují, jsou velmi nezdravé - obsahují hlavně cukry a "špatné" tuky. Proto je vhodné se je snažit nahradit sladkostmi typu čokoláda s vyšším obsahem kakaa, sušené ovoce / plody, případně sladkost připravená doma, jako želé s ovocem, sladký tvaroh, s ořechy, čokoládou, ta variabilita je velká. Samozřejmě v přiměřeném množství. Co se koupě babiček a dědečků týče, zkuste jim objasnit, ať kupují méně a kvalitní - např. právě vyšší obsah kakaa, nebo želé z ovocné šťávy - jsou takové i adventní kalendáře. U nás doma se osvědčilo předávání levných sladkostí sousedce k výrobě polev, když to prarodiče viděli, začali kupovat kvalitnější. Samozřejmě jsem občas musela udělat výjimku a sladkost dítěti ponechat. Píšete, že často sladkosti nedáváte, myslím, že to děláte správně a zakazování v tomto výjimečném období by asi mělo opačný efekt, než přijetí principů zdravé výživy dítětem.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Podávání sladkostí dětem - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×