banner

Dobrý den, zatím dávám synovi k pití po příkrmech jen převařenou vodu a nebo vývar ze zeleniny. Ráda bych zavedla i nějaké čajíčky, ale do instatních směsí jít nechci. Slyšela jsem, že není vhodný ani heřmánkový čaj a fenyklový mu nechci dávat "zbytečně", když ho prdíky netrápí. Jaký jiný čaj nebo nápoj byste mi prosím doporučila? A jaké množství by tak měl vypít po 180 g příkrmu?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Do 1 roku postačí dítěti převařená kojenecká voda. Pokud nemá větry, nemusíte podávat fenyklový a heřmánkový čaj.
Do 1 roku jsou k dispozici hlavně granulované čaje, v nálevových sáčcích je jen fenyklový a heřmánkový.
Tekutiny nabízejte podle chuti cca do 200 ml / den.

Sdílejte stránku

Poradna

Dobrý den, 

ráda bych se poradila, jestli takováto vyrážka může být příznakem ABKM. Dceři se objevila ve třech týdnech, nejdříve lehce ve vlasech, postupně se vysévala přes obličej na hrudník a záda. Kromě lehkého nadýmání, které má téměř od narození a nevidím v něm nic závažného, jiné příznaky nemá. Nejsem si jistá, jak rychle se vyrážka projevuje – cca dva dny před prvním výskytem jsme nasadili umělou výživu Infatrini na dokrm ke kojení kvůli neprospívání a dalo by se říct, že vyrážka začala slábnout asi 2 dny po vysazení dokrmu, vyskytovala se cca týden. Nástup však nebyl nějaký rychlý ani patrný, jak bych si u alergické reakce představovala při přímé konzumaci kravského mléka. Dalším aspektem je, že již od porodu každý den konzumuji jogurty a sýry, mléku např. v potravinách se úplně striktně nevyhýbám, ale vynechávala jsem vyloženě přímou konzumaci mléka, smetany, másla apod. V posledních dvou dnech jsem zkusila přidat více mléka – trochu smetany v omáčce nebo více mléka v kávě a zejména na čele se vyrážka opět zhoršila. Může to mít prosím souvislost, nebo je to např. novorozenecké akné a proměnlivý výskyt je běžný? Děkuji předem za odpověď. 

S pozdravem Dominika Nováková

Dobrý den,

s největší pravděpodobností se jedná o kojenecké akné, nemusí mít souvislost s kravskou bílkovinou, časem se zklidní. K ošetření pokožky jsou vhodné koupele v černém čaji a Bepanten senziderm. Při přetrvávání potíží kontaktujte kožního lékaře.

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

25 %
33 hlasů

70 %
93 hlasů

5 %
6 hlasů

Celkem hlasovalo 132 unikátních návštěvníků

Diskuze 0